REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego oczekuje kandydat od pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube
Czego oczekuje kandydat od pracodawcy
Czego oczekuje kandydat od pracodawcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czego szukają specjaliści w ofertach pracy? Czy wizerunek pracodawcy ma znaczenie? Zapoznaj się z badaniem Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021 r.

Co trzeci specjalista odrzuci ofertę współpracy, jeśli wizerunek pracodawcy nie będzie spełniał jego oczekiwań. Antal przeprowadził badanie Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021 (NPP), który obrazuje, jak ważne jest dbanie o reputację i employer branding firmy oraz tworzenie przyjaznego środowiska pracy, które współgra oczekiwaniami zatrudnionych.

REKLAMA

Wizerunek dobrego i pożądanego pracodawcy jest cenny, ponieważ pozwala nie tylko pozyskiwać najlepsze talenty, ale także obniżyć koszty spowodowane rotacją pracowników oraz te związane z procesem rekrutacji.

Elastyczny czas pracy

Ponad 1/4 firm wskazała, że w ich organizacji wymiar elastycznego czasu pracy jest niskipracownik może spędzać mniej niż połowę czasu pracy w domu. Brak możliwości pracy zdalnej został wskazany przez 5% organizacji, natomiast prawie 1/4 wskazała, że w ich organizacjach wymiar elastycznego czasu pracy jest inny.

 

Jeżeli chodzi o model pracy to większość firm wdraża schemat 2 na 3, co oznacza, że zależnie od organizacji pracuje się 2 dni w domu, a 3 w biurze albo odwrotnie. Część przedsiębiorstw w ogóle nie wyznacza stałego miejsca pracy, można pracować wyłącznie zdalnie. Choć wielu liderów chciałoby pracować face to face to jednak pracownicy cenią sobie możliwość pracy poza biuremj. Chociażby zaoszczędzony czas na dojazdy czy możliwość wykonywania pracy niezależnie od miejsca. Już teraz wiele firm technologicznych zadeklarowało, że praca z domu stała się normą i nie planują powrotu do biur. Wielkim trendem w 2022 r. będą lepsze, wirtualne narzędzia, które umożliwią pracę zdalną i pojawienie się metawszechświatu — co przekształci definicję pracy hybrydowej, a także onboardingu, szkoleń i spotkań - komentuje Sandra Zborowska, Team Leader Antal, IT Services.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kultura organizacji

Dla pracodawców ważnym aspektem powinno być przejście z kultury obecności do kultury zaufania.  Element pracy zdalnej i zaufania do pracowników tak naprawdę będzie miał dużo więcej wymiarów. Work-life balance przemienia się w work-life intergration. Koncepcje te to dwa różne podejścia do sposobu łączenia lub oddzielania życia zawodowego od życia prywatnego. biorąc pod uwagę rozwój zdalnych i hybrydowych miejsc pracy, wydaje się, że trudniej jest oddzielić życie zawodowe od życia osobistego. Ale co, jeśli nie powinno się ich rozdzielać, a raczej integrować?

REKLAMA

Pracownicy przebadanych organizacji oceniają ofertę własnej firmy w zakresie możliwości elastycznego czasu pracy dosyć dobrze – wskazało tak 84% badanych. Natomiast tylko 6% pracowników nie jest zadowolonych z zakresu możliwości dostępnego elastycznego czasu pracy.

O ile wcześniej to co w biurze i w domu musiało być rozdzielone, tak dzisiaj, kiedy biuro jest raczej w domu wielu pracowników będzie miało z tym problem. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym koncentruje się na podziale między tym pierwszym a drugim. Natomiast integracja między życiem zawodowym a prywatnym koncentruje się na przekonaniu, że nie ma między nimi rozróżnienia i że oba muszą współistnieć w harmonii. Zamiast postrzegać pracę i czas osobisty jako oddzielne jednostki, pracownicy mogą pójść na kompromis. W wielu polskich firmach idea work-life integration wciąż jest czymś nowym. Jednak, jak się okazuje, zupełnie nie ma się czego obawiać – o wiele łatwiej jest te dwie sfery łączyć niż rozdzielać na siłę. - mówi Iwo Paliszewski, CEE Marketing & Employer Branding Manager.

Pracodawca na medal

Najczęściej wybieranym argumentem opowiadającym się za tym, że dana organizacja została oceniona jako Najbardziej Pożądany Pracodawca jest stabilność biznesowa firmy (71%). W hierarchii kolejno wymienianych elementów cenionych przez kandydatów są: możliwość rozwoju zawodowego (68%), przyjazne środowisko pracy (63%) oraz oferowane wynagrodzenia (58%). Dla więcej niż co trzeciego badanego wartościowa jest czytelna i przejrzysta polityka HR oraz wysoki poziom kompetencji w aspekcie zarządzania projektem (oba po 34% wskazań). Najmniej badanych wskazało opinie w Internecie i w mediach (22%) jako argument opowiadający się za byciem Najbardziej Pożądanym Pracodawcą.

Pracodawcy powinni tworzyć kulturę organizacyjną w firmie w taki sposób, aby człowiek, który w niej pracuje, nie był jedynie traktowany jak siła robocza, ale jak jej obywatel. Jeśli środowisko pracy nie jest dobre lub pracownicy nie są zadowoleni ze swojej roli w firmie, widać to w ich pracy i treściach generowanych przez tę osobę w sieci. Ważne jest także hasło „nowoczesność” i podążanie za aktualnymi trendami rynkowymi. To one będą znaczące dla wizerunku pracodawcy w 2022 r. Dodatkowo liczyć się będą empatia, wzrost znaczenia ekonomii społecznej i postawienie człowieka w centrum uwagi – komentuje Michał Borkowski, Sector Manager Antal, Finance & Accountancy.

Źródło: Antal

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA