reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Program "Solidarność pokoleń" - aktywacja zawodowa osób w wieku 50+

Program "Solidarność pokoleń" - aktywacja zawodowa osób w wieku 50+

Program "Solidarność pokoleń" czyli aktywacja zawodowa osób w wieku 50+ ma na celu wzrost zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia do poziomu 50% w 2020 r., w tym wspieranie kobiet, osób niepełnosprawnych oraz mieszkańców terenów wiejskich na rynku pracy w wieku powyżej 50 roku życia. Program przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Przygotowaliśmy kompleksowy program, który ma wspierać osoby powyżej 50 roku życia na rynku pracy. Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie ich potencjału, wiedzy i doświadczenia, które ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa -mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Kontynuacja programu z 2008 r.

Dokument jest kontynuacją programu z 2008 roku na rzecz zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia. Jego głównymi założeniami było między innymi obniżenie kosztów pracy dla tej grupy wiekowej, wprowadzenie emerytur pomostowych oraz podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wszystkie te elementy udało się zrealizować. Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy, zatrudnienie osób w wieku 55-64 lata wzrosło z 31,6 proc. w 2008 r. do 38,7 proc. w 2012 r. Stopa bezrobocia w tej grupie osób w tym okresie była o 2,8 pkt. proc. niższa niż stopa bezrobocia osób w wieku 15-64 lata (w 2012 r. wyniosła 7,4 proc.)

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Dalsze skuteczne działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób 50+ wymagają spójności z nowymi założeniami długookresowej i średniookresowej strategii rozwoju Polski oraz muszą brać pod uwagę wydłużenie wieku emerytalnego. Program skierowany jest zarówno do osób powyżej 50 roku życia, jak i przedsiębiorców, związków zawodowych, organizacji pozarządowych oraz osób, które dopiero za kilka lub kilkanaście lat będą wchodzić w wiek przedemerytalny.

Cele programu

Jednym z głównych celów programu jest podnoszenie kwalifikacji osób 45+ poprzez poprawę jakości oferty edukacyjnej, promowanie idei uczenia się przez całe życie oraz zachęcanie pracodawców do wspierania pracowników 45+ w rozwijaniu się kompetencji i kwalifikacji. Inne cele to między innymi budowanie przyjaznego środowiska pracy dla pracowników 45+, promowanie aktywności zawodowej, wspieranie aktywnego starzenia się i aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama