REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej
Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej
Shutterstock

REKLAMA

Praca hybrydowa przekonała już do siebie wielu pracodawców, bez względu na ich wielkość i rodzaj działalności. Model ten cieszy się dużym poparciem pracowników i dobrze zorganizowany jest niewątpliwym atutem firmy jako pracodawcy. Jak sprawić, by praca hybrydowa była wydajna i satysfakcjonująca dla pracowników i pracodawców?

Praca hybrydowa w 2022 roku

Gdyby Gabriel Garcia Marquez żył w naszych czasach mógłby śmiało pokusić się o tytuł powieści „Praca w czasach zarazy”, ponieważ rynek pracy nabrał zupełnie nowego wymiaru. Pandemia wymusiła na wszystkich firmach szybką reorganizację dotychczasowego modelu pracy, bez względu na to, czy były na to gotowe, czy nie. Niestety wiele z nich podczas zmian popełniło błędy, przez które spadła efektywność i zaangażowanie ich pracowników.  Nawet najlepsi zaczęli zmagać się z wypaleniem zawodowym i stopniowo odchodzić z firmy. Praca zdalna i model pracy hybrydowej stały się znakiem naszych czasów.

Z badania Work Reimagined Employer Survey 2021 przeprowadzonego przez EY wynika, że co drugi pracownik jest skłonny odejść, jeśli pracodawca nie uwzględni ich potrzeb dotyczących elastycznego trybu pracy. 9 na 10 badanych uważa ten aspekt za istotny czynnik wpływający na ich zadowolenie ze współpracy z danym pracodawcą.

Co ciekawe pod tym względem występują różnice pokoleniowe - młodsi pracownicy są bardziej skłonni pracować zdalnie niż przedstawiciele starszych pokoleń, w tym tzw. baby boomers. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy za optymalny uważają system 2/3, czyli dwa lub trzy dni pracy z domu i trzy lub dwa dni pracy w biurze. Taki hybrydowy model, łączy zalety obu światów i pozwala zwiększyć efektywność pracy.

Dlaczego praca hybrydowa cieszy się poparciem większości pracowników?

Badania pokazują, że pracownicy, którzy mają możliwość pracować z domu nie biorą L4 – mniej chorują. Odczuwają większe zadowolenie z warunków pracy i robią krótsze przerwy, rośnie więc ich produktywność, co przekłada się na lepsze wyniki.

Z drugiej jednak strony praca z domu niesie za sobą szereg poważnych zagrożeń.

Pracownicy zdalni są narażeni na poczucie izolacji przez pomniejszenie liczby interakcji społecznych. Izolacja wpływa na zmniejszenie transferu wiedzy i wymiany doświadczeń. Pracownicy tracą poczucie przynależności do zespołu i ducha współpracy w skutek czego zaczynają negatywnie postrzegać możliwość rozwoju swojej kariery. Równie dużym zagrożeniem jest brak umiejętności „wyłączenia się” z trybu praca i oddzielenie go od życia prywatnego, co prowadzi np. do przewlekłego stresu i bezsenności.

Model pracy hybrydowej stawia wiele wyzwań również przed kadrą zarządzającą. Jak panować nad zespołem pracującym zdalnie? Jak skutecznie delegować zadania? Jak utrzymać ducha współpracy, skuteczną komunikację i morale zespołu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liderzy często popełniają kluczowy błąd - wdrażają schematyczne, zewnętrzne rozwiązania zamiast wypracować własny model pracy. Każda firma jest inna i ma inne potrzeby, należy więc pamiętać, że nie ma uniwersalnego wzorca organizacji pracy.

Pomocne okazuje się przeanalizowanie dobrych praktyk stosowanych w innych przedsiębiorstwach i inspirowanie się nimi do wdrażania rozwiązań w naszej firmie.

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Jak poprawić jakość pracy hybrydowej?

Oto kilka przykładów jak poprawić wydajność i zadowolenie z pracy zespołów pracujących hybrydowo.

Wprowadzenie dni bez spotkań

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

W modelu pracy zdalnej dużym obciążeniem dla pracowników są niekończące się spotkania on-line. Łatwość ich zaaranżowania niekoniecznie idzie w parze z ich celowością. Często są źle zorganizowane i zamiast wnosić wartość zabierają cenny czas pracowników.

Wpływ zastosowania dni bez spotkań okazał się znaczący w wielu firmach. Po wprowadzeniu jednego dnia w tygodniu, w którym nie odbywały się żadne zebrania, poprawiła się autonomia, komunikacja, zaangażowanie i satysfakcja z pracy, co zaowocowało zmniejszeniem mikrozarządzania i stresu, a w konsekwencji wzrostem wydajności.

W badaniach ustalono, że optymalna liczba dni wolnych od zebrań, to trzy w tygodniu. Przeznaczenie dwóch dni w tygodniu na spotkania jest niezbędne z dwóch powodów: utrzymania więzi społecznych i zarządzania tygodniowymi harmonogramami.

Coworking – połączenie środowiska biurowego z pełną elastycznością

Nawet gdy pandemia się skończy trend pracy z domu się utrzyma, o czym świadczą komunikaty wielu firm — w tym Facebooka, Twittera, Shopify i Slacka. Organizacje te planują umożliwić dużej liczbie zatrudnionych pracę z domu, praktycznie w nieskończoność. Inne firmy prawdopodobnie pójdą w ich ślady nie tylko po to, by zredukować koszty, ale także dlatego, że wielu pracowników nie chce już wracać do biur.

Przestrzeń coworkingowa daje pracownikom elastyczność i autonomię w wyborze tego, co jest dla nich odpowiednie. Zapewnienie swobody wyboru przestrzeni do pracy może być przełomowe pod względem przyciągania i utrzymania talentów w firmie.

Coworkingowe środowisko pracy może zwiększyć innowacyjność pracowników, poprawić ich relacje i produktywność. Społeczności coworkingowe mogą oferować nowe pomysły i nowe rozwiązania, z którymi w innym przypadku pracownicy by się nie spotkali.

Kolejną zaletą przenoszenia pracowników do przestrzeni coworkingowych jest znaczne obniżenie jednego z największych wydatków operacyjnych organizacji, jakim jest wynajem biura.

Wzmocnienie kultury organizacji

Ostatnio na rynku dostępnych jest wiele aplikacji i programów pomagających zwiększyć zaangażowanie pracowników w życie organizacji i budować kulturę opartą o pozytywną motywację. Coraz bardziej popularna staje się koncepcja Kudo Box. Cieszy fakt, że idea ta została wymyślona w polskiej firmie.

Wyobraźmy sobie, że w firmie stoi skrzynka, do której wszyscy możemy wrzucać kartki. Wrzucamy tylko takie, które w nagłówku mają napis "Świetna praca", "Dzięki za pomoc". Nie ma ograniczeń, za co chcemy wyrazić wdzięczność. Wszyscy w firmie mogą przekazywać sobie „podziękowania”, również ci, którzy pracują zdalnie.

Kudo Box i Kudo Cards pomagają nie tylko zmienić kulturę w organizacji. Pomagają też zmienić naszą mentalność ukształtowaną często przez tzw. model chwalenia przez krytykę. A przecież wszyscy, niezależnie od miejsca w organizacji, potrzebujemy pochwalenia i docenienia.

Podsumowując praca hybrydowa na stałe zagościła do organizacji, bez względu na ich wielkość i rodzaj działalności. Model ten cieszy się dużym poparciem pracowników i dobrze zorganizowany jest niewątpliwym atutem firmy jako pracodawcy.

Od kadry zarządzającej zależy, czy skutecznie zostaną utrzymane czynniki organizacyjne związane z wydajnością, takie jak komunikacja i morale pracowników. Kluczowym elementem w pracy zdalnej jest również zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Roksana Łukasik, Business Development Manager

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

  Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

  Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

  Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

  Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

  Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

  Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

  Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

  REKLAMA

  Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

  Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

  Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

  Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

  Co to jest mentoring

  Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  REKLAMA

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  REKLAMA