REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Niedziela handlowa – lipiec 2022

Lipiec 2022 ma 5 niedziel. Czy 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca lub 31 lipca to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?

E-ZLA do kontroli

Tylko w I kwartale 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku skontrolował ponad 9 tys. zwolnień lekarskich, z czego zakwestionowanych zostało prawie 600 e-ZLA na kwotę 407 tys. zł. W analogicznym czasie w całej Polsce przeprowadzonych zostało 100,4 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

Polacy rzadziej na L4

W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. To dobre wieści dla pracodawców – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.

REKLAMA

Wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia w Kodeksie pracy

Z badań i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – powiedziała w czwartek w TVP 1 szefowa ministerstwa rodziny i pracy Marlena Maląg, odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu noweli Kodeksu pracy.

Przepisy o pracy zdalnej w Sejmie

Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmuje się m.in. przepisami dotyczącymi pracy zdalnej, a także obywatelskim projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji. Ponadto przysięgę złożył wybrany na drugą kadencję prezes NBP Adam Glapiński.

Lipcowe wynagrodzenia a nowelizacja Polskiego Ładu

Zmiany w Polskim Ładzie wchodzą w życie 1 lipca 2022 roku, a wśród nich oczekiwana obniżka podatku PIT z 17% do 12%. Wielu podatników zastanawia się z tej okazji, czy w lipcowej wypłacie zostanie rozliczona nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".

REKLAMA

Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wśród młodych ludzi, to wyzwania rynku pracy

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wskazywał, że największe wyzwania na rynku pracy, to podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w przygotowaniu młodych ludzi do pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest też brak rąk do pracy w branżach, w których zatrudniano pracowników z Ukrainy.

Zarobki IT w polskich startupach

Na co powinien zwrócić uwagę rekruter szukający programistów dla polskich startupów? Jacy specjaliści są poszukiwani w tego rodzaju firmach? Jakie stawki oferować? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie przygotowany przez fundusz bValue venture capital we współpracy z portalem publikującym oferty pracy dla programistów Just Join IT.

Jakie dokumenty potwierdzają ważność badania lekarskiego przeprowadzonego u poprzedniego pracodawcy

Pracownik jest zatrudniany do pracy do nowego pracodawcy i ma ważne aktualne badania okresowe wykonane np. w 2021 roku i czynniki szkodliwe występujące na obecnym jak i przyszłym stanowisku pracy są identyczne (stanowisko jest analogiczne). Natomiast pracownik nie dysponuje oryginałami (bo np. je zagubił) skierowania na badania oraz orzeczenia lekarskiego, a do nowego pracodawcy przedstawia kopie tych dokumentów, kopie te pozyskał od aktualnego pracodawcy. Czy nowy pracodawca może uznać ważność tych badań i nie kierować nowozatrudnianego pracownika na badania wstępne, bazując na otrzymanych od pracownika kopiach w/w dokumentów.? Czy zatem aby uznać ważność badań od poprzedniego pracodawcy, nowy pracodawca musi wymagać oryginałów dokumentów (skierowania oraz orzeczenia lekarskiego), a jeśli takowych pracownik nie posiada to nowy pracodawca powinien go raz jeszcze skierować na badania lekarskie, mimo iż u poprzedniego pracodawcy badania są jeszcze ważne?

Pracodawcom udaje się zaangażować w pracę tylko połowę Zetek

Jak wynika z badań Kincentric Polska, tylko 50% pracowników przed 25 rokiem życia czuje się angażowanych przez swojego pracodawcę mimo, że to właśnie Zetki najlepiej poradziły sobie ze zmianami, jakie przyniosła pandemia i praca zdalna. Młodzi przede wszystkim nie czują wpływu na to, co dzieje się w firmie. Od pracodawcy oczekują większego przyzwolenia na eksperymentowanie i uczenie się na błędach oraz swobody w sposobie wykonywania pracy. Bardzo ważna jest dla nich również odpowiedzialność firmy za wpływ na klimat i lokalne społeczności.

Do 30 czerwca 2022 r. można składać wnioski o zgodę na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia po terminie

Ważna zmiana dla przedsiębiorców i innych płatników składek, którzy korzystają z dobrowolnych ubezpieczeń (chorobowego, emerytalnego i rentowych) i opłacili składki po terminie za listopad 2021 r. Jeżeli chcą zachować ciągłość ubezpieczeń, powinni złożyć do ZUS wniosek o zgodę na opłacenie składek po terminie. Wniosek można złożyć na formularzu US-9 tylko do 30 czerwca 2022 r.

100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich

Od 2016 roku lekarze wystawili 100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Ich wdrożenie okazało się wielkim sukcesem. Niewielu krajom UE do tej pory udało się przeprowadzić tak trudną reformę. Z doświadczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych korzystają teraz inne kraje Unii.

ZUS - rozmowy na temat podwyżek

W najbliższych dniach pracodawca zaprosi do rozmów wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające w ZUS w celu uzgodnienia wysokości kwot oraz zasad podziału środków na podwyżki - przekazał rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Mniej pracowników spodziewa się podwyżki

W kwietniu 41 proc. pracowników spodziewało się podwyżki wynagrodzenia; to nadal dużo, choć w porównaniu ze styczniem widać wyraźny spadek - wynika z badania na zlecenie Gi Group. W dalszym ciągu wyższe zarobki są najczęstszym powodem poszukiwania nowej pracy.

Kucharze, pomoce kuchenne i pracownicy hotelowi pilnie poszukiwani

Restauracje, hotele i obiekty handlowe nadal gorączkowo rekrutują pracowników do pracy sezonowej. Ofert jest mnóstwo, a stawki wydają się być atrakcyjne. Eksperci przyznają jednak, że widoczne jest ustabilizowanie propozycji finansowych wobec kandydatów.

Money, money, money. Wyższe wynagrodzenia i pragnienie samorealizacji głównymi powodami chęci zmiany pracy

Choć niepewna sytuacja związana z wojną w Ukrainie wpłynęła na zmniejszenie oczekiwań pracowników, w kwietniu br. podwyższenia wynagrodzenia spodziewało się 41 proc. badanych. Wyższe zarobki to nadal najważniejszy powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia, coraz istotniejsza jest jednak potrzeba samorealizacji, wynika z XVI Barometru Rynku Pracy zrealizowanego na zlecenie Gi Group. Jak zatrzymać dotychczasową kadrę i przyciągnąć nowych pracowników?

Dofinansowania z ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy - do kiedy można złożyć wniosek?

Do kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie z ZUS? Kto może otrzymać wsparcie?

Nowelizacja ustawy o PPK: kiedy wpłaty do PPK są nienależne i jak powinny być zwracane?

Wpłaty do PPK, które okazały się nienależne w całości lub części, podlegają zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę. Jeśli instytucja finansowa nie będzie miała numeru rachunku bankowego uczestnika PPK, wpłatę nienależną zwróci pracodawcy, który w ciągu 5 dni powinien przekazać ją uczestnikowi PPK.

Stokrotka zaprasza na płatny staż

Stokrotka rozpoczęła nowy program stażowy Dobre miejsce – dobry start. W ramach niego zaprasza studentów i absolwentów na dwumiesięczne płatne praktyki w zespole pracującym w centrali firmy w Lublinie. Po stażu odbywającym się w czasie wakacji uczestnicy mogą liczyć na propozycję dalszego zatrudnienia.

Prawie co dziesiąty pracownik w Polsce choruje przewlekle

Poważna choroba nie przekreśla szans na aktywność zawodową. Sondaż Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy pokazał, że 9 proc. pracowników średnich i dużych zakładów pracy w Polsce deklaruje, że choruje przewlekle.

Uczenie się, sprawczość, kontrola

Wytłumaczalność, która jest nieodłączną częścią ram przyczynowych, pozwala nam na coś więcej niż generalizowanie – pomaga nam w procesie uczenia się.

Rolnik - rejestracja w urzędzie pracy

Rolnicy mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i korzystać z określonych form wsparcia. Rodzaj uzyskanego statusu zależy jednak od wielkości nieruchomości rolnej.

Psycholog potrzebny od zaraz

Dyrektorzy placówek wskazują, że nie ma terapeutów, chętnych do pracy. Plany MEiN niewiele mogą zmienić - czytamy we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Pracodawcy szykują inflacyjne podwyżki

40 proc. firm z Europy zapowiedziało w majowym sondażu wzrost wydatków na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze w reakcji na rosnące koszty życia.

Pracodawcy planują mniejszy wzrost zatrudnienia

Pracodawcy są ostrożniejsi w zwiększaniu zatrudnienia; przybyło firm, które przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia i zmalał odsetek tych, które chcą zatrudniać - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad. 28 proc. firm planuje podwyżki płac, przeważnie niewielkie.

Polacy otrzymują od przełożonych wiadomości po godzinach pracy

Blisko 24 proc. pracowników w Polsce otrzymuje od przełożonych e-maile, SMS-y lub inne wiadomości za pomocą komunikatorów po godzinach pracy w typowo służbowych sprawach.

„Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!

ZUS zamyka pandemiczny rozdział i podsumowuje pomoc z tarcz antykryzysowych

Ponad 36 mld zł to łączna kwota wsparcia udzielonego do tej pory przez organ rentowy w związku z epidemią COVID-19. Zdaniem ekspertów instrumenty pomocowe przyniosły oczekiwane skutki, ale tylko niektóre będzie można wykorzystać w przyszłości, w nadzwyczajnych sytuacjach

ZUS - przedsiębiorcy zapominają o deklaracjach

Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety „Polski Ład” wprowadził zmiany dotyczące rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji - ZUS automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej a to może skutkować błędnym rozliczeniem.

Urlopy. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

Obecnie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który 16 maja wprowadzono zamiast stanu epidemii. Nie spowoduje to jednak odwołania wielu przepisów szczególnych dotyczących prawa pracy. Więcej w urlopach zmieni nowelizacja Kodeksu Pracy, wprowadzając m.in. nowy rodzaj urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi z powodu działania siły wyższej.

ZUS: waloryzacja kont emerytalnych

O 281 mld zł zwiększył się łącznie stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Stan kont wzrósł o 9,33%, a subkont o 7,07% - wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. ​​​​​​​

Maląg: podmioty ekonomii społecznej świadczą usługi na coraz wyższym poziomie

W tegorocznej edycji konkursu "Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej" przyznano 164 certyfikaty. To pokazuje, że podmioty ekonomii społecznej świadczą usługi na coraz wyższym poziomie oraz chcą być konkurencyjne - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce

Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce.To jest dobry wskaźnik - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowe innowacyjne biuro PepsiCo

PepsiCo Polska nie ustaje w realizacji swojej misji dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Kompleksowe działania w tym obszarze znalazły odzwierciedlenie w organizacji nowego biura w Warszawie przy Placu Konesera 12. W ramach programu „Work that Works”, na nowo definiującego miejsce i sposób wykonywania pracy, przystosowano wnętrze i infrastrukturę do wprowadzonej przez firmę pracy w modelu hybrydowym. Przestrzeń wyposażona jest w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania wykorzystujące materiały z recyklingu.

ESFJ – osobowość typu Doradca

ESFJ to jeden z typów osobowości według wskaźnika Myers-Briggs (MBTI). Czym charakteryzuje się osobowość doradcy? Jakie ma zalety i wady? Jak doradca sprawdza się w pracy?

90 mln złotych do podziału dla firm

Do 8 lipca ZUS czeka na wnioski od firm, które chcą wziąć udział w konkursie BHP. W tym roku pracodawcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą oddziaływanie szkodliwych czynników tylko elektronicznie.

56% specjalistów IT zacznie szukać nowej pracy, jeśli straci możliwość pracy zdalnej

No Fluff Jobs, portal z ogłoszeniami pracy dla IT, przygotował raport „Praca zdalna i hybrydowa w IT. Jak chcemy pracować po pandemii?”, z którego wynika, że w Polsce 74,6% specjalistów IT deklaruje, że cały czas pracuje w pełni zdalnie (najmniejszy odsetek wśród badanych krajów – 45,5 proc. na Węgrzech).

Warunki napływu specjalistów IT do sektora bankowego

Największym wyzwaniem dla polskich instytucji finansowych jest obecnie zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanych kadr z branży IT i cyberbezpieczeństwa - zgodzili się uczestnicy dyskusji pod hasłem „Technologiczny okrągły stół EKF - mapa wyzwań dla sektora bankowego 2022-2025”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Ustawa o sygnalistach już wkrótce – jak w 4 krokach dostosować swoją organizację do nowych przepisów?

Zaprezentowany w połowie kwietnia b.r. drugi projekt polskiej ustawy o ochronie sygnalistów, mimo że nie zawiera niezwykle istotnych zmian w stosunku do swojej pierwotnej wersji, przypomniał organizacjom w Polsce o zbliżającym się obowiązku. W pierwszej kolejności obejmować on będzie kilkanaście tysięcy podmiotów, w tym przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób, firmy działające w szeroko pojętym sektorze finansowym oraz instytucje publiczne i podmioty będące pod kontrolą państwa.

Już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy pracuje legalnie w Polsce

Już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy legalnie pracuje w Polsce. Najczęściej są to kobiety, które zarabiają na podstawie umowy zlecenia - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W sektorze przemysłowym wzrost płac o co najmniej 10 proc.

Pracodawcy zakładają wzrost płac w sektorze przemysłowym. O ile?

Work-life fit: czy pracodawcy w Polsce są jak Elon Musk?

Powrót do biur przybiera na sile. Czy „złote czasy” pracy zdalnej są już za nami? Firmy planują ograniczenie możliwości pracy zdalnej swoim pracownikom. W kontrze stają pracodawcy, którzy docenili bardziej elastyczne formy współpracy, w tym Work-life fit - nowy model na rynku pracy.

Nowo rekrutowani pracownicy chcą wyższych płac

W nowych procesach rekrutacyjnych pracownicy chcą zarobków o 5, 10 a nawet 20 proc. wyższych niż oferowane do tej pory;. Czy spowoduje to zjawisko kompresji płac, gdzie nowo zatrudniona osoba ma wyższe wynagrodzenie niż obecni pracownicy?

Od stycznia 2023 r. najniższa pensja wyniesie 3383 zł brutto, od lipca - 3450 zł brutto

Nowe propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2023 roku zostały przyjęte. Od stycznia najniższa pensja wynosi 3383 zł brutto, a od lipca wzrośnie do poziomu 3450 zł brutto.

46 proc. Polaków uważa, że zdarza im się udawać, że pracują

46 proc. Polaków twierdzi, że zdarza im się udawać, że pracują, 33 proc. nudzi się podczas pracy; 22 proc. badanych uważa swoją pracę za społecznie nieprzydatną; mimo to 81 proc. Polaków twierdzi, że lubi swoją pracę, a 74 proc. przynosi ona satysfakcję - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis LiveCareer.pl.

Projekt ustawy dotyczący uznawania kwalifikacji zawodowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która dostosowuje prawo w Polsce do przepisów UE w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Praca daje osobie z niepełnosprawnością niezależność

Chcemy wypracować nowe instrumenty, wspierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy, bo praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie niepełnosprawnej niezależność - mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Wspólne standardy płacy minimalnej w UE

Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli kompromis w sprawie wspólnych standardów dotyczących płacy minimalnej, które mają obowiązywać w całej Wspólnocie.

ZUS znacząco zwiększył liczbę kontroli płatników składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zintensyfikował kontrole wobec płatników składek. Liczba kontroli wzrosła o ponad 4200 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Czy to efekt pandemii?

REKLAMA