reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Podstawę zasiłku ustala się na nowo, np. gdy zmianie ulega wymiar czasu pracy. Nie ma wówczas znaczenia, że przerwa między pobieraniem zasiłków była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawy wymiaru zasiłku zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie należy ustalać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (lub wynagrodzenia za czas choroby) nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przykład

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie od 29 lipca do 5 sierpnia 2011 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Za okres 8 dni wypłacono jej wynagrodzenie chorobowe (w wysokości 80% podstawy wymiaru). W sierpniu pracownica otrzymała bardzo wysoką premię uznaniową. 19 września 2011 r. przedłożyła pracodawcy zwolnienie lekarskie z kodem „B”i dodatkowo zaświadczenie lekarskie, że jest w ciąży. Zwolnienie to trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Podstawa wymiaru zasiłku wypłaconego w okresie od 29 lipca do 5 sierpnia tej ubezpieczonej powinna zostać ustalona z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, tj. od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. Ponowna niezdolność do pracy wystąpiła u niej we wrześniu 2011 r., tj. w okresie nieprzekraczającym 3 miesięcy kalendarzowych od ostatniego okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Podstawa wynagrodzenia wypłacanego za czas choroby, a następnie zasiłku pozostaje cały czas taka sama i nie może zostać wyliczona na nowo z innego okresu.

Gdyby pracownica nie przebywała na zwolnieniu lekarskim na przełomie lipca i sierpnia 2011 r., wówczas podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży, przez doliczenie do niej wysokiej premii uznaniowej, byłaby korzystniejsza. W tym przypadku nie wystąpiła przerwa dłuższa niż 3 miesiące między kolejnymi okresami pobierania zasiłku, a więc nie ma możliwości innego ustalenia podstawy wymiaru ani jej przeliczenia.

Są jednak sytuacje, kiedy podstawę wymiaru zasiłków występujących po sobie nawet w krótkich odstępach czasu trzeba zweryfikować, aby była ona prawidłowa.

Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego >>

Zmiana wymiaru czasu pracy

Jeżeli między okresami pobierania zasiłków miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy, podstawa wymiaru zasiłku przysługującego po przerwie powinna być ustalona ponownie z uwzględnieniem wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy. W tej sytuacji bez znaczenia jest, że przerwa między okresami pobierania zasiłków trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przykład

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 28 maja do 15 czerwca 2011 r. Podstawa wymiaru przysługującego zasiłku chorobowego została ustalona na podstawie wynagrodzenia za okres od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r. Do 30 czerwca pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od 1 lipca pracuje na 3/4 etatu. W okresie od 20 do 30 września 2011 r. pracownik był niezdolny do pracy z powodu kolejnej choroby.

Mimo że między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy trwającej co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru kolejnego zasiłku chorobowego należy ustalić ponownie na podstawie wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi od 20 września 2011 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. za lipiec i sierpień.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama