Kategorie

Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – jakie kary?

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – jakie kary?
Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – jakie kary?
Ewidencja czasu pracy zawierająca nieprawidłowości może skutkować nałożeniem kary przez inspektora PIP. Jakie kary stosuje inspektor pracy?

Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – kary

Pracodawca za nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy ponosi karę. O jej wysokości decyduje inspektor PIP w zależności od stopnia naruszenia przepisów prawnych. Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest obowiązkowe, by prawidłowo ustalić wynagrodzenie pracownika i inne świadczenia związane z pracą. Jakie błędy pojawiają się najczęściej? Jakie kary grożą za nieprawidłowości w ewidencji?

Brak ewidencji czasu pracy

Każdy pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy – niezależnie od podstawy prawnej nawiązania stosunku pracy i liczby pracowników. Obowiązek ten dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także mianowania, powołania czy wyboru. Za brak ewidencji czasu pracy grozi kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Ewidencja czasu pracy jest przydatna zwłaszcza w przypadku sporów sądowych, np. jako dowód przy ustalaniu pracy w godzinach nadliczbowych.

Uwaga!

Częstym błędem jest mylenie ewidencji czasu pracy z listą obecności. Lista obecności to nieobowiązkowy dokument kadrowy, potwierdzający obecność pracowników w danym dniu pracy. Jednak nie zastępuje ewidencji, która zawiera o wiele więcej informacji (np. urlopy, nadgodziny, zwolnienia lekarskie).

Nieprzechowywanie ewidencji czasu pracy

Jeszcze do niedawna, przyjmowało się, że ewidencję czasu pracy należy przechowywać przez 3 lata.

Nowe przepisy wprowadziły konieczność jej przechowywania przez 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zakończono stosunek pracy.

Fałszowanie ewidencji czasu pracy

Osoba, która podrabia lub przerabia dokumentację, np. w celu ukrycia faktycznie przepracowanych godzin przez pracownika, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Osoba, która poświadcza nieprawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku sprawy mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

Jeśli inspektor PIP w czasie przeprowadzania kontroli stwierdzi, że informacje mogą być niezgodne z prawdą, składa wniosek do prokuratora o podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Techniczne braki w ewidencji czasu pracy

Jeśli inspektor PIP wykryje drobne błędy w prowadzeniu ewidencji czasu pracy, może zastosować wniosek o jej poprawę i uzupełnienie niezbędnych informacji. Może także nałożyć karę grzywny do wysokości 2 tysięcy złotych. Wysokość sankcji zależy od stopnia naruszenia przepisów. O wyższych karach decyduje sąd – na wniosek inspektora PIP jako oskarżyciela publicznego.

Naruszanie przepisów o czasie pracy

Pracodawca, który narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. Stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Dotyczy takich naruszeń, jak np. brak odpoczynku dobowego czy praca ponad obowiązujący wymiar czasu pracy.

Nieprawidłowo naliczone wynagrodzenie

Błędy w ewidencji przekładają się na błędy w naliczaniu pensji. Zgodnie z Kodeksem pracy, za bezpodstawne potrącenia lub niewypłacenie w terminie wynagrodzenia za pracę (albo innych świadczeń) grozi kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Nieprawidłowe przechowywanie dokumentacji

Reklama

Pracodawca odpowiada za warunki, w których przechowywana jest ewidencja czasu pracy. Przepisy nakładają na niego obowiązek, by było to miejsce, gwarantujące zachowanie poufności, integralności, kompletności oraz dostępności. Dokumentacja pracownicza nie może być narażona na uszkodzenie, a także zniszczenie – przez 10 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł).

Ewidencję czasu pracy można przechowywać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wiele argumentów przemawia za korzystaniem z elektronicznych wersji. Dlaczego? Elektroniczna forma to łatwy i bezpieczny sposób przechowywania dokumentacji pracowniczej. Papierowe wersje o wiele łatwiej zgubić, zniszczyć i narazić na wgląd osób trzecich. W przypadku oprogramowania kadrowo-płacowego technologiczne zabezpieczenia uniemożliwiają nieupoważnionym osobom dostęp do poufnych danych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?