REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od stycznia 2014 r.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców zaczynają obowiązywać od stycznia 2014 r. Są to m.in.: zmiany w procedurze wydawania zezwoleń na pracę na podstawie oświadczenia pracodawcy, zmiany w zasadach zatrudniania obywateli Armenii, zmiany w rozporządzeniu w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Inspektorzy pracy bez uprawnień do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę

Posłowie odrzucili projekt grupy posłów PiS, zgodnie z którym inspektorzy pracy posiadaliby uprawnienia do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na FGŚP i FP w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na FGŚP i FP za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych została podana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dnia 7 stycznia 2014 r.

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

REKLAMA

Eksperci o sytuacji na rynku pracy w nowym roku

Eksperci prognozują stabilizację, nie wzrost zatrudnienia na rynku pracy w nowym roku. Chociaż miejsc pracy ma przybyć, dalej z trudną sytuacją będą musiały się zmierzać osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy oraz te w grupie wiekowej 50+.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego

Kiedy nabywa się prawdo świadczenia emerytalnego? Czy wpływ na to uprawnienie ma sposób zakończenia stosunku pracy?

Zgłoszenie gotowości do podjęcia pracy

Czy po przywróceniu do pracy przez sąd, pracownik w ustawowym 7 dniowym terminie mam obowiązek podjęcia pracy, czy tylko zgłoszenia gotowości do jej podjęcia?

Konieczność wystawienia świadectwa pracy

Czy należy wystawić pracownikowi świadectwo pracy po ustaniu jego terminowej umowy o pracę, a przed zawarciem umowy na czas nieokreślony? Jakie są zasady wystawiania zbiorowego świadectwa pracy? o tym poniżej.

REKLAMA

Stopa bezrobocia w grudniu niższa niż przewidywano

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 13,4 procent - wynika z szacunków resortu pracy. Była niższa o 0,2 punktu procentowego niż w listopadzie - poinformował minister Władysław Kosiniak Kamysz.

Wpływ kultury organizacyjnej firmy na efektywność pracowników

Jaki wpływ ma kultura organizacyjna w firmie na efektywność, wyniki i rozwój organizacji? jest też jej wizytówką? Jak stworzyć spójny system zarządzania w oparciu o kulturę organizacyjną w firmie? O tym poniżej.

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Styczniowe rozliczenia w programie PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza możliwość złożenia dokumentów rozliczeniowych za grudzień 2013 r. w starej wersji programu Płatnik. Nową wersję programu Płatnik będzie trzeba zastosować przy rozliczeniach lutowych, obejmujących styczeń 2014 r.

Będą zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie ogłosiło, iż pracuje nad ustawą przywracającą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Powstająca regulacja ma realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r.

Zatrudnianie pracownika tymczasowego

Pracodawcy coraz częściej pozyskują pracowników z zasobów agencji pracy tymczasowej. Aby prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego, pracodawca musi zapoznać się z zasadami jego zatrudnienia. Odpowiedzi szukać należy w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Pracodawca rekrutując pracownika na wolne stanowisko pracy, zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Często okazuje się, że zdyskwalifikował nas błąd popełniony podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet wcześniej. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas procesu rekrutacji?

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych zostały wprowadzone ustawą z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

Ostatatnie dni na złożenie PIT-12

10 stycznia mija termin, w którym pracownik może zobowiązać swojego pracodawcę do rozliczenia za niego PIT-u za 2013 rok. Mogą to zrobić pracownicy, którzy przez cały ubiegły rok byli zatrudnieni u jednego pracodawcy. Osoby, które w tym czasie zmieniły pracę lub miały dochody z kilku źródeł oraz podatnicy chcący skorzystać z ulg podatkowych czy ze wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem lub dzieckiem będą musiały rozliczyć się same.

Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego w trakcie miesiąca

Przystąpienie w trakcie miesiąca do ubezpieczenia chorobowego po zgłoszeniu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie powoduje obniżenia podstawy wymiaru składki. Ubezpieczony powinien zapłacić składkę od podstawy wymiaru w wysokości określonej dla składek emerytalnej i rentowej.

Polacy w większości pewni aktualnego miejsca pracy

Jak wynika z danych firmy Work Service, 75 procent Polaków stabilnie ocenia swoje aktualne zatrudnienie i nie planuje zmiany prawy w tym roku.

Umysł ścisły na wagę złota

Zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów kierunków technicznych jest wciąż większe niż na humanistów. Umysły ścisłe również zarabiają więcej. Humaniści mają większe możliwości w wyborze zatrudnienia ze względu na bardziej ogólne wykształcenie. Bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest o połowę niższe niż wśród tych, którzy nie kontynuowali nauki.

Mobilność wśród bezrobotnych konieczna

Polacy są otwarci na zmianę miejsca zatrudnienia. Specjaliści wskazują, że osoby bezrobotne natomiast powinny stać się bardziej mobilne, a co za tym idzie gotowe na zmianę miejsca zamieszkania podyktowaną poszukiwaniem pracy.

Emerytura częściowa dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego wprowadzona została ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwość ta nie dotyczy jednak wszystkich ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a jedynie tych którzy mają ukończony wiek 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie mają ukończonego, określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wyższego niż 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Zmiany zasad dokumentowania prawa do zasiłków są konsekwencją wejścia w życie z dniem 26 listopada 2013 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dodatkowe dwa dni wolne za święta wypadające w soboty w 2014 roku

Konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest możliwość odebrania przez pracowników dnia wolnego za święto, które wypada w sobotę. W obecnym roku dwa dni świąteczne wypadają w sobotę.

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jednostronnie przez pracodawcę albo na podstawie porozumienia stron. Jeżeli skrócenia dokonuje samodzielnie pracodawca – powodem wypowiedzenia muszą być przyczyny niedotyczące pracownika. Ponadto możliwość jednostronnego skrócenia wypowiedzenia odnosi się tylko do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Minister Pracy o zmianach w OFE

W ostatnim czasie prezydent podpisał ustawę o Otwartych Funduszach Emerytalnych, kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego. Działanie to, jak i cała ustawa wzbudziły spory sprzeciw wśród opinii publicznej i polityków. Minister pracy również odniósł się do przyjętych zmian.

Deregulacja kolejnych zawodów

Weszły w życie kolejne przepisy ustawy deregulacyjnej. Wymagać licencji nie będzie już zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości oraz przewodnika turystycznego.

Ułatwienia w uzyskaniu polskich i ukraińskich emerytur

Z dniem 1 stycznia w życie weszła Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą. Umowa została podpisana 18 maja 2012 roku.

Zmienna sytuacja na rynku pracy w 2014 roku

Choć prognozy dla rynku bezrobocia na ten rok są pozytywne, możliwy jest zdaniem niektórych ekspertów krótkotrwały wzrost bezrobocia na początku roku ze względu na koniec okresu obfitującego w prace sezonowe.

Projekt w sprawie wolnych niedziel

114 tysięcy Polaków podpisało się pod skierowanym do Sejmu projektem nowelizacji kodeksu pracy, zakładającym wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę. Projekt został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna Niedziela". Aktualnie trwa weryfikacja podpisów. Nie jest jeszcze znana data pierwszego czytania.

Zmiany w funkcjonowaniu Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych znowelizowała również niektóre z postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Zmiany w waloryzacji emerytur?

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaproponował zmiany w sposobie waloryzowania emerytur i rent. Na czym zmiany te miałyby polegać?

Dodatkowe środki dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne

Rada Ministrów przyjęła 24 grudnia 2013 roku uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób upewnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, które to przewidują dodatkową pomoc dla osób mających ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego za styczeń, luty i marzec 2014 roku.

Wyższa płaca minimalna z początkiem nowego roku

Z nowym rokiem o 80 złotych zwiększyła się płaca minimalna. Według nowych regulacji, wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe niż 1680 złotych brutto.

Nowy rok dobry dla rynku pracy

Jak oceniają eksperci rok 2014 przyniesie pozytywne zmiany na rynku pracy. Dowodem go może być między innymi fakt, iż nie odnotowano wzrostu wskaźnika bezrobocia w ubiegłym roku przez kolejnych osiem miesięcy.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych nastąpiły 1 stycznia 2014 r. ? Wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2014 r. spowodowała wzrost składek na ubezpieczenia społeczne. Na nowych zasadach będzie ustalana podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, która będzie obowiązywała przez cały rok. Obowiązują również nowe druki dokumentów ubezpieczeniowych oraz nowe kody ubezpieczenia i świadczenia (przerwy).

Weszły w życie zmiany w zakresie składek zdrowotnych rolników w 2014 roku

Wraz z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Nowelizacja ta zakłada utrzymanie w 2014 roku takich samych zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, jak te obowiązujące w dwóch poprzednich latach.

Weszła w życie ustawa okołobudżetowa

Z początkiem roku weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, tzw. ustawa okołobudżetowa. Ustawa ta ma duży wpływ na wynagrodzenia wielu grup pracowników.

Sabbatical - urlop dla profesjonalistów

Subbatical jest nową forma motywowania pracowników. W Polsce z możliwości tej korzystają nieliczni pracodawcy. Benefit ten jest inaczej nazywany urlopem dla profesjonalistów. Na czym polega Sabbatical i jaki przybiera kształt w Polsce i na świecie?

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości - jakie zawody będą popularne i poszukiwane za kilka lat? Czy tylko osoby wybierające kierunki ścisłe będą miały szansę na pracę? Jak będzie wyglądała sytuacja humanistów na rynku pracy za kilka lat?

Korzyści z pracy transgranicznej

Ponad 24 tysięcy polskich firm współpracuje zagraniczni partnerzy w ramach pracy transgranicznej. W Unii Europejskiej trwają negocjacje dotyczące zmian w przepisach o pracy transgranicznej.

Centra usług wspólnych i nowoczesne rolnictwo sposobem na obniżenie bezrobocia?

Ubiegły już rok 2013 w ocenie ekspertów był jednym z najtrudniejszym dla rynku pracy. Stopa bezrobocia wynosiła ponad 13 procent, a bez pracy pozostawało ponad 2,1 mln osób. Pracodawcy, licząc na większe ożywienie w gospodarce wciąż ostrożnie tworzą miejsca pracy. Najstabilniejsza sytuacja jest w branży produkcyjnej, przemyśle samochodowym oraz w centrach usług.

Podsumowanie 2013 roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło podsumowanie 2013 roku. Dłuższe urlopy dla rodziców i więcej nowych żłobków, wsparcie przedsiębiorstw w kryzysie i młodych rozpoczynających karierę zawodową, wprowadzenie elastycznego czasu pracy i reforma urzędów pracy - to najważniejsze zmiany przygotowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku.

Emerytury represjonowanych w PRL - zmiany

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza zmiany w emeryturach osób represjonowanych w PRL. Osobom represjonowanym przed dniem 4 czerwca 1989 r., które z tego powodu nie wykonywały pracy, okres represji zostanie uznany za okres składkowy.

1% podatku dochodowego za 2013 rok - wykaz organizacji pożytku publicznego

1% podatku dochodowego za 2013 rok podatnicy mogą przekazywać na rzecz 7650 organizacji pożytku publicznego zgodnie z wykazem przygotowanym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Program "Solidarność pokoleń" - aktywacja zawodowa osób w wieku 50+

Program "Solidarność pokoleń" czyli aktywacja zawodowa osób w wieku 50+ ma na celu wzrost zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia do poziomu 50% w 2020 r., w tym wspieranie kobiet, osób niepełnosprawnych oraz mieszkańców terenów wiejskich na rynku pracy w wieku powyżej 50 roku życia. Program przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ustawa reformująca system emerytalny podpisana przez prezydenta

Ustawa reformująca system emerytalny została podpisana przez prezydenta. Ustawa zakłada m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, gwarancję bezpieczeństwa środków w okresie przedemerytalnym oraz nowe zachęty do samodzielnego oszczędzania na emeryturę.

Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 zostały przyjęte

Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020" (ZDPS) zostały przyjęte przez rząd. Stanowi to wykonanie zadania wpisanego do "Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013".

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników, którzy rozpoczynają aplikacje prawnicze

Od 1 stycznia 2014 r. rozpoczynają się aplikacje radcowska, adwokacka i notarialna. Pracodawcy, których pracownicy odbywają te aplikacje, mają wobec nich pewne obowiązki. Zakres tych obowiązków uległ zmianie od 23 sierpnia 2013 r. w wyniku nowelizacji przepisów. Obecnie pracownikom odbywającym aplikacje przysługuje prawo do płatnego zwolnienia od pracy tylko wówczas, gdy pracodawca wyraził zgodę na aplikację.

REKLAMA