REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport z rynku pracy. Więcej ofert, możliwości dla uchodźców

rynek pracy odrabia straty
rynek pracy odrabia straty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W marcu br. pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych ok. 360 tys. nowych ofert pracy, o 30 proc. więcej niż w marcu rok temu - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. Razem z opublikowanymi wcześniej ogłoszeniami pracodawcy szukają 681 tys. pracowników.

Rynek pracy odrabia straty po epidemii

W raporcie przeanalizowano oferty publikowane na 50 największych portalach rekrutacyjnych. Zgodnie z analizą, w marcu br. pracodawcy opublikowali 359,9 tys. nowych ofert pracy, więcej niż rok temu (277 tys.), jak i dwa lata temu (232 tys.); także najwięcej w trzyletniej historii badania. Marcowy wynik - zdaniem autorów raportu - potwierdza, że rynek pracy nie tylko odrobił straty wywołane koronawirusem, ale zrobił to wręcz z silną nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie znacznie wyższy niż przed pandemią.

REKLAMA

Autopromocja

Jak skomentowała Monika Smulewicz z Grant Thornton, mimo pandemii, a teraz także wojny na Ukrainie, polski rynek pracy pozostaje bardzo silny. "Oczywiście, przedsiębiorcy będą musieli mierzyć się z wyzwaniami, jakie niosą wysokie ceny, wysokie stopy procentowe i ogólny wzrost niepewności gospodarczej, jednak wydaje się, że pozostają optymistami, a ich firmy są przygotowane na przetrwanie ewentualnych trudności" - stwierdziła.

Rynek pracy – najlepiej w Warszawie

Spośród 10 badanych miast najwięcej ofert opublikowano w marcu w Warszawie (44,8 tys., o 41 proc. więcej niż rok temu). Na drugim miejscu plasuje się Kraków (21,3 tys. ogłoszeń, o 40 proc. więcej rdr), a na trzecim Wrocław (13,8 tys. ogłoszeń, o 49 proc. więcej). Najniższą liczbę nowych ofert pracy zanotował w marcu, podobnie jak przez prawie cały okres pandemii, Poznań (2,7 tys. nowych ogłoszeń).

W największych miastach Polski przypada średnio 15,8 ofert pracy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (wobec 11,1 rok temu). W marcu br. najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 27,3 ofert na każdy tysiąc osób oraz Warszawa - średnio 25 ofert. Najgorzej wypadł Poznań – w minionym miesiącu wskaźnik ten wyniósł 5,1.

Rynek pracy – duże wzrosty w obszarze IT

REKLAMA

Największy wzrost liczby ofert pracy rok do roku (o 100 proc.) zanotowano wśród zawodów z branży IT oraz zawodów związanych z HR i rekrutacją (o 57 proc.). Najniższa dynamika widoczna była w zawodach związanych z pracą fizyczną (15 proc.). W przypadku zawodów związanych ze zdrowiem zaobserwowano spadek (o 13 proc.), co - jak wskazano - jest efektem wysokiej bazy sprzed roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W raporcie podkreślono, że publikowane oferty stale utrzymują wysoki poziom atrakcyjności pod względem benefitów. W marcu pracodawcy oferowali kandydatom średnio 6,5 zachęt na jedną ofertę. Najczęściej zachęcali kandydatów możliwością szkoleń (ten benefit znalazł się w 79 proc. badanych ofert) i pakietem medycznym (w 60 proc. ogłoszeń). Na kolejnych miejscach znalazły się pakiety sportowe i obietnica wysokiego wynagrodzenia (po 58 proc.). Spadła liczba ofert oferujących elastyczny czas pracy (z 56 proc. w lutym do 42 proc. w marcu), więcej było natomiast ofert z obietnicą lekcji językowych (z 26 proc. do 28 proc.).

Pracodawcy stawiali w marcu średnio 5,4 wymagań przyszłym pracownikom. Najczęściej oczekiwali odpowiedniego doświadczenia (79 proc.) i wykształcenia (46 proc.).

Łącznie w marcu na portalach rekrutacyjnych aktywnych było 681,5 tys. ogłoszeń (ogłoszenia nowe plus opublikowane w poprzednich miesiącach i nadal aktywne), o 15,6 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Jak podano, wzrost ten wynika zapewne z czynników sezonowych – pracodawcy rozpoczęli rekrutacje do prac wiosennych i letnich, np. w budownictwie, przetwórstwie spożywczym, gastronomii czy zakwaterowaniu.

Możliwości dla uchodźców

Zdaniem autorów raportu osoby uciekające przed wojną nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Najwięcej rąk do pracy brakuje w zawodach związanych z pracą fizyczną – kierowców, kasjerów, magazynierów. Jak oceniono, obywatele Ukrainy, którzy chcą podjąć w Polsce proste prace, niewymagające wysokich kwalifikacji zawodowych czy znajomości języka polskiego, z pewnością nie będą mieli z tym problemu.

Nadal utrzymuje się też duża liczba wakatów dla zawodów specjalistycznych. W marcu aktywnych było 4,4 tys. ogłoszeń dla programistów, 1,2 tys. dla fryzjerów, 1 tys. dla grafików i 0,4 tys. dla specjalistów e-commerce. „Sporo jest też ofert w zawodach, w których wystarczy odpowiednie szkolenie (zawodowe i językowe) i cierpliwe wdrożenie, aby doświadczeni specjaliści z Ukrainy odnaleźli się w polskich realiach. W marcu aktywnych było np. po kilka tysięcy ofert pracy dla księgowych, lekarzy, pielęgniarek czy specjalistów marketingu” - podano.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA