REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczna ewidencja czasu pracy po pandemii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Calamari
nowoczesny system do elektronicznej ewidencji czasu pracy i zarządzania urlopami online, który skutecznie usprawni zarządzanie personelem w Twoim zespole
Elektroniczna ewidencja czasu pracy - czy zostanie z nami na dłużej?
Elektroniczna ewidencja czasu pracy - czy zostanie z nami na dłużej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczna ewidencja czasu pracy będzie stosowana także po pandemii. Jakie są korzyści ze stosowania takiej ewidencji?

Ewidencja czasu pracy w postcovidowej rzeczywistości – zalety i możliwości wykorzystania

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm zdecydowało się sięgnąć po nowe narzędzia – w tym również program do ewidencjonowania czasu pracy. Jakie zalety sprawią, że te rozwiązania zostaną w firmach także po pandemii?

REKLAMA

Autopromocja

Narzędzia do zarządzania urlopami i rejestrowania czasu pracy okazały się pomocne przy reorganizacji pracy i przejściu na tryb zdalny. Ich zaletami były: możliwość kontrolowania czasu pracy bez nadwyrężania zaufania do pracowników oraz wygodny sposób odnotowywania obecności i zmian rotacyjnych w kalendarzu pracowniczym.

Po roku trwania pandemii część firm ponownie pracuje w biurach, inne zaś wciąż w trybie hybrydowym bądź zdalnym. Jak program do ewidencji czasu pracy ułatwia im codzienną pracę? Sprawdź, dlaczego takie programy zostaną w firmach na dłużej.

Ewidencja czasu pracy w pandemii COVID-19

Zaletą programów do rejestracji czasu pracy jest możliwość generowania listy obecności w czasie rzeczywistym – dzięki czemu pracodawca w każdej chwili wie, którzy z jego podwładnych są obecni w pracy i gdzie pracę tę wykonują. Wraz z prowadzeniem dokumentacji na temat przepracowanych godzin, narzędzie staje się pomocne w przypadku, gdy jeden z pracowników zachoruje.

REKLAMA

Program umożliwia szybkie sprawdzenie obecności danej osoby oraz innych, które były w pracy tego samego dnia. W ten sposób w ciągu kilku chwil można określić grupę zagrożenia i poinformować osoby, które potencjalnie mogły się zarazić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystanie z różnych typów urlopu do planowania zmian w czasie pracy rotacyjnej, jak również bezdotykowe metody rozpoczynania i kończenia pracy oraz przerw, okazały się niemniej przydatne. Gdy w grę wchodziła ochrona pracowników, firmy nie przebierały w środkach.

Elektroniczna ewidencja czasu pracy – czy warto zainwestować?

Tak długo, jak polskie prawo wymagać będzie ewidencjonowania czasu pracy, tak długo programy, które wspomagają pracowników działu HR w jej prowadzeniu, będą niezbędną pomocą i usprawnieniem nowoczesnych organizacji.

Automatyzacja pracy

Wraz z rozwojem technologii wzrasta popularność automatyzowania powtarzalnych procesów. Dzięki temu ludzie mogą skupić się na bardziej twórczej, wymagającej myślenia pracy. Pracodawcy widzą potencjał tego podejścia, dlatego chętnie sięgają po narzędzia, które pomagają im to osiągnąć.

W przypadku działu kadr pracownicy mogą skupić się na rekrutacji wykwalifikowanych specjalistów, tworzeniu kultury firmy czy dbaniu o work-life balance w organizacji.

Ewidencja czasu pracy a natychmiastowy dostęp do informacji

REKLAMA

Szybki dostęp do informacji jest w dzisiejszym świecie niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność. W przypadku elektronicznych programów do ewidencji czasu pracy wszystkie dane na temat czasu pracy i urlopów pracowników dostępne są w chmurze.

Oznacza to, że każdy uprawniony pracownik może przeglądać zebrane dane z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili. Program pozwala pracownikom widzieć swoje limity urlopowe oraz przepracowane godziny na elektronicznych kartach czasu pracy, do których dostęp również zapewniony jest przez cały czas.

Bezpieczeństwo danych przy elektronicznej ewidencji czasu pracy

Nie ma idealnie bezpiecznego miejsca w sieci, dlatego warto zadbać o najlepszą możliwą ochronę. Wrażliwe dane, jakimi są te dotyczące pracowników i ich czasu pracy, muszą być odpowiednio chronione.

Wszystkie informacje są szyfrowane i stale sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek problemów, firma dostarczająca program do rejestrowania czasu pracy zobowiązana jest go rozwiązać. To ogromne udogodnienie dla firm w przypadku, gdyby doszło do naruszenia zabezpieczeń.

Work-life balance a elektroniczna ewidencja czasu pracy

Możliwość rejestrowania godzin pracy to również okazja, by pozwolić pracownikom lepiej zadbać o swoje zdrowie. Umożliwiając im pracę z domu lub podzielenie dnia pracy na dwie krótsze zmiany, firmy dają pracownikom szansę, by lepiej dopasować tryb zadań do swoich potrzeb. Dzięki temu łatwiej wyeliminować problem przepracowania.

Powiadomienia informujące o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy wydają się drobiazgiem, ale niejednokrotnie powiadomienie na ekranie skutecznie przykuwa uwagę, przypominając, że godzina wyjścia z pracy właśnie mija.

Podsumowanie

Mimo wzrostu popularności programów do ewidencji czasu pracy w czasie pandemii, firmy zajmujące się ich rozwojem nie muszą martwić się o spadek zainteresowania produktem lub utratę klientów. Narzędzia tego typu mogą przydać się w organizacji na wiele różnych sposobów – zapewniając przepływ informacji, zwiększenie efektywności pracy oraz pomoc w dbaniu o dobre samopoczucie pracowników.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA