REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modowy savoir-vivre w rekrutacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Weronika Sierant
HR Manager w firmie Smart MBC
Modowy savoir-vivre w rekrutacji
Modowy savoir-vivre w rekrutacji
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Może wydawać się, że sprawa ubioru na rozmowie kwalifikacyjnej to już oklepany i znany wszystkim temat. Okazuje się jednak, że wciąż dużo osób popełnia w tej kwestii błędy i tym samym, zmniejsza swoje szanse na zatrudnienie w wymarzonym miejscu.

Oczywiście, każdy rekruter patrzy na kandydata własnymi oczami i czasami, niecodzienny, oryginalny strój może przemówić na jego korzyść. To jednak bardzo rzadka sytuacja.

REKLAMA

W większości firm, tak ubrani kandydaci, już na wstępie zostaliby skreśleni ponieważ ich strój sugeruje, że nie potrafią dobrać ubioru do okazji i mogą w przyszłości ośmieszyć firmę podczas kontaktu z klientem lub kontrahentem.

A zatem, czy należy założyć ubranie szczelnie zakrywające każdy kawałek ciała? Ubierając się na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się z klasą. Co to znaczy?

Zobacz: Odpowiedni ubiór a szansa na awans

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowe elementy garderoby

Prosta sukienka, lub w przypadku panów, eleganckie spodnie i marynarka to idealne rozwiązanie. Każdy, kto przewiduje, że w najbliższej przyszłości będzie brał udział w rozmowach rekrutacyjnych, powinien zaopatrzyć się w takie podstawowe elementy garderoby jak marynarka, eleganckie spodnie czy spódnica. Taki “rekrutacyjny” zestaw sprawdzi się podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej.

Kolory

Ważne, żeby ubrania te były w stonowanych kolorach. Nie musi być to koniecznie biel i czerń, dobrze sprawdzą się spokojne i stonowane barwy takie jak beż czy szarości. Panie, które dobrze czują się w pastelach mogą również postawić na ubrania w tych kolorach.

Rekomendowany produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Obuwie

Częstym problemem jest dla kandydatów wybór obuwia - tu zasady są nieugięte. Klapki, sandały z odsłoniętymi palcami czy tenisówki zdecydowanie odpadają! Niestety, nawet przy ogromnych upałach należy mieć na nogach eleganckie buty, w przypadku panów - buty wizytowe. Kobiety mogą założyć buty na wysokim lub płaskim obcasie, w zależności od preferencji, muszą jednak pamiętać o tym, że gołe nogi są bardzo źle widziane. Rajstopy lub pończochy to absolutna podstawa.

Luźniejszy strój

Starając się o pracę w zawodach kreatywnych, takich jak marketing i reklama czy też w firmach prowadzonych przez młodych ludzi, zasady te nie są aż tak sztywne. Idąc na rozmowę do takiego miejsca można pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa w ubiorze pamiętając jednak, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a jak wielokrotnie udowadniały badania, ma ono kolosalny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani. Odrobina szaleństwa nie oznacza zatem braku wyczucia i stroju wyzywającego lub wulgarnego.

Zobacz: Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

Skąd jednak wiedzieć, czy w firmie panuje dress code, czy też można ubierać się nieco bardziej swobodnie? Odpowiedź na to pytanie poznamy już podczas pierwszych dni w pracy. Na rozmowę jednak, warto ubrać się elegancko i schludnie, nic na tym nie stracimy, możemy jedynie zyskać: uznanie w oczach rekrutera, a także… wymarzone stanowisko.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA