REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona zdrowia, świadczenie rehabilitacyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłki wypłacane przez ZUS

Zasiłki są świadczeniem przysługującym za czas niezdolności do pracy z ubezpieczenia chorobo­wego lub wypadkowego osobom, które podle­gają tym ubezpieczeniom. Z ubezpieczenia chorobowego wypłacany jest: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, zasiłek wyrównawczy.

Ochrona pracowników przed czynnikami szkodliwymi i uciążliwymi w pracy

Zakład pracy, w którym występują czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia pracowników, powinien w szczególny sposób chronić swoich pracowników, m.in. poprzez dokonywanie pomiarów w środowisku pracy, eliminować zagrożenie a także kierować na okresowe badania lekarskie.

Abonament medyczny dla pracowników - definicja

Podstawową definicją abonamentu medycznego jest opłacone prawo do korzystania z prywatnych usług medycznych przez pracownika. Czy abonament medyczny jest przychodem pracownika?

Świadczenie rehabilitacyjne od 1 października 2015 r. bez waloryzacji

Od 1 października 2015 r. wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale wynosi 97,8%. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, które zostanie przyznane pomiędzy 1 października a 31 grudnia 2015 r. nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

Bezpłatna rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej

Z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS korzysta coraz więcej osób. ZUS sukcesywnie rozszerza listę schorzeń. W ciągu 20 lat z programów realizowanych przez ZUS skorzystało ponad milion osób.

Przeciwwskazania zdrowotne do pracy a zapewnienie innej pracy przez pracodawcę

Konsekwencją badania lekarskiego może być wydanie przez lekarza zaświadczenia o zdolności do pracy z przeciwwskazaniami zdrowotnymi np. do pracy w nocy. Co w sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości zapewnić pracownikowi innej pracy? Czy może rozwiązać umowę o pracę?

Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Pracownik ma prawo do powstrzymywania się od wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, może on odmówić wykonywania pracy. Czy za czas powstrzymywania się od pracy otrzyma wynagrodzenie?

Narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące

W ocenie MZ narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące jest niewielkie, a ich wynagrodzenie nie odbiega od poziomu zarobków innych techników medycznych.

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - 28 kwietnia

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy przypada na 28 kwietnia każdego roku. W Polsce obchodzony jest od 2004 r. Inicjatywa ta obchodzona jest w ponad 70 krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy oraz Chorób Zawodowych.

Prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników

Coraz częściej polskie firmy wprowadzają prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników. Zdrowy i wypoczęty, skutecznie łączący życie zawodowe z prywatnym pracownik jest bardziej zaangażowany w pracę i efektywniej wykonuje swoje obowiązki. Corporate wellness zyskuje więc na znaczeniu.

Wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2015 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2015 r. wynosi 105,4%.

Wellness w firmie (2)

Największym problemem pracodawców jest współcześnie bierna obecność pracowników w pracy. Nieobecność fizyczną można łatwo zauważyć. Tymczasem nieobecność w pracy duchem jest już dużo trudniej wykryć. Jak walczyć z tym zjawiskiem?Jaki wpływ na zaangażowanie i efektywność pracy ma polityka wellness w firmie?

Wellness w firmie (1)

Dziś, w obliczu rosnącej świadomości ekologii i profilaktyki zdrowia, prognozy starzejącego się społeczeństwa, a z drugiej strony, wzrostu tempa życia i towarzyszącego mu braku poczucia równowagi życiowej, trend wellness w firmie stał się realną potrzebą zarówno po stronie pracownika, jak i jego pracodawcy. Dynamicznie rośnie liczba organizacji, które wdrażają programy wellness. I bardzo im się to opłaca.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2015 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2015 r. wynosi 97,1%. Wysokość świadczeń rehabilitacyjnych, które zostaną przyznane pomiędzy 1 stycznia a 31 marca 2015 r., nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze

Ergonomia w miejscu pracy to sposób na niższe koszty pracownicze. Przyczynia się do uzyskania przez pracodawcę oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów.

Rodzaje świadczeń powypadkowych

Osobie, która uległa wypadkowi przy pracy, przysługują określone świadczenia powypadkowe. Należą do nich m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne oraz jednorazowe odszkodowanie z ZUS. W jakiej wysokości przysługują te świadczenia?

Świadczenie rehabilitacyjne od 1 października 2014 r. bez waloryzacji

Od 1 października 2014 r. wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale wynosi 97,8%. Wysokość każdego świadczenia rehabilitacyjnego, które zostanie przyznane pomiędzy 1 października a 31 grudnia 2014 r., nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

Nowy wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r. Ile wynosi?

Świadczenia rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom ubezpieczonym, które pozostają niezdolne do pracy, a wyczerpały możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Podstawą ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest złożenie wniosku w oddziale ZUS wraz z wymaganymi dokumentami.

Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne

Zgodnie z przepisami bhp pracodawca ma obowiązek w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) zapewnić określonym pracownikom posiłki profilaktyczne. Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne?

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany

Ustawą z dnia 7.12.2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2012.154), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., wprowadzono istotne zmiany w zakresie przyznawania i wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Dodatkowo od dnia 1.07.2013 r. wysokość świadczenia ustalono na kwotę 620 zł miesięcznie.

Ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i sposób jego wypłaty

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP zawiera Kodeks pracy, rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy praz przepisy bhp dotyczące wykonywania prac w różnych branżach. Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 % podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75 % tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100 % tej podstawy.

Badania lekarskie pracowników

Badania lekarskie pracowników to profilaktyczna ochrona zdrowia. Wyróżnia się wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest ich przeprowadzanie w miarę możliwości w godzinach pracy. Kto pokrywa koszty badań?

Przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy

Przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy jest krokiem rozsądnym ze strony pracodawcy. Stres bowiem może być przyczyną wielu negatywnych konsekwencji dla samego pracodawcy i prowadzonego przez niego zakładu pracy. Nie można nie wspomnieć również o konsekwencjach, jakie stres wywiera na zdrowie pracowników.

Przyczyny i skutki stresu w miejscu pracy

Stres w miejscu pracy może mieć poważne skutki zdrowotne dla pracowników oraz duże skutki ekonomiczne dla pracodawcy. Warto jest więc znać przyczyny stresu, aby móc z nim skutecznie walczyć.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Urlop zdrowotny dla nauczycieli, inaczej nazywany urlopem na poratowanie zdrowia, przysługuje nauczycielom, na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Urlop ten jest dodatkowym przywilejem nauczycieli, przyznanym im przez ustawodawcę, obok innych uprawnień urlopowych.

Czas pracy niepełnosprawnych - orzecznictwo

Czas pracy niepełnosprawnych może być skrócony. Uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconego czasu pracy jest niezgodne z Konstytucją.

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka i świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny , świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy). Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego.

Ochrona pracy kobiet

Ochrona pracy kobiet jest szczególnie widoczna w przepisach Kodeksu pracy, które zakazują zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Szczegółowy wykaz tych prac zawiera rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.

Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym, został przyznany przez ustawodawcę tylko niektórym pracownikom (grupom zawodowym). Są nimi m. in. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, strażacy lub górnicy.

Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Środki ochrony indywidualnej to środki noszone bądź trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń.

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników - integracja europejska

Polska w sposób obszerny reguluje kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jaki jest stan wdrożenia do prawa polskiego dyrektyw Wspólnot Europejskich dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakresie należącym do kompetencji ministra właściwego do spraw pracy?

BHP – podstawowe informacje dla pracodawców

Szkolenia bhp, badania lekarskie, posiłki i napoje profilaktyczne, środki ochrony indywidualnej – o to musi zadbać pracodawca. Jednak to nie wszystkie obowiązki nałożone na pracodawcę przez przepisy BHP. Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga ochrona zdrowia pracownika?

Świadczenie rehabilitacyjne - podjęcie pracy

Pracownikowi niezdolnemu do pracy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Co dzieje się w przypadku stwierdzenia, że pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne podjął w innym miejscu pracę zarobkową?

Woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników – obowiązki pracodawcy

Komu przysługuje woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne? Zgodnie z prawem pracodawca zapewnia wszystkim pracownikom wodę pitną niezależnie od warunków atmosferycznych. Natomiast przy zatrudnianiu pracowników na stałe lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca ma obowiązek zapewnienia także profilaktycznych posiłków i napojów.

Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę?

Młodociani - badania lekarskie

Młodociani to grupa szczególnie chroniona przez prawo pracy. Badania lekarskie młodocianych muszą obejmować badania wstępne, okresowe i kontrolne. Co zrobi pracodawca, gdy w trakcie badań okresowych okaże się, że młody pracownik utracił zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku?

Badania okresowe wykazujące przeciwwskazania do zajmowania dotychczasowego stanowiska

Na pracodawcy ciąży obowiązek kierowania pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne. W wyniku przeprowadzonych badań okresowych lekarz może stwierdzić, że dany pracownik nie powinien wykonywać obowiązków pracowniczych na dotychczasowym stanowisku. W takiej sytuacji pracodawca przede wszystkim zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy i przenosi go na inne stanowisko.

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Skierowanie pracownika na badania okulistyczne, mimo że poprzednie są wciąż aktualne

Pracownik podczas ostatnich badań okresowych uzyskał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o konieczności pracy w okularach korekcyjnych. Niemniej jednak badanie to odbyło się 3 lata temu (wciąż jest ważne). Pracownik dopiero teraz chce te okulary zrobić. Czy mamy ponownie wysyłać go na badanie?

Obowiązki pracodawcy związane z eliminacją hałasu

Na terenie zakładu pracy dokonano zakupu nowej maszyny. Po uruchomieniu okazało się, że jest ona bardzo głośna. Przy maszynie prace wykonuje 2 pracowników, a na terenie tego samego pomieszczenia pracuje jeszcze 5 pracowników przy innej maszynie. Czy i jakie działania musi podjąć pracodawca z uwagi na zagrożenie nadmiernym hałasem? – pyta Czytelnik z Myślenic.

Jak prowadzić rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia

Pracodawca powinien stworzyć i uzupełniać na bieżąco rejestr czynników szkodliwych, które występują w zakładzie pracy. Ma także prowadzić kartę badań i pomiarów tych czynników.

Jak przygotować specyfikację techniczną na zakup fotela

Najczęstszym błędem popełnianym przy opisie pracowniczego fotela obrotowego jest brak opisu. Planując wymianę sprzętów w firmie, należy uwzględnić przede wszystkim elementy związane z bezpieczeństwem pracy.

Obowiązek zapewnienia pomieszczeń higieniczno - sanitarnych

Jakie są wymogi przy zakupie biurka pracowniczego

Praca przy niedostosowanym do pracownika biurku może wpływać na jego samopoczucie i efektywność pracy. Dlatego warto tak zaplanować wyposażenie stanowiska pracy, aby sprzęty umożliwiały regulacje i były wykonane z odpowiedniego materiału.

Warunki przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczonemu, który jest nadal niezdolny do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem przyznania świadczenia jest to, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych

W naszym biurowcu działa klimatyzacja. Jak często powinna być ona czyszczona? Jakie przepisy regulują tę kwestię?

Czy pracodawca może nakazać usunięcie owłosienia z niektórych części ciała pracownikom?

Na terenie restauracji właściciel nakazał zatrudnionym kelnerom usunięcie owłosienia z rąk i twarzy, motywując to względami estetycznymi i higienicznymi związanymi z nową polityką firmy. Zagroził, iż w przypadku niewykonania polecenia będzie stosował kary pieniężne, a nawet rozwiąże umowy o pracę. Czy pracodawca może nakazać usunięcie owłosienia niektórych partii ciała grupie bądź wszystkim pracownikom wykonującym pracę na terenie zakładu pracy? W jakich przypadkach?

REKLAMA