REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfryzacja HR – konieczność w 2021 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Cyfryzacja HR to konieczność
Cyfryzacja HR to konieczność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyfryzacja HR - czy to konieczność w 2021 r.? Z pewnością tak. Digitalizacja procesów w HR pozwala na sprawne zarządzanie obszarem kadrowo-płacowym. Jakie konkretnie przynosi korzyści?

Cyfryzacja HR – jakie korzyści?

Cyfryzacja procesów w HR w 2021 roku to już konieczność – zwłaszcza, gdy w tle mamy pandemię – w czasie której firmy nagle zmuszone były do zmiany organizacji swojej pracy. Mowa oczywiście o masowym przechodzeniu pracowników na tryb pracy zdalnej. Niezależnie od trybu pracy – zadania musiały być wykonane. Nowa rzeczywistość uświadomiła firmom, jak ważna jest digitalizacja, by sprawnie zarządzać obszarem kadrowo-płacowym.

REKLAMA

Autopromocja

Nieograniczony dostęp do zasobów firmy

Gdy wszystkie zasoby mamy w jednym miejscu – o wiele łatwiej z nich korzystać. W przypadku elektronicznych zasobów korzystamy z wybranych dokumentów – w dowolnym miejscu i w dowolnej chwili. Papierowe wersje dokumentów, przechowywane w firmowych archiwach, nie dają już tej możliwości. Rodzą konieczność wizyty w biurze w celu poszukiwań konkretnych akt, bezpośrednich spotkań w celu ich wymiany pomiędzy osobami w danym zespole lub proszenia o wykonanie kopii.

Takie problemy likwidują elektroniczne teczki kadrowe. E-dokumenty znacznie łatwiej przygotować, przetwarzać i archiwizować.

Cyfryzacja znacznie przyspiesza obieg dokumentów i wszelkich informacji, dzięki czemu firmy mogę podejmować decyzje na podstawie zawsze aktualnych danych, znajdujących się w systemie.

Automatyzacja czynności kadrowo-płacowych czyli oszczędność czasu

Automatyzacja czynności kadrowo-płacowych to oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Wdrożenie rozwiązań informatycznych w obszarze HR wiążę się ze znaczną poprawą jego efektywności. Automatyzacja w HR obejmuje proces zatrudnienia pracownika – zarządzanie dokumentacją kadrową, naliczanie wynagrodzenia, wysyłkę e-pasków płacowych czy dystrybucję deklaracji rozliczeniowych. Każda z tych czynności – wykonywana w tradycyjny sposób – wymaga dużego zaangażowania ze strony pracowników działu kadrowo-płacowego. Jak automatyzacja usprawnia te procesy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zacznijmy od wprowadzenia danych pracownika do systemu. Wystarczy zrobić to raz, a później można z nich korzystać na różnych etapach. Nie trzeba ich ponownie ręcznie wprowadzać do systemu w czasie wykonywania każdej czynności. Jeśli specjaliści działu HR chcą skierować pracownika na badania lekarskie, przedłużyć mu umowę lub wystawić świadectwo pracy – wystarczy, że wskażą dany formularz, a on automatycznie wypełni się jego danymi. Istotnie zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu.

Automatyzacja usprawnia zarządzanie obszarem płacowym w firmie. Systemy kadrowo-płacowe co miesiąc obliczają wynagrodzenia pracowników na podstawie zarejestrowanych danych o czasie pracy, a także w oparciu o ustalone składniki płacowe. Ręczne liczenie wynagrodzenia na kalkulatorze, zwłaszcza w przypadku firm, zatrudniających kilkuset pracowników, byłoby sporym wyzwaniem.

Kolejny przykład? Dystrybucja PIT-ów lub pasków płacowych. Tradycyjny sposób ich przygotowania, wydruku, podpisania i dostarczenia pochłania dużo czasu. Narzędzia HR umożliwiają elektroniczne rozliczenie się z urzędami i przekazanie niezbędnych informacji płacowych w znacznie szybszy sposób.

Nieustanna kontrola nad procesami HR

Przy omawianiu konieczności digitalizacji, nie bez znaczenia jest także aktualna sytuacja związana z COVID-19. W wyniku epidemii wiele firm przeszło na tryb pracy zdalnej i zapewne ten trend się utrzyma. W początkowej fazie, o wiele lepiej z organizacją pracy poradziły sobie firmy, które posiadały środowiska cyfrowe. Dlaczego? Pracownicy bez problemów mogli zamienić firmowe biura na własne mieszkania. Zmiana miejsca pracy nie spowodowała zakłóceń w procesach związanych z naliczaniem płac, rejestracją czasu prac czy obsługą wniosków urlopowych.

Firmy, które nie były zdigitalizowane, musiały zmierzyć się nie tylko z nowymi wyzwaniami wywołanymi przez epidemię, ale także z problemami z wewnętrzną organizacją działań. Cyfryzacja procesów w HR zapewnia ciągłość działania bez żadnych strat na efektywności.

Szybka komunikacja

Rozwiązania chmurowe pozwalają szybciej reagować na pojawiające się problemy i zgłoszenia. Przykład? Jeśli pracownik złoży elektroniczny wniosek urlopowy, przełożony otrzyma natychmiast powiadomienie i może podjąć decyzję o udzieleniu urlopu na podstawie aktualnych informacji o puli urlopowej. Wniosek? Użytkownik ma pod ręką rzetelną bazę do podejmowania wszelkich decyzji i posiada pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w firmie.

Podsumowanie

Cyfryzacja procesów w HR przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i organizacyjne. To szansa na sprawniejsze zarządzanie obszarem kadrowo-płacowym, obniżenie kosztów i znaczny wzrost efektywności. Firma, która odpowiednio zorganizuje swoje wewnętrzne działania, ma większe szanse na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Czy cyfryzacja procesów w HR to konieczność w 2021 roku? Eksperci iPersonel nie mają co do tego wątpliwości.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych? Czy będzie wyrównanie od 1 stycznia?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

REKLAMA

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

REKLAMA