reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Doświadczenie - czy jest ważne?

Doświadczenie - czy jest ważne?

Czy doświadczenie jest ważne? W Polsce nadal panuje tendencja do pozostawania w jednym miejscu pracy przez wiele lat, czasami nawet przez całe życie, do momentu, gdy nie stracimy tam zatrudnienia.

Bardzo często powodem podejmowania takich decyzji jest ekonomia, sytuacja na rynku pracy lub w życiu osobistym. Choć często boimy się ich, trudne decyzje zwykle przynoszą więcej korzyści niż strat. Zmiana dotychczasowej pracy to moment przełomowy, ale jednocześnie impuls do działania. Dlaczego warto podejmować nowe wyzwania zawodowe?

Zazwyczaj jednak pracownicy obawiają się zmian, wątpią w to, czy poradzą sobie w nowym miejscu pracy. Większość z nich nie uświadamia sobie, jakie profity może przynieść taka zmiana. Oprócz korzystniejszego wynagrodzenia, podwyższonej motywacji, zdobywania nowych umiejętności, dzięki zmianie pracodawcy, możemy polepszyć warunki pracy i poprawić swój stosunek do wykonywanych obowiązków.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Nabywanie nowych doświadczeń

Zmiana pracy jest czymś, czego spróbować powinien każdy, przynajmniej od czasu do czasu. Zatrudnienie w różnych miejscach pozwala zobaczyć, jak pracodawca może traktować swoich podwładnych, można także zaobserwować różnego rodzaju zachowania i relacje pomiędzy współpracownikami.

W jednym miejscu pracy będziemy zarzuceni różnymi obowiązkami, w innym spędzimy osiem godzin, walcząc z sennością. Wszystkie te doświadczenia – pozytywne i negatywne – przynoszą pewną korzyść. Pozwalają ocenić, jaki sposób pracy, jakie otoczenie, najbardziej nam odpowiada. Dzięki nim jesteśmy w stanie właściwie ocenić wydarzenia, które miały miejsce w ciągu naszej drogi zawodowej i docenić osoby, z którymi pracujemy. Doświadczenia te pomogą również nabrać większego dystansu do obecnego miejsca pracy, być osobą bardziej krytyczną w stosunku do niego lub też cenić je bardziej.

Obiektywna ocena środowiska pracy

Z pracą jest jak z każdym innym aspektem życia, można ją obiektywnie ocenić jedynie, jeśli ma się porównanie. Tylko w sytuacji, gdy wiemy, że podobne zagadnienia bywają rozwiązywane w lepszy lub o wiele gorszy sposób, możemy właściwie ocenić wydarzenia, które mają miejsce w naszym obecnym miejscu zatrudnienia. Dodatkowo, dzięki temu zyskujemy umiejętność odpowiedniego zachowania się w pracy. Dzięki znajomości różnych typów współpracowników, szybko można wyczuć, w obecności kogo należy być ostrożnym, a z kim współpraca będzie przebiegała bez problemów.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, można stwierdzić, że zmiana miejsca pracy może mieć korzystny wpływ na doświadczenia zawodowe. Nawet jeśli nie wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w trakcie budowania naszej drogi zawodowej są przyjemne, wszystkie one czegoś uczą i pomagają spojrzeć na pracę i stosunki ze współpracownikami z innej perspektywy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Doświadczenie. /Fot. Fotolia
Doświadczenie. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama