| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Często pojęcia urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego są ze sobą utożsamiane. W rzeczywistości różnic pomiędzy nimi jest wiele, m.in. urlopy wynoszą inną liczbę tygodni, jak też i przysługują na różnych warunkach. Warto na ten temat wiedzieć więcej.

Urlop rodzicielski można podzielić na części. Nie może być ich jednak więcej niż trzy i nie mogą być krótsze niż 8 tygodni. Muszą też występować bezpośrednio jedna po drugiej. Jednocześnie z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać oboje z rodziców, jednak okres 26 tygodni nie może zostać przekroczony.

Pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego, nawet w jego trakcie. Może to zrobić pod warunkiem, że złożyła wniosek w wyznaczonym terminie - 14 dni od porodu, o korzystaniu z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Jeżeli pracownica spełnia ten warunek, może złożyć wniosek o rezygnację z całości lub części urlopu rodzicielskiego w ciągu 14 dni przed powrotem do pracy.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Praca podczas urlopu rodzicielskiego

Kobiety przebywające na urlopach po urodzeniu dziecka coraz częściej chcą łączyć je z pracą. Prawo daje rodzicom przebywającym na urlopie rodzicielskim możliwość pracy, jednak maksymalnie tylko na 1/2 etatu. Konieczne jest wówczas złożenie wniosku do pracodawcy, który powinien zawierać informacje o wymiarze czasu pracy, w jakim zamierza się pracować. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zasiłek macierzyński - także dla ojca

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od momentu złożenia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasiłek za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast za okres urlopu rodzicielskiego zasiłek przysługuje w wysokości 60% podstawy wymiaru. Składanie wniosków o każdy następny urlop oddzielnie powinno się odbywać na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. Wnioskować o urlop możemy także w inny sposób. Otóż jeżeli pracownica w ciągu 14 dni po porodzie przedstawi pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a następnie urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński będzie wynosił 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres zasiłkowy.

Gdy ojciec dziecka przebywa na urlopie związanym z rodzicielstwem, wysokość zasiłku liczy się z jego wynagrodzenia a nie z wynagrodzenia matki.

Zasiłek macierzyński może przysługiwać także ojcu dziecka. Wysokość zasiłku macierzyńskiego przysługującego ojcu uzależniona jest od wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia otrzymywanego w roku, który poprzedzał przejście na urlop. Jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy niż 1 rok, wymiar zasiłku obliczany jest na podstawie wysokości wynagrodzenia za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Wysokość zasiłku wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu ojca, będącego podstawą wymiaru składek ubezpieczeniowych.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego - dokumenty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK