Kategorie

Czy rekrutacje online zostaną z nami na dłużej?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Czy rekrutacje online zostaną z nami na dłużej? / fot. Fotolia
Czy rekrutacje online zostaną z nami na dłużej? / fot. Fotolia
W czasie epidemii koronawirusa poszukiwanie pracy i pracowników stanowi większe wyzwanie. Jak rekrutować bez kontaktu z drugim człowiekiem? Obecnie przeprowadza się rekrutacje online. Czy zostaną z nami na dłużej?

Rekrutacje online

W związku z pandemią koronawirusa, Randstad obserwuje systematyczny wzrost liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy. Firma szacuje, że obecnie jest ich o 25% więcej niż w okresie przed epidemią. Spodziewa się także, że wartości te będą rosły. Ze względu na to, że tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne stanęły pod znakiem zapytania, poszukiwanie osób do pracy stanowi wyzwanie dla rekruterów. W jaki sposób szukać pracowników bez fizycznego kontaktu? Odpowiedzią są rekrutacje online. Randstad już od kilku lat rozwija narzędzia niezbędne do ich prowadzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Rekrutacja online dla kandydatów na każde stanowisko

Proces rekrutacji online w Randstad rozpoczyna się od wypełnienia przez kandydata na dane stanowisko formularza aplikacyjnego. Następnie, w zależności od specyfiki pracy lub wymagań pracodawcy użytkownika, rekruterzy mają do dyspozycji dwa sposoby przeprowadzenia weryfikacji potencjalnego zatrudnionego.

Pierwszym z nich jest rozmowa „na żywo” w formie wideo lub telekonferencji. Udział w wirtualnym spotkaniu wziąć może także Klient. Drugą formą, jest wysłanie pytań do kandydata z prośbą o nagranie odpowiedzi w dogodnym dla siebie czasie. Taki proces nazywany jest on-demand, tj. na żądanie.

Rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu, sprzyja rozwiązaniom takim, jak rekrutacje online. Obecnie, jesteśmy w stanie dostosować proces, tak aby mógł zostać wykorzystany w każdej branży i na dowolne stanowisko. Możemy zarządzać liczbą etapów oraz zadaniami i pytaniami, które stawiamy przed kandydatami. Jest to szczególnie pomocne w rekrutacji na stanowiska specjalistyczne, mówi Michał Gąska, Senior Digital Marketing Specialist w Randstad.

Oszczędność czasu, elastyczność i szybka weryfikacja kandydata

Zalety rekrutacji online doceniają zarówno rekruterzy, jak i kandydaci oraz klienci. Wśród nich wymienić można przede wszystkim dużą oszczędność czasu. Dzięki temu, że nie musimy dojeżdżać do biura, zyskujemy więcej możliwych do przeprowadzenia rozmowy terminów. Sprawia to, że sam proces jest także bardzo elastyczny.

Inną zaletą rekrutacji online jest prostota i łatwość w zarządzaniu. Dla rekruterów Randstad oznacza to, że wszystkie informacje na temat kandydata zgromadzone są w jednym miejscu, a dostęp do nich jest bieżący. Sam aplikujący, nie musi natomiast instalować skomplikowanego oprogramowania - narzędzie Randstad do rekrutacji online działana każdym urządzeniu i systemie operacyjnym. Komunikacja pomiędzy stronami jest natychmiastowa, co umożliwia szybką weryfikację nadesłanych materiałów. Program pozwala także załączać dokumenty i linki. Dodatkowym plusem dla kandydatów jest także to, że może on samodzielnie zdecydować z jakiego miejsca będzie nagrywał swoje odpowiedzi.

Cały proces przeprowadzany jest zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Przed rozpoczęciem rekrutacji, kandydat jest szczegółowo informowany na temat, tego w jaki sposób i gdzie trafią przesłane przez niego materiały. Dodatkowo, istnieje możliwość rezygnacji z wykonania określonego zadania na każdym etapie rekrutacji. Nie oznacza to jednak wycofania się z samego procesu. Eksperci Randstad, w miarę możliwości, proponują inną formę weryfikacji umiejętności kandydata.

Wśród wyzwań, które mogą pojawić się przed aplikującymi do pracy za pomocą rekrutacji online wymienić można natomiast bariery technologiczne oraz trudność w ocenie umiejętności manualnych kandydatów.

Coraz większe zainteresowanie udziałem w rekrutacjach online

Postępująca globalizacja, rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu sprawiają, że rekrutacje online cieszą się coraz większą popularnością, a kandydaci do pracy podchodzą do nich z dużym entuzjazmem. Trwająca pandemia koronawirusa, dodatkowo upowszechniła ten proces.

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, zmieniło nasze podejście do pracy zdalnej. Okazało się, że wiele spotkań służbowych jesteśmy w stanie przeprowadzić online. Co więcej, nie tracą one na swojej efektywności. Brak możliwości fizycznego kontaktu, wpłynął też na rekrutacje i z pewnością przyspieszył rozwój prowadzenia ich za pomocą narzędzi internetowych, dodaje Michał Gąska.

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Na stanowiskach, gdzie miejsce pracy nie ma znaczenia, rekrutacje online mają szansę stać się powszechne. Każdego roku powstają też nowe zawody, dla których weryfikacja umiejętności kandydatów za pomocą narzędzi internetowych może okazać się najdokładniejszą opcją.

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.