REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport z rynku pracy. Więcej ofert, możliwości dla uchodźców

rynek pracy odrabia straty
rynek pracy odrabia straty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W marcu br. pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych ok. 360 tys. nowych ofert pracy, o 30 proc. więcej niż w marcu rok temu - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. Razem z opublikowanymi wcześniej ogłoszeniami pracodawcy szukają 681 tys. pracowników.

Rynek pracy odrabia straty po epidemii

W raporcie przeanalizowano oferty publikowane na 50 największych portalach rekrutacyjnych. Zgodnie z analizą, w marcu br. pracodawcy opublikowali 359,9 tys. nowych ofert pracy, więcej niż rok temu (277 tys.), jak i dwa lata temu (232 tys.); także najwięcej w trzyletniej historii badania. Marcowy wynik - zdaniem autorów raportu - potwierdza, że rynek pracy nie tylko odrobił straty wywołane koronawirusem, ale zrobił to wręcz z silną nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie znacznie wyższy niż przed pandemią.

Autopromocja

Jak skomentowała Monika Smulewicz z Grant Thornton, mimo pandemii, a teraz także wojny na Ukrainie, polski rynek pracy pozostaje bardzo silny. "Oczywiście, przedsiębiorcy będą musieli mierzyć się z wyzwaniami, jakie niosą wysokie ceny, wysokie stopy procentowe i ogólny wzrost niepewności gospodarczej, jednak wydaje się, że pozostają optymistami, a ich firmy są przygotowane na przetrwanie ewentualnych trudności" - stwierdziła.

Rynek pracy – najlepiej w Warszawie

Spośród 10 badanych miast najwięcej ofert opublikowano w marcu w Warszawie (44,8 tys., o 41 proc. więcej niż rok temu). Na drugim miejscu plasuje się Kraków (21,3 tys. ogłoszeń, o 40 proc. więcej rdr), a na trzecim Wrocław (13,8 tys. ogłoszeń, o 49 proc. więcej). Najniższą liczbę nowych ofert pracy zanotował w marcu, podobnie jak przez prawie cały okres pandemii, Poznań (2,7 tys. nowych ogłoszeń).

W największych miastach Polski przypada średnio 15,8 ofert pracy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (wobec 11,1 rok temu). W marcu br. najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 27,3 ofert na każdy tysiąc osób oraz Warszawa - średnio 25 ofert. Najgorzej wypadł Poznań – w minionym miesiącu wskaźnik ten wyniósł 5,1.

Rynek pracy – duże wzrosty w obszarze IT

Największy wzrost liczby ofert pracy rok do roku (o 100 proc.) zanotowano wśród zawodów z branży IT oraz zawodów związanych z HR i rekrutacją (o 57 proc.). Najniższa dynamika widoczna była w zawodach związanych z pracą fizyczną (15 proc.). W przypadku zawodów związanych ze zdrowiem zaobserwowano spadek (o 13 proc.), co - jak wskazano - jest efektem wysokiej bazy sprzed roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W raporcie podkreślono, że publikowane oferty stale utrzymują wysoki poziom atrakcyjności pod względem benefitów. W marcu pracodawcy oferowali kandydatom średnio 6,5 zachęt na jedną ofertę. Najczęściej zachęcali kandydatów możliwością szkoleń (ten benefit znalazł się w 79 proc. badanych ofert) i pakietem medycznym (w 60 proc. ogłoszeń). Na kolejnych miejscach znalazły się pakiety sportowe i obietnica wysokiego wynagrodzenia (po 58 proc.). Spadła liczba ofert oferujących elastyczny czas pracy (z 56 proc. w lutym do 42 proc. w marcu), więcej było natomiast ofert z obietnicą lekcji językowych (z 26 proc. do 28 proc.).

Pracodawcy stawiali w marcu średnio 5,4 wymagań przyszłym pracownikom. Najczęściej oczekiwali odpowiedniego doświadczenia (79 proc.) i wykształcenia (46 proc.).

Łącznie w marcu na portalach rekrutacyjnych aktywnych było 681,5 tys. ogłoszeń (ogłoszenia nowe plus opublikowane w poprzednich miesiącach i nadal aktywne), o 15,6 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Jak podano, wzrost ten wynika zapewne z czynników sezonowych – pracodawcy rozpoczęli rekrutacje do prac wiosennych i letnich, np. w budownictwie, przetwórstwie spożywczym, gastronomii czy zakwaterowaniu.

Możliwości dla uchodźców

Zdaniem autorów raportu osoby uciekające przed wojną nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Najwięcej rąk do pracy brakuje w zawodach związanych z pracą fizyczną – kierowców, kasjerów, magazynierów. Jak oceniono, obywatele Ukrainy, którzy chcą podjąć w Polsce proste prace, niewymagające wysokich kwalifikacji zawodowych czy znajomości języka polskiego, z pewnością nie będą mieli z tym problemu.

Nadal utrzymuje się też duża liczba wakatów dla zawodów specjalistycznych. W marcu aktywnych było 4,4 tys. ogłoszeń dla programistów, 1,2 tys. dla fryzjerów, 1 tys. dla grafików i 0,4 tys. dla specjalistów e-commerce. „Sporo jest też ofert w zawodach, w których wystarczy odpowiednie szkolenie (zawodowe i językowe) i cierpliwe wdrożenie, aby doświadczeni specjaliści z Ukrainy odnaleźli się w polskich realiach. W marcu aktywnych było np. po kilka tysięcy ofert pracy dla księgowych, lekarzy, pielęgniarek czy specjalistów marketingu” - podano.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • dinks
    2022-04-14 14:22:58
    teraz w Europie będzie coraz więcej ofert bo zbliżają się oferty sezonowe. od tego zaczynałem jeżdżac z otto, nadal mają swietne oferty
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA