REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doświadczenie - czy jest ważne?

Agnieszka Juźwiuk
Doświadczenie. /Fot. Fotolia
Doświadczenie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy doświadczenie jest ważne? W Polsce nadal panuje tendencja do pozostawania w jednym miejscu pracy przez wiele lat, czasami nawet przez całe życie, do momentu, gdy nie stracimy tam zatrudnienia.

Bardzo często powodem podejmowania takich decyzji jest ekonomia, sytuacja na rynku pracy lub w życiu osobistym. Choć często boimy się ich, trudne decyzje zwykle przynoszą więcej korzyści niż strat. Zmiana dotychczasowej pracy to moment przełomowy, ale jednocześnie impuls do działania. Dlaczego warto podejmować nowe wyzwania zawodowe?

Autopromocja

Zazwyczaj jednak pracownicy obawiają się zmian, wątpią w to, czy poradzą sobie w nowym miejscu pracy. Większość z nich nie uświadamia sobie, jakie profity może przynieść taka zmiana. Oprócz korzystniejszego wynagrodzenia, podwyższonej motywacji, zdobywania nowych umiejętności, dzięki zmianie pracodawcy, możemy polepszyć warunki pracy i poprawić swój stosunek do wykonywanych obowiązków.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Nabywanie nowych doświadczeń

Zmiana pracy jest czymś, czego spróbować powinien każdy, przynajmniej od czasu do czasu. Zatrudnienie w różnych miejscach pozwala zobaczyć, jak pracodawca może traktować swoich podwładnych, można także zaobserwować różnego rodzaju zachowania i relacje pomiędzy współpracownikami.

W jednym miejscu pracy będziemy zarzuceni różnymi obowiązkami, w innym spędzimy osiem godzin, walcząc z sennością. Wszystkie te doświadczenia – pozytywne i negatywne – przynoszą pewną korzyść. Pozwalają ocenić, jaki sposób pracy, jakie otoczenie, najbardziej nam odpowiada. Dzięki nim jesteśmy w stanie właściwie ocenić wydarzenia, które miały miejsce w ciągu naszej drogi zawodowej i docenić osoby, z którymi pracujemy. Doświadczenia te pomogą również nabrać większego dystansu do obecnego miejsca pracy, być osobą bardziej krytyczną w stosunku do niego lub też cenić je bardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obiektywna ocena środowiska pracy

Z pracą jest jak z każdym innym aspektem życia, można ją obiektywnie ocenić jedynie, jeśli ma się porównanie. Tylko w sytuacji, gdy wiemy, że podobne zagadnienia bywają rozwiązywane w lepszy lub o wiele gorszy sposób, możemy właściwie ocenić wydarzenia, które mają miejsce w naszym obecnym miejscu zatrudnienia. Dodatkowo, dzięki temu zyskujemy umiejętność odpowiedniego zachowania się w pracy. Dzięki znajomości różnych typów współpracowników, szybko można wyczuć, w obecności kogo należy być ostrożnym, a z kim współpraca będzie przebiegała bez problemów.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, można stwierdzić, że zmiana miejsca pracy może mieć korzystny wpływ na doświadczenia zawodowe. Nawet jeśli nie wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w trakcie budowania naszej drogi zawodowej są przyjemne, wszystkie one czegoś uczą i pomagają spojrzeć na pracę i stosunki ze współpracownikami z innej perspektywy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA