REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej
Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca hybrydowa przekonała już do siebie wielu pracodawców, bez względu na ich wielkość i rodzaj działalności. Model ten cieszy się dużym poparciem pracowników i dobrze zorganizowany jest niewątpliwym atutem firmy jako pracodawcy. Jak sprawić, by praca hybrydowa była wydajna i satysfakcjonująca dla pracowników i pracodawców?

Praca hybrydowa w 2022 roku

Gdyby Gabriel Garcia Marquez żył w naszych czasach mógłby śmiało pokusić się o tytuł powieści „Praca w czasach zarazy”, ponieważ rynek pracy nabrał zupełnie nowego wymiaru. Pandemia wymusiła na wszystkich firmach szybką reorganizację dotychczasowego modelu pracy, bez względu na to, czy były na to gotowe, czy nie. Niestety wiele z nich podczas zmian popełniło błędy, przez które spadła efektywność i zaangażowanie ich pracowników.  Nawet najlepsi zaczęli zmagać się z wypaleniem zawodowym i stopniowo odchodzić z firmy. Praca zdalna i model pracy hybrydowej stały się znakiem naszych czasów.

Z badania Work Reimagined Employer Survey 2021 przeprowadzonego przez EY wynika, że co drugi pracownik jest skłonny odejść, jeśli pracodawca nie uwzględni ich potrzeb dotyczących elastycznego trybu pracy. 9 na 10 badanych uważa ten aspekt za istotny czynnik wpływający na ich zadowolenie ze współpracy z danym pracodawcą.

Co ciekawe pod tym względem występują różnice pokoleniowe - młodsi pracownicy są bardziej skłonni pracować zdalnie niż przedstawiciele starszych pokoleń, w tym tzw. baby boomers. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy za optymalny uważają system 2/3, czyli dwa lub trzy dni pracy z domu i trzy lub dwa dni pracy w biurze. Taki hybrydowy model, łączy zalety obu światów i pozwala zwiększyć efektywność pracy.

Autopromocja

Dlaczego praca hybrydowa cieszy się poparciem większości pracowników?

Badania pokazują, że pracownicy, którzy mają możliwość pracować z domu nie biorą L4 – mniej chorują. Odczuwają większe zadowolenie z warunków pracy i robią krótsze przerwy, rośnie więc ich produktywność, co przekłada się na lepsze wyniki.

Z drugiej jednak strony praca z domu niesie za sobą szereg poważnych zagrożeń.

Pracownicy zdalni są narażeni na poczucie izolacji przez pomniejszenie liczby interakcji społecznych. Izolacja wpływa na zmniejszenie transferu wiedzy i wymiany doświadczeń. Pracownicy tracą poczucie przynależności do zespołu i ducha współpracy w skutek czego zaczynają negatywnie postrzegać możliwość rozwoju swojej kariery. Równie dużym zagrożeniem jest brak umiejętności „wyłączenia się” z trybu praca i oddzielenie go od życia prywatnego, co prowadzi np. do przewlekłego stresu i bezsenności.

Model pracy hybrydowej stawia wiele wyzwań również przed kadrą zarządzającą. Jak panować nad zespołem pracującym zdalnie? Jak skutecznie delegować zadania? Jak utrzymać ducha współpracy, skuteczną komunikację i morale zespołu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liderzy często popełniają kluczowy błąd - wdrażają schematyczne, zewnętrzne rozwiązania zamiast wypracować własny model pracy. Każda firma jest inna i ma inne potrzeby, należy więc pamiętać, że nie ma uniwersalnego wzorca organizacji pracy.

Pomocne okazuje się przeanalizowanie dobrych praktyk stosowanych w innych przedsiębiorstwach i inspirowanie się nimi do wdrażania rozwiązań w naszej firmie.

Jak poprawić jakość pracy hybrydowej?

Oto kilka przykładów jak poprawić wydajność i zadowolenie z pracy zespołów pracujących hybrydowo.

Wprowadzenie dni bez spotkań

W modelu pracy zdalnej dużym obciążeniem dla pracowników są niekończące się spotkania on-line. Łatwość ich zaaranżowania niekoniecznie idzie w parze z ich celowością. Często są źle zorganizowane i zamiast wnosić wartość zabierają cenny czas pracowników.

Wpływ zastosowania dni bez spotkań okazał się znaczący w wielu firmach. Po wprowadzeniu jednego dnia w tygodniu, w którym nie odbywały się żadne zebrania, poprawiła się autonomia, komunikacja, zaangażowanie i satysfakcja z pracy, co zaowocowało zmniejszeniem mikrozarządzania i stresu, a w konsekwencji wzrostem wydajności.

W badaniach ustalono, że optymalna liczba dni wolnych od zebrań, to trzy w tygodniu. Przeznaczenie dwóch dni w tygodniu na spotkania jest niezbędne z dwóch powodów: utrzymania więzi społecznych i zarządzania tygodniowymi harmonogramami.

Coworking – połączenie środowiska biurowego z pełną elastycznością

Nawet gdy pandemia się skończy trend pracy z domu się utrzyma, o czym świadczą komunikaty wielu firm — w tym Facebooka, Twittera, Shopify i Slacka. Organizacje te planują umożliwić dużej liczbie zatrudnionych pracę z domu, praktycznie w nieskończoność. Inne firmy prawdopodobnie pójdą w ich ślady nie tylko po to, by zredukować koszty, ale także dlatego, że wielu pracowników nie chce już wracać do biur.

Przestrzeń coworkingowa daje pracownikom elastyczność i autonomię w wyborze tego, co jest dla nich odpowiednie. Zapewnienie swobody wyboru przestrzeni do pracy może być przełomowe pod względem przyciągania i utrzymania talentów w firmie.

Coworkingowe środowisko pracy może zwiększyć innowacyjność pracowników, poprawić ich relacje i produktywność. Społeczności coworkingowe mogą oferować nowe pomysły i nowe rozwiązania, z którymi w innym przypadku pracownicy by się nie spotkali.

Kolejną zaletą przenoszenia pracowników do przestrzeni coworkingowych jest znaczne obniżenie jednego z największych wydatków operacyjnych organizacji, jakim jest wynajem biura.

Wzmocnienie kultury organizacji

Ostatnio na rynku dostępnych jest wiele aplikacji i programów pomagających zwiększyć zaangażowanie pracowników w życie organizacji i budować kulturę opartą o pozytywną motywację. Coraz bardziej popularna staje się koncepcja Kudo Box. Cieszy fakt, że idea ta została wymyślona w polskiej firmie.

Wyobraźmy sobie, że w firmie stoi skrzynka, do której wszyscy możemy wrzucać kartki. Wrzucamy tylko takie, które w nagłówku mają napis "Świetna praca", "Dzięki za pomoc". Nie ma ograniczeń, za co chcemy wyrazić wdzięczność. Wszyscy w firmie mogą przekazywać sobie „podziękowania”, również ci, którzy pracują zdalnie.

Kudo Box i Kudo Cards pomagają nie tylko zmienić kulturę w organizacji. Pomagają też zmienić naszą mentalność ukształtowaną często przez tzw. model chwalenia przez krytykę. A przecież wszyscy, niezależnie od miejsca w organizacji, potrzebujemy pochwalenia i docenienia.

Podsumowując praca hybrydowa na stałe zagościła do organizacji, bez względu na ich wielkość i rodzaj działalności. Model ten cieszy się dużym poparciem pracowników i dobrze zorganizowany jest niewątpliwym atutem firmy jako pracodawcy.

Od kadry zarządzającej zależy, czy skutecznie zostaną utrzymane czynniki organizacyjne związane z wydajnością, takie jak komunikacja i morale pracowników. Kluczowym elementem w pracy zdalnej jest również zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Roksana Łukasik, Business Development Manager

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA