REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uważność i obserwacja ważne w komunikacji międzykulturowej

Aneta Liszka
trenerka i konsultantka międzykulturowa, trenerka biznesu
Uważność i obserwacja ważne w komunikacji międzykulturowej
Uważność i obserwacja ważne w komunikacji międzykulturowej

REKLAMA

REKLAMA

Uważność i obserwacja są bardzo ważne w komunikacji międzykulturowej. Okazuje się, że do dobrej komunikacji wystarczą podstawowe umiejętności używane na co dzień. Jak zachować się w sytuacji międzykulturowej? Czym jest kultura niskokontekstowa oraz tryb kontrolowany i automatyczny?

Umiejętności służące dobrej komunikacji międzykulturowej

Wiele osób, które spotykam na sali szkoleniowej prowadząc warsztaty międzykulturowe spodziewa się, że techniki służące dobrej komunikacji międzykulturowej zdecydowanie różnią od tych, których używamy w naszej codziennej komunikacji z ludźmi. Oczekują nadzwyczajnych metod i narzędzi. Tymczasem większość z nich sprowadza się do podstawowych umiejętności, które każdy z nas wykorzystuje na co dzień.

REKLAMA

Autopromocja

Dziś chciałabym Wam napisać o jednej z nich. Nim jednak przejdę do narzędzia to zacznę przewrotnie od koncertu, w którym miałam przyjemność uczestniczyć, i który stał się inspiracją dla mnie do napisania tego tekstu.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Kilka miesięcy temu (jeszcze sprzed czasów pandemii :) ) byłam na koncercie zespołu Kult, Ale nie o występujących zamierzam tutaj pisać, choć ich muzykę bardzo lubię. To nie był pierwszy koncert tej grupy na jakim byłam, ale pierwszy w tak kameralnym gronie, atmosferze i miejscu. Z ogromną więc ciekawością czekałam, aż zespół wejdzie na scenę. Z uważnością i przyjemnością słuchałam muzyki i patrzyłam na zachowanie muzyków na scenie. I wszystko byłoby super, gdyby nie smartfony, które w rękach niektórych uczestników koncertu odbierały przyjemność oglądania zespołu. Mimo, że widok wyciągniętych dłoni ze smartfonami w rękach na koncertach nie jest dla mnie nowy nadal dziwi mnie fakt, że niektóre osoby wolą skupiać się na nagrywaniu muzyki i oglądaniu koncertu na ekranie telefonu. Znając moje umiejętności nagraniowo-fotograficzne już dawno wkurzyłabym się na to, że nie mogę złapać dobrego kadru, że głowy przede mną utrudniają filmowanie, że dźwięk nie taki. I czar fajnego koncertu prysłby natychmiast.

Uważność i obserwacja

I o uważności, byciu i umiejętności obserwowania chciałabym dziś napisać, nie tylko w sytuacji koncertowej :). Ta zwykła/niezwykła kompetencja jest szczególnie ważna w kontaktach międzykulturowych. Uważne bycie w różnych sytuacjach, a tym bardziej w sytuacjach dla nas niepewnych, bo nieznanych jest kluczowe. Obserwowanie rzeczywistości, nie poprzez ekran telefonu (chociaż to też się przydaje w sytuacjach turystycznych), lecz raczej ten rodzaj uważności, który pozwala wczuć się klimat miejsca, w którym się znajdujemy, uważność na ludzi wokół, obserwowanie ich reakcji, zachowań, komunikacji niewerbalnej. Słuchanie i słyszenie komunikatów jakie kierują do siebie i do nas, zauważanie niuansów. Obserwowanie to przede wszystkim odnotowywanie obiektywnych faktów z otoczenia bez poddawania ich jeszcze interpretacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja międzykulturowa

Sama miałam niedawno okazję doświadczyć mocy uważnej obserwacji właśnie w sytuacji międzykulturowej.

Obowiązki służbowe wezwały mnie do Holandii, gdzie uczestniczyłam w szkoleniu prowadzonym przez Holenderkę. Grupę szkoleniową stanowili uczestnicy 3 narodowości: polskiej, holenderskiej i rumuńskiej. Szkolenie szło gładko, dopóki jedna z uczestniczek, Holenderka, w dosyć mocny sposób zaprotestowała, że nie zgadza się z prowadzącą. Nastąpiła „ostra” (z mojego wtedy punktu widzenia) wymiana zdań między trenerką a uczestniczką, gdzie zarówno jedna jak i druga wprost komunikowały swoje opinie i dawały sobie informacje zwrotne.

Pomimo tego, że kwestiami międzykulturowości zajmuję się już kilka lat, moje naturalne kulturowe instynkty dały o sobie znać. Na początku pojawiło się zdziwienie, niepokój, lekka obawa i empatia do trenera (sama jestem trenerką więc wiem jak trudno jest radzić sobie przy całej grupie z atakiem uczestnika). I tu właśnie przyszła z pomocą umiejętność obserwacji. Fakty były takie: jedna z uczestniczek dosyć wprost dawała feedback trenerce, a ta również wprost komunikowała swoją perspektywę. Faktem było również to, że Holendrzy, którzy stanowili większość grupy szkoleniowej uważnie i ze spokojem przysłuchiwali się rozmowie, zupełnie nie dziwiąc się sytuacji i traktując całe zajście jako coś zupełnie zwyczajnego.

Kultura niskokontekstowa

To sprawiło, że wskoczyłam, w swojej głowie, na właściwe międzykulturowe tory. Według badań Edwarda Hall’a kultura holenderska jest dużo bardziej niskokontekstowa, niż kultura Polska. Oznacza to, że Holendrzy komunikują się wprost, wyrażając swoje opinie czy zadanie na jakiś temat. Jeśli chodzi o dawanie feedbacku, szczególnie tego negatywnego, sytuacja jest podobna. Dają go w otwarty sposób, bardzo wprost nie starając się ukryć negatywnej informacji zwrotnej.

I wszystko stało się jasne. Źródłem moich emocji, była wymiana zdań dwóch osób, która w naturalny sposób przypomniała mi o moim kulturowym bagażu. To, co dla mnie było źródłem niepokoju i zdziwienia dla Holendrów było codziennością.

Tryb kontrolowany i automatyczny

Człowiek funkcjonuje w dwóch trybach przetwarzania informacji: kontrolowanym (świadomym) i automatycznym. Najczęściej funkcjonujemy w tym drugim. Po wpływem emocji, bez pełnego skupienia, w sytuacjach dla nas trudnych, nieznanych lub obcych kulturowo zdejmujemy z naszej głowy racjonalną czapkę i działamy w trybie automatycznym. Szukamy znanych schematów, uciekamy w stereotypy, interpretujemy i oceniamy, by zredukować lęk. To zupełnie naturalny proces. Zatrzymanie, uważna obserwacja sytuacji i otoczenia pozwala po pierwsze uważnie zaobserwować, jakie są fakty, oddzielić fakty od interpretacji i ocen, a po drugie pozwala włączyć naszą świadomość, która może podważyć oceny i zatrzymać często idące za tym zachowania. Kluczowa jest tutaj również umiejętność obserwowania samych siebie i uświadamiania sobie w jakim trybie funkcjonujemy.

A jak rozwinęła się sytuacja na sali szkoleniowej? Pozytywnie! Uczestniczka z trenerką na koniec doszły do podobnych wniosków i podały sobie rękę. A ja jeszcze raz przekonałam się o sile obserwacji i uważności. Niezapomniane doświadczenie międzykulturowe i takich Wam życzę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA