REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy? To głównie kobiety czy mężczyźni? / fot. Shutterstock
Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy? To głównie kobiety czy mężczyźni? / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

22% zatrudnionych Polaków odczuwa duże zadowolenie ze swojej pracy. W jakiej części Polski jest najwięcej tych osób? Mieszkają w miastach czy na wsiach? To głównie kobiety czy mężczyźni? Jakie branże i stanowiska wiążą się z wyższa satysfakcją z pracy i co na nią wpływa?

Polacy coraz bardziej spełnieni zawodowo

W ostatnim półroczu spadł poziom rotacji pracowników, wynika z 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Polscy pracownicy wskazują też na coraz większą satysfakcję z wykonywanej pracy. To bardzo pozytywny sygnał płynący z rynku pracy. Spełnienie zawodowe pracowników jest niezwykle istotne z punktu widzenia dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. Ci pracodawcy, którzy zapewniają swoim podwładnym odpowiednie warunki do wykonywania zawodowych obowiązków, dbają o ich satysfakcję i spełnienie, zyskują zmotywowanych i lojalnych partnerów na drodze budowania silnego i przynoszącego profity biznesu. Takie podejście skutecznie umacnia również wizerunek atrakcyjnego pracodawcy.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Pracownicy rzadziej decydują się na odejście z firmy

W 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy widać wyraźny, największy od 2017 r., spadek rotacji pracowników. W ciągu ostatnich 6 miesięcy, miejsce pracy zmieniło 18% zatrudnionych. Najczęściej pomiędzy pracodawcami migrowali mieszkańcy centralnej części kraju, miast powyżej 200 tys. mieszkańców oraz mężczyźni. Widoczna jest także korelacja pomiędzy wiekiem oraz zmianą miejsca pracy. Zatrudnienie u nowego pracodawcy podjęło o blisko 30 p.p. więcej osób w wieku od 18 do 29 lat, niż tych w z przedziału 50-64 lat. Biorąc pod uwagę formę współpracy, firmę najczęściej zmieniały osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas określony oraz zlecenie lub dzieło.

W podziale na stanowiska, na zmianę pracodawcy najrzadziej decydował się top management. Jeśli chodzi o branże, to najmniejszą rotację odnotowano w edukacji.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Odczuwamy coraz większe zadowolenie z pracy

Satysfakcję płynącą z wykonywanej pracy odczuwa 8 na 10 zatrudnionych, przy czym 22% z nich deklaruje, że są bardzo, a 55%, że są raczej zadowoleni. Jedynie 6% Polaków jest niezadowolonych z życia zawodowego. Najwięcej osób, które czerpią przyjemność związaną z zatrudnieniem w obecnej firmie zamieszkuje południe kraju, a najmniej zachód Polski. W podziale na typy miejscowości najwięcej osób, które są usatysfakcjonowane swoją pracą znajduje się w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, a najmniej na wsiach poza aglomeracjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statystycznie z wykonywanych obowiązków zawodowych bardziej zadowolone są kobiety niż mężczyźni oraz osoby młodsze. Największą satysfakcję z pracy odczuwają też osoby samozatrudnione.

W podziale na stanowiska najbardziej zadowolona z wykonywanej pracy jest kadra zarządzająca przedsiębiorstwem, kierownicy średniego szczebla oraz kasjerzy i sprzedawcy. Jeśli chodzi o branże, to o satysfakcji w kontekście zawodowym najczęściej mówią przedstawiciele kultury, rozrywki, rekreacji i sportu, a najrzadziej opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Czynniki wpływające na spełnienie zawodowe

Przyjazna atmosfera w miejscu pracy, atrakcyjne wynagrodzenie oraz poczucie bycia docenianym przez przełożonego to trzy kluczowe cechy środowiska pracy, które  bezpośrednio wpływają na poczucie zawodowego spełniania się.

Równie istotne, choć rzadziej uświadamiane i wymieniane są także te elementy środowiska pracy, które wiążą się z rozwojem zawodowym, poczuciem sprawczości, możliwością awansu, uczestnictwa w rozmaitych szkoleniach, a także poczuciem realnego wpływu na to, co dzieje się w firmie i wrażeniem, że przełożony wspiera rozwój zawodowy pracownika. W grupie tej znajdują się także elementy związane z budowaniem relacji komunikacji na linii pracownik pracodawca, otrzymywanie jasnej informacji zwrotnej dotyczącej wykonywanej pracy oraz sprawiedliwe rozdzielanie zadań wewnątrz zespołu.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA