REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pracy, Zarządzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwiększenie aktywności zawodowej i ograniczenie segmentacji rynku pracy już niedługo

Krajowy Program Reform 2022/2023 (KPR) przyjęty przez Radę Ministrów zakłada m.in. zwiększenie aktywności zawodowej oraz ograniczenie segmentacji rynku pracy.

Maląg: rynek pracy w Polsce ma się dobrze, sytuacja jest stabilna

Rynek pracy w Polsce ma się dobrze, sytuacja jest stabilna – oceniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która skomentowała dane Eurostatu o bezrobociu w Polsce na poziomie 3 proc.

VUCA - zarządzanie zespołem w niepewnych czasach?

VUCA to anglojęzyczny skrót składający się z czterech głównych komponentów: zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Służy do opisu otaczającej nas rzeczywistości, która charakteryzuje się właśnie tymi przymiotami. Czasy zawirowań lokalnych i globalnych są wyzwaniem biznesowym oraz osobistym, ale także wymagają odpowiedniego podejścia ze strony specjalistów HR.

Stopa bezrobocia w Polsce – najnowsze dane

Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Sprawdź ile wynosiła stopa bezrobocia w marcu 2022r.

Sytuacja młodych na rynku pracy

28 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji zawodowej młodych ludzi oraz doradztwa zawodowego w szkołach.

Przyjazny rynek pracy a sytuacja demograficzna w Polsce

W Katowicach odbył XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Sprawdź jak przyjazny rynek pracy wpływa na sytuację demograficzną w Polsce.

Brakuje pracowników z Ukrainy. Kto ich zastąpi?

Z powodu ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę do Polski napłynęło bardzo dużo kobiet z Ukrainy, dla których nie ma wystarczającej ilości ofert pracy. Z kolei w branżach, w których zatrudniani są głównie mężczyźni polscy pracodawcy borykają się z niedoborami kadrowymi. Kto zastąpi ukraińskich mężczyzn na polskim rynku pracy?

Jak wzmocnić pozycję młodych na rynku pracy?

Trwają prace nad Rządową Strategią na rzecz Młodego Pokolenia. Czy uda się wzmocnić sytuację młodych Polek i Polaków na rynku pracy? Sprawdź jakie są założenia Strategii na rzecz Młodego Pokolenia.

Pomoc dla obywateli Ukrainy - rynek pracy

Poszukujący zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z dostępnej w ich języku Centralnej Bazy Ofert Pracy, portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524. I nie tylko. Mogą także zarejestrować się w urzędzie pracy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, a także przypominamy, o czym warto pamiętać, by nie dać się oszukać.

Napięta sytuacja na rynku pracy

Dane z marca potwierdzają napiętą sytuację na rynku pracy - wskazali analitycy ING Banku Śląskiego w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem w kwietniu w dużo większym stopniu powinny ujawnić się skutki wojny na Ukrainie na krajowy rynek pracy.

Czego oczekuje kandydat od pracodawcy

Czego szukają specjaliści w ofertach pracy? Czy wizerunek pracodawcy ma znaczenie? Zapoznaj się z badaniem Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021 r.

Raport z rynku pracy. Więcej ofert, możliwości dla uchodźców

W marcu br. pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych ok. 360 tys. nowych ofert pracy, o 30 proc. więcej niż w marcu rok temu - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. Razem z opublikowanymi wcześniej ogłoszeniami pracodawcy szukają 681 tys. pracowników.

Młodzi kandydaci na rynku pracy

Czego brakuje młodym kandydatom do pracy? Sprawdź co na ten temat mówi raport zespołu z UJ na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

7 zasad do osiągnięcia sukcesu zawodowego i osobistego

Sprawdź, jak pozytywne nastawienie napędza sukcesy. Oto 7 podstawowych zasad do osiągnięcia sukcesu zawodowego i osobistego: przewaga szczęścia, punkt podparcia i dźwignia, efekt Tetris, uczenie się na błedach, krąg Zorro, reguła 20 sekund, inwestycja w więzi społeczne.

Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu

Zarządzanie - jakie pionierskie praktyki można wymienić? Just Minnaar i Pim De Morree wyróżniają: projektowanie własnego miejsca pracy, pracę opartą na rezultatach, usunięcie mechanizmów kontroli, wzajemna ocenę i ustalanie własnych wynagrodzeń.

Organizacja turkusowa i czas pracy

Organizacja turkusowa to rewolucyjny model zarządzania rozpropagowany przez Frederica Laloux. Jak w organizacjach samozarządzających wygląda kwestia czasu pracy?

Możliwe duże zmiany na rynku pracy

W najbliższym czasie czekają nas duże zmiany na rynku pracy, związane z napływem uchodźców z Ukrainy, a w dalszej perspektywie przenoszeniem działalności firm działających na Ukrainie do krajów ościennych - oceniło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Rehabilitację kompleksową można zdefiniować jako proces zmierzający do zdobycia nowego zawodu oraz przywrócenia jak największej sprawności i możliwości funkcjonowania na rynku pracy osobie, która w wyniku przebytej choroby lub urazu je utraciła. Wsparcie dla osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest niezwykle ważne.

Co motywuje polskich inżynierów do zmiany pracy? (wyniki badania)

74% polskich inżynierów zmieniłoby miejsce zamieszkania, jeżeli w ślad za tym szłaby podwyżka miesięcznego wynagrodzenia. Dla 11% ważna jest możliwość nabycia nowych kompetencji oraz atrakcyjna lokalizacja nowego miejsca pracy, a dla 4% - renoma przedsiębiorstwa. Tak wynika z „Badania motywacji inżynierów”, przeprowadzonego przez Bergman Engineering w pierwszej połowie marca br.

Wojna na Ukrainie a polski rynek pracy

Szacuje się, że w przededniu wybuchu konfliktu zbrojnego u naszych wschodnich sąsiadów, w Polsce przebywało 1-1,3 mln Ukraińców . Z tego znacząca grupa zasilała szeregi pracowników branży produkcyjnej, budowlanej i logistycznej. Czy wojna już wpłynęła na rynek pracy? Jakich zmian można się spodziewać w najbliższym czasie?

Autonomiczne drony zmienią rynek pracy

Drony latające bez udziału operatora są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w wojskowości, lecz również w usługach cywilnych. Niedawno ruszyły pierwsze regularne, długodystansowe loty między Warszawą a Pułtuskiem i Sochaczewem. Coraz częściej drony stosowane są też w monitoringu – czy to na potrzeby ochrony, czy pomiarów geodezyjnych, monitorowania smogu i upraw rolnych. Polskie firmy działające w tym sektorze rozwijają się bardzo dynamicznie, na co niewątpliwie wpłynęło przyjazne prawo przyjęte znacznie wcześniej niż w innych krajach UE. Po wdrożeniu wspólnych unijnych regulacji inne rynki zaczynają nadrabiać zaległości, więc polskim podmiotom potrzebny jest impuls do dalszego rozwoju.

Pomoc dla Ukrainy na rynku pracy - nowa zakładka na praca.gov.pl

Pomoc dla Ukrainy na polskim rynku pracy - działa już nowa zakładka na wortalu praca.gov.pl. Zawiera trzy kategorie: rynek pracy w Polsce, rynek pracy w Unii Europejskiej i pomoc w innych obszarach.

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia 2022

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia w 2022 roku przewiduje m.in. aktywizację osób biernych zawodowo, promowanie uczenia się dorosłych i oskładkowanie wszystkich zleceń.

Czy w związku z wojną polski rynek pracy będzie się zmieniał?

Przed wojną wśród Ukraińców przyjeżdżających do Polski 70 proc. stanowili mężczyźni. Teraz przyjeżdżają do nas głównie kobiety z dziećmi, dlatego rynek pracy też musi się zmieniać - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej

Praca hybrydowa przekonała już do siebie wielu pracodawców, bez względu na ich wielkość i rodzaj działalności. Model ten cieszy się dużym poparciem pracowników i dobrze zorganizowany jest niewątpliwym atutem firmy jako pracodawcy. Jak sprawić, by praca hybrydowa była wydajna i satysfakcjonująca dla pracowników i pracodawców?

Dobry kontrakt to podstawa współpracy

Dobry kontrakt to podstawa prawidłowo przebiegającej współpracy. Czym jest kontrakt? Jakie są zasady dobrego kontraktu? Jak przygotować się do zawarcia kontraktu?

Zawody deficytowe 2022 czyli gdzie brakuje pracowników?

Zawody deficytowe w 2022 roku to lista aż 30 profesji. Sprawdź, gdzie brakuje pracowników.

Wielka rezygnacja w USA - jak reagują pracodawcy?

Wielka rezygnacja w USA - jak na falę odejść pracowników reagują amerykańscy pracodawcy?

Rynek pracy - porównanie lat 2020 i 2021

Rynek pracy - który rok był lepszy 2020 czy 2021? W 2021 r. było łatwiej o nową pracę. W której kategorii był najwyższy wzrost ofert pracy? Czy kandydaci są otwarci na reskilling?

Praca i zarobki w IT w 2022 roku - prognoza

W 2022 roku może powstać aż 60 tys. nowych miejsc pracy w IT. Podwyżki w tej branży są najwyższe. Ile zarabiają specjaliści od Security, DevOps, Big Data i Business Intelligence?

Jak zachęcić pracowników IT do przyjęcia oferty pracy?

Jak zmotywować pracowników IT do przyjęcia oferty pracy? Pracodawcy zachęcają kandydatów wysokimi zarobkami i coraz nowszymi benefitami. Czym jest premia za podpis?

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu 2022 - rekrutacje

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w 2022 roku prowadzi rekrutacje na szeroką skalę. Osoby z odpowiednimi kompetencjami mogą liczyć na wysokie podwyżki wynagrodzeń. Jakie specjalizacje są najbardziej poszukiwane?

Rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO

Wciąż rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO, a liczba kandydatów jest zbyt mała. Otrzymują nawet kilka ofert pracy tygodniowo i mogą stawiać warunki. Pracodawcy przekonują ich wyższym wynagrodzeniem, premiami i praca zdalną.

Czego rynek pracy uczy się od branży IT?

Czego rynek pracy uczy się od branży IT w 2022 roku? Jasne procedury, ograniczanie zbędnych wideokonferencji i możliwość „pracy głębokiej” - to trendy, które powinny przełożyć się na inne sektory. Czym jest praca asynchroniczna? Co z benefitami?

Czy strach jest skutecznym motywatorem?

Czy strach jest skutecznym motywatorem do pracy? Jak wpływa na naukę i współpracę? Czym jest bezpieczeństwo psychiczne?

Kompetencje przyszłości - branża ICT

Kompetencje przyszłości w branży ICT (information and communication technologies) - sprawdź, na jakie umiejętności warto postawić już teraz. Kompetencje cyfrowe będą najważniejsze. Wraz ze zmianami na rynku pracy powinien zmienić się również system edukacji.

Czy Polacy wykorzystują swój potencjał?

Polacy w wieku 20-34 lat nie wykorzystują swojego potencjału. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego dotyka to co szóstej osoby.

Wynagrodzenie i bezrobocie w 2022 roku - prognoza

Wynagrodzenie i bezrobocie w 2022 roku - jaka jest prognoza ekspertki do spraw rynku pracy Konfederacji Lewiatan, Moniki Fedorczuk?

Kto ma największe szanse na rynku pracy?

Kto obecnie ma największe szanse na rynku pracy? Co zmieniła pandemia? Jakie zawody to zawody przyszłości?

Przebranżowienie się - którą branżę wybrać?

Przebranżowienie się to coraz częstszy sposób na poprawę swojej sytuacji zawodowej. Jak to zrobić? Którą branżę wybrać?

Dobry moment dla poszukujących pracy

Teraz jest dobry moment dla poszukujących pracy. Pracodawcy inwestują w pracowników, a zatrudnienie będzie rosło przez najbliższych kilka miesięcy.

Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?

Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.

Deficyty kompetencji pracowników

Deficyty kompetencji pracowników to jedno z zagrożeń dla polskich firm w najbliższych latach. Jakich kompetencji brakuje? Jak temu zaradzić?

Kompetencje przyszłości [RAPORT]

Jakie kompetencje to kompetencje przyszłości? Jakie są trendy w zatrudnieniu w 2021 roku? Oto wyniki raportu.

6 zasad efektywnego zarządzania

Czym jest zarządzanie? Jak efektywnie zarządzać zespołem? Oto 6 podstawowych i praktycznych zasad. Dzięki nim osiągniesz planowane wyniki.

Pierwszy system monitorujący rynek pracy w Polsce

Powstanie pierwszy system monitorujący rynek pracy w Polsce. Pracuje nad nim Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie i Politechnika Rzeszowska. Kiedy powstanie?

Bezpośredni przełożony a dobrostan pracowników

Czy bezpośredni przełożony ma wpływ na dobrostan pracowników? Czy managerowie potrafią zarządzać rozproszonymi zespołami?

Pracownicy fizyczni poszukiwani [BADANIE]

Pracownicy fizyczni poszukiwani - wciąż rośnie liczba ofert pracy dla fachowców. Jak oni czują się na rynku pracy? Czy są chętni do zmiany pracy? Jak ich rekrutować? Sprawdź wyniki badania.

Multitasking a efektywność pracowników

Czym jest multitasking? Czy jest zaletą, czy wręcz przeciwnie? Jak wpływa na efektywność pracowników?

Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika

Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika. Bezrobocie jest niskie, a ofert pracy przybywa. Najłatwiej o nową pracę pracownikom w zawodach technicznych.

REKLAMA