Kategorie

Czy rekrutacje online zostaną z nami na dłużej?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Czy rekrutacje online zostaną z nami na dłużej? / fot. Fotolia
W czasie epidemii koronawirusa poszukiwanie pracy i pracowników stanowi większe wyzwanie. Jak rekrutować bez kontaktu z drugim człowiekiem? Obecnie przeprowadza się rekrutacje online. Czy zostaną z nami na dłużej?

Rekrutacje online

W związku z pandemią koronawirusa, Randstad obserwuje systematyczny wzrost liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy. Firma szacuje, że obecnie jest ich o 25% więcej niż w okresie przed epidemią. Spodziewa się także, że wartości te będą rosły. Ze względu na to, że tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne stanęły pod znakiem zapytania, poszukiwanie osób do pracy stanowi wyzwanie dla rekruterów. W jaki sposób szukać pracowników bez fizycznego kontaktu? Odpowiedzią są rekrutacje online. Randstad już od kilku lat rozwija narzędzia niezbędne do ich prowadzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Rekrutacja online dla kandydatów na każde stanowisko

Reklama

Proces rekrutacji online w Randstad rozpoczyna się od wypełnienia przez kandydata na dane stanowisko formularza aplikacyjnego. Następnie, w zależności od specyfiki pracy lub wymagań pracodawcy użytkownika, rekruterzy mają do dyspozycji dwa sposoby przeprowadzenia weryfikacji potencjalnego zatrudnionego.

Pierwszym z nich jest rozmowa „na żywo” w formie wideo lub telekonferencji. Udział w wirtualnym spotkaniu wziąć może także Klient. Drugą formą, jest wysłanie pytań do kandydata z prośbą o nagranie odpowiedzi w dogodnym dla siebie czasie. Taki proces nazywany jest on-demand, tj. na żądanie.

Rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu, sprzyja rozwiązaniom takim, jak rekrutacje online. Obecnie, jesteśmy w stanie dostosować proces, tak aby mógł zostać wykorzystany w każdej branży i na dowolne stanowisko. Możemy zarządzać liczbą etapów oraz zadaniami i pytaniami, które stawiamy przed kandydatami. Jest to szczególnie pomocne w rekrutacji na stanowiska specjalistyczne, mówi Michał Gąska, Senior Digital Marketing Specialist w Randstad.

Oszczędność czasu, elastyczność i szybka weryfikacja kandydata

Zalety rekrutacji online doceniają zarówno rekruterzy, jak i kandydaci oraz klienci. Wśród nich wymienić można przede wszystkim dużą oszczędność czasu. Dzięki temu, że nie musimy dojeżdżać do biura, zyskujemy więcej możliwych do przeprowadzenia rozmowy terminów. Sprawia to, że sam proces jest także bardzo elastyczny.

Reklama

Inną zaletą rekrutacji online jest prostota i łatwość w zarządzaniu. Dla rekruterów Randstad oznacza to, że wszystkie informacje na temat kandydata zgromadzone są w jednym miejscu, a dostęp do nich jest bieżący. Sam aplikujący, nie musi natomiast instalować skomplikowanego oprogramowania - narzędzie Randstad do rekrutacji online działana każdym urządzeniu i systemie operacyjnym. Komunikacja pomiędzy stronami jest natychmiastowa, co umożliwia szybką weryfikację nadesłanych materiałów. Program pozwala także załączać dokumenty i linki. Dodatkowym plusem dla kandydatów jest także to, że może on samodzielnie zdecydować z jakiego miejsca będzie nagrywał swoje odpowiedzi.

Cały proces przeprowadzany jest zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Przed rozpoczęciem rekrutacji, kandydat jest szczegółowo informowany na temat, tego w jaki sposób i gdzie trafią przesłane przez niego materiały. Dodatkowo, istnieje możliwość rezygnacji z wykonania określonego zadania na każdym etapie rekrutacji. Nie oznacza to jednak wycofania się z samego procesu. Eksperci Randstad, w miarę możliwości, proponują inną formę weryfikacji umiejętności kandydata.

Wśród wyzwań, które mogą pojawić się przed aplikującymi do pracy za pomocą rekrutacji online wymienić można natomiast bariery technologiczne oraz trudność w ocenie umiejętności manualnych kandydatów.

Coraz większe zainteresowanie udziałem w rekrutacjach online

Postępująca globalizacja, rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu sprawiają, że rekrutacje online cieszą się coraz większą popularnością, a kandydaci do pracy podchodzą do nich z dużym entuzjazmem. Trwająca pandemia koronawirusa, dodatkowo upowszechniła ten proces.

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, zmieniło nasze podejście do pracy zdalnej. Okazało się, że wiele spotkań służbowych jesteśmy w stanie przeprowadzić online. Co więcej, nie tracą one na swojej efektywności. Brak możliwości fizycznego kontaktu, wpłynął też na rekrutacje i z pewnością przyspieszył rozwój prowadzenia ich za pomocą narzędzi internetowych, dodaje Michał Gąska.

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Na stanowiskach, gdzie miejsce pracy nie ma znaczenia, rekrutacje online mają szansę stać się powszechne. Każdego roku powstają też nowe zawody, dla których weryfikacja umiejętności kandydatów za pomocą narzędzi internetowych może okazać się najdokładniejszą opcją.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

  Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

  Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

  4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

  Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

  Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

  Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

  Czym jest informacja starosty?

  Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?

  Badanie pracowników na obecność alkoholu i narkotyków a prawo

  Badanie pracowników na obecność alkoholu i narkotyków będzie zgodne z prawem? MRPiT pracuje nad projektem ustawy.

  Zgłoszenie do ubezpieczeń - zmiana od 16 maja 2021 r.

  Zgłoszenie do ubezpieczeń - jaka zmiana od 16 maja 2021 r.? W ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wskazać kod zawodu. Będą nowe wzory formularzy ZUS.

  Urlopy rodzicielskie 2022 - ważne zmiany

  Urlopy rodzicielskie w 2022 r. czekają ważne zmiany. Urlop rodzicielski dla ojca będą określać nowe zasady. Polska musi dostosować Kodeks pracy do unijnej dyrektywy work-life balance.

  Czy postojowe to pomoc publiczna?

  Postojowe z ZUS - czy to jest pomoc publiczna? Odpowiedź znajduje się w art. 15zzzh ust 1 ustawy covidowej.

  Zarobki studentów w 2021 r. [RAPORT]

  Zarobki studentów w 2021 r. zmalały. Ile zarabiają studenci w czasie pandemii? Jakie mają problemy?

  Kogo pracodawca powinien zapisać do PPK?

  PPK - kogo pracodawca powinien zapisać? 10 maja 2021 r. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. To już ostatni etap wdrażania PPK.

  Jak wybrać system kadrowo-płacowy?

  System kadrowo-płacowy powinien być dostosowany do działalności firmy. Jak wybrać? Oto garść użytecznych wskazówek.

  O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

  Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

  Kodeks pracy 2021 a praca zdalna - zmiany

  Kodeks pracy w 2021 r. czekają zmiany. Znajdzie się w nim praca zdalna. Co się zmieni?

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja 2021 r.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 23 maja 2021 r. Kiedy przysługuje?

  Niedziela handlowa - maj 2021

  Niedziela handlowa - maj 2021 r. ma aż 5 niedziel. Czy 2 maja, 9 maja, 16 maja, 23 maja lub 30 maja jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj/jutro jest niedziela handlowa?

  Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" [RAPORT]

  Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" - ile wynagrodzeń w Polsce wypłacanych jest na czarno? Jakie są skutki takiego procederu?

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

  Wsparcie z urzędu pracy dla osoby niepełnosprawnej

  Wsparcie z urzędu pracy - z jakich usług i instrumentów pomocy może skorzystać osoba niepełnosprawna?