REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
kontrola trzeźwości w pracy 2023
kontrola trzeźwości w pracy 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola trzeźwości w pracy 2023 - jaki jest jej zakres? Kto ją przeprowadza? Jak się ją przeprowadza?

Kontrola trzeźwości w Kodeksie pracy

Zgodnie z przepisami zaproponowanymi w rządowym projekcie o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, pracodawcy będą mogli samodzielnie kontrolować stan trzeźwości pracowników oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy będzie można przeprowadzić kontrolę trzeźwości? Ustawodawca określił, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy przeprowadzenie takiej kontroli okaże się niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, a także ochrony mienia. Należy pamiętać, że kontrolę będzie można przeprowadzać nie tylko w przypadku podejrzeń, że pracownik jest nietrzeźwy, ale również prewencyjnie, czy wyrywkowo. Będzie to zależeć od uregulowania w wewnętrznych przepisach obowiązujących u pracodawcy.

Kontrola trzeźwości 2023 - na jakich stanowiskach?

Projekt ustawy nie określa rodzajów prac ani stanowisk, które mają być objęte kontrolą trzeźwości. Przesłanka dopuszczalności kontroli jest zatem bardzo szeroka

Kontrola trzeźwości 2023 - kto przeprowadza?

Pracodawcy będą mogli przeprowadzać kontrolę trzeźwości pracownika samodzielnie. Oznacza to, że nie będą musieli wzywać odpowiednich organów państwowych (np. policji).

Kontrola trzeźwości 2023 - jak się ją przeprowadza? 

Kontrolę trzeźwości pracodawca przeprowadza z wykorzystaniem metod niewymagających badania laboratoryjnego przy użyciu urządzeń posiadających ważne dokumenty potwierdzające ich kalibrację lub wzorcowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola trzeźwości 2023 - konsekwencje zmian

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika nietrzeźwego, tzn.:

  • gdy kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w organizmie pracownika wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości w rozumieniu art. 46 ust. 2, albo 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi lub
  • gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy.

Co ważne, pracodawca będzie miał obowiązek przekazać pracownikowi do wiadomości informację na temat podstawy niedopuszczenia do pracy

Kontrola trzeźwości 2023 - czy może przeprowadzić inny organ?

Na żądanie pracodawcy lub pracownika, który został niedopuszczony do pracy badanie stanu trzeźwości, będzie mógł przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Przeprowadzi on badanie stanu trzeźwości pracownika przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego. Organ będzie mógł również zlecić przeprowadzenie badania krwi, jeżeli:

  • nie będzie możliwości przeprowadzenia badania inną metodą,
  • pracownik odmówi poddania się  badaniu inną metodą,
  • pracownik zażąda przeprowadzenia badania krwi pomimo przeprowadzenia badania metodą niewymagającą badania laboratoryjnego. 

Ważne! Jeśli wynik przeprowadzonego przez pracodawcę badania nie wykaże stanu po użyciu alkoholu lub stanu nietrzeźwości, to okres niedopuszczenia pracownika do pracy stanowić będzie okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracownika zachowa za niego prawo do wynagrodzenia. 

Jeśli wynik będzie pozytywny, to pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenia za ten czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA