REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczna ewidencja czasu pracy po pandemii

Calamari
nowoczesny system do elektronicznej ewidencji czasu pracy i zarządzania urlopami online, który skutecznie usprawni zarządzanie personelem w Twoim zespole
Elektroniczna ewidencja czasu pracy - czy zostanie z nami na dłużej?
Elektroniczna ewidencja czasu pracy - czy zostanie z nami na dłużej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczna ewidencja czasu pracy będzie stosowana także po pandemii. Jakie są korzyści ze stosowania takiej ewidencji?

Ewidencja czasu pracy w postcovidowej rzeczywistości – zalety i możliwości wykorzystania

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm zdecydowało się sięgnąć po nowe narzędzia – w tym również program do ewidencjonowania czasu pracy. Jakie zalety sprawią, że te rozwiązania zostaną w firmach także po pandemii?

REKLAMA

Autopromocja

Narzędzia do zarządzania urlopami i rejestrowania czasu pracy okazały się pomocne przy reorganizacji pracy i przejściu na tryb zdalny. Ich zaletami były: możliwość kontrolowania czasu pracy bez nadwyrężania zaufania do pracowników oraz wygodny sposób odnotowywania obecności i zmian rotacyjnych w kalendarzu pracowniczym.

Po roku trwania pandemii część firm ponownie pracuje w biurach, inne zaś wciąż w trybie hybrydowym bądź zdalnym. Jak program do ewidencji czasu pracy ułatwia im codzienną pracę? Sprawdź, dlaczego takie programy zostaną w firmach na dłużej.

Ewidencja czasu pracy w pandemii COVID-19

Zaletą programów do rejestracji czasu pracy jest możliwość generowania listy obecności w czasie rzeczywistym – dzięki czemu pracodawca w każdej chwili wie, którzy z jego podwładnych są obecni w pracy i gdzie pracę tę wykonują. Wraz z prowadzeniem dokumentacji na temat przepracowanych godzin, narzędzie staje się pomocne w przypadku, gdy jeden z pracowników zachoruje.

Program umożliwia szybkie sprawdzenie obecności danej osoby oraz innych, które były w pracy tego samego dnia. W ten sposób w ciągu kilku chwil można określić grupę zagrożenia i poinformować osoby, które potencjalnie mogły się zarazić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystanie z różnych typów urlopu do planowania zmian w czasie pracy rotacyjnej, jak również bezdotykowe metody rozpoczynania i kończenia pracy oraz przerw, okazały się niemniej przydatne. Gdy w grę wchodziła ochrona pracowników, firmy nie przebierały w środkach.

Elektroniczna ewidencja czasu pracy – czy warto zainwestować?

Tak długo, jak polskie prawo wymagać będzie ewidencjonowania czasu pracy, tak długo programy, które wspomagają pracowników działu HR w jej prowadzeniu, będą niezbędną pomocą i usprawnieniem nowoczesnych organizacji.

Automatyzacja pracy

Wraz z rozwojem technologii wzrasta popularność automatyzowania powtarzalnych procesów. Dzięki temu ludzie mogą skupić się na bardziej twórczej, wymagającej myślenia pracy. Pracodawcy widzą potencjał tego podejścia, dlatego chętnie sięgają po narzędzia, które pomagają im to osiągnąć.

W przypadku działu kadr pracownicy mogą skupić się na rekrutacji wykwalifikowanych specjalistów, tworzeniu kultury firmy czy dbaniu o work-life balance w organizacji.

Ewidencja czasu pracy a natychmiastowy dostęp do informacji

REKLAMA

Szybki dostęp do informacji jest w dzisiejszym świecie niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność. W przypadku elektronicznych programów do ewidencji czasu pracy wszystkie dane na temat czasu pracy i urlopów pracowników dostępne są w chmurze.

Oznacza to, że każdy uprawniony pracownik może przeglądać zebrane dane z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili. Program pozwala pracownikom widzieć swoje limity urlopowe oraz przepracowane godziny na elektronicznych kartach czasu pracy, do których dostęp również zapewniony jest przez cały czas.

Bezpieczeństwo danych przy elektronicznej ewidencji czasu pracy

Nie ma idealnie bezpiecznego miejsca w sieci, dlatego warto zadbać o najlepszą możliwą ochronę. Wrażliwe dane, jakimi są te dotyczące pracowników i ich czasu pracy, muszą być odpowiednio chronione.

Wszystkie informacje są szyfrowane i stale sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek problemów, firma dostarczająca program do rejestrowania czasu pracy zobowiązana jest go rozwiązać. To ogromne udogodnienie dla firm w przypadku, gdyby doszło do naruszenia zabezpieczeń.

Work-life balance a elektroniczna ewidencja czasu pracy

Możliwość rejestrowania godzin pracy to również okazja, by pozwolić pracownikom lepiej zadbać o swoje zdrowie. Umożliwiając im pracę z domu lub podzielenie dnia pracy na dwie krótsze zmiany, firmy dają pracownikom szansę, by lepiej dopasować tryb zadań do swoich potrzeb. Dzięki temu łatwiej wyeliminować problem przepracowania.

Powiadomienia informujące o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy wydają się drobiazgiem, ale niejednokrotnie powiadomienie na ekranie skutecznie przykuwa uwagę, przypominając, że godzina wyjścia z pracy właśnie mija.

Podsumowanie

Mimo wzrostu popularności programów do ewidencji czasu pracy w czasie pandemii, firmy zajmujące się ich rozwojem nie muszą martwić się o spadek zainteresowania produktem lub utratę klientów. Narzędzia tego typu mogą przydać się w organizacji na wiele różnych sposobów – zapewniając przepływ informacji, zwiększenie efektywności pracy oraz pomoc w dbaniu o dobre samopoczucie pracowników.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA