Czy rekrutacje online zostaną z nami na dłużej?
REKLAMA
REKLAMA
Rekrutacje online
W związku z pandemią koronawirusa, Randstad obserwuje systematyczny wzrost liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy. Firma szacuje, że obecnie jest ich o 25% więcej niż w okresie przed epidemią. Spodziewa się także, że wartości te będą rosły. Ze względu na to, że tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne stanęły pod znakiem zapytania, poszukiwanie osób do pracy stanowi wyzwanie dla rekruterów. W jaki sposób szukać pracowników bez fizycznego kontaktu? Odpowiedzią są rekrutacje online. Randstad już od kilku lat rozwija narzędzia niezbędne do ich prowadzenia.
REKLAMA
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
Rekrutacja online dla kandydatów na każde stanowisko
Proces rekrutacji online w Randstad rozpoczyna się od wypełnienia przez kandydata na dane stanowisko formularza aplikacyjnego. Następnie, w zależności od specyfiki pracy lub wymagań pracodawcy użytkownika, rekruterzy mają do dyspozycji dwa sposoby przeprowadzenia weryfikacji potencjalnego zatrudnionego.
Pierwszym z nich jest rozmowa „na żywo” w formie wideo lub telekonferencji. Udział w wirtualnym spotkaniu wziąć może także Klient. Drugą formą, jest wysłanie pytań do kandydata z prośbą o nagranie odpowiedzi w dogodnym dla siebie czasie. Taki proces nazywany jest on-demand, tj. na żądanie.
Rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu, sprzyja rozwiązaniom takim, jak rekrutacje online. Obecnie, jesteśmy w stanie dostosować proces, tak aby mógł zostać wykorzystany w każdej branży i na dowolne stanowisko. Możemy zarządzać liczbą etapów oraz zadaniami i pytaniami, które stawiamy przed kandydatami. Jest to szczególnie pomocne w rekrutacji na stanowiska specjalistyczne, mówi Michał Gąska, Senior Digital Marketing Specialist w Randstad.
Oszczędność czasu, elastyczność i szybka weryfikacja kandydata
Zalety rekrutacji online doceniają zarówno rekruterzy, jak i kandydaci oraz klienci. Wśród nich wymienić można przede wszystkim dużą oszczędność czasu. Dzięki temu, że nie musimy dojeżdżać do biura, zyskujemy więcej możliwych do przeprowadzenia rozmowy terminów. Sprawia to, że sam proces jest także bardzo elastyczny.
Inną zaletą rekrutacji online jest prostota i łatwość w zarządzaniu. Dla rekruterów Randstad oznacza to, że wszystkie informacje na temat kandydata zgromadzone są w jednym miejscu, a dostęp do nich jest bieżący. Sam aplikujący, nie musi natomiast instalować skomplikowanego oprogramowania - narzędzie Randstad do rekrutacji online działana każdym urządzeniu i systemie operacyjnym. Komunikacja pomiędzy stronami jest natychmiastowa, co umożliwia szybką weryfikację nadesłanych materiałów. Program pozwala także załączać dokumenty i linki. Dodatkowym plusem dla kandydatów jest także to, że może on samodzielnie zdecydować z jakiego miejsca będzie nagrywał swoje odpowiedzi.
REKLAMA
Cały proces przeprowadzany jest zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Przed rozpoczęciem rekrutacji, kandydat jest szczegółowo informowany na temat, tego w jaki sposób i gdzie trafią przesłane przez niego materiały. Dodatkowo, istnieje możliwość rezygnacji z wykonania określonego zadania na każdym etapie rekrutacji. Nie oznacza to jednak wycofania się z samego procesu. Eksperci Randstad, w miarę możliwości, proponują inną formę weryfikacji umiejętności kandydata.
Wśród wyzwań, które mogą pojawić się przed aplikującymi do pracy za pomocą rekrutacji online wymienić można natomiast bariery technologiczne oraz trudność w ocenie umiejętności manualnych kandydatów.
Coraz większe zainteresowanie udziałem w rekrutacjach online
Postępująca globalizacja, rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu sprawiają, że rekrutacje online cieszą się coraz większą popularnością, a kandydaci do pracy podchodzą do nich z dużym entuzjazmem. Trwająca pandemia koronawirusa, dodatkowo upowszechniła ten proces.
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, zmieniło nasze podejście do pracy zdalnej. Okazało się, że wiele spotkań służbowych jesteśmy w stanie przeprowadzić online. Co więcej, nie tracą one na swojej efektywności. Brak możliwości fizycznego kontaktu, wpłynął też na rekrutacje i z pewnością przyspieszył rozwój prowadzenia ich za pomocą narzędzi internetowych, dodaje Michał Gąska.
Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Na stanowiskach, gdzie miejsce pracy nie ma znaczenia, rekrutacje online mają szansę stać się powszechne. Każdego roku powstają też nowe zawody, dla których weryfikacja umiejętności kandydatów za pomocą narzędzi internetowych może okazać się najdokładniejszą opcją.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat