REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej
Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca hybrydowa przekonała już do siebie wielu pracodawców, bez względu na ich wielkość i rodzaj działalności. Model ten cieszy się dużym poparciem pracowników i dobrze zorganizowany jest niewątpliwym atutem firmy jako pracodawcy. Jak sprawić, by praca hybrydowa była wydajna i satysfakcjonująca dla pracowników i pracodawców?

Praca hybrydowa w 2022 roku

Gdyby Gabriel Garcia Marquez żył w naszych czasach mógłby śmiało pokusić się o tytuł powieści „Praca w czasach zarazy”, ponieważ rynek pracy nabrał zupełnie nowego wymiaru. Pandemia wymusiła na wszystkich firmach szybką reorganizację dotychczasowego modelu pracy, bez względu na to, czy były na to gotowe, czy nie. Niestety wiele z nich podczas zmian popełniło błędy, przez które spadła efektywność i zaangażowanie ich pracowników.  Nawet najlepsi zaczęli zmagać się z wypaleniem zawodowym i stopniowo odchodzić z firmy. Praca zdalna i model pracy hybrydowej stały się znakiem naszych czasów.

Z badania Work Reimagined Employer Survey 2021 przeprowadzonego przez EY wynika, że co drugi pracownik jest skłonny odejść, jeśli pracodawca nie uwzględni ich potrzeb dotyczących elastycznego trybu pracy. 9 na 10 badanych uważa ten aspekt za istotny czynnik wpływający na ich zadowolenie ze współpracy z danym pracodawcą.

Co ciekawe pod tym względem występują różnice pokoleniowe - młodsi pracownicy są bardziej skłonni pracować zdalnie niż przedstawiciele starszych pokoleń, w tym tzw. baby boomers. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy za optymalny uważają system 2/3, czyli dwa lub trzy dni pracy z domu i trzy lub dwa dni pracy w biurze. Taki hybrydowy model, łączy zalety obu światów i pozwala zwiększyć efektywność pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Dlaczego praca hybrydowa cieszy się poparciem większości pracowników?

Badania pokazują, że pracownicy, którzy mają możliwość pracować z domu nie biorą L4 – mniej chorują. Odczuwają większe zadowolenie z warunków pracy i robią krótsze przerwy, rośnie więc ich produktywność, co przekłada się na lepsze wyniki.

Z drugiej jednak strony praca z domu niesie za sobą szereg poważnych zagrożeń.

Pracownicy zdalni są narażeni na poczucie izolacji przez pomniejszenie liczby interakcji społecznych. Izolacja wpływa na zmniejszenie transferu wiedzy i wymiany doświadczeń. Pracownicy tracą poczucie przynależności do zespołu i ducha współpracy w skutek czego zaczynają negatywnie postrzegać możliwość rozwoju swojej kariery. Równie dużym zagrożeniem jest brak umiejętności „wyłączenia się” z trybu praca i oddzielenie go od życia prywatnego, co prowadzi np. do przewlekłego stresu i bezsenności.

Model pracy hybrydowej stawia wiele wyzwań również przed kadrą zarządzającą. Jak panować nad zespołem pracującym zdalnie? Jak skutecznie delegować zadania? Jak utrzymać ducha współpracy, skuteczną komunikację i morale zespołu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liderzy często popełniają kluczowy błąd - wdrażają schematyczne, zewnętrzne rozwiązania zamiast wypracować własny model pracy. Każda firma jest inna i ma inne potrzeby, należy więc pamiętać, że nie ma uniwersalnego wzorca organizacji pracy.

Pomocne okazuje się przeanalizowanie dobrych praktyk stosowanych w innych przedsiębiorstwach i inspirowanie się nimi do wdrażania rozwiązań w naszej firmie.

Jak poprawić jakość pracy hybrydowej?

Oto kilka przykładów jak poprawić wydajność i zadowolenie z pracy zespołów pracujących hybrydowo.

Wprowadzenie dni bez spotkań

W modelu pracy zdalnej dużym obciążeniem dla pracowników są niekończące się spotkania on-line. Łatwość ich zaaranżowania niekoniecznie idzie w parze z ich celowością. Często są źle zorganizowane i zamiast wnosić wartość zabierają cenny czas pracowników.

Wpływ zastosowania dni bez spotkań okazał się znaczący w wielu firmach. Po wprowadzeniu jednego dnia w tygodniu, w którym nie odbywały się żadne zebrania, poprawiła się autonomia, komunikacja, zaangażowanie i satysfakcja z pracy, co zaowocowało zmniejszeniem mikrozarządzania i stresu, a w konsekwencji wzrostem wydajności.

W badaniach ustalono, że optymalna liczba dni wolnych od zebrań, to trzy w tygodniu. Przeznaczenie dwóch dni w tygodniu na spotkania jest niezbędne z dwóch powodów: utrzymania więzi społecznych i zarządzania tygodniowymi harmonogramami.

Coworking – połączenie środowiska biurowego z pełną elastycznością

Nawet gdy pandemia się skończy trend pracy z domu się utrzyma, o czym świadczą komunikaty wielu firm — w tym Facebooka, Twittera, Shopify i Slacka. Organizacje te planują umożliwić dużej liczbie zatrudnionych pracę z domu, praktycznie w nieskończoność. Inne firmy prawdopodobnie pójdą w ich ślady nie tylko po to, by zredukować koszty, ale także dlatego, że wielu pracowników nie chce już wracać do biur.

Przestrzeń coworkingowa daje pracownikom elastyczność i autonomię w wyborze tego, co jest dla nich odpowiednie. Zapewnienie swobody wyboru przestrzeni do pracy może być przełomowe pod względem przyciągania i utrzymania talentów w firmie.

Coworkingowe środowisko pracy może zwiększyć innowacyjność pracowników, poprawić ich relacje i produktywność. Społeczności coworkingowe mogą oferować nowe pomysły i nowe rozwiązania, z którymi w innym przypadku pracownicy by się nie spotkali.

Kolejną zaletą przenoszenia pracowników do przestrzeni coworkingowych jest znaczne obniżenie jednego z największych wydatków operacyjnych organizacji, jakim jest wynajem biura.

Wzmocnienie kultury organizacji

REKLAMA

Ostatnio na rynku dostępnych jest wiele aplikacji i programów pomagających zwiększyć zaangażowanie pracowników w życie organizacji i budować kulturę opartą o pozytywną motywację. Coraz bardziej popularna staje się koncepcja Kudo Box. Cieszy fakt, że idea ta została wymyślona w polskiej firmie.

Wyobraźmy sobie, że w firmie stoi skrzynka, do której wszyscy możemy wrzucać kartki. Wrzucamy tylko takie, które w nagłówku mają napis "Świetna praca", "Dzięki za pomoc". Nie ma ograniczeń, za co chcemy wyrazić wdzięczność. Wszyscy w firmie mogą przekazywać sobie „podziękowania”, również ci, którzy pracują zdalnie.

Kudo Box i Kudo Cards pomagają nie tylko zmienić kulturę w organizacji. Pomagają też zmienić naszą mentalność ukształtowaną często przez tzw. model chwalenia przez krytykę. A przecież wszyscy, niezależnie od miejsca w organizacji, potrzebujemy pochwalenia i docenienia.

Podsumowując praca hybrydowa na stałe zagościła do organizacji, bez względu na ich wielkość i rodzaj działalności. Model ten cieszy się dużym poparciem pracowników i dobrze zorganizowany jest niewątpliwym atutem firmy jako pracodawcy.

Od kadry zarządzającej zależy, czy skutecznie zostaną utrzymane czynniki organizacyjne związane z wydajnością, takie jak komunikacja i morale pracowników. Kluczowym elementem w pracy zdalnej jest również zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Roksana Łukasik, Business Development Manager

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA