REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy? To głównie kobiety czy mężczyźni? / fot. Shutterstock
Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy? To głównie kobiety czy mężczyźni? / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

22% zatrudnionych Polaków odczuwa duże zadowolenie ze swojej pracy. W jakiej części Polski jest najwięcej tych osób? Mieszkają w miastach czy na wsiach? To głównie kobiety czy mężczyźni? Jakie branże i stanowiska wiążą się z wyższa satysfakcją z pracy i co na nią wpływa?

Polacy coraz bardziej spełnieni zawodowo

W ostatnim półroczu spadł poziom rotacji pracowników, wynika z 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Polscy pracownicy wskazują też na coraz większą satysfakcję z wykonywanej pracy. To bardzo pozytywny sygnał płynący z rynku pracy. Spełnienie zawodowe pracowników jest niezwykle istotne z punktu widzenia dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. Ci pracodawcy, którzy zapewniają swoim podwładnym odpowiednie warunki do wykonywania zawodowych obowiązków, dbają o ich satysfakcję i spełnienie, zyskują zmotywowanych i lojalnych partnerów na drodze budowania silnego i przynoszącego profity biznesu. Takie podejście skutecznie umacnia również wizerunek atrakcyjnego pracodawcy.

Autopromocja

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Pracownicy rzadziej decydują się na odejście z firmy

W 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy widać wyraźny, największy od 2017 r., spadek rotacji pracowników. W ciągu ostatnich 6 miesięcy, miejsce pracy zmieniło 18% zatrudnionych. Najczęściej pomiędzy pracodawcami migrowali mieszkańcy centralnej części kraju, miast powyżej 200 tys. mieszkańców oraz mężczyźni. Widoczna jest także korelacja pomiędzy wiekiem oraz zmianą miejsca pracy. Zatrudnienie u nowego pracodawcy podjęło o blisko 30 p.p. więcej osób w wieku od 18 do 29 lat, niż tych w z przedziału 50-64 lat. Biorąc pod uwagę formę współpracy, firmę najczęściej zmieniały osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas określony oraz zlecenie lub dzieło.

W podziale na stanowiska, na zmianę pracodawcy najrzadziej decydował się top management. Jeśli chodzi o branże, to najmniejszą rotację odnotowano w edukacji.

Odczuwamy coraz większe zadowolenie z pracy

Satysfakcję płynącą z wykonywanej pracy odczuwa 8 na 10 zatrudnionych, przy czym 22% z nich deklaruje, że są bardzo, a 55%, że są raczej zadowoleni. Jedynie 6% Polaków jest niezadowolonych z życia zawodowego. Najwięcej osób, które czerpią przyjemność związaną z zatrudnieniem w obecnej firmie zamieszkuje południe kraju, a najmniej zachód Polski. W podziale na typy miejscowości najwięcej osób, które są usatysfakcjonowane swoją pracą znajduje się w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, a najmniej na wsiach poza aglomeracjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statystycznie z wykonywanych obowiązków zawodowych bardziej zadowolone są kobiety niż mężczyźni oraz osoby młodsze. Największą satysfakcję z pracy odczuwają też osoby samozatrudnione.

W podziale na stanowiska najbardziej zadowolona z wykonywanej pracy jest kadra zarządzająca przedsiębiorstwem, kierownicy średniego szczebla oraz kasjerzy i sprzedawcy. Jeśli chodzi o branże, to o satysfakcji w kontekście zawodowym najczęściej mówią przedstawiciele kultury, rozrywki, rekreacji i sportu, a najrzadziej opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Czynniki wpływające na spełnienie zawodowe

Przyjazna atmosfera w miejscu pracy, atrakcyjne wynagrodzenie oraz poczucie bycia docenianym przez przełożonego to trzy kluczowe cechy środowiska pracy, które  bezpośrednio wpływają na poczucie zawodowego spełniania się.

Równie istotne, choć rzadziej uświadamiane i wymieniane są także te elementy środowiska pracy, które wiążą się z rozwojem zawodowym, poczuciem sprawczości, możliwością awansu, uczestnictwa w rozmaitych szkoleniach, a także poczuciem realnego wpływu na to, co dzieje się w firmie i wrażeniem, że przełożony wspiera rozwój zawodowy pracownika. W grupie tej znajdują się także elementy związane z budowaniem relacji komunikacji na linii pracownik pracodawca, otrzymywanie jasnej informacji zwrotnej dotyczącej wykonywanej pracy oraz sprawiedliwe rozdzielanie zadań wewnątrz zespołu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA