reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ustawa reformująca system emerytalny podpisana przez prezydenta

Ustawa reformująca system emerytalny podpisana przez prezydenta

Ustawa reformująca system emerytalny została podpisana przez prezydenta. Ustawa zakłada m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, gwarancję bezpieczeństwa środków w okresie przedemerytalnym oraz nowe zachęty do samodzielnego oszczędzania na emeryturę.

Jednocześnie prezydent zdecydował o przesłaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. - Dobrze, że Pan Prezydent podpisał ustawę. Skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego przetnie wszelkie spekulacje. Nikt nie będzie miał wątpliwości, że zaproponowane przez rząd zmiany są zgodne z Konstytucją - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany zgodne z Konstytucją

Z ekspertyz przygotowanych dla Ministerstwa Finansów przez wybitnych prawników wynika, że zmiany w systemie emerytalnym są zgodne z Konstytucją. Dr Ryszard Piotrowski stwierdza w swojej analizie, że nowe przepisy są zgodne z zawartymi w Konstytucji RP gwarancjami, wyrażonymi w szczególności przez zasadę demokratycznego państwa prawnego oraz zasadę bezpieczeństwa prawnego i pewności prawa.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Zmiany konieczne

Prof. Elżbieta Chojna-Duch uważa, że zmiany w systemie emerytalnym są nie tylko celowe, ale również konieczne. Nie budzą ponadto zastrzeżeń prawnych. Prof. Chojna-Duch zwraca również uwagę, że dobre wykorzystanie pozytywnego wpływu zmian na finanse publiczne może mieć także skutki długoterminowe i pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy Polski.

Nowe rozwiązania

Przyjęta przez parlament ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych przewiduje m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, obniżkę pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym.

OFE przestaną być obowiązkowe, a każdy sam będzie decydował, czy nadal będzie przekazywał składki emerytalne do OFE, czy tylko do ZUS. Na podjęcie decyzji będą 4 miesiące. Deklaracje można składać od 1 kwietnia do 31 lipca przyszłego roku. Oświadczenia będą dostępne w oddziałach ZUS oraz na jego stronie internetowej za pośrednictwem platformy ePUAP. Decyzja o pozostaniu w OFE lub wyłącznie w ZUS nie będzie ostateczna. Zmienić zdanie będzie można znów w 2016 roku, a następnie co cztery lata.

Prawo do dziedziczenia będzie przysługiwało bez względu na podjętą decyzję. Dodatkowo zostanie ono wydłużone w przypadku subkonta w ZUS - zgromadzone środki mogły być dziedziczone do 3 lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Zmiany w samych funduszach będą dotyczyły m.in. wysokości pobieranych opłat oraz ich polityki inwestycyjnej. Nowa składka wyniesie 2,92% wynagrodzenia brutto, a opłaty od niej zostaną obniżone z 3,5% do 1,75%. Fundusze przekażą do ZUS nieakcyjną część swoich portfeli i nie będą mogły już kupować obligacji skarbowych.

Środki zgromadzone w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo przenoszone do ZUS na subkonto w celu zminimalizowania ryzyka związanego z wahaniami na giełdzie. Wypłatą całości emerytur zajmie się ZUS.

Zmiany obejmą także trzeci filar, czyli dobrowolne odkładanie na starość. Procentową ulgę podatkową zastąpi ulga kwotowa w wysokości 120% średniego wynagrodzenia - w przyszłym roku będzie to ok. 4,5 tys. zł. Obniżony zostanie podatek od wypłaty środków z IKZE - z obecnych 18% i 32% do 10%.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama