REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uważność i obserwacja ważne w komunikacji międzykulturowej

Aneta Liszka
trenerka i konsultantka międzykulturowa, trenerka biznesu
Uważność i obserwacja ważne w komunikacji międzykulturowej
Uważność i obserwacja ważne w komunikacji międzykulturowej

REKLAMA

REKLAMA

Uważność i obserwacja są bardzo ważne w komunikacji międzykulturowej. Okazuje się, że do dobrej komunikacji wystarczą podstawowe umiejętności używane na co dzień. Jak zachować się w sytuacji międzykulturowej? Czym jest kultura niskokontekstowa oraz tryb kontrolowany i automatyczny?

Umiejętności służące dobrej komunikacji międzykulturowej

Wiele osób, które spotykam na sali szkoleniowej prowadząc warsztaty międzykulturowe spodziewa się, że techniki służące dobrej komunikacji międzykulturowej zdecydowanie różnią od tych, których używamy w naszej codziennej komunikacji z ludźmi. Oczekują nadzwyczajnych metod i narzędzi. Tymczasem większość z nich sprowadza się do podstawowych umiejętności, które każdy z nas wykorzystuje na co dzień.

REKLAMA

Autopromocja

Dziś chciałabym Wam napisać o jednej z nich. Nim jednak przejdę do narzędzia to zacznę przewrotnie od koncertu, w którym miałam przyjemność uczestniczyć, i który stał się inspiracją dla mnie do napisania tego tekstu.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Kilka miesięcy temu (jeszcze sprzed czasów pandemii :) ) byłam na koncercie zespołu Kult, Ale nie o występujących zamierzam tutaj pisać, choć ich muzykę bardzo lubię. To nie był pierwszy koncert tej grupy na jakim byłam, ale pierwszy w tak kameralnym gronie, atmosferze i miejscu. Z ogromną więc ciekawością czekałam, aż zespół wejdzie na scenę. Z uważnością i przyjemnością słuchałam muzyki i patrzyłam na zachowanie muzyków na scenie. I wszystko byłoby super, gdyby nie smartfony, które w rękach niektórych uczestników koncertu odbierały przyjemność oglądania zespołu. Mimo, że widok wyciągniętych dłoni ze smartfonami w rękach na koncertach nie jest dla mnie nowy nadal dziwi mnie fakt, że niektóre osoby wolą skupiać się na nagrywaniu muzyki i oglądaniu koncertu na ekranie telefonu. Znając moje umiejętności nagraniowo-fotograficzne już dawno wkurzyłabym się na to, że nie mogę złapać dobrego kadru, że głowy przede mną utrudniają filmowanie, że dźwięk nie taki. I czar fajnego koncertu prysłby natychmiast.

Uważność i obserwacja

I o uważności, byciu i umiejętności obserwowania chciałabym dziś napisać, nie tylko w sytuacji koncertowej :). Ta zwykła/niezwykła kompetencja jest szczególnie ważna w kontaktach międzykulturowych. Uważne bycie w różnych sytuacjach, a tym bardziej w sytuacjach dla nas niepewnych, bo nieznanych jest kluczowe. Obserwowanie rzeczywistości, nie poprzez ekran telefonu (chociaż to też się przydaje w sytuacjach turystycznych), lecz raczej ten rodzaj uważności, który pozwala wczuć się klimat miejsca, w którym się znajdujemy, uważność na ludzi wokół, obserwowanie ich reakcji, zachowań, komunikacji niewerbalnej. Słuchanie i słyszenie komunikatów jakie kierują do siebie i do nas, zauważanie niuansów. Obserwowanie to przede wszystkim odnotowywanie obiektywnych faktów z otoczenia bez poddawania ich jeszcze interpretacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja międzykulturowa

Sama miałam niedawno okazję doświadczyć mocy uważnej obserwacji właśnie w sytuacji międzykulturowej.

Obowiązki służbowe wezwały mnie do Holandii, gdzie uczestniczyłam w szkoleniu prowadzonym przez Holenderkę. Grupę szkoleniową stanowili uczestnicy 3 narodowości: polskiej, holenderskiej i rumuńskiej. Szkolenie szło gładko, dopóki jedna z uczestniczek, Holenderka, w dosyć mocny sposób zaprotestowała, że nie zgadza się z prowadzącą. Nastąpiła „ostra” (z mojego wtedy punktu widzenia) wymiana zdań między trenerką a uczestniczką, gdzie zarówno jedna jak i druga wprost komunikowały swoje opinie i dawały sobie informacje zwrotne.

Pomimo tego, że kwestiami międzykulturowości zajmuję się już kilka lat, moje naturalne kulturowe instynkty dały o sobie znać. Na początku pojawiło się zdziwienie, niepokój, lekka obawa i empatia do trenera (sama jestem trenerką więc wiem jak trudno jest radzić sobie przy całej grupie z atakiem uczestnika). I tu właśnie przyszła z pomocą umiejętność obserwacji. Fakty były takie: jedna z uczestniczek dosyć wprost dawała feedback trenerce, a ta również wprost komunikowała swoją perspektywę. Faktem było również to, że Holendrzy, którzy stanowili większość grupy szkoleniowej uważnie i ze spokojem przysłuchiwali się rozmowie, zupełnie nie dziwiąc się sytuacji i traktując całe zajście jako coś zupełnie zwyczajnego.

Kultura niskokontekstowa

To sprawiło, że wskoczyłam, w swojej głowie, na właściwe międzykulturowe tory. Według badań Edwarda Hall’a kultura holenderska jest dużo bardziej niskokontekstowa, niż kultura Polska. Oznacza to, że Holendrzy komunikują się wprost, wyrażając swoje opinie czy zadanie na jakiś temat. Jeśli chodzi o dawanie feedbacku, szczególnie tego negatywnego, sytuacja jest podobna. Dają go w otwarty sposób, bardzo wprost nie starając się ukryć negatywnej informacji zwrotnej.

I wszystko stało się jasne. Źródłem moich emocji, była wymiana zdań dwóch osób, która w naturalny sposób przypomniała mi o moim kulturowym bagażu. To, co dla mnie było źródłem niepokoju i zdziwienia dla Holendrów było codziennością.

Tryb kontrolowany i automatyczny

Człowiek funkcjonuje w dwóch trybach przetwarzania informacji: kontrolowanym (świadomym) i automatycznym. Najczęściej funkcjonujemy w tym drugim. Po wpływem emocji, bez pełnego skupienia, w sytuacjach dla nas trudnych, nieznanych lub obcych kulturowo zdejmujemy z naszej głowy racjonalną czapkę i działamy w trybie automatycznym. Szukamy znanych schematów, uciekamy w stereotypy, interpretujemy i oceniamy, by zredukować lęk. To zupełnie naturalny proces. Zatrzymanie, uważna obserwacja sytuacji i otoczenia pozwala po pierwsze uważnie zaobserwować, jakie są fakty, oddzielić fakty od interpretacji i ocen, a po drugie pozwala włączyć naszą świadomość, która może podważyć oceny i zatrzymać często idące za tym zachowania. Kluczowa jest tutaj również umiejętność obserwowania samych siebie i uświadamiania sobie w jakim trybie funkcjonujemy.

A jak rozwinęła się sytuacja na sali szkoleniowej? Pozytywnie! Uczestniczka z trenerką na koniec doszły do podobnych wniosków i podały sobie rękę. A ja jeszcze raz przekonałam się o sile obserwacji i uważności. Niezapomniane doświadczenie międzykulturowe i takich Wam życzę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA