Doświadczenie - czy jest ważne?
REKLAMA
REKLAMA
Bardzo często powodem podejmowania takich decyzji jest ekonomia, sytuacja na rynku pracy lub w życiu osobistym. Choć często boimy się ich, trudne decyzje zwykle przynoszą więcej korzyści niż strat. Zmiana dotychczasowej pracy to moment przełomowy, ale jednocześnie impuls do działania. Dlaczego warto podejmować nowe wyzwania zawodowe?
REKLAMA
Zazwyczaj jednak pracownicy obawiają się zmian, wątpią w to, czy poradzą sobie w nowym miejscu pracy. Większość z nich nie uświadamia sobie, jakie profity może przynieść taka zmiana. Oprócz korzystniejszego wynagrodzenia, podwyższonej motywacji, zdobywania nowych umiejętności, dzięki zmianie pracodawcy, możemy polepszyć warunki pracy i poprawić swój stosunek do wykonywanych obowiązków.
Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój
Nabywanie nowych doświadczeń
Zmiana pracy jest czymś, czego spróbować powinien każdy, przynajmniej od czasu do czasu. Zatrudnienie w różnych miejscach pozwala zobaczyć, jak pracodawca może traktować swoich podwładnych, można także zaobserwować różnego rodzaju zachowania i relacje pomiędzy współpracownikami.
W jednym miejscu pracy będziemy zarzuceni różnymi obowiązkami, w innym spędzimy osiem godzin, walcząc z sennością. Wszystkie te doświadczenia – pozytywne i negatywne – przynoszą pewną korzyść. Pozwalają ocenić, jaki sposób pracy, jakie otoczenie, najbardziej nam odpowiada. Dzięki nim jesteśmy w stanie właściwie ocenić wydarzenia, które miały miejsce w ciągu naszej drogi zawodowej i docenić osoby, z którymi pracujemy. Doświadczenia te pomogą również nabrać większego dystansu do obecnego miejsca pracy, być osobą bardziej krytyczną w stosunku do niego lub też cenić je bardziej.
Obiektywna ocena środowiska pracy
Z pracą jest jak z każdym innym aspektem życia, można ją obiektywnie ocenić jedynie, jeśli ma się porównanie. Tylko w sytuacji, gdy wiemy, że podobne zagadnienia bywają rozwiązywane w lepszy lub o wiele gorszy sposób, możemy właściwie ocenić wydarzenia, które mają miejsce w naszym obecnym miejscu zatrudnienia. Dodatkowo, dzięki temu zyskujemy umiejętność odpowiedniego zachowania się w pracy. Dzięki znajomości różnych typów współpracowników, szybko można wyczuć, w obecności kogo należy być ostrożnym, a z kim współpraca będzie przebiegała bez problemów.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, można stwierdzić, że zmiana miejsca pracy może mieć korzystny wpływ na doświadczenia zawodowe. Nawet jeśli nie wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w trakcie budowania naszej drogi zawodowej są przyjemne, wszystkie one czegoś uczą i pomagają spojrzeć na pracę i stosunki ze współpracownikami z innej perspektywy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat