REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczna ewidencja czasu pracy po pandemii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Calamari
nowoczesny system do elektronicznej ewidencji czasu pracy i zarządzania urlopami online, który skutecznie usprawni zarządzanie personelem w Twoim zespole
Elektroniczna ewidencja czasu pracy - czy zostanie z nami na dłużej?
Elektroniczna ewidencja czasu pracy - czy zostanie z nami na dłużej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczna ewidencja czasu pracy będzie stosowana także po pandemii. Jakie są korzyści ze stosowania takiej ewidencji?

Ewidencja czasu pracy w postcovidowej rzeczywistości – zalety i możliwości wykorzystania

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm zdecydowało się sięgnąć po nowe narzędzia – w tym również program do ewidencjonowania czasu pracy. Jakie zalety sprawią, że te rozwiązania zostaną w firmach także po pandemii?

REKLAMA

Narzędzia do zarządzania urlopami i rejestrowania czasu pracy okazały się pomocne przy reorganizacji pracy i przejściu na tryb zdalny. Ich zaletami były: możliwość kontrolowania czasu pracy bez nadwyrężania zaufania do pracowników oraz wygodny sposób odnotowywania obecności i zmian rotacyjnych w kalendarzu pracowniczym.

Po roku trwania pandemii część firm ponownie pracuje w biurach, inne zaś wciąż w trybie hybrydowym bądź zdalnym. Jak program do ewidencji czasu pracy ułatwia im codzienną pracę? Sprawdź, dlaczego takie programy zostaną w firmach na dłużej.

Ewidencja czasu pracy w pandemii COVID-19

REKLAMA

Zaletą programów do rejestracji czasu pracy jest możliwość generowania listy obecności w czasie rzeczywistym – dzięki czemu pracodawca w każdej chwili wie, którzy z jego podwładnych są obecni w pracy i gdzie pracę tę wykonują. Wraz z prowadzeniem dokumentacji na temat przepracowanych godzin, narzędzie staje się pomocne w przypadku, gdy jeden z pracowników zachoruje.

Program umożliwia szybkie sprawdzenie obecności danej osoby oraz innych, które były w pracy tego samego dnia. W ten sposób w ciągu kilku chwil można określić grupę zagrożenia i poinformować osoby, które potencjalnie mogły się zarazić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystanie z różnych typów urlopu do planowania zmian w czasie pracy rotacyjnej, jak również bezdotykowe metody rozpoczynania i kończenia pracy oraz przerw, okazały się niemniej przydatne. Gdy w grę wchodziła ochrona pracowników, firmy nie przebierały w środkach.

Elektroniczna ewidencja czasu pracy – czy warto zainwestować?

Tak długo, jak polskie prawo wymagać będzie ewidencjonowania czasu pracy, tak długo programy, które wspomagają pracowników działu HR w jej prowadzeniu, będą niezbędną pomocą i usprawnieniem nowoczesnych organizacji.

Automatyzacja pracy

Wraz z rozwojem technologii wzrasta popularność automatyzowania powtarzalnych procesów. Dzięki temu ludzie mogą skupić się na bardziej twórczej, wymagającej myślenia pracy. Pracodawcy widzą potencjał tego podejścia, dlatego chętnie sięgają po narzędzia, które pomagają im to osiągnąć.

W przypadku działu kadr pracownicy mogą skupić się na rekrutacji wykwalifikowanych specjalistów, tworzeniu kultury firmy czy dbaniu o work-life balance w organizacji.

Ewidencja czasu pracy a natychmiastowy dostęp do informacji

REKLAMA

Szybki dostęp do informacji jest w dzisiejszym świecie niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność. W przypadku elektronicznych programów do ewidencji czasu pracy wszystkie dane na temat czasu pracy i urlopów pracowników dostępne są w chmurze.

Oznacza to, że każdy uprawniony pracownik może przeglądać zebrane dane z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili. Program pozwala pracownikom widzieć swoje limity urlopowe oraz przepracowane godziny na elektronicznych kartach czasu pracy, do których dostęp również zapewniony jest przez cały czas.

Bezpieczeństwo danych przy elektronicznej ewidencji czasu pracy

Nie ma idealnie bezpiecznego miejsca w sieci, dlatego warto zadbać o najlepszą możliwą ochronę. Wrażliwe dane, jakimi są te dotyczące pracowników i ich czasu pracy, muszą być odpowiednio chronione.

Wszystkie informacje są szyfrowane i stale sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek problemów, firma dostarczająca program do rejestrowania czasu pracy zobowiązana jest go rozwiązać. To ogromne udogodnienie dla firm w przypadku, gdyby doszło do naruszenia zabezpieczeń.

Work-life balance a elektroniczna ewidencja czasu pracy

Możliwość rejestrowania godzin pracy to również okazja, by pozwolić pracownikom lepiej zadbać o swoje zdrowie. Umożliwiając im pracę z domu lub podzielenie dnia pracy na dwie krótsze zmiany, firmy dają pracownikom szansę, by lepiej dopasować tryb zadań do swoich potrzeb. Dzięki temu łatwiej wyeliminować problem przepracowania.

Powiadomienia informujące o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy wydają się drobiazgiem, ale niejednokrotnie powiadomienie na ekranie skutecznie przykuwa uwagę, przypominając, że godzina wyjścia z pracy właśnie mija.

Podsumowanie

Mimo wzrostu popularności programów do ewidencji czasu pracy w czasie pandemii, firmy zajmujące się ich rozwojem nie muszą martwić się o spadek zainteresowania produktem lub utratę klientów. Narzędzia tego typu mogą przydać się w organizacji na wiele różnych sposobów – zapewniając przepływ informacji, zwiększenie efektywności pracy oraz pomoc w dbaniu o dobre samopoczucie pracowników.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

REKLAMA

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

REKLAMA

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

Wyrok NSA: e-mail pracodawcy o zakończeniu pracy przez pracownika - czy to dozwolone?

Czy pracodawca może powiadomić o zakończeniu współpracy przez pracownika, czy nie narusza to jego danych osobowych? Czy jest to zgodne z RODO, z Kodeksem Pracy oraz z ustawą o ochronie danych osobowych? Sprawa trafiła na tle niniejszego zagadnienia aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA