Kategorie

Doświadczenie - czy jest ważne?

Agnieszka Juźwiuk
Doświadczenie. /Fot. Fotolia
Fotolia
Czy doświadczenie jest ważne? W Polsce nadal panuje tendencja do pozostawania w jednym miejscu pracy przez wiele lat, czasami nawet przez całe życie, do momentu, gdy nie stracimy tam zatrudnienia.

Bardzo często powodem podejmowania takich decyzji jest ekonomia, sytuacja na rynku pracy lub w życiu osobistym. Choć często boimy się ich, trudne decyzje zwykle przynoszą więcej korzyści niż strat. Zmiana dotychczasowej pracy to moment przełomowy, ale jednocześnie impuls do działania. Dlaczego warto podejmować nowe wyzwania zawodowe?

Zazwyczaj jednak pracownicy obawiają się zmian, wątpią w to, czy poradzą sobie w nowym miejscu pracy. Większość z nich nie uświadamia sobie, jakie profity może przynieść taka zmiana. Oprócz korzystniejszego wynagrodzenia, podwyższonej motywacji, zdobywania nowych umiejętności, dzięki zmianie pracodawcy, możemy polepszyć warunki pracy i poprawić swój stosunek do wykonywanych obowiązków.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Nabywanie nowych doświadczeń

Reklama

Zmiana pracy jest czymś, czego spróbować powinien każdy, przynajmniej od czasu do czasu. Zatrudnienie w różnych miejscach pozwala zobaczyć, jak pracodawca może traktować swoich podwładnych, można także zaobserwować różnego rodzaju zachowania i relacje pomiędzy współpracownikami.

W jednym miejscu pracy będziemy zarzuceni różnymi obowiązkami, w innym spędzimy osiem godzin, walcząc z sennością. Wszystkie te doświadczenia – pozytywne i negatywne – przynoszą pewną korzyść. Pozwalają ocenić, jaki sposób pracy, jakie otoczenie, najbardziej nam odpowiada. Dzięki nim jesteśmy w stanie właściwie ocenić wydarzenia, które miały miejsce w ciągu naszej drogi zawodowej i docenić osoby, z którymi pracujemy. Doświadczenia te pomogą również nabrać większego dystansu do obecnego miejsca pracy, być osobą bardziej krytyczną w stosunku do niego lub też cenić je bardziej.

Obiektywna ocena środowiska pracy

Z pracą jest jak z każdym innym aspektem życia, można ją obiektywnie ocenić jedynie, jeśli ma się porównanie. Tylko w sytuacji, gdy wiemy, że podobne zagadnienia bywają rozwiązywane w lepszy lub o wiele gorszy sposób, możemy właściwie ocenić wydarzenia, które mają miejsce w naszym obecnym miejscu zatrudnienia. Dodatkowo, dzięki temu zyskujemy umiejętność odpowiedniego zachowania się w pracy. Dzięki znajomości różnych typów współpracowników, szybko można wyczuć, w obecności kogo należy być ostrożnym, a z kim współpraca będzie przebiegała bez problemów.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, można stwierdzić, że zmiana miejsca pracy może mieć korzystny wpływ na doświadczenia zawodowe. Nawet jeśli nie wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w trakcie budowania naszej drogi zawodowej są przyjemne, wszystkie one czegoś uczą i pomagają spojrzeć na pracę i stosunki ze współpracownikami z innej perspektywy.

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?