Korzyści dla przedsiębiorcy w razie zatrudnienia osoby czasowo zarządzającej przedsiębiorstwem
REKLAMA
Interim manager (określany po polsku menedżerem do zadań specjalnych lub czasowym menedżerem) to wysokiej klasy specjalista, zatrudniony w celu przeprowadzenia określonego procesu lub wykonania w firmie wskazanego mu zadania. Niezależnie od sytuacji na rynku jego celem jest podniesienie wartości firmy. Jest to równocześnie jeden z niewielu zawodów, dla których odniesienie sukcesu oznacza konieczność zmiany pracy – jeśli projekty określone w umowie (kontrakcie terminowym bądź zadaniowym) zostaną zrealizowane, interim manager nie jest dłużej potrzebny.
REKLAMA
Interim management
Zarządzenia czasowe (interim management) to czasowe zarządzanie przedsiębiorstwem, które realizuje wybrany interim manager – czasowy menedżer. Interim manager to menedżer „od zadań specjalnych”. Posiada wieloletnie, udokumentowane doświadczenie w swojej branży i dziedzinie. Zostaje on zatrudniony przez firmę w celu realizacji konkretnego projektu w określonym czasie. Na podstawie swojej wiedzy proponuje kierunki zmian w organizacji, przygotowuje dokładny plan działania i odpowiada za jego realizację bądź pomaga w jego realizacji.
Etapami w rozwoju przedsiębiorstwa, w których wsparcie firmy przez menedżerów czasowych może być nieodzowne, są w szczególności następujące sytuacje:
- uruchamianie nowych przedsięwzięć biznesowych,
- restrukturyzacja przedsiębiorstwa,
- wdrażanie nowej strategii rozwoju,
- zarządzanie projektami,
- zarządzanie kryzysowe,
- przygotowanie do zmian struktury własności przedsiębiorstwa,
- zbudowanie i wdrożenie nowych struktur niezbędnych do realizacji zadań dotychczas nierealizowanych przez firmę oraz integracja nowych struktur z resztą firmy,
- wsparcie konkretnego menedżera fachową wiedzą i doświadczeniem,
- konieczność zastąpienia nieobecnego menedżera.
Charakterystyka zatrudnienia interim managera
Współpraca z menedżerami czasowymi odbywa się co do zasady na podstawie umów cywilnoprawnych, w szczególności na podstawie kontraktów menedżerskich. W prawie cywilnym kontrakty menedżerskie zaliczane są do tzw. umów nienazwanych.
Kontrakt menedżerski jest umową dwóch podmiotów o wzajemnej równorzędnej podległości. Jedna ze stron kontraktu (menedżer) przyjmuje zlecenie zarządzania przedsiębiorstwem w imieniu przedsiębiorcy (firmy) i zobowiązuje się do świadczenia usług za umówionym wynagrodzeniem.
WAŻNE!
W przypadku kontraktu menedżerskiego wynagrodzenie zarządcy uzależnione jest przede wszystkim od uzyskanego i wypracowanego wyniku.
Wyniki mogą być różne w zależności od tego, co strony ustaliły w umowie, np. maksymalizacja zysku, określony poziom sprzedaży, zdobycie nowych rynków zbytu, likwidacja nierentownych oddziałów, pozyskanie inwestorów itp., dlatego w kontraktach menedżerskich wymieniane są często 2 składniki wynagrodzenia – stały i zmienny.
WAŻNE!
Najważniejszą korzyścią dla przedsiębiorcy z zawarcia kontraktu menedżerskiego jest łatwy sposób rozstania się z menedżerem, często bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Kontrakt menedżerski wiąże się z korzyściami dla samych menedżerów podejmujących się zarządzania przedsiębiorstwem. Należą do nich m.in.:
- brak podporządkowania i zwierzchności kierowniczej,
- nienormowany, elastyczny czas pracy.
Menedżerowie wybierający taką formę zatrudnienia podkreślają, że samodzielność i większa swoboda decyzyjna jest dla nich znacznie ważniejsza niż bezpieczeństwo zatrudnienia wynikające ze stosunku pracy.
W zależności od potrzeb i umowy interim manager może pracować np. na stanowisku doradcy zarządu, wspierając kadrę zarządczą swoją wiedzą i doświadczeniem bądź też może otrzymać tytuł dyrektora i przejąć na określony czas zarządzanie firmą.
W bardzo skomplikowanych przypadkach zdarza się, że firmy decydują się na zatrudnienie zespołu czasowych menedżerów. Wówczas każdy z nich jest specjalistą w innym zakresie, a wspólnie uzupełniają oni swoją wiedzę, mając szansę na opracowanie skuteczniejszego planu i efektywniejsze jego wdrożenie. Jedna z osób wchodzących w skład takiego zespołu zostaje mianowana szefem zespołu i reprezentuje cały zespół w zarządzie jako członek lub doradca.
Korzyści dla przedsiębiorcy
Firmy poszukują menedżerów czasowych, gdy mają zamiar przeprowadzić skomplikowane zmiany lub projekty, a w swoich szeregach nie mają odpowiedniej osoby bądź potrzebują spojrzenia z zewnątrz – osoby niezaangażowanej w wewnętrzne sprawy firmy i niezwiązanej z nią emocjonalnie.
Przy okresowym zatrudnieniu osoby na stanowisko menedżerskie odchodzi wiele dodatkowych kosztów ponoszonych przez firmę zatrudniającą pracownika na podstawie umowy o pracę (np. koszty szkoleń, zwolnień lekarskich, urlopów, premii). Jednocześnie w kontraktach interim managerów bardzo często wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od osiągnięcia zawartych w umowie wyników.
WAŻNE!
Plusem dla przedsiębiorcy z wprowadzenia czasowego zarządzania jest w szczególności brak kosztów pracowniczych, zdobycie know-how, gwarancja kompetencji i brak przestojów projektowo-produkcyjnych – firmy oferujące usługi z zakresu interim management gotowe są do przejęcia obowiązków nawet w ciągu 48 godzin. Przedsiębiorstwo zyskuje profesjonalnego menedżera gotowego zrealizować wyznaczony cel.
Zaangażowanie czasowego menedżera jest atrakcyjne dla przedsiębiorcy również z następujących powodów:
- nie ponosi kosztów socjalnych,
- nie pokrywa kosztów urlopów i zwolnień,
- nie ponosi kosztów szkoleń i kursów,
- fakturowane są tylko dni robocze,
- nie płaci żadnych odpraw w związku z zakończeniem kontraktu z menedżerem (jeśli nie ustalił inaczej w umowie z interim managerem).
Interim managerowie to zawsze osoby z bogatym doświadczeniem w efektywnym i skutecznym zarządzaniu. Niezależnie od specyfiki projektu ich doświadczenie zawsze odpowiada powierzanym im zadaniom. Dzięki temu, zatrudniając menedżera czasowego, przedsiębiorca zyskuje pewność, że projekt zostanie profesjonalnie i szybko zrealizowany. Szerokie kompetencje pozwalają menedżerom czasowym przystąpić do natychmiastowej realizacji celów bez konieczności przeprowadzenia dodatkowych szkoleń. Kontrakt interim managera zawsze jasno i precyzyjnie określa efekt końcowy jego pracy. Dzięki orientacji na cel w pełni poświęca on swój czas na realizację zadań, niezależnie od układów pracowniczych i wzorców panujących dotychczas w firmie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat