Kategorie

Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Emilia Łukomska
Podstawę zasiłku ustala się na nowo, np. gdy zmianie ulega wymiar czasu pracy. Nie ma wówczas znaczenia, że przerwa między pobieraniem zasiłków była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawy wymiaru zasiłku zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie należy ustalać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (lub wynagrodzenia za czas choroby) nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przykład

Reklama

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie od 29 lipca do 5 sierpnia 2011 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Za okres 8 dni wypłacono jej wynagrodzenie chorobowe (w wysokości 80% podstawy wymiaru). W sierpniu pracownica otrzymała bardzo wysoką premię uznaniową. 19 września 2011 r. przedłożyła pracodawcy zwolnienie lekarskie z kodem „B”i dodatkowo zaświadczenie lekarskie, że jest w ciąży. Zwolnienie to trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Podstawa wymiaru zasiłku wypłaconego w okresie od 29 lipca do 5 sierpnia tej ubezpieczonej powinna zostać ustalona z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, tj. od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. Ponowna niezdolność do pracy wystąpiła u niej we wrześniu 2011 r., tj. w okresie nieprzekraczającym 3 miesięcy kalendarzowych od ostatniego okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Podstawa wynagrodzenia wypłacanego za czas choroby, a następnie zasiłku pozostaje cały czas taka sama i nie może zostać wyliczona na nowo z innego okresu.

Gdyby pracownica nie przebywała na zwolnieniu lekarskim na przełomie lipca i sierpnia 2011 r., wówczas podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży, przez doliczenie do niej wysokiej premii uznaniowej, byłaby korzystniejsza. W tym przypadku nie wystąpiła przerwa dłuższa niż 3 miesiące między kolejnymi okresami pobierania zasiłku, a więc nie ma możliwości innego ustalenia podstawy wymiaru ani jej przeliczenia.

Są jednak sytuacje, kiedy podstawę wymiaru zasiłków występujących po sobie nawet w krótkich odstępach czasu trzeba zweryfikować, aby była ona prawidłowa.

Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego >>

Zmiana wymiaru czasu pracy

Jeżeli między okresami pobierania zasiłków miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy, podstawa wymiaru zasiłku przysługującego po przerwie powinna być ustalona ponownie z uwzględnieniem wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy. W tej sytuacji bez znaczenia jest, że przerwa między okresami pobierania zasiłków trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przykład

Reklama

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 28 maja do 15 czerwca 2011 r. Podstawa wymiaru przysługującego zasiłku chorobowego została ustalona na podstawie wynagrodzenia za okres od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r. Do 30 czerwca pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od 1 lipca pracuje na 3/4 etatu. W okresie od 20 do 30 września 2011 r. pracownik był niezdolny do pracy z powodu kolejnej choroby.

Mimo że między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy trwającej co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru kolejnego zasiłku chorobowego należy ustalić ponownie na podstawie wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi od 20 września 2011 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. za lipiec i sierpień.


Składniki wynagrodzenia należne terminowo

Jeżeli pracownik miał prawo do określonego składnika wynagrodzenia tylko do oznaczonego terminu i termin ten upłynął przed rozpoczęciem pobierania zasiłku przysługującego po przerwie, z podstawy zasiłku należy wyłączyć ten składnik w okresie, w którym nie przysługuje on pracownikowi. Podstawy wymiaru kolejnego zasiłku nie ustala się jednak z nowego okresu, a tylko wyłącza się składnik wynagrodzenia należny do określonego terminu.

Przykład

Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby od 1 do 20 czerwca br. Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby stanowi wynagrodzenie za okres od czerwca 2010 r. do maja 2011 r. W obliczonej podstawie wymiaru, oprócz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, uwzględniony został również przychód z tytułu zawartej z pracodawcą umowy o dzieło na okres od kwietnia do sierpnia 2011 r. W okresie od 4 do 15 września pracownica korzystała ze zwolnienia lekarskiego z powodu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem (nieprzewidziane zamknięcie przedszkola).

W związku z tym, że przerwa między okresami wypłaty wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się z nowego okresu. Jest nią przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od czerwca 2010 r. do maja 2011 r., tak jak w przypadku wypłaconego wynagrodzenia chorobowego. Z podstawy wymiaru należy jednak wyłączyć przychód z tytułu zawartej umowy o dzieło (otrzymywany za okres od kwietnia do sierpnia), gdyż zasiłek opiekuńczy przysługuje po terminie, do którego przychód ten przysługiwał pracownicy.

Różnice między rodzajami zasiłków

Podstawa wymiaru zasiłku ulegnie również zmianie, gdy zasady wypłaty niektórych składników wynagrodzenia przewidują pomniejszanie ich wysokości za okres pobierania niektórych zasiłków, a w stosunku do innych zasiłków składniki te nie są pomniejszane. Należy jednak pamiętać, że podstawy wymiaru zasiłku przysługującego po przerwie nie ustala się z nowego okresu, a jedynie uwzględnia się lub wyłącza ten składnik wynagrodzenia, którego zasady wypłaty są odmienne dla różnych rodzajów zasiłku.

Wyrównanie zasiłku chorobowego >>

Przykład

18 sierpnia 2011 r. pracownica zatrudniona w wydawnictwie X od 2008 r. urodziła bliźnięta. W okresie ciąży od 10 stycznia 2011 r. była na zwolnieniu lekarskim. Podstawa wymiaru przysługującego wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego została wyliczona z wynagrodzenia za okres od stycznia do grudnia 2010 r.

Pracownica otrzymuje dodatek mieszkaniowy. Oprócz tego ma prawo do dodatku funkcyjnego. Dodatki te zgodnie z regulaminem wynagradzania nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego, natomiast ulegają zmniejszeniu za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Z uwagi na obowiązujący regulamin wynagradzania wysokość zasiłku macierzyńskiego ulegnie zmianie w stosunku do wypłacanego wcześniej zasiłku chorobowego. Podstawy zasiłku macierzyńskiego nie należy ustalać z nowego okresu. W dalszym ciągu będzie nią wynagrodzenie za okres od stycznia do grudnia 2010 r. W podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego zostaną jednak uwzględnione kwoty dodatków przysługujących pracownicy, które są pomniejszane za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?