Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W odpowiedzi na współczesne trendy – mobilna rekrutacja

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
W odpowiedzi na współczesne trendy – mobilna rekrutacja/fot. Fotolia
W odpowiedzi na współczesne trendy – mobilna rekrutacja/fot. Fotolia
Skoro współczesny kandydat to przede wszystkim kandydat mobilny, rekrutację również należałoby dostosować do współczesnych. Tak też się stało. Inaczej być nie mogło. Czytamy, że współczesne pokolenie kandydatów jest dużym wyzwaniem zarówno dla pracodawców, jak i dla działów rekrutacji. To pokolenie, którego nie zadowala tradycyjny proces rekrutacyjny. Oferty pracy w prasie? Szablonowe ogłoszenia? Nic podobnego! Teraz w grę wchodzą nowe technologie, media społecznościowe i oferty dostosowane do towarzyszących nam na co dzień smartfonów i tabletów.

Co wyróżnia współczesnego kandydata?

Współczesny kandydat to cenny kandydat. Jest otwarty na zmiany, szybko dostosowuje się do nowego środowiska pracy, jest kreatywny, szuka innowacji, chętnie się uczy i sięga po nowatorskie rozwiązania. Posiada wysokie kompetencje, ciągle je podnosi i jest nastawiony na rozwój. Umiejętnie planuje ścieżkę kariery i jest zainteresowany pracą w firmie międzynarodowej. Oczekuje wyzwań. Od przyszłego środowiska pracy wymaga bardzo wiele.  

Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Co dać współczesnemu kandydatowi?

Współczesny kandydat jest dużym wyzwaniem dla rekrutacji. Bo teraz trzeba włożyć więcej wysiłku, aby zachęcić kandydatów do procesów rekrutacyjnych. Trzeba dać im możliwość sprawnego i wygodnego aplikowania. Trzeba się wyróżnić i zainteresować ofertą. Konieczna jest zmiana podejścia i zrozumienie potrzeb współczesnego pokolenia. To przecież pokolenie mobile.

Czy wiesz, że 29% ludzi zaczyna swój dzień od spojrzenia na telefon komórkowy? Idąc dalej - jak pokazują statystyki, aż 91% Amerykanów przez 24 godziny oraz siedem dni w tygodniu ma włączony telefon, który zawsze znajduje się w zasięgu ręki.

Dostępne są coraz to nowsze aplikacje i rozwiązania, które pozwalają na sprawne aplikowanie oraz zarządzanie procesami rekrutacyjnymi z telefonu czy tableta. Dzięki temu procesy te stają się bardziej wygodne i przyjazne dla kandydatów. W USA aż 77% osób poszukujących pracy korzysta w tym celu z mobilnych aplikacji. W procesach rekrutacyjnych należy wykorzystywać najnowsze narzędzia i kanały komunikacyjne tak, aby trafić do wybranej grupy kandydatów. Nowoczesne aplikacje mobilne pozwalają kandydatom na przeglądanie i wyszukiwanie ofert niemalże wszędzie i o każdej porze dnia. Mogą oni wysyłać swoje kandydatury bezpośrednio z aplikacji i na bieżąco monitorować wszelkie działania. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne i wygodne. Najlepsze aplikacje mobilne wyposażone są w wyszukiwarki, historię wysłanych aplikacji, formularz aplikowania, zakładki na rekomendowane oferty, a nawet job-alerty.

Do mobilnego kandydata dociera się przede wszystkim przez różnego rodzaju kanały komunikacyjne. I to kolejny powód do tego, aby branża rekrutacyjna jeszcze bardziej otworzyła się na technologie mobilne. Należy odpowiednio dobrać media oraz treści do grupy docelowej i umożliwić jej szybki oraz łatwy dostęp do interesujących ją informacji. Jak wynika z przeprowadzonych badań, aż 79% osób obserwujących firmę w danym medium społecznościowym, to ludzie zainteresowani pracą w tej firmie. Z kolei około 60% osób śledzących daną firmę chętnie udostępnia publikowane przez nią treści. Aplikacje pochodzące od kandydatów, którzy śledzą profil firmy w mediach, są trzykrotnie częstsze niż te, pochodzące od kandydatów, którzy nie polubili tego profilu.

Dzięki mediom społecznościowym i nowym kanałom komunikacji jesteśmy w stanie dotrzeć do tak zwanych kandydatów pasywnych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że aby wykorzystać takie możliwości, trzeba sięgnąć po mobilne technologie. Osoby, które udzielają się w social media, na co dzień korzystają w tym celu ze smartfonów, czy tabletów właśnie. I znów warto powołać się na dane statystyczne. Ponad połowa użytkowników Facebooka korzysta z niego za pomocą urządzeń mobilnych. W przypadku Twittera jest to 60% użytkowników, a w przypadku LinkedIn’a: 23%.  

Odpowiadając na potrzeby współczesnych kandydatów i zyskując tym samym pożądane efekty procesów rekrutacyjnych, należy umożliwić osobom poszukującym pracę zainicjowanie procesu aplikowania z urządzeń mobilnych.

Ogromną rolę odgrywa także zakładka Kariera, dostosowana oczywiście do urządzeń mobilnych, tak, aby kandydaci za pomocą smartfona czy tableta mogli bez problemu zobaczyć oferty pracy i niemalże od razu na nie zareagować. Coraz większe znaczenie ma także dostosowywanie tych zakładek do poszczególnych grup zawodowych. Aby kandydat mógł łatwo aplikować o pracę z urządzenia mobilnego, należy zadbać przede wszystkim o przyjazny i intuicyjny interfejs strony. Najlepiej zaprojektowane zakładki “Kariera” to takie, które zawierają opcję mobilnej aplikacji wraz z narzędziami, dzięki którym proces ten staje się szybki i wygodny.

Dołącz do nas na Facebooku!

A co ma z tego rekruter?

Rekrutacja mobilna to także szereg narzędzi usprawniających codzienną pracę rekruterów. Wzrasta komfort i tempo pracy. Dzięki mobilnym wersjom systemów rekrutacyjnych, możliwe jest przeglądanie aplikacji kandydatów w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Rekruter może na na bieżąco monitorować postępy rekrutacji, mieć dostęp do bazy kandydatów i kontrolować aktualne projekty, chociażby w podróży. Nieobecność rekrutera w burze wcale nie musi opóźniać działań związanych z realizacją procesów rekrutacyjnych.

Dzięki nowoczesnym aplikacjom możliwe jest także proste i wygodne komunikowanie się z pozostałymi członkami zespołu, co pozwala na synchronizację wszelkich działań. Za granicą powstały już mobilne wersje serwisów, które oprócz zarządzania bieżącymi rekrutacjami, pozwalają także na pozyskiwanie talentów i poszukiwanie w sieci najlepszych kandydatów. Tu znów pojawia się temat najbardziej znanych portali społecznościowych. Powiązanie aplikacji mobilnych z tymi mediami pozwala na szybkie i łatwe wysyłanie ofert rekrutacyjnych do użytkowników tych portali. Firmy, które wdrożą i umiejętnie wykorzystają nowe trendy technologiczne szybciej, niż ich konkurenci, z pewnością łatwiej dotrą do najzdolniejszych i najbardziej pożądanych na rynku kandydatów. Ale to przecież nie wszystko. Mobilna rekrutacja to dziś przyjazna rekrutacja. Nie zapominajmy też o Employer Brandingu, któremu w tym przypadku urządzenia mobilne jak najbardziej służą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl


 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Personel i Zarządzanie 5/2022 (PDF)
Personel i Zarządzanie 5/2022 (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polski pracownik w obliczu inflacji
  Pomimo sytuacji gospodarczej, wojny w Ukrainie oraz pandemii, wielu Polaków jest gotowych do zmiany miejsca zatrudnienia. Czynnikiem szczególnie wpływającym na postawy zawodowe jest inflacja.
  Prawnicy - ile zarabiają?
  Wywołana przez pandemię niechęć do zmiany miejsca zatrudnienia zaowocowała zmniejszoną responsywnością na oferty pracy przez doświadczonych kandydatów na stanowiska prawnicze i wysoką liczbą odrzuconych ofert. Z tego powodu pracodawcy często byli zmuszeni uelastyczniać swoje wymagania wobec kandydatów oraz redefiniować widełki wynagrodzenia na korzyść pracownika. Więcej w analizie przygotowanej przez Manpower.
  Wskaźniki dla przyszłych emerytów bardzo dobre
  Stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, na których gromadzone są składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 proc. – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
  Osoby na przedemerytalnym muszą rozliczyć się z ZUS
  Jak co roku tylko do końca maja czas osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego na powiadomienie ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.
  Co czwarta firma chce pozyskiwać nowych pracowników
  ManpowerGroup opublikował swój najnowszy raport, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od lipca do końca września. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +11%. To wynik wyższy o 5 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na bieżący kwartał. Podczas gdy 27% badanych przedsiębiorstw mówi o planach zatrudnienia nowych pracowników, 17% prognozuje redukcje etatów. Jednocześnie co druga firma (54%) chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a jedynie 2% nie zna planów zatrudnienia na kolejny kwartał.
  Ukraińcy pracują na Dolnym Śląsku
  W pierwszym kwartale tego roku o prawie 7 proc. wzrosła ilość zatrudnionych na Dolnym Śląsku Ukraińców. Na koniec grudnia 2021 roku do ZUS w województwie dolnośląskim było zgłoszonych 66 638 pracowników pochodzących z Ukrainy, na koniec marca 2022 roku już 71 238.
  Reputacja oparta na powrotach, czyli dlaczego reboarding ma znaczenie
  Dla wielu pracowników powrót do pracy po pandemii był prawdziwym wyzwaniem. Podobnie jak dla pracodawców. Okazało się, że po długiej nieobecności w biurze trzeba na nowo uczyć się firmowej rzeczywistości offline. Lepiej poradziły sobie z tą sytuacją firmy, które w swojej strategii HR uwzględniły reboarding. Tym bardziej, że termin ten nie dotyczy tylko powrotu do postpandemicznej biurowej rzeczywistości.
  Pracodawcy powinni przygotować się na zmiany w ustawie o PPK
  Pracodawca będzie mógł szybciej zapisać pracownika do PPK. Szybciej niż dotychczas będzie mógł także dokonać pierwszych wpłat do tego programu, nawet od razu po ich naliczeniu i pobraniu.
  Algorytmy SI pod kontrolą związków zawodowych?
  Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, przewiduje obowiązek pracodawcy udzielenia stronie społecznej informacji o parametrach, zasadach i instrukcji stanowiących bazę dla algorytmów lub systemów sztucznej inteligencji, a które wpływać mogą na warunki pracy.
  Poszukiwani pracownicy sezonowi do zbioru truskawek
  Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku poszukuje pracowników sezonowych do zbioru truskawek i malin, m.in. w gminach Czerwińsk nad Wisłą, Załuski i Naruszewo. Wkrótce ma ruszyć kampania informacyjna, zachęcająca do podjęcia zatrudnienia, w tym skierowana do przebywających w Polsce obywateli Ukrainy.
  Powstanie platforma z bazą ofert pracy dla obywateli Ukrainy
  Nowa platforma ma pomóc w nawiązywaniu kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Kto będzie mógł korzystać z bazy?
  44 proc. Polaków myśli o zmianie pracy na lepiej płatną
  44 proc. Polaków jest obecnie bardziej skłonnych do zmiany pracy na lepiej płatną ze względu na inflację; podobny odsetek ankietowanych starał się w ciągu ostatniego roku o podwyżkę z powodu wzrostu cen.
  Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy?
  Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy po 24 lutego br. jest zauważalny; napływ uchodźców z pewnością go nie uzupełni - stwierdził dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Andrzej Pruszkowski.
  Zniesienie stanu epidemii a postojowe
  Jeszcze tylko do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19, mają czas na złożenie wniosku o wypłatę tzw. postojowego.
  Niedziela handlowa – czerwiec 2022
  Niedziela handlowa — czerwiec 2022 ma 4 niedziele. Czy 5 czerwca, 12 czerwca, 19 czerwca lub 26 czerwca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?
  Boże Ciało 2022 - czy jest wolne od pracy?
  Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Kiedy wypada? Czy można wtedy załatwić sprawy urzędowe albo zrobić zakupy?
  Europejskie Dni Pracodawców 2022
  W dniach 16 – 20 maja 2022 r. odbywa się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia organizuje Europejskie Dni Pracodawców 2022.
  1/3 uchodźców zamierza zostać w Polsce przez co najmniej trzy lata
  – Około 30 proc. wszystkich uchodźców wstępnie deklaruje chęć pozostania w Polsce na najbliższe trzy lata. Niektórzy po prostu nie mają dokąd wracać – mówi Artem Zozulia, prezes zarządu Fundacji Ukraina. Podkreśla, że organizacje pozarządowe nie są w stanie dalej same dźwigać ciężaru, jaki wiąże się z pomocą ukraińskim uchodźcom. Potrzebne im są wsparcie i długofalowe plany działań pomocowych, m.in. w zakresie integracji w Polsce, rozpoczęciu pracy zarobkowej czy znalezieniu pomocy psychologicznej.
  KRUS - nowa obowiązująca stawka odsetek za zwłokę
  Ustalono nową stawkę odsetek za zwłokę. Ile wynosi?
  Więcej płatników składek i ubezpieczonych
  Pod koniec kwietnia 2022 r. zarejestrowanych w ZUS płatników składek było 2,8 mln, a ubezpieczonych - 16,1 mln, w tym cudzoziemców - 970 tys. Liczby te rosną z miesiąca na miesiąc i są znacznie wyższe niż przed wybuchem epidemii.
  Pracownice handlu w miejscowościach turystycznych alarmują: będziemy pracować ponad siły
  Pracownicy dyskontów pracujący nad morzem obawiają się nadchodzącego sezonu letniego. Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom trafia duża ilość wiadomości, że ruch rośnie z dnia na dzień, a pracowników zamiast przybywać… ubywa.
  Barometr Ofert Pracy spadł o 5 pkt.
  Barometr Ofert Pracy spadł do 413,5 pkt. w kwietniu z 418,5 pkt. w marcu br. Napięcie geopolityczne, a także inflacja negatywnie wpłyną na zapotrzebowanie na pracę.
  Zniesienie stanu epidemii a przepisy prawa pracy
  Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w przepisach prawa pracy - obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop oraz na okresowe badania lekarskie.
  Zmiany w ścieżce awansu zawodowego nauczycieli
  Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zakłada likwidację stopni nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Po czterech latach pracy w szkole nauczyciel będzie mógł zdać egzamin na nauczyciela mianowanego. Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2022 r.
  Do kogo właściwie mówisz?
  Z punktu widzenia sukcesu opowieści bardzo ważne jest to, aby dopasować ją do publiczności. Historia, która przypadnie do gustu grupie dwudziestoparolatków po kilku piwach, niekoniecznie spodoba się rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, klientowi podczas spotkania biznesowego czy twoim ultrakonserwatywnym teściom. Od czego zatem zacząć?