W odpowiedzi na współczesne trendy – mobilna rekrutacja
REKLAMA
REKLAMA
Co wyróżnia współczesnego kandydata?
Współczesny kandydat to cenny kandydat. Jest otwarty na zmiany, szybko dostosowuje się do nowego środowiska pracy, jest kreatywny, szuka innowacji, chętnie się uczy i sięga po nowatorskie rozwiązania. Posiada wysokie kompetencje, ciągle je podnosi i jest nastawiony na rozwój. Umiejętnie planuje ścieżkę kariery i jest zainteresowany pracą w firmie międzynarodowej. Oczekuje wyzwań. Od przyszłego środowiska pracy wymaga bardzo wiele.
REKLAMA
Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)
Co dać współczesnemu kandydatowi?
Współczesny kandydat jest dużym wyzwaniem dla rekrutacji. Bo teraz trzeba włożyć więcej wysiłku, aby zachęcić kandydatów do procesów rekrutacyjnych. Trzeba dać im możliwość sprawnego i wygodnego aplikowania. Trzeba się wyróżnić i zainteresować ofertą. Konieczna jest zmiana podejścia i zrozumienie potrzeb współczesnego pokolenia. To przecież pokolenie mobile.
Czy wiesz, że 29% ludzi zaczyna swój dzień od spojrzenia na telefon komórkowy? Idąc dalej - jak pokazują statystyki, aż 91% Amerykanów przez 24 godziny oraz siedem dni w tygodniu ma włączony telefon, który zawsze znajduje się w zasięgu ręki.
REKLAMA
Dostępne są coraz to nowsze aplikacje i rozwiązania, które pozwalają na sprawne aplikowanie oraz zarządzanie procesami rekrutacyjnymi z telefonu czy tableta. Dzięki temu procesy te stają się bardziej wygodne i przyjazne dla kandydatów. W USA aż 77% osób poszukujących pracy korzysta w tym celu z mobilnych aplikacji. W procesach rekrutacyjnych należy wykorzystywać najnowsze narzędzia i kanały komunikacyjne tak, aby trafić do wybranej grupy kandydatów. Nowoczesne aplikacje mobilne pozwalają kandydatom na przeglądanie i wyszukiwanie ofert niemalże wszędzie i o każdej porze dnia. Mogą oni wysyłać swoje kandydatury bezpośrednio z aplikacji i na bieżąco monitorować wszelkie działania. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne i wygodne. Najlepsze aplikacje mobilne wyposażone są w wyszukiwarki, historię wysłanych aplikacji, formularz aplikowania, zakładki na rekomendowane oferty, a nawet job-alerty.
Do mobilnego kandydata dociera się przede wszystkim przez różnego rodzaju kanały komunikacyjne. I to kolejny powód do tego, aby branża rekrutacyjna jeszcze bardziej otworzyła się na technologie mobilne. Należy odpowiednio dobrać media oraz treści do grupy docelowej i umożliwić jej szybki oraz łatwy dostęp do interesujących ją informacji. Jak wynika z przeprowadzonych badań, aż 79% osób obserwujących firmę w danym medium społecznościowym, to ludzie zainteresowani pracą w tej firmie. Z kolei około 60% osób śledzących daną firmę chętnie udostępnia publikowane przez nią treści. Aplikacje pochodzące od kandydatów, którzy śledzą profil firmy w mediach, są trzykrotnie częstsze niż te, pochodzące od kandydatów, którzy nie polubili tego profilu.
Dzięki mediom społecznościowym i nowym kanałom komunikacji jesteśmy w stanie dotrzeć do tak zwanych kandydatów pasywnych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że aby wykorzystać takie możliwości, trzeba sięgnąć po mobilne technologie. Osoby, które udzielają się w social media, na co dzień korzystają w tym celu ze smartfonów, czy tabletów właśnie. I znów warto powołać się na dane statystyczne. Ponad połowa użytkowników Facebooka korzysta z niego za pomocą urządzeń mobilnych. W przypadku Twittera jest to 60% użytkowników, a w przypadku LinkedIn’a: 23%.
Odpowiadając na potrzeby współczesnych kandydatów i zyskując tym samym pożądane efekty procesów rekrutacyjnych, należy umożliwić osobom poszukującym pracę zainicjowanie procesu aplikowania z urządzeń mobilnych.
Ogromną rolę odgrywa także zakładka Kariera, dostosowana oczywiście do urządzeń mobilnych, tak, aby kandydaci za pomocą smartfona czy tableta mogli bez problemu zobaczyć oferty pracy i niemalże od razu na nie zareagować. Coraz większe znaczenie ma także dostosowywanie tych zakładek do poszczególnych grup zawodowych. Aby kandydat mógł łatwo aplikować o pracę z urządzenia mobilnego, należy zadbać przede wszystkim o przyjazny i intuicyjny interfejs strony. Najlepiej zaprojektowane zakładki “Kariera” to takie, które zawierają opcję mobilnej aplikacji wraz z narzędziami, dzięki którym proces ten staje się szybki i wygodny.
Dołącz do nas na Facebooku!
A co ma z tego rekruter?
Rekrutacja mobilna to także szereg narzędzi usprawniających codzienną pracę rekruterów. Wzrasta komfort i tempo pracy. Dzięki mobilnym wersjom systemów rekrutacyjnych, możliwe jest przeglądanie aplikacji kandydatów w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Rekruter może na na bieżąco monitorować postępy rekrutacji, mieć dostęp do bazy kandydatów i kontrolować aktualne projekty, chociażby w podróży. Nieobecność rekrutera w burze wcale nie musi opóźniać działań związanych z realizacją procesów rekrutacyjnych.
Dzięki nowoczesnym aplikacjom możliwe jest także proste i wygodne komunikowanie się z pozostałymi członkami zespołu, co pozwala na synchronizację wszelkich działań. Za granicą powstały już mobilne wersje serwisów, które oprócz zarządzania bieżącymi rekrutacjami, pozwalają także na pozyskiwanie talentów i poszukiwanie w sieci najlepszych kandydatów. Tu znów pojawia się temat najbardziej znanych portali społecznościowych. Powiązanie aplikacji mobilnych z tymi mediami pozwala na szybkie i łatwe wysyłanie ofert rekrutacyjnych do użytkowników tych portali. Firmy, które wdrożą i umiejętnie wykorzystają nowe trendy technologiczne szybciej, niż ich konkurenci, z pewnością łatwiej dotrą do najzdolniejszych i najbardziej pożądanych na rynku kandydatów. Ale to przecież nie wszystko. Mobilna rekrutacja to dziś przyjazna rekrutacja. Nie zapominajmy też o Employer Brandingu, któremu w tym przypadku urządzenia mobilne jak najbardziej służą.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat