REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy - porównanie lat 2020 i 2021

Rynek pracy w latach 2020 i 2021 - oferty pracy
Rynek pracy w latach 2020 i 2021 - oferty pracy
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy - który rok był lepszy 2020 czy 2021? W 2021 r. było łatwiej o nową pracę. W której kategorii był najwyższy wzrost ofert pracy? Czy kandydaci są otwarci na reskilling?

Rynek pracy w latach 2020 i 2021 - porównanie

Gdy w marcu 2020 r. pojawiła się w Polsce pandemia, zaledwie kilka tygodni później rynek pracy wyglądał już inaczej. W wielu branżach pojawiało się coraz mniej ofert pracy, część pracodawców decydowała się na bolesne, masowe zwolnienia swoich pracowników. Cały 2021 r. również kręcił się wokół pandemii, ale tąpnięcie na rynku pracy nie było już tak wielkie jak w roku poprzednim.

REKLAMA

Autopromocja

Jak pokazuje opracowanie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, w listopadzie 2021 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 900,1 tys. bezrobotnych, czyli o 125,6 tys. (12,2 proc.) mniej niż w listopadzie 2020 r. W tym samym miesiącu do urzędów pracy zgłoszono 112,1 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej – to o ponad 30 tys. (37,2 proc.) więcej niż w roku ubiegłym.

Z kolei w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonym przez Sedlak & Sedlak w 2021 r., prawie 40 proc. respondentów przyznało, że ich zarobki nie zmieniły się w odniesieniu do poprzedniego roku. Jedynie 7 proc. pracowników oceniło je jako niższe. Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych osób zatrudnionych w Polsce w 2021 r. wyniosła 5700 zł brutto i była wyższa o 600 zł niż rok wcześniej.

Łatwiej o pracę w 2021 r.

Mimo trwającej pandemii na rynku pracy było zdecydowanie więcej ogłoszeń. Pokazują to dane zebrane przez OLX – liczba aktywnych ogłoszeń w serwisie w kategorii Praca w ujęciu rocznym w 2021 r. wzrosła o ponad 28 proc., porównując wyniki z rokiem poprzednim. Największy wzrost odnotowała branża HR (o 108 proc.), która zajmuje się szeroko pojętymi zasobami ludzkimi, gdzie jest coraz szerszy zakres obowiązków oraz jednocześnie większe perspektywy dla szukających pracy. Drugą lokatę zajęły obszary związane z call center, pracą jako konsultant telefoniczny oraz sprzedażą i obsługą klienta (54 proc.).

Trzeci wynik z największym wzrostem w liczbie ogłoszeń przypadł branży gastronomicznej (52 proc.), która mimo trudnego początku roku (lokale gastronomiczne były nadal zamknięte), w następnych miesiącach radziła sobie już coraz lepiej. W gastronomii 2021 r. był więc zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Jak informowała Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, w 2020 r. branża ze względu na zamknięcie rynku straciła ok. 30 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując dane w podziale na województwa, to małopolskie odnotowało największy procentowy wzrost liczby ogłoszeń w całej kategorii Praca.

Oferty pracy - wzrost w 2021 r.

Top 10 kategorii z największym wzrostem w liczbie ofert rok do roku (2020/2021):

 1. HR (wzrost o 108 proc.),
 2. Call center, konsultant telefoniczny, sprzedaż i obsługa klienta (54 proc.),
 3. Gastronomia (52 proc.),
 4. Hostessa (45 proc.),
 5. Transport, spedycja (41 proc.),
 6. Hotelarstwo (37 proc.),
 7. Marketing / PR / media (37 proc.),
 8. Edukacja (32 proc.),
 9. Finanse / księgowość (30 proc.),
 10. Kasjer, pracownik sklepu (30 proc.).

Pierwsze dwie branże znajdują się również na czele listy kategorii, w których w 2021 r. na OLX odnotowano większą liczbę odpowiedzi kandydatów na ogłoszenia w ujęciu rocznym niż w roku poprzednim. W kategorii HR, która przoduje w tym zestawieniu, odnotowano wzrost liczby aplikacji o 38 proc.

Poszukiwanie pracy w styczniu 2022 r.

W kategorii Praca na OLX co roku w styczniu obserwujemy wzmożoną aktywność osób poszukujących pracy. W tym roku również widzimy w tych pierwszych tygodniach stycznia, że w najintensywniejszym momencie liczba odpowiedzi kandydatów jest wyższa o ok. 25 proc. w porównaniu ze szczytowym momentem w grudniu ubiegłego roku. Dla pracodawców to sygnał, że warto w tym okresie szukać nowych pracowników – wyjaśnia Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.

Zdalna rekrutacja w 2021 r.

W ostatnich 12 miesiącach zmieniło się też podejście do spotkań w formie online. Aż o 56 proc. więcej firm niż w poprzednim roku opublikowało ogłoszenia z informacją, że proces rekrutacji odbywa się w sposób zdalny. Na taką formę spotkania decydowały się nie tylko branże z obszaru marketingu, księgowości czy finansów, lecz także produkcji, transportu i spedycji. Największy wzrost ofert z rekrutacją zdalną zanotowano w obszarach związanych z finansami i księgowością (o 160 proc.).

Reskilling czyli przebranżowienie

REKLAMA

Jak pokazuje opracowanie „Nowe spojrzenie na rynek pracy – OLX Praca. Know How 2021”, zachodzące zmiany na rynku pracy prowadzą kandydatów do otwartości na reskilling. Aż 3 na 4 pracowników jest gotowych przekwalifikować się lub przebranżowić, aby otrzymać pracę. Pokazują to również międzynarodowe badania – w jednym z nich, autorstwa firmy Oracle oraz Workplace Intelligence, aż 83 proc. pracowników stwierdziło, że chcą rozwinąć swoją karierę lub dokonać zmian w karierze w ciągu najbliższego roku. Z kolei 73 proc. badanych chce zacząć zmianę zawodową właśnie teraz.

Pracownicy mają coraz większą świadomość, że otwartość na opcje przekwalifikowania się może im zapewnić ciekawy rozwój zawodowy oraz większe pole manewru w przypadku konieczności zmiany pracy.

Źródło: OLX Praca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA