REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrosła liczba emerytów i rencistów

Liczba emerytów i rencistów na koniec sierpnia 2011 r. wzrosła do 7 mln 424,9 tys. osób z 7 mln 422,6 tys. osób - podał w komunikacie ZUS.

W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego

Pracownica wyszła za mąż 3 miesiące temu. Wtedy odbył się tylko jej ślub cywilny, natomiast obecnie pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu kościelnego. Czy 3 miesiące po ślubie cywilnym pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub kościelny?

Czy polskie przedsiębiorstwa potrzebują zarządzania wiekiem?

Termin zarządzanie wiekiem (age management) staje się coraz bardziej popularny. Pojęcie to pojawia się zarówno w dyskursie naukowym, medialnym, jak i związanym z problematyką zarządzania zasobami ludzkimi. Czy jednak krajowe firmy są rzeczywiście zainteresowane wprowadzeniem założeń koncepcji zarządzania wiekiem do swoich organizacji? Jak pod tym względem wypadają na tle przedsiębiorstw zagranicznych?

Zwrot składek nienależnie pobranych z wynagrodzenia zmarłego pracownika

Rok temu zmarł nasz pracownik. Niedawno otrzymaliśmy pismo z ZUS zawiadamiające o przekroczeniu przez niego w 2009 r. rocznej podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych. W związku z tym składki te są nadpłacone. Co zrobić z tą kwotą składek? Czy zwrócić ją małżonce, której już wcześniej wypłaciliśmy część wynagrodzenia pracownika? Czy taki zwrot stanowi przychód z praw majątkowych?

REKLAMA

Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca br. wprowadziła istotne zmiany dotyczące wydawania świadectw pracy. Zastosowanie w praktyce nowych przepisów polega m.in. na tym, że pracodawca wydaje pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące wszystkie umowy terminowe zawarte w okresie 24 miesięcy. Na żądanie pracownika ma jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z nich.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenie w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych.

Wynagrodzenie pracownika, który w trakcie miesiąca przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników, zatrudniony na produkcji w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, jest wynagradzany stawką godzinową. 19 września br. przedłożył orzeczenie o zaliczeniu go do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. W efekcie, począwszy od 20 września jego czas pracy nie może przekraczać 7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo. Wobec obniżenia normy czasu pracy obniżeniu ulegnie również jego wynagrodzenie. Czy z tego tytułu powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie?

Poświadczenia życia dla osób pobierających zagraniczne świadczenia emerytalno-rentowe

Na wniosek zainteresowanych we wszystkich placówkach ZUS będą dokonywane tzw. poświadczenia życia dla osób zamieszkałych w Polsce i pobierających zagraniczne świadczenia emerytalno-rentowe.

REKLAMA

Emerytura albo praca - pracujący emeryci muszą wybrać do 30 września

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Prawo do zasiłków i ich wysokość a urlop wypoczynkowy

Czy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, świadczenie urlopowe lub kwoty dopłat do wypoczynku pracownika należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? W jaki sposób należy uzupełniać wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik oprócz wynagrodzenia otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie za urlop? Czy choroba lub inna przyczyna usprawiedliwiająca nieobecność w pracy skutkuje tym, że planowany urlop się nie rozpoczyna, a rozpoczęty ulega przerwaniu? Te i podobne pytania powodują wiele praktycznych wątpliwości i problemów.

Umowa o pracę nie może być umową śmieciową - musi zapewniać elementarne gwarancje pracownicze

Przepisy dotyczące umów o pracę powinny być elastyczne, to jednak nie mogą być "śmieciowe" i powinny zapewniać "elementarne gwarancje pracownicze" - stwierdził Donald Tusk.

Stopa bezrobocia w sierpniu

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,6 proc wobec 11,7 proc. w lipcu - poinformował GUS.

Czy pracownicy muszą codziennie podpisywać listę obecności

Nasi pracownicy pracują na budowach w różnych miejscach w kraju. Ich pracę nadzorują brygadziści, u których pracownicy potwierdzają przybycie do pracy. Listy obecności pracownicy podpisują w biurze po zakończeniu miesiąca za wszystkie dni miesiąca. Listy te są akceptowane przez brygadzistów. Taki sposób potwierdzania obecności w pracy zakwestionował jeden z pracowników, który twierdzi, że listy obecności powinno się podpisywać codziennie. Czy musimy zmienić naszą praktykę?

Konsekwencje przyznania studiującym pracownikom nagrody za wyniki w nauce

Chcemy wyróżnić studentów (zarówno naszych pracowników, jak i klientów niebędących pracownikami), którzy ukończą w tym roku studia z najlepszym wynikiem, nagrodami – albumem oraz nagrodą pieniężną. Kierunek studiów wybrany przez każdego z pracowników jest ich samodzielną decyzją i nie ma związku z zajmowanymi stanowiskami ani z wykonywaną pracą. Czy w takim przypadku u obdarowanych pracowników powstanie przychód do opodatkowania i oskładkowania, który należy doliczyć do wynagrodzenia za pracę? Kto powinien odprowadzić podatek od wartości przekazanej nagrody?

Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Podstawę zasiłku ustala się na nowo, np. gdy zmianie ulega wymiar czasu pracy. Nie ma wówczas znaczenia, że przerwa między pobieraniem zasiłków była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Odpowiedzialność dyscyplinarna różnych grup zawodowych

Radca prawny, nauczyciel, nauczyciel akademicki - podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej. Czy zasady odpowiedzialności są różne dla poszczególnych grup zawodowych?

Korzyści dla przedsiębiorcy w razie zatrudnienia osoby czasowo zarządzającej przedsiębiorstwem

Umowy cywilnoprawne – zasady współpracy i prawidłowe rozliczanie

Strony stosunku cywilnoprawnego mogą dowolnie kształtować postanowienia umowy, zachowując jedynie dwa ograniczenia: treść umowy cywilnoprawnej nie może naruszać porządku prawnego (czyli obowiązujących przepisów) oraz zasad współżycia społecznego. Zawierając umowę cywilnoprawną należy zwracać szczególną uwagę, aby nie narazić się na zarzut obchodzenia prawa pracy, polegającego na zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnymi.

Wymagania wobec kandydata pochodzącego z innego państwa Unii Europejskiej

Pracodawca może m.in. uzależnić zatrudnienie kandydata od uznania posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych zdobytych w innym państwie członkowskim UE przez odpowiedni organ w Polsce.

Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania

Pracownik przedstawił nam 5 września br. decyzję z ZUS o przyznaniu renty. W tym samym dniu złożyliśmy mu 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pracownik w tym czasie nie będzie świadczył pracy, ponieważ nie jest zdolny do jej wykonywania na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie mamy możliwości przeniesienia go na inne. Jakie wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinniśmy wypłacać temu pracownikowi?

Deklaracje korygujące - wyczerpanie numerów deklaracji rozliczeniowych

Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem o skomplikowanej strukturze zatrudnienia (duża liczba zatrudnionych, różne rodzaje umów będących podstawą zatrudnienia, stanowiska pracy w szczególnych warunkach, pracownicy młodociani, reorganizacja zakładu). Z tego powodu często musimy składać korekty dokumentów rozliczeniowych przesłanych do ZUS. W tej chwili za styczeń 2007 r. złożyliśmy komplet dokumentów korygujących z numerem 38 (identyfikator 38/01/2007). Co mamy zrobić, kiedy dojdziemy do numeru 39? Czy potem nadal możemy składać korekty za ten miesiąc?

Świadectwo pracy - nowelizacja rozporządzenia

Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zmiana przepisów ma na celu ujednolicenie zasad wydawania świadectwa pracy.

Czas pracy osób zarządzających zakładem pracy

Jakie są odmienne uregulowania dotyczące czasu pracy dla osób zarządzających zakładem pracy?

Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem

Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej.

Druga rata odpisu na zfśs powinna być przekazana do 30 września

Do 30 września pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) powinni przekazać drugą ratę odpisu na fundusz.

Praca dla młodych - szkoły nie gwarantują zatrudnienia

Trudności młodych w karierze zawodowej obnażają niedopasowanie polskiego systemu edukacji do potrzeb przedsiębiorców - powiedział wicemarszałek woj. mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski podczas konferencji podsumowującej badania dot. szkół zawodowych.

Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

Z powodu awarii systemu naliczającego płace jeden z naszych pracowników za lipiec br. otrzymał wynagrodzenie w potrójnej wysokości. Niezwłocznie po wykryciu błędu zwróciliśmy się do pracownika o dobrowolny zwrot nienależnie pobranej kwoty, proponując wpłatę w ratach miesięcznych w dogodnym dla niego terminie. Jednak pracownik odmówił. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji?

Czy były pracownik może skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz BHP.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Podczas korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego mogą powstać okoliczności, które uprawniają pracodawcę do odwołania pracownika z tego urlopu. Pracodawca ma jednak obowiązek zwrotu kosztów powstałych w związku z tym odwołaniem.

Czy wyższe wykształcenie zmniejsza szansę na znalezienie pracy?

Większość studentów uważa, że studia zwiększają szanse na rynku pracy i ułatwiają zatrudnienie. Jednak bezrobocie wśród młodych ludzi cały czas rośnie. Już teraz niemal co trzeci absolwent jest zarejestrowany jako bezrobotny.

Udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy o zakazie konkurencji

W naszej spółce niedawno został przeprowadzony wewnętrzny audyt, który wykazał, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z prezesem została podpisana bez ważnego pełnomocnictwa. Zakaz konkurencji stanowi wyodrębniony paragraf w umowie o pracę, a załączone do niej pełnomocnictwo wskazuje, że pełnomocnik został umocowany przez zgromadzenie wspólników do zawarcia tej umowy. Skąd zatem wnioski audytu o nieprawidłowościach? Jeśli wnioski są prawidłowe, to czy możemy teraz jakoś zaradzić tej sytuacji?

Choroba pracownika w trakcie urlopu bezpłatnego

Pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 13 do 22 lipca. Wcześniej wnioskował również o urlop bezpłatny od 25 lipca do 12 sierpnia i otrzymał od pracodawcy zgodę na ten urlop. Następnie do zakładu pracy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownika od 13 do 26 lipca. W związku z tym jego urlop wypoczynkowy został przesunięty na późniejszy termin. Czy ta sama zasada dotyczy urlopu bezpłatnego? Co zrobić w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie pokrywa się z urlopem bezpłatnym? Czy należy wypłacić wynagrodzenie za całe zwolnienie lekarskie czy tylko za dni do urlopu bezpłatnego?

Zarządzanie przez cele w organizacji

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe przy zmianie systemu wynagradzania

Za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Problem może się pojawić, gdy przed rozpoczęciem urlopu lub podczas jego wykorzystywania zmienia się system wynagradzania pracownika.

Zmiana przepisów o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej jest niezbędna

Zdaniem Pracodawców RP przepisy zobowiązujące firmy do przechowywania papierowej dokumentacji pracowniczej przez 50 lat są złe. Powodują one poważne trudności i generują dodatkowe koszty.

Wliczanie ryczałtu za nadgodziny do podstawy wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop

Ryczałt za nadgodziny przyznany pracownikom stale wykonującym pracę poza zakładem pracy należy, co do zasady, uwzględnić zarówno w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego, jak i ekwiwalentu. Jednak w razie zaprzestania wypłaty ryczałtu wynagrodzenie za urlop oraz ekwiwalent należy ponownie przeliczyć z uwzględnieniem tej zmiany.

Pracownik decyduje o terminie udzielenia urlopu okolicznościowego

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 2 dni wolnego w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenie. Szkolenie obejmuje tematykę z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, składek i programu Płatnik.

Ustalanie wysokości drugiej raty odpisu na fundusz socjalny w razie zmiany stanu zatrudnienia

Tworzymy w zakładzie pracy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Średnioroczny stan zatrudnienia wyliczony przed pierwszą ratą odpisu na fundusz wynosił 73 osoby (etaty), jednak z różnych przyczyn zmalał do 50 osób (etatów) i nie planujemy w tym roku jego zwiększenia. Biorąc pod uwagę daty zwolnień, średnioroczny stan zatrudnienia będzie wynosił 56 pracowników (etatów), jeśli nie nastąpią dalsze zmiany. Czy dokonując drugiej wpłaty możemy zredukować kwotę odpisu na zfśs, czy musimy poczekać z korektą do końca roku?

Na jaki adres pracodawca powinien wysłać świadectwo pracy?

Pracownik kończy pracę w naszym przedsiębiorstwie i wyjeżdża za granicę. W związku z zakończeniem zatrudnienia musimy wydać pracownikowi świadectwo pracy. W jego aktach osobowych mamy adres zameldowania, ale pod tym adresem nikogo nie będzie. Czy mogę wysłać świadectwo na podany przez niego adres rodziców? Czy muszę mieć na piśmie prośbę pracownika o wysłanie świadectwa pracy na wskazany adres?

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw nr 192 opublikowane jest rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r.

Czym różni się odpowiedzialność dyscyplinarna od porządkowej

Odpowiedzialność porządkową pracownicy ponoszą za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Należy ją odróżnić od odpowiedzialności dyscyplinarnej, obejmującej pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze, uregulowaną zwykle w różnego rodzaju pragmatykach służbowych.

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych

Jak powinny wyglądać szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych?

Składki na ubezpieczenia społeczne za nianię opłaci budżet państwa

Umowa o pracę a pisemne potwierdzenie jej zawarcia przez pracodawcę

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Jeśli pracodawca nie dopełnił tego obowiązku, powinien najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika potwierdzić pracownikowi ustalenia na piśmie (art. 29 § 2 k.p.).

Być w pierwszej lidze

Rozmowa ze Stanisławem Wierzbickim, dyrektorem personalnym firmy Orlen Transport SA, na temat realizowanego projektu „Liga kierowców”.

Czy umowa zlecenia może okazać się umową o pracę

W razie wątpliwości co do istnienia stosunku pracy pracownik lub inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą żądać przed sądem ustalenia, że dana osoba była zatrudniona nie na podstawie umowy cywilnoprawnej, lecz umowy o pracę.

Zmienią się stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdów używanych do celów służbowych

W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zmienią się stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówka).

Ryczałt za nadgodziny czy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Czy w razie sporu sądowego o wynagrodzenie za nadgodziny pracodawca może bronić się, że wypłacał świadczenie, które stanowiło ryczałt za nadgodziny, choć było inaczej nazwane, a więc pracownikowi nie należy się żadne dodatkowe wynagrodzenie?

REKLAMA