REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – jakie kary?

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – jakie kary?
Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – jakie kary?

REKLAMA

REKLAMA

Ewidencja czasu pracy zawierająca nieprawidłowości może skutkować nałożeniem kary przez inspektora PIP. Jakie kary stosuje inspektor pracy?

Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – kary

Pracodawca za nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy ponosi karę. O jej wysokości decyduje inspektor PIP w zależności od stopnia naruszenia przepisów prawnych. Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest obowiązkowe, by prawidłowo ustalić wynagrodzenie pracownika i inne świadczenia związane z pracą. Jakie błędy pojawiają się najczęściej? Jakie kary grożą za nieprawidłowości w ewidencji?

Autopromocja

Brak ewidencji czasu pracy

Każdy pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy – niezależnie od podstawy prawnej nawiązania stosunku pracy i liczby pracowników. Obowiązek ten dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także mianowania, powołania czy wyboru. Za brak ewidencji czasu pracy grozi kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Ewidencja czasu pracy jest przydatna zwłaszcza w przypadku sporów sądowych, np. jako dowód przy ustalaniu pracy w godzinach nadliczbowych.

Uwaga!

Częstym błędem jest mylenie ewidencji czasu pracy z listą obecności. Lista obecności to nieobowiązkowy dokument kadrowy, potwierdzający obecność pracowników w danym dniu pracy. Jednak nie zastępuje ewidencji, która zawiera o wiele więcej informacji (np. urlopy, nadgodziny, zwolnienia lekarskie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieprzechowywanie ewidencji czasu pracy

Jeszcze do niedawna, przyjmowało się, że ewidencję czasu pracy należy przechowywać przez 3 lata.

Nowe przepisy wprowadziły konieczność jej przechowywania przez 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zakończono stosunek pracy.

Fałszowanie ewidencji czasu pracy

Osoba, która podrabia lub przerabia dokumentację, np. w celu ukrycia faktycznie przepracowanych godzin przez pracownika, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Osoba, która poświadcza nieprawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku sprawy mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

Jeśli inspektor PIP w czasie przeprowadzania kontroli stwierdzi, że informacje mogą być niezgodne z prawdą, składa wniosek do prokuratora o podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Techniczne braki w ewidencji czasu pracy

Jeśli inspektor PIP wykryje drobne błędy w prowadzeniu ewidencji czasu pracy, może zastosować wniosek o jej poprawę i uzupełnienie niezbędnych informacji. Może także nałożyć karę grzywny do wysokości 2 tysięcy złotych. Wysokość sankcji zależy od stopnia naruszenia przepisów. O wyższych karach decyduje sąd – na wniosek inspektora PIP jako oskarżyciela publicznego.

Naruszanie przepisów o czasie pracy

Pracodawca, który narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. Stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Dotyczy takich naruszeń, jak np. brak odpoczynku dobowego czy praca ponad obowiązujący wymiar czasu pracy.

Nieprawidłowo naliczone wynagrodzenie

Błędy w ewidencji przekładają się na błędy w naliczaniu pensji. Zgodnie z Kodeksem pracy, za bezpodstawne potrącenia lub niewypłacenie w terminie wynagrodzenia za pracę (albo innych świadczeń) grozi kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Nieprawidłowe przechowywanie dokumentacji

Pracodawca odpowiada za warunki, w których przechowywana jest ewidencja czasu pracy. Przepisy nakładają na niego obowiązek, by było to miejsce, gwarantujące zachowanie poufności, integralności, kompletności oraz dostępności. Dokumentacja pracownicza nie może być narażona na uszkodzenie, a także zniszczenie – przez 10 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł).

Ewidencję czasu pracy można przechowywać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wiele argumentów przemawia za korzystaniem z elektronicznych wersji. Dlaczego? Elektroniczna forma to łatwy i bezpieczny sposób przechowywania dokumentacji pracowniczej. Papierowe wersje o wiele łatwiej zgubić, zniszczyć i narazić na wgląd osób trzecich. W przypadku oprogramowania kadrowo-płacowego technologiczne zabezpieczenia uniemożliwiają nieupoważnionym osobom dostęp do poufnych danych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA