reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Jeżeli ubezpieczony ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne (z ubezpieczenia chorobowego lub z ubezpieczenia wypadkowego) pracodawca ma obowiązek wypełnić i złożyć do ZUS następujące dokumenty:

  • oświadczenie na druku ZUS Np-7,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy (chyba że oświadczenie składa ubezpieczony, którego niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia, albo osoba prowadząca pozarolniczą działalność),
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub kartę wypadku (w przypadku niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy),
  • decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaną przez inspektora sanitarnego (w przypadku choroby zawodowej).

Prawidłowość i terminowość złożenia powyższych dokumentów jest niezbędnym warunkiem do nabycia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

WAŻNE!

Podstawą do podjęcia przez płatnika składek lub ZUS wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest decyzja wydana na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego przez okres 182 dni lub 270 dni (jeżeli niezdolność została spowodowana gruźlicą albo gdy przypada na okres ciąży) jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Termin na złożenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na wniosek ubezpieczonego. Pracodawca powinien pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego (zgodnie z pouczeniem zamieszczonym na druku ZUS Np-7).

WAŻNE!

Druk Np-7 należy złożyć co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pełnego okresu zasiłkowego.

Ma to na celu zachowanie ciągłości w wypłacie świadczeń za okres niezdolności do pracy. Jeśli jednak termin ten nie zostanie dotrzymany, nie będzie miało to wpływu na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i jego wysokość, ale może opóźnić wydanie decyzji, a tym samym wypłatę świadczenia.

Konieczność pouczenia pracownika o potrzebie złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ciąży również na lekarzu prowadzącym, który nie później niż na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego powinien przeprowadzić badanie pracownika i ocenić, czy stan jego zdrowia uzasadnia zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub ewentualnie renty z tytułu niezdolności do pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama