REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca i zarobki w IT w 2022 roku - prognoza

Praca i zarobki w IT w 2022 roku - nowe miejsca pracy i podwyżki
Praca i zarobki w IT w 2022 roku - nowe miejsca pracy i podwyżki
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 roku może powstać aż 60 tys. nowych miejsc pracy w IT. Podwyżki w tej branży są najwyższe. Ile zarabiają specjaliści od Security, DevOps, Big Data i Business Intelligence?

Praca specjalistów IT w 2022 roku - prognoza

Polskie firmy deklarują, że tylko w ciągu jednego kwartału są w stanie zatrudnić nawet 15 tys. pracowników IT. Najwięcej ofert pracy jest dla programistów (28%), testerów oprogramowania (14%) oraz wdrożeniowców (8%). Poza tym specjaliści z sektora IT mogą liczyć na kolejne podwyżki - analizują najnowsze dane eksperci z Kodilla.com.

REKLAMA

Autopromocja

Pandemia zmniejszyła wzrost zatrudnienia w branży IT praktycznie na chwilę. - Przed kryzysem gospodarczym wywołanym tym zdarzeniem, czyli w latach 2018-2019, chęć powiększenia kadry o specjalistów od IT deklarowało 18% polskich firm. W 2020 roku, kiedy ogłoszono stan pandemii, liczba ta rzeczywiście spadła - do 6%. Sytuacja ponownie odwróciła się w 2021 roku, kiedy chęć zatrudnienia ekspertów od nowoczesnych technologii wykazywało aż 66% polskich pracodawców - Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT, przywołuje wyniki badania sektora IT, które zostało przeprowadzone przez Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (2020-2021).

60 tys. nowych miejsc pracy w 2022 roku

Dane pokazują, że mimo niestabilnego okresu, rynek pracy w sektorze nowych technologii szybuje w górę, a liczba ofert pracy kierowanych do specjalistów IT z końcem ubiegłego roku zwiększyła się o 140% (dane No Fluff Jobs).

Poza tym, z badania PARP i Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że tylko w jednym kwartale polskie firmy są w stanie zatrudnić ok. 14,5 tys. specjalistów z różnych obszarów IT. - Gdyby taki wzrost zatrudnienia udałoby się utrzymać przez cały rok, na rynku pracy pojawiłoby się kolejne 60 tys. miejsc pracy dla programistów - prognozuje Magdalena Rogóż.

Poszukiwani programiści i testerzy oprogramowania

Ze wspomnianego badania PARP i Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika ponadto, że w 2022 roku do grona najbardziej pożądanych specjalistów IT (obok programistów, na których czeka 28% wakatów), dołączają także testerzy oprogramowania (poziom ofert pracy dla nich ma utrzymać się na poziomie 14%) oraz wdrożeniowcy (8%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wpływa na rynek pracy w branży IT?

  • Rozwój technologiczny, który został przyspieszony o ok. pięć–siedem lat (w porównaniu do stanu sprzed pandemii)
  • Zwiększone przez pandemię zapotrzebowanie na e-usługi - m.in. w administracji publicznej, handlu czy zdrowiu.
  • Dynamiczny rozwój cyberbezpieczeństwa - z badania No Fluff Jobs wynika, że tylko w 2021 roku liczba publikowanych w tym serwisie ofert dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa wzrosła aż o 366%.

- Nie tylko polskie firmy chcą zatrudniać programistów. Pandemia praktycznie zatarła granice na rynku pracy, ułatwiając zagranicznym pracodawcom pozyskiwanie talentów z naszego kraju - uzupełnia Magdalena Rogóż.

Najwyższe podwyżki w 2022 roku w IT

Z raportu płacowego Hays Technology dla rynku IT Contracting wynika, że w 2022 roku aż 99% przedsiębiorstw IT planuje rekrutacje. Jednocześnie pracodawcy mają świadomość, że realizacja tego planu nie będzie łatwa - aż 77% ankietowanych przyznaje, że spodziewa się trudności w pozyskiwaniu pracowników. Problemem jest nie tylko brak wykwalifikowanych pracowników, ale także presja płacowa. Dlatego, zgodnie z raportem Hays, aż 84% firm z branży IT deklaruje podwyżki - na poziomie ok. 5%. Również według “Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak 2021 - jesień” pracodawcy planują przyznać podwyżki wynoszące ok. 5%. A przecież firmy technologiczne już i tak oferują najwyższą medianę w kraju!

Zarobki w IT 2022

- Analizując wynagrodzenia, które otrzymują pracownicy IT, do najlepiej zarabiających w Polsce należą osoby specjalizujące się w Security, DevOps, Big Data oraz Business Intelligence – mówi Magdalena Rogóż.

  • Specjaliści od Security zarabiają od 18,5 do 25 tys. zł netto (+VAT),
  • Specjaliści od DevOps zarabiają od 16,8 do 23,5 tys. zł netto (+VAT)
  • Specjaliści od Big Data zarabiają od 16 do 22 tys. zł netto (+VAT)
  • Specjaliści od Business Intelligence zarabiają od 15,1 do 21 tys. zł netto (+VAT)

(stawki przy umowie B2B)

Pamiętajmy, że istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia ma branża oraz specyfika stanowiska. Nie wszyscy dyrektorzy mogą liczyć na wysokie pensje. Przykładowo dyrektor działu IT (19 800 zł) będzie zarabiał prawie czterokrotnie więcej niż dyrektor szkoły (7 400 zł).

Postępująca cyfryzacja i zmiany na rynku wywołane pandemią tylko przyspieszają rozwój branży IT. - Nie powinien zatem dziwić fakt, że zwiększa się zarówno zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów, jak i zmienia się struktura zarobków dla przedstawicieli branży związanych z nowoczesnymi technologiami - podsumowuje Magdalena Rogóż.

Źródło: Kodilla.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?-letnim stażem.

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA