REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfryzacja HR – konieczność w 2021 roku?

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Cyfryzacja HR to konieczność
Cyfryzacja HR to konieczność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyfryzacja HR - czy to konieczność w 2021 r.? Z pewnością tak. Digitalizacja procesów w HR pozwala na sprawne zarządzanie obszarem kadrowo-płacowym. Jakie konkretnie przynosi korzyści?

Cyfryzacja HR – jakie korzyści?

Cyfryzacja procesów w HR w 2021 roku to już konieczność – zwłaszcza, gdy w tle mamy pandemię – w czasie której firmy nagle zmuszone były do zmiany organizacji swojej pracy. Mowa oczywiście o masowym przechodzeniu pracowników na tryb pracy zdalnej. Niezależnie od trybu pracy – zadania musiały być wykonane. Nowa rzeczywistość uświadomiła firmom, jak ważna jest digitalizacja, by sprawnie zarządzać obszarem kadrowo-płacowym.

Autopromocja

Nieograniczony dostęp do zasobów firmy

Gdy wszystkie zasoby mamy w jednym miejscu – o wiele łatwiej z nich korzystać. W przypadku elektronicznych zasobów korzystamy z wybranych dokumentów – w dowolnym miejscu i w dowolnej chwili. Papierowe wersje dokumentów, przechowywane w firmowych archiwach, nie dają już tej możliwości. Rodzą konieczność wizyty w biurze w celu poszukiwań konkretnych akt, bezpośrednich spotkań w celu ich wymiany pomiędzy osobami w danym zespole lub proszenia o wykonanie kopii.

Takie problemy likwidują elektroniczne teczki kadrowe. E-dokumenty znacznie łatwiej przygotować, przetwarzać i archiwizować.

Cyfryzacja znacznie przyspiesza obieg dokumentów i wszelkich informacji, dzięki czemu firmy mogę podejmować decyzje na podstawie zawsze aktualnych danych, znajdujących się w systemie.

Automatyzacja czynności kadrowo-płacowych czyli oszczędność czasu

Automatyzacja czynności kadrowo-płacowych to oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Wdrożenie rozwiązań informatycznych w obszarze HR wiążę się ze znaczną poprawą jego efektywności. Automatyzacja w HR obejmuje proces zatrudnienia pracownika – zarządzanie dokumentacją kadrową, naliczanie wynagrodzenia, wysyłkę e-pasków płacowych czy dystrybucję deklaracji rozliczeniowych. Każda z tych czynności – wykonywana w tradycyjny sposób – wymaga dużego zaangażowania ze strony pracowników działu kadrowo-płacowego. Jak automatyzacja usprawnia te procesy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zacznijmy od wprowadzenia danych pracownika do systemu. Wystarczy zrobić to raz, a później można z nich korzystać na różnych etapach. Nie trzeba ich ponownie ręcznie wprowadzać do systemu w czasie wykonywania każdej czynności. Jeśli specjaliści działu HR chcą skierować pracownika na badania lekarskie, przedłużyć mu umowę lub wystawić świadectwo pracy – wystarczy, że wskażą dany formularz, a on automatycznie wypełni się jego danymi. Istotnie zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu.

Automatyzacja usprawnia zarządzanie obszarem płacowym w firmie. Systemy kadrowo-płacowe co miesiąc obliczają wynagrodzenia pracowników na podstawie zarejestrowanych danych o czasie pracy, a także w oparciu o ustalone składniki płacowe. Ręczne liczenie wynagrodzenia na kalkulatorze, zwłaszcza w przypadku firm, zatrudniających kilkuset pracowników, byłoby sporym wyzwaniem.

Kolejny przykład? Dystrybucja PIT-ów lub pasków płacowych. Tradycyjny sposób ich przygotowania, wydruku, podpisania i dostarczenia pochłania dużo czasu. Narzędzia HR umożliwiają elektroniczne rozliczenie się z urzędami i przekazanie niezbędnych informacji płacowych w znacznie szybszy sposób.

Nieustanna kontrola nad procesami HR

Przy omawianiu konieczności digitalizacji, nie bez znaczenia jest także aktualna sytuacja związana z COVID-19. W wyniku epidemii wiele firm przeszło na tryb pracy zdalnej i zapewne ten trend się utrzyma. W początkowej fazie, o wiele lepiej z organizacją pracy poradziły sobie firmy, które posiadały środowiska cyfrowe. Dlaczego? Pracownicy bez problemów mogli zamienić firmowe biura na własne mieszkania. Zmiana miejsca pracy nie spowodowała zakłóceń w procesach związanych z naliczaniem płac, rejestracją czasu prac czy obsługą wniosków urlopowych.

Firmy, które nie były zdigitalizowane, musiały zmierzyć się nie tylko z nowymi wyzwaniami wywołanymi przez epidemię, ale także z problemami z wewnętrzną organizacją działań. Cyfryzacja procesów w HR zapewnia ciągłość działania bez żadnych strat na efektywności.

Szybka komunikacja

Rozwiązania chmurowe pozwalają szybciej reagować na pojawiające się problemy i zgłoszenia. Przykład? Jeśli pracownik złoży elektroniczny wniosek urlopowy, przełożony otrzyma natychmiast powiadomienie i może podjąć decyzję o udzieleniu urlopu na podstawie aktualnych informacji o puli urlopowej. Wniosek? Użytkownik ma pod ręką rzetelną bazę do podejmowania wszelkich decyzji i posiada pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w firmie.

Podsumowanie

Cyfryzacja procesów w HR przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i organizacyjne. To szansa na sprawniejsze zarządzanie obszarem kadrowo-płacowym, obniżenie kosztów i znaczny wzrost efektywności. Firma, która odpowiednio zorganizuje swoje wewnętrzne działania, ma większe szanse na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Czy cyfryzacja procesów w HR to konieczność w 2021 roku? Eksperci iPersonel nie mają co do tego wątpliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  REKLAMA