| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Kompetencje w małej firmie

Kompetencje w małej firmie

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają ogromną rolę we współczesnej gospodarce rynkowej krajów wysoko rozwiniętych. Wpływ rozwoju kompetencji na konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw jest potwierdzany coraz częściej empirycznie, chociaż zagadnienie to badane jest przede wszystkim w dużych organizacjach. To właśnie tam generowane są głównie narzędzia zarządzania kompetencjami.

Program wskazuje rozmiar luki w stosunku do określonego standardu oraz podpowiada tematykę szkoleń, udział w których pomógłby ją wyeliminować. W przedstawionym przykładzie udział w szkoleniach wskazanego typu na pewno przełożyłby się np. na wyższe kompetencje, niezbędne w trakcie pisania projektów, co jest działaniem priorytetowym na tym stanowisku.

W podsumowaniu pokazane są kompetencje całego zespołu objętego badaniem (zobacz tabelę 2).

Wyniki oceny analizowane na poziomie zespołu kierowniczego wskazują, że w zdecydowanej większości kompetencje zespołu znacznie przewyższają standard. Tam, gdzie średnia jest lekko poniżej standardu, wyniki poszczególnych członków zespołu są wystarczające, aby sprawnie działać, co jest determinantem wewnętrznym utrzymania dobrej sytuacji organizacji i jej dalszego rozwoju.

Stosowanie narzędzia M-Astra

Narzędzie jest dostępne w sześciu wersjach językowych: angielskiej, hiszpańskiej, niderlandzkiej, polskiej, portugalskiej i słoweńskiej. Normy stanowiące punkt odniesienia w trakcie oceny zostały przygotowane na podstwie analizy psychometrycznej, oddzielnie dla krajów, z których pochodziły instytucje biorące udział w projekcie (z wyjątkiem Belgii ze względu na zbyt małą liczebność próby). Osoba dokonująca samooceny może więc porównać swój poziom kompetencji w stosunku do standardów określonych dla wybranego kraju: Polska, Hiszpania, Portugalia i Słowenia.

W trakcie analiz psychometrycznych opracowano również normy ogólne, które mogą być traktowane jako orientacyjne normy ogólnoeuropejskie. W związku z rosnącym udziałem małych i średnich przedsiębiorstw w międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz intensyfikacją procesów międzynarodowych przepływów kapitału ludzkiego, takie właściwości narzędzia M-Astra są jego niewątpliwą zaletą. Warto jednak zaznaczyć, że narzędzie M-Astra zostało opracowane w celu oceny kompetencji niezbędnej w obszarze ich doskonalenia, natomiast nie powinno być stosowane jako narzędzie selekcji3.

Metoda została opracowana w wersji papierowej oraz wersji elektronicznej. Organizacja bądź osoby indywidualne chcące poddać się ocenie mogą skorzystać z opcji dostępu on-line, łącząc się poprzez stronę internetową projektu M-Astra. Wyniki dostępne są po kilku minutach. Można również wykorzystać elektroniczną wersję off-line, która wymaga jednak obecności konsultanta przygotowanego do posługiwania się metodą. W ramach projektu M-Astra opracowano podręcznik-instrukcję, pomagającą prawidłowo posługiwać się narzędziem i interpretować wyniki ocen.

Dotychczasowe badania nad MSP wskazują, że preferują one zewnętrzny sposób pozyskiwania kompetencji, czyli zatrudnianie pracowników o określonych kompetencjach4. Dotyczy to przede wszystkim kompetencji specyficznych. Takie działanie ma charakter bardziej reaktywny niż proaktywny i ma miejsce wtedy, kiedy organizacja silnie już odczuwa brak określonych kompetencji. Warto więc zwrócić uwagę i zainteresować się narzędziami, które dotyczą tej grupy kompetencji, które można rozwijać drogą szkoleń, by przygotować się do potrzeb pojawiających się w miarę wzrostu organizacji. Takie kompetencje ujęte są w modelu M-Astra. Wprawdzie rozwój kompetencji małych i średnich przedsiębiorstw ma charakter bardziej nieformalny niż formalny – można go jednak stymulować. Narzędzie M­Astra może w tym pomóc.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »