REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy fizyczni poszukiwani [BADANIE]

Subskrybuj nas na Youtube
Pracownicy fizyczni poszukiwani [BADANIE]
Pracownicy fizyczni poszukiwani [BADANIE]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy fizyczni poszukiwani - wciąż rośnie liczba ofert pracy dla fachowców. Jak oni czują się na rynku pracy? Czy są chętni do zmiany pracy? Jak ich rekrutować? Sprawdź wyniki badania.

Pracownicy fizyczni - ogromne zapotrzebowanie

Rekrutacja pracowników fizycznych w Polsce nabiera na sile. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 do fachowców kierowano na Pracuj.pl 84 tysiące ofert zatrudnienia. Jak w tych okolicznościach odnajdują się sami pracownicy fizyczni? Według raportu „Fachowcy o lepszej pracy” blisko 4 na 10 z nich szuka nowego pracodawcy, choć połowa pracuje dla obecnego ponad 3 lata. Jeszcze większą rolę niż kilka miesięcy temu odgrywa przy wyborze pracy wynagrodzenie – choć to nie jedyna popularna przyczyna zmiany.

REKLAMA

Autopromocja

Z materiału dowiesz się, że:

  • 85% fachowców jest skłonnych przyjąć nową ofertę zatrudnienia.
  • 55% badanych wierzy, że łatwo znaleźliby nową pracę w swojej branży.
  • 72% fachowców szuka pracy ze względu na wynagrodzenia.
  • 48% pracowników fizycznych zmieniło pracę w ciągu ostatnich 3 lat.
  • Tylko 1/3 fachowców wzięłaby udział w rekrutacji dłuższej niż 2 tygodnie.

Fachowcy w czołówce ofert pracy

Coraz silniejsza pozycja pracowników fizycznych na rynku pracy jest faktem. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku do fachowców kierowanych było aż 12% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl. Łącznie to ponad 84 000 ofert. Zajęli oni w tym okresie czwarte miejsce pod względem liczby ofert wśród ponad 30 specjalizacji klasyfikowanych przez Pracuj.pl.

W obliczu tak imponującego zapotrzebowania na pracowników fizycznych zespół Pracuj.pl postanowił poznać bliżej ich opinie o rynku pracy, pracodawcach, rekrutacji, sytuacji zawodowej czy otrzymywanych zarobkach. Raport Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy” przedstawia wyniki badania na grupie 506 pracowników fizycznych w wyjątkowym czasie dla tej grupy zawodowej. W pierwszym tekście poświęconym raportowi przedstawiamy postawy fachowców dotyczące zmiany pracy, zawodowych priorytetów i oczekiwań wobec rekrutacji.

Jak COVID-19 wpłynął na pracę fachowców?

Rosnąca liczba ofert dla pracowników fizycznych nie pozostaje bez wpływu na ich postawy zawodowe i pewność swojej sytuacji na rynku. Według badania Pracuj.pl 55% pracowników fizycznych uważa, że w swojej branży łatwo znaleźliby nową pracę, gdyby jej szukali – niepewność w tym zakresie wyrażało tylko 15% respondentów. Stosunkowo pozytywne postawy wielu badanych może także kształtować stosunkowo łagodny wpływ pandemii koronawirusa na ich sytuację zawodową. 73% pracowników fizycznych uczestniczących w badaniu deklaruje bycie w takiej samej lub lepszej sytuacji zawodowej co przed COVID-19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gotowość na zmianę pracy

Jak te poglądy wpływają na gotowość zmiany pracy? Blisko 4 na 10 fachowców badanych przez Pracuj.pl (38%) deklaruje, że aktywnie rozglądają się za nowym miejscem zatrudnienia. Jednak aż 85% badanych jest otwartych na przyjęcie nowej oferty, jeśli pojawiłaby się w najbliższym czasie. Według rynkowych ekspertów wyniki badania wskazują, że proaktywni i sprawnie komunikujący się pracodawcy mają szansę wybić się na tle innych firm nawet w świadomości osób, które nie są jeszcze zdecydowane na zmianę pracy.

"Na postawy kandydatów – fachowców wpływają obecnie dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony ich mobilność zawodową napędza rosnąca liczba ofert pracy fizycznej i coraz głośniejsza dyskusja o rywalizacji pracodawców o kandydatów, szczególnie wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Z drugiej strony jednak część firm stara się utrzymać pracowników, oferując obecnej kadrze lepsze warunki czy podwyższając pensje. W praktyce więc rekrutacyjne postawy fachowców zależą od przemyślanych działań pracodawcy. Nawet ci kandydaci, którzy wcześniej nie rozważali zmiany pracy są skłonni zmienić zdanie, jeśli natrafią na odpowiednio atrakcyjną ofertę" - komentuje Konstancja Zyzik, Menedżerka ds. Pozyskiwania Talentów i Rozwoju Pracowników w Grupie Pracuj. 

pracownik fizyczny poszukiwanie pracy powody

Pracuj.pl

Zarobki, rozwój i docenianie czyli jak przekonać pracownika do pracy

Wynagrodzenie przede wszystkim – to zasada, która najczęściej kieruje badanymi fachowcami szukającymi nowej pracy. Przyczyną planowanej zmiany pracodawcy przez aż 72% z nich jest bowiem chęć otrzymania wyższego wynagrodzenia. Co interesujące, w analogicznym badaniu Pracuj.pl z maja 2021 ten udział był wyraźnie niższy i wynosił 49%. Daleko dalej na liście znalazły się pozostałe przyczyny – brak możliwości rozwoju czy awansu (27%), poczucie bycia niedocenionym (25%) czy ciężkość pracy pod kątem fizycznym (21%).

Ponad 6 na 10 fachowców badanych przez Pracuj.pl nie poszukuje jednak aktywnie pracy. Co jest dla nich główną motywacją do pozostania u obecnego pracodawcy? Również i w tym wypadku najczęściej wskazywaną przyczyną są wynagrodzenia – blisko połowa tej grupy respondentów uważa, że osiągają wystarczające zarobki. W innych aspektach dostrzec można jednak wyraźne różnice między osobami zdecydowanymi na zmianę pracy i tymi, które tego nie planują. W utrzymaniu pracownika w firmie pomaga bowiem na przykład odpowiednia lokalizacja obecnego miejsca pracy (30% wskazań) czy dobra atmosfera (29%), a także dobre relacje z szefem (22%).

"Zarówno za odejściem, jak i utrzymaniem pracownika fizycznego najczęściej stoi wynagrodzenie. To główny motor podejmowania decyzji o zmianie pracy. Z badań wśród tej grupy pracowników wiemy też, że czynnik finansowy jest częścią czegoś, co wewnętrznie nazywamy „sumą korzyści”. Zaliczają się do niej np. wygodna lokalizacja, dobre relacje ze współpracownikami i przełożonym. Wszystko to, na co składa się dobre, pozytywne doświadczenie pracownika. Przy wystąpieniu tych elementów, skłonność pracownika do pozostania w dotychczasowym miejscu pracy jest większa. Pracodawcy poszukujący pracowników fizycznych, by zainteresować ich swoją ofertą, powinni eksponować informacje o oferowanym wynagrodzeniu, trybie pracy np. zmianowym czy elastycznym podejściu do tworzenia grafiku" - komentuje Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj. 

fachowcy dlaczego nie zmieniają pracy

Pracuj.pl

Jak rekrutować pracowników fizycznych?

Obecna sytuacja na rynku pracy fachowców sprzyja szukaniu nowych ofert zatrudnienia – co na początku tzw. pierwszego lockdownu mogło się wydawać odległym marzeniem. I rzeczywiście dla sporej części badanych pracowników fizycznych ostatnie kilkanaście miesięcy mogło być czasem przenosin do innej pracy. Według badań Pracuj.pl w okresie ostatnich 12 miesięcy pracodawcę zmienił co piąty badany, a w ciągu ostatnich dwóch lat – już co trzeci. Odpowiedzi badanych fachowców wskazują, że dla wielu z nich istotną cezurą może być okres trzech lat zatrudnienia w jednym miejscu. Udział osób, które pracują dla obecnego pracodawcy krócej lub dłużej od tego okresu rozłożył się mniej więcej na pół.

fachowcy zmiana zatrudnienia

Pracuj.pl

Co ciekawe, o ile większość fachowców spędza w jednym miejscu zazwyczaj przynajmniej kilka lat, o tyle sam proces rekrutacyjny powinien być w ich opinii maksymalnie sprawny i szybki. Pracownicy fizyczni to grupa szczególnie mało przychylna długo ciągnącym się decyzjom pracodawców. Tylko niecała 1/3 z respondentów dopuszcza udział w procesie rekrutacyjnym trwającym dłużej niż dwa tygodnie. Co więcej, ponad 1/3 kandydatów byłaby zniechęcona rekrutacją, której czas przekracza 7 dni.

czas trwania rekrutacji fachowcy

Pracuj.pl

Przytaczane dane pokazują, jak bardzo duży nacisk w procesach kierowanych do fachowców powinien być kładziony na przejrzystość i małe skomplikowanie działań rekruterów. 7 na 10 pracowników fizycznych podkreśla, że szybka rekrutacja to dla nich duży atut pracodawcy. Jednocześnie tempo rekrutacji to nie jedyny aspekt, na jaki zwracają uwagę. Istotne jest dla nich też, by poszukiwanie pracy wymagało jak najmniejszej ilości formalności. Blisko połowa fachowców badanych przez Pracuj.pl przyznaje, że nie lubią tworzenia CV, a 44% wolałoby się skontaktować z pracodawcą przez telefon zamiast wysyłać mu życiorys. Jednym z powodów wymienianym przez część z nich jest trudność wpisania wykonywanej przez nich pracy czy zdobytych praktycznych doświadczeń w sztywne ramy CV. Efekt? Wyraźna większość fachowców uważa, że byliby dodatkowo zdeterminowani do starania się o stanowisko, jeśli rekrutacja na nie możliwa byłaby bez wysyłania życiorysu, w szybki i sprawny sposób.

Sprawdź najnowszy raport Pracuj.pl "Fachowcy o lepszej pracy" >>> https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/362094/fa6d537fd7bdfdafa5b63392a67f6ba0.pdf 

Źródło: Pracuj.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA