Zmiana przepisów o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej jest niezbędna
REKLAMA
Zapowiadany przez rząd postęp innowacyjny i techniczny ma się nijak biorąc pod uwagę z pozoru drobne regulacje. Przykładem jest choćby obowiązek przechowywania danych pracownika przez 50 lat w papierowej formie. Dotyczy to wszystkich pracowników, nawet tych, którzy pracowali przez bardzo krótki okres czasu.
REKLAMA
Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników? >>
Z jednej strony pracownicy mogą się obawiać upadłości pracodawcy. W związku z tym potrzebne są regulacje, które zadbają o ich świadectwo pracy. Z drugiej strony pracodawcy powinni mieć możliwość digitalizacji danych. Istnieją również projekty mające na celu skrócenie okresu czasu, w jakim dokumenty mają być przechowywane.
Trzeba wziąć pod uwagę wszelkie aspekty proponowanych zmian prawnych. Długi okres przechowywania dokumentacji jest potrzebny, aby prawidłowo określić wysokość emerytury – nie ma pewności jak będzie to wyglądać w przyszłości. Istnieje ryzyko, że po pewnym czasie dokumenty papierowe ulegną zniszczeniu. Natomiast przechowywanie danych w formie elektronicznej wiąże się z tym, iż postęp techniczny może spowodować, że niemożliwe będzie ich odczytanie. Należy jednak wziąć pod uwagę różnego rodzaju dostępne technologie, choćby cloud computing.
Świadectwo pracy - podstawa ustania stosunku pracy >>
Pracodawcy RP są przekonani, iż zmiany prawa są niezbędne. Potrzebne jest zarówno skrócenie czasu przechowywania danych, jak i sposób, w jaki są archiwizowane. Jest to z pewnością kwestia, którą powinien się zająć Sejm w nowej kadencji.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat