REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doświadczenie - czy jest ważne?

Agnieszka Juźwiuk
Doświadczenie. /Fot. Fotolia
Doświadczenie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Czy doświadczenie jest ważne? W Polsce nadal panuje tendencja do pozostawania w jednym miejscu pracy przez wiele lat, czasami nawet przez całe życie, do momentu, gdy nie stracimy tam zatrudnienia.

Bardzo często powodem podejmowania takich decyzji jest ekonomia, sytuacja na rynku pracy lub w życiu osobistym. Choć często boimy się ich, trudne decyzje zwykle przynoszą więcej korzyści niż strat. Zmiana dotychczasowej pracy to moment przełomowy, ale jednocześnie impuls do działania. Dlaczego warto podejmować nowe wyzwania zawodowe?

Autopromocja

Zazwyczaj jednak pracownicy obawiają się zmian, wątpią w to, czy poradzą sobie w nowym miejscu pracy. Większość z nich nie uświadamia sobie, jakie profity może przynieść taka zmiana. Oprócz korzystniejszego wynagrodzenia, podwyższonej motywacji, zdobywania nowych umiejętności, dzięki zmianie pracodawcy, możemy polepszyć warunki pracy i poprawić swój stosunek do wykonywanych obowiązków.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Nabywanie nowych doświadczeń

Zmiana pracy jest czymś, czego spróbować powinien każdy, przynajmniej od czasu do czasu. Zatrudnienie w różnych miejscach pozwala zobaczyć, jak pracodawca może traktować swoich podwładnych, można także zaobserwować różnego rodzaju zachowania i relacje pomiędzy współpracownikami.

W jednym miejscu pracy będziemy zarzuceni różnymi obowiązkami, w innym spędzimy osiem godzin, walcząc z sennością. Wszystkie te doświadczenia – pozytywne i negatywne – przynoszą pewną korzyść. Pozwalają ocenić, jaki sposób pracy, jakie otoczenie, najbardziej nam odpowiada. Dzięki nim jesteśmy w stanie właściwie ocenić wydarzenia, które miały miejsce w ciągu naszej drogi zawodowej i docenić osoby, z którymi pracujemy. Doświadczenia te pomogą również nabrać większego dystansu do obecnego miejsca pracy, być osobą bardziej krytyczną w stosunku do niego lub też cenić je bardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obiektywna ocena środowiska pracy

Z pracą jest jak z każdym innym aspektem życia, można ją obiektywnie ocenić jedynie, jeśli ma się porównanie. Tylko w sytuacji, gdy wiemy, że podobne zagadnienia bywają rozwiązywane w lepszy lub o wiele gorszy sposób, możemy właściwie ocenić wydarzenia, które mają miejsce w naszym obecnym miejscu zatrudnienia. Dodatkowo, dzięki temu zyskujemy umiejętność odpowiedniego zachowania się w pracy. Dzięki znajomości różnych typów współpracowników, szybko można wyczuć, w obecności kogo należy być ostrożnym, a z kim współpraca będzie przebiegała bez problemów.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, można stwierdzić, że zmiana miejsca pracy może mieć korzystny wpływ na doświadczenia zawodowe. Nawet jeśli nie wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w trakcie budowania naszej drogi zawodowej są przyjemne, wszystkie one czegoś uczą i pomagają spojrzeć na pracę i stosunki ze współpracownikami z innej perspektywy.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta niektórych dokumentów rozliczeniowych. Czy pracodawcy grożą sankcje?

  Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

  Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

  Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

  REKLAMA

  Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

  Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

  Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

  Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

  Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

  Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

  W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

  Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

  Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

  REKLAMA