REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekty ustaw, Urlop niewykorzystany

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w Kodeksie pracy - praca zdalna zastąpi telepracę

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Wiceszef MRPiPS zapowiedział, że praca zdalna zastąpi telepracę. Rozwiązanie polegające na unormowaniu świadczenia pracy na odległość ma być bardziej elastyczne.

Projekt nowej ustawy o OFE jest już gotowy

Projekt nowej ustawy o przekształceniu OFE w IKE jest już gotowy i w najbliższym czasie zostanie przedstawiony. Modyfikacji ulegną terminy wprowadzanych zmian.

Ponowne przeliczenie emerytury także dla innych roczników niż 1953?

Powstał projekt mający na celu ponowne przeliczenie wysokości emerytur także dla innych roczników niż 1953. Przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS traktujący o obniżeniu świadczenia emerytalnego o pobraną wcześniejszą emeryturę dotknął również inne roczniki, np. mężczyzn odchodzących na wcześniejsze emerytury branżowe (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach).

Obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie obniży zasiłków - projekt

Wszystko wskazuje na to, że obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie wpłynie na zaniżenie wysokości zasiłków. Rząd pracuje nad projektem dotyczącym ustalania kwoty zasiłku z uwzględnieniem wynagrodzenia w wysokości obowiązującej przed obniżeniem wymiaru czasu pracy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca 2020 r.?

Być może dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie funkcjonował do końca 2020 r. Posłanki KO wniosły projekt ustawy przedłużający prawo do zasiłku przysługującego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu koronawirusa.

Powstał projekt chroniący kobiety w ciąży przed obniżeniem zasiłku macierzyńskiego

Powstał senacki projekt chroniący kobiety w ciąży przed obniżeniem zasiłku macierzyńskiego. Chodzi o sytuację obniżenia wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa w czasie ciąży pracownicy, co może skutkować niższym zasiłkiem macierzyńskim.

Szersza definicja mobbingu początkiem do wyrównania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn

Zdaniem Koalicji Bezpieczni w Pracy rozszerzenie definicji mobbingu jest dobrym początkiem dla wyrównania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w Polsce. Aby jednak sytuacja na rynku pracy uległa zmianie, niezbędna jest edukacja pracowników na temat mobbingu, sposobach przeciwdziałania oraz procedur antymobbingowych.

Mobbing a różnicowanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - projekt zmian w Kodeksie pracy

Poselski projekt zmian Kodeksu pracy rozszerza definicję mobbingu. Miałoby nim być również różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika.

Przełom w sprawie emerytur rocznika 1953

Problem emerytur osób z rocznika 1953 w końcu zostanie rozwiązany. Emeryci otrzymają zwrot różnicy pomiędzy pobieraną emeryturą, a emeryturą jaką powinni otrzymywać. Renty rodzinne ulegną ponownemu przeliczeniu, a postępowania w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury zostaną zawieszone lub umorzone.

Koronawirus: Pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy

Okazuje się, że w związku z epidemią koronawirusa pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy. Kolejnym działaniem podjętym w czasie kryzysu było zaprzestanie rekrutacji. Przedsiębiorcy chętnie korzystali też ze zwolnienia ze składek ZUS.

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. - ile dni, kiedy, gdzie

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. przysługuje jak dotychczas w wymiarze 20 lub 26 dni. Tarcza 4.0 wchodzi w życie, więc o terminie wykorzystania urlopu zaległego podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii może jednostronnie zdecydować pracodawca. Dotychczas Kodeks pracy nakazywał wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września roku następnego. Kiedy i gdzie wyjechać na wakacje w 2020 r.?

Zaległy urlop wypoczynkowy 2020

Jeśli pracownik w 2020 r. posiada zaległy urlop wypoczynkowy z 2019 r., powinien zgodnie z Kodeksem pracy wykorzystać go do 30 września 2020 r. Niewykorzystanie pełnego urlopu do dnia rozwiązania stosunku pracy wiąże się z obowiązkiem wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 28 czerwca 2020 r. także dla rodziców dzieci zdrowych do 8. roku życia. Ta sama data dotyczy zasiłku opiekuńczego dla rolników. Ustawa została zmieniona, a nowe przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 25 maja 2020 r.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie kryzysowe - projekt ustawy

Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt ustawy o świadczeniu kryzysowym, który zakłada podwyższenie zasiłków dla bezrobotnych oraz wprowadzenie dodatkowego świadczenia pieniężnego na czas początkowej fazy kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa - świadczenia kryzysowego. Przedstawiamy opinię OPZZ.

Ile wynosi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2020 roku

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy się pracownikom, którzy nie wykorzystali urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak w 2020 roku obliczyć współczynnik urlopowy?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2019 r.

Prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy powstaje i staje się wymagalne w dacie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jaki współczynnik ekwiwalentowy należy stosować w 2019 r.?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2018 r.

Pracownikom, którzy nie wykorzystali urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jak w 2018 roku obliczyć współczynnik urlopowy?

Zatrudnianie cudzoziemców 2018

Większość zmian przewidzianych przez projektowaną ustawę z dnia z 20 lipca 2017 roku - o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Nowy projekt ustawy dotyczy przede wszystkim wykonywania pracy krótkoterminowej, zezwoleń na pracę oraz pracy sezonowej.

Pełnopłatne zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy

Funkcjonariusze służb mundurowych i specjalnych domagają się przywrócenia 100 proc. uposażenia na zwolnieniu lekarskim. Projekt takich zmian trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformowało w środę MSWiA.

Zasiłek pogrzebowy - senacka komisja przeciw podwyżce świadczenia

Projekt nowelizacji ustawy zakłada przyznanie rodzinie po śmierci bliskiej osoby zasiłku w wysokości 6 tys. zł. Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz komisja ustawodawcza zarekomendowały jego odrzucenie.

Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Rząd przygotował projekt zakładający duże zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje jego przyjęcie. Jeśli posłowie zagłosują za - nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął poprawiony projekt zmian w zatrudnianiu cudzoziemców. Przewiduje on m.in. roczne limity zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zmiany te budzą wątpliwości Pracodawców RP.

Ważne zmiany ws. spółdzielni socjalnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian, który zakłada zwiększenie wparcia finansowego oraz ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Nowe przepisy dotyczące outsourcingu pracowniczego

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksu pracy. Nowe przepisy dotyczą m.in. outsourcingu pracowniczego i mają na celu ukrócenie działalności nieuczciwych firm, które dokonywały wielomilionowych oszustw kosztem podatników i uczciwych przedsiębiorców.

Wpłaty dla ZUS jednym przelewem od 2018 r.? Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeks pracy. Uproszczony ma zostać system przekazywania składek do ZUS. Wpłat będzie można dokonać jednym przelewem, na indywidualny rachunek płatnika składek.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy 2016

Ekwiwalent przysługuje wyłącznie w przypadku niewykorzystania należnego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz jak ustalić wysokość współczynnika ekwiwalentowego na 2016 r.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2016 r.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi, który zakończył współpracę z daną firmą i w trakcie trwania umowy nie miał możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze. W 2016 r. współczynnik ekwiwalentu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 20,67 lub 21. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się ekwiwalent za niewykorzystany czas wolny.

Projekt ws. wieku emerytalnego trafi do Sejmu

Projekty ws. obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku będą po kolei składane w najbliższych dniach do Sejmu - zapowiedział w piątek, 18 września prezydent Andrzej Duda.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje jedynie w przypadku braku możliwości wykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w naturze. W 2015 r. współczynnik ekwiwalentu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 21.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U.1997.2.14 ze zm.).

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalnym prawem pracowniczym. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym ten nabył do niego prawo. Co z urlopem, którego pracownik nie wykorzysta w danym roku?

Ustalanie wymiaru urlopów wypoczynkowych – najczęstsze problemy z praktyki

Prawidłowe ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego i jego udzielenie jest obowiązkiem pracodawcy. Niewypełnienie tego obowiązku skutkuje poważnymi konsekwencjami dla pracodawcy, gdyż nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru jest wykroczeniem zagrożonym grzywną w wysokości od jednego do trzydziestu tysięcy złotych.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony zgodnie z planem urlopów w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w tym terminie udziela się do dnia 30 września roku następnego. Czy roszczenie o urlop ulega przedawnieniu?

Urlop na wypowiedzeniu

Urlop w okresie wypowiedzenia powinien być wykorzystany w całości. Jeśli pracodawca udzieli pracownikowi nawet bez uzgodnienia w tym czasie urlopu, pracownik ma obowiązek go wykorzystać.

Plan urlopów - sporządź go prawidłowo

Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Jak prawidłowo sporządzić plan urlopów

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Pracodawca musi wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w dniu ustania stosunku pracy. Obliczając jego wysokość, należy pamiętać, że do obliczeń wykorzystuje się współczynnik urlopowy ustalany na dany rok kalendarzowy, w którym nastąpi wypłata ekwiwalentu.

Ustalanie planu urlopów – rozstrzygamy twoje wątpliwości

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

W dniu rozwiązania stosunku pracy pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Dotyczy to zarówno urlopu zaległego, jak i bieżącego. Wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić ostatniego dnia zatrudnienia, bowiem w przypadku niedotrzymania tego terminu pracownikowi przysługują odsetki za zwłokę.

Jak ustalić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, jeżeli pracownik otrzymywał składniki wynagrodzenia w różnej wysokości

Z dniem 30 maja br. jeden z naszych pracowników rozwiązał umowę o pracę i nabył prawo do ekwiwalentu za 11 dni niewykorzystanego urlopu. Pracownik był zatrudniony na pełny etat od poniedziałku do piątku. Do końca lutego br. wykonywał pracę na stanowisku asystenta sprzedaży i otrzymywał wynagrodzenie określone według stawki miesięcznej 2000 zł brutto oraz premię od sprzedaży w wysokości 6% zysku od sprzedanych przez niego w danym miesiącu produktów. Od marca pracownik był zatrudniony na stanowisku przedstawiciela handlowego i otrzymywał wynagrodzenie określone według stawki miesięcznej 2500 zł brutto, premię regulaminową w wysokości 8% zysku od sprzedanych przez niego w danym miesiącu produktów oraz dodatek stażowy 300 zł. W lutym pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego, a w kwietniu był chory przez 5 dni. Jak należy naliczyć pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r.

Pracownica ma zaległy urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r. Nie wykorzystała go z powodu długotrwałej choroby. Pracownica zachorowała pod koniec 2010 r. w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego za 2010 r., który został wówczas przerwany. Obecnie pracownica przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i nadal jest u nas zatrudniona. W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy pracownicy za 2010 r. i 2011 r.?

Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych

Od 2012 r. pracownik ma prawo wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września. Termin ten ma zastosowanie do urlopu niewykorzystanego w 2011 r.

Kiedy należy dopełnić podstawę ekwiwalentu za urlop

Pracodawca, obliczając podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, musi pamiętać, aby uzupełnić wynagrodzenie za miesiące, których pracownik nie przepracował w całości.

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Jak sporządzić plan urlopów

Pracodawca powinien sporządzić plan urlopów na następny rok najpóźniej do 31 grudnia danego roku. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający.

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Ubezpieczenie zdrowotne - rząd pracuje nad zmianą zasad opłacania składek

Rząd pracuje nad nowymi zasadami opłacania składek zdrowotnych przez rolników - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem projekt ustawy w tej sprawie trafi wkrótce do Sejmu.

Zaległy urlop będzie można wykorzystać do 30 września - prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Świadectwo pracy - nowelizacja rozporządzenia

Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zmiana przepisów ma na celu ujednolicenie zasad wydawania świadectwa pracy.

Prace nad nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu rozpoczną się w następnej kadencji Sejmu

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zakłada stopniowe podwyższanie płacy - do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wszystkie kluby opowiedziały się za kontynuowaniem prac nad tym projektem.

REKLAMA