REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
kontrola trzeźwości w pracy 2023
kontrola trzeźwości w pracy 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola trzeźwości w pracy 2023 - jaki jest jej zakres? Kto ją przeprowadza? Jak się ją przeprowadza?

Kontrola trzeźwości w Kodeksie pracy

Zgodnie z przepisami zaproponowanymi w rządowym projekcie o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, pracodawcy będą mogli samodzielnie kontrolować stan trzeźwości pracowników oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Autopromocja

Kiedy będzie można przeprowadzić kontrolę trzeźwości? Ustawodawca określił, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy przeprowadzenie takiej kontroli okaże się niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, a także ochrony mienia. Należy pamiętać, że kontrolę będzie można przeprowadzać nie tylko w przypadku podejrzeń, że pracownik jest nietrzeźwy, ale również prewencyjnie, czy wyrywkowo. Będzie to zależeć od uregulowania w wewnętrznych przepisach obowiązujących u pracodawcy.

Kontrola trzeźwości 2023 - na jakich stanowiskach?

Projekt ustawy nie określa rodzajów prac ani stanowisk, które mają być objęte kontrolą trzeźwości. Przesłanka dopuszczalności kontroli jest zatem bardzo szeroka

Kontrola trzeźwości 2023 - kto przeprowadza?

Pracodawcy będą mogli przeprowadzać kontrolę trzeźwości pracownika samodzielnie. Oznacza to, że nie będą musieli wzywać odpowiednich organów państwowych (np. policji).

Kontrola trzeźwości 2023 - jak się ją przeprowadza? 

Kontrolę trzeźwości pracodawca przeprowadza z wykorzystaniem metod niewymagających badania laboratoryjnego przy użyciu urządzeń posiadających ważne dokumenty potwierdzające ich kalibrację lub wzorcowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola trzeźwości 2023 - konsekwencje zmian

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika nietrzeźwego, tzn.:

 • gdy kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w organizmie pracownika wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości w rozumieniu art. 46 ust. 2, albo 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi lub
 • gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy.

Co ważne, pracodawca będzie miał obowiązek przekazać pracownikowi do wiadomości informację na temat podstawy niedopuszczenia do pracy

Kontrola trzeźwości 2023 - czy może przeprowadzić inny organ?

Na żądanie pracodawcy lub pracownika, który został niedopuszczony do pracy badanie stanu trzeźwości, będzie mógł przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Przeprowadzi on badanie stanu trzeźwości pracownika przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego. Organ będzie mógł również zlecić przeprowadzenie badania krwi, jeżeli:

 • nie będzie możliwości przeprowadzenia badania inną metodą,
 • pracownik odmówi poddania się  badaniu inną metodą,
 • pracownik zażąda przeprowadzenia badania krwi pomimo przeprowadzenia badania metodą niewymagającą badania laboratoryjnego. 

Ważne! Jeśli wynik przeprowadzonego przez pracodawcę badania nie wykaże stanu po użyciu alkoholu lub stanu nietrzeźwości, to okres niedopuszczenia pracownika do pracy stanowić będzie okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracownika zachowa za niego prawo do wynagrodzenia. 

Jeśli wynik będzie pozytywny, to pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenia za ten czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Anon
  2023-02-14 06:37:15
  Czy to oznacza, że od teraz pracownik ochrony, który wcześniej nie mógł badać alkomatem od 2023r. może to robić?
  0
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2023-01-19 15:16:22
  KOMPLEKSOWA rejestracja spółek. Zakładanie firm z pomocą ekspertów. Zapraszamy! rejestracja-spolki-zoo pl
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA