Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfryzacja HR – konieczność w 2021 roku?

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Cyfryzacja HR to konieczność
Cyfryzacja HR to konieczność
Shutterstock
Cyfryzacja HR - czy to konieczność w 2021 r.? Z pewnością tak. Digitalizacja procesów w HR pozwala na sprawne zarządzanie obszarem kadrowo-płacowym. Jakie konkretnie przynosi korzyści?

Cyfryzacja HR – jakie korzyści?

Cyfryzacja procesów w HR w 2021 roku to już konieczność – zwłaszcza, gdy w tle mamy pandemię – w czasie której firmy nagle zmuszone były do zmiany organizacji swojej pracy. Mowa oczywiście o masowym przechodzeniu pracowników na tryb pracy zdalnej. Niezależnie od trybu pracy – zadania musiały być wykonane. Nowa rzeczywistość uświadomiła firmom, jak ważna jest digitalizacja, by sprawnie zarządzać obszarem kadrowo-płacowym.

Nieograniczony dostęp do zasobów firmy

Gdy wszystkie zasoby mamy w jednym miejscu – o wiele łatwiej z nich korzystać. W przypadku elektronicznych zasobów korzystamy z wybranych dokumentów – w dowolnym miejscu i w dowolnej chwili. Papierowe wersje dokumentów, przechowywane w firmowych archiwach, nie dają już tej możliwości. Rodzą konieczność wizyty w biurze w celu poszukiwań konkretnych akt, bezpośrednich spotkań w celu ich wymiany pomiędzy osobami w danym zespole lub proszenia o wykonanie kopii.

Takie problemy likwidują elektroniczne teczki kadrowe. E-dokumenty znacznie łatwiej przygotować, przetwarzać i archiwizować.

Cyfryzacja znacznie przyspiesza obieg dokumentów i wszelkich informacji, dzięki czemu firmy mogę podejmować decyzje na podstawie zawsze aktualnych danych, znajdujących się w systemie.

Automatyzacja czynności kadrowo-płacowych czyli oszczędność czasu

Automatyzacja czynności kadrowo-płacowych to oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Wdrożenie rozwiązań informatycznych w obszarze HR wiążę się ze znaczną poprawą jego efektywności. Automatyzacja w HR obejmuje proces zatrudnienia pracownika – zarządzanie dokumentacją kadrową, naliczanie wynagrodzenia, wysyłkę e-pasków płacowych czy dystrybucję deklaracji rozliczeniowych. Każda z tych czynności – wykonywana w tradycyjny sposób – wymaga dużego zaangażowania ze strony pracowników działu kadrowo-płacowego. Jak automatyzacja usprawnia te procesy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zacznijmy od wprowadzenia danych pracownika do systemu. Wystarczy zrobić to raz, a później można z nich korzystać na różnych etapach. Nie trzeba ich ponownie ręcznie wprowadzać do systemu w czasie wykonywania każdej czynności. Jeśli specjaliści działu HR chcą skierować pracownika na badania lekarskie, przedłużyć mu umowę lub wystawić świadectwo pracy – wystarczy, że wskażą dany formularz, a on automatycznie wypełni się jego danymi. Istotnie zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu.

Automatyzacja usprawnia zarządzanie obszarem płacowym w firmie. Systemy kadrowo-płacowe co miesiąc obliczają wynagrodzenia pracowników na podstawie zarejestrowanych danych o czasie pracy, a także w oparciu o ustalone składniki płacowe. Ręczne liczenie wynagrodzenia na kalkulatorze, zwłaszcza w przypadku firm, zatrudniających kilkuset pracowników, byłoby sporym wyzwaniem.

Kolejny przykład? Dystrybucja PIT-ów lub pasków płacowych. Tradycyjny sposób ich przygotowania, wydruku, podpisania i dostarczenia pochłania dużo czasu. Narzędzia HR umożliwiają elektroniczne rozliczenie się z urzędami i przekazanie niezbędnych informacji płacowych w znacznie szybszy sposób.

Nieustanna kontrola nad procesami HR

Przy omawianiu konieczności digitalizacji, nie bez znaczenia jest także aktualna sytuacja związana z COVID-19. W wyniku epidemii wiele firm przeszło na tryb pracy zdalnej i zapewne ten trend się utrzyma. W początkowej fazie, o wiele lepiej z organizacją pracy poradziły sobie firmy, które posiadały środowiska cyfrowe. Dlaczego? Pracownicy bez problemów mogli zamienić firmowe biura na własne mieszkania. Zmiana miejsca pracy nie spowodowała zakłóceń w procesach związanych z naliczaniem płac, rejestracją czasu prac czy obsługą wniosków urlopowych.

Firmy, które nie były zdigitalizowane, musiały zmierzyć się nie tylko z nowymi wyzwaniami wywołanymi przez epidemię, ale także z problemami z wewnętrzną organizacją działań. Cyfryzacja procesów w HR zapewnia ciągłość działania bez żadnych strat na efektywności.

Szybka komunikacja

Rozwiązania chmurowe pozwalają szybciej reagować na pojawiające się problemy i zgłoszenia. Przykład? Jeśli pracownik złoży elektroniczny wniosek urlopowy, przełożony otrzyma natychmiast powiadomienie i może podjąć decyzję o udzieleniu urlopu na podstawie aktualnych informacji o puli urlopowej. Wniosek? Użytkownik ma pod ręką rzetelną bazę do podejmowania wszelkich decyzji i posiada pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w firmie.

Podsumowanie

Cyfryzacja procesów w HR przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i organizacyjne. To szansa na sprawniejsze zarządzanie obszarem kadrowo-płacowym, obniżenie kosztów i znaczny wzrost efektywności. Firma, która odpowiednio zorganizuje swoje wewnętrzne działania, ma większe szanse na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Czy cyfryzacja procesów w HR to konieczność w 2021 roku? Eksperci iPersonel nie mają co do tego wątpliwości.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

  Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

  Work life balance w policji - co na to Komendant Główny Policji

  Policjanci skarżą się do RPO, że w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach brak wakatów, co powoduje, że raporty policjantów o przeniesienie do jednostki bliżej miejsca zamieszkania są zwykle negatywnie rozpatrywane. Policjanci są zmęczeni dojazdami, nie mają zapewnionego dobowego odpoczynku a ich praca jest przez to mało efektywna. Jak wygląda work life banace w policji - co odpowie na pismo Komendant Główny Policji? To się okaże.

  Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

  Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

  Płatne szkolenia dla pracowników

  Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

  O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

  Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

  Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

  Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

  Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

  Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

  Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

  13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

  Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

  Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

  Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

  Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

  Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

  Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

  Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

  Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

  Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

  Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

  Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

  Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

  Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

  Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

  Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

  Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

  Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

  Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

  Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

  Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

  Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

  Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

  Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

  Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

  Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

  Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

  Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

  Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

  Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

  Work-life balance w Kodeksie pracy

  Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

  Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

  Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.