REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny, Uprawnienia pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Czy przepisy prawa pracy określają termin wypłaty tego świadczenia należnego pracownikowi ?

Czy pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o posiadanym stopniu niepełnosprawności?

Bardzo często pracownicy zadają pytanie, czy mają obowiązek poinformować pracodawcę o posiadaniu stopnia niepełnosprawności. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy dany pracownik chce skorzystać z uprawnień przyznanym przez przepisy prawa osobom niepełnosprawnym.

Odmowa pracy w godzinach nadliczbowych

Przeważająca część doktryny prawa pracy oraz orzecznictwa stoi na stanowisku, iż pracownik nie ma prawa odmówić zastosowania się do polecenia pracodawcy o pracy w godzinach nadliczbowych. Nie dotyczy to jednak pewnych grup pracowników np. kobiet w ciąży lub pracowników niepełnosprawnych.

Współczynnik do obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w 2017 r.

Wartość współczynnika urlopowego w 2017 r., służącego do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu niedziel, świąt i dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, wynosi 20,83.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy w 2017 r.

W 2017 roku nastąpiła zmiana wysokości współczynnika urlopowego służącego do wyliczenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wynosi on 20,83. Jak krok po kroku ustalić ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy?

Urlop wychowawczy a ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym od marca 2015 r. W listopadzie 2016 r. nastąpiło rozwiązanie umowy z uwagi na likwidację stanowiska. Czy pracownicy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za 2015 r. i 2016 r.?

Współczynnik urlopowy w 2017 r.

Współczynnik urlopowy ustala się corocznie i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo w tym roku. Jak w 2017 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powstaje z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak krok po kroku obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy 2016

Ekwiwalent przysługuje wyłącznie w przypadku niewykorzystania należnego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz jak ustalić wysokość współczynnika ekwiwalentowego na 2016 r.

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego do nowej pracy - wzór porozumienia

Pracodawca i pracownik mogą zgodnie postanowić o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego podczas kolejnego zatrudnienia. Porozumienie o wykorzystaniu urlopu podczas kolejnej umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego porozumienia oraz zasady przeniesienia urlopu do nowego pracodawcy.

Telepraca - ekwiwalent za używanie własnego sprzętu

Telepracownikowi, który używa własnych urządzeń przy codziennej pracy przysługuje z tego tytułu ekwiwalent pieniężny. Strony mogą w umowie określić zasady wykorzystywania sprzętu będącego własnością telepracownika, który jest niezbędny do wykonywania telepracy.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2016 r.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi, który zakończył współpracę z daną firmą i w trakcie trwania umowy nie miał możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze. W 2016 r. współczynnik ekwiwalentu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 20,67 lub 21. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się ekwiwalent za niewykorzystany czas wolny.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2016 roku

Współczynnik urlopowy służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał. Jak w 2016 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Wysokość ekwiwalentu za odzież i obuwie robocze

Zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia robo­czego jest jednym z elementów wypełniania przez pracodawcę obowiązków w zakresie zapewnie­nia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu pracy. Pracodawca powinien zapewnić wydanie odzieży i obuwia roboczego nowo zatrud­nionemu pracownikowi, jeżeli wymagają tego prze­pisy bhp. Obowiązek ten dotyczy również sytuacji, gdy w czasie zatrudnienia następuje zmiana sta­nowiska pracy na wymagające używania odzieży i obuwia roboczego.

Kiedy przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent pieniężny wypłacany jest każdemu pracownikowi za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy jeśli nastąpi rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Ekwiwalent pieniężny powinien zostać wypłacony pracownikowi w ostatnim dniu pracy. Czy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent pieniężny w każdej sytuacji rozwiązania umowy o pracę?

Rodzaje ekwiwalentów pracowniczych w Kodeksie pracy

Ekwiwalenty pracownicze w szczególności rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. Kodeks pracy wyróżnia m.in. ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obu­wia roboczego a także ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży roboczej.

Czy pracownik lub gość przebywający na terenie zakładu może odmówić badania trzeźwości

Zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego pracodawca może uruchomić procedurę badania trzeźwości pracownika wyłącznie w razie uzasadnionego podejrzenia znajdowania się przez pracownika w stanie nietrzeźwości. Gdy pracownik odmówi badania, a jednocześnie jego zachowanie obiektywnie nie będzie rodzić uzasadnionych wątpliwości, że znajduje się pod wpływem alkoholu pracodawca nie będzie miał zatem środków do „przymuszenia” pracownika do poddania się badaniu.

Ekwiwalent za deputat węglowy dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych

Ekwiwalent za deputat węglowy dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych był przedmiotem prac Sejmu podczas 95. posiedzenia. Nowelizacja ustawy umożliwi dalsze wypłacanie ekwiwalentu pieniężnego byłym pracownikom przedsiębiorstw robót górniczych po 1 stycznia 2016 r. aż do wygaśnięcia prawa do ekwiwalentu.

Niestawienie się w pracy przed czasem a kara porządkowa

Pracodawca zarządził, aby pracownicy znajdowali się w miejscu pracy 10 minut przed godziną rozpoczęcia pracy. Czy niestawienie się w pracy przed czasem może być przyczyną nałożenia na pracownika kary porządkowej?

Ekwiwalent za węgiel także dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych

Ekwiwalent za węgiel, oprócz byłych pracowników kopalń, będzie przysługiwał także byłym pracownikom przedsiębiorstw robót górniczych. Mają go otrzymywać od dnia 1 stycznia 2016 r.

Badanie trzeźwości pracownika

Badanie trzeźwości pracownika może odbyć się za żądanie pracodawcy albo pracownika. Nie budzi wątpliwości, że badanie może być wykonane przez Policję czy Straż Miejską. Problemy pojawiają się przy wykonywaniu badania trzeźwości przez pracodawcę.

Ulgi dla tworzących zakładowe żłobki, kluby dziecięce i przedszkola

Ulgi podatkowe dla tworzących zakładowe żłobki, kluby dziecięce i przedszkola przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nad którym trwają prace w Sejmie.

Rosyjskie embargo i potrzeba szkolenia pracowników - wsparcie dla pracodawców

Pracodawcy, których firmy ucierpiały na skutek nałożenia na Polskę rosyjskiego embarga oraz pracodawcy, którym brakuje funduszy na szkolenia dla pracowników mogą skorzystać z finansowego wsparcia. Jednak ze względu na niewiedzę przedsiębiorców o dostępnych środkach zainteresowanie pomocą jest niewielkie.

Ostrzeżenie czy groźba bezprawna?

W myśl art. 87 k.c., kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe. Czy oświadczenie zakładu, że wypowie podwładnemu angaż, jeżeli ten nie zgodzi się na propozycję przekształcenia dotychczasowej umowy na czas nieokreślony w terminową stanowi groźbę bezprawną?

Dowóz pracowników do pracy - zmiany

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie zmiany w dowozie pracowników do pracy. Przedsiębiorca, który organizuje dowóz pracowników do pracy autobusem ma prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Wypłata ekwiwalentów za deputat węglowy za 2014 r.

Deputat węglowy w naturze będzie wydawany w kopalniach od 22 grudnia 2014 do 30 czerwca 2015 r. Natomiast ekwiwalent pieniężny będzie mógł być zrealizowany dopiero w grudniu 2015 r.

Zatrudnienie osób skazanych

Zatrudnienie osób skazanych jest możliwe, ale tylko za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego, które powinny zapewnić prawidłowy przebieg odbywania kary pozbawienia wolności. Jakie korzyści z zatrudniania osób pozbawionych wolności mają pracodawcy?

Wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej

Jeśli na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej, powinien on również dbać o jej czystość i konserwację. Jaka jest wysokość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej, gdy pracownik sam kupi i czyści odzież roboczą?

Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić - może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Wówczas musi wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

Dowóz pracowników do pracy

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę poza miejscem zamieszkania. Niektórzy pracodawcy decydują się na zapewnienie swoim pracownikom nieodpłatnego dowozu do miejsca pracy. Czy pracodawcy mają taki obowiązek i czy dowóz do pracy stanowi dla pracowników dodatkowy przychód podlegający opodatkowaniu?

Ekwiwalent za Internet dla telepracownika

Telepraca jest charakterystyczną formą pracy, dopuszczoną przez Kodeks pracy. Telepracownik może do wykonywania telepracy używać własnego sprzętu. Co z wykorzystywanym łączem internetowym pracownika. Czy pracownik taki może uzyskać od pracodawcy ekwiwalent za Internet?

Pracownik pod wypływem alkoholu - dozwolone działania pracodawcy

Jak powinien zachować się pracodawca, kiedy zachodzi podejrzenie, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu? Czy pracodawca ma prawo poddania pracownika badaniom alkomatem? O tym poniżej.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych praw pracownika. Jak należy wykorzystać to uprawnienie w sytuacji, gdy umowa została wypowiedziana? W jaki sposób udziela się urlopu w okresie wypowiedzenia?

Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem należnym pracownikowi w sytuacji, w której nie wykorzysta on z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik. Ile będzie wynosił ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w danym roku kalendarzowym, a którego nie wykorzystał w naturze. Współczynnik ten ustalany jest odrębnie dla każdego roku kalendarzowego.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW - wyrok TK

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW przysługuje niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby. Dwukrotne niestawienie się bez usprawiedliwienia przed komisją lekarską w celu określenia stanu zdrowia nie pozbawia funkcjonariusza ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Czy zlecenie pracownikowi innej pracy zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego?

Umowa o pracę zawiera warunki pracy i płacy, a w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem jego składników, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy przez pracownika. Czy zlecenie pracownikowi innej pracy zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego?

Czytnik linii papilarnych - kontrola czasu pracy przez pracodawcę

Zdarza się, że pracodawcy montują w zakładach pracy urządzenia będące czytnikami linii papilarnych. Mają one na celu kontrolę czasu pracy pracowników przez pracodawcę. Czy przetwarzanie danych biometrycznych przez pracodawcę jest zgodne z prawem?

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jednostronnie przez pracodawcę albo na podstawie porozumienia stron. Jeżeli skrócenia dokonuje samodzielnie pracodawca – powodem wypowiedzenia muszą być przyczyny niedotyczące pracownika. Ponadto możliwość jednostronnego skrócenia wypowiedzenia odnosi się tylko do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Wynagrodzenie i składki ZUS dla sędziującego zawody

Szkoły, które organizują zawody sportowe, muszą wypłacać wynagrodzenie osobom sędziującym zawody. W jaki sposób wynagradzać sędziów, którzy nie są pracownikami szkoły? Skorzystać z formy ekwiwalentu sędziowskiego czy zawrzeć umowę zlecenia? Jak wpływa to na składki ZUS?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 roku

Współczynnik ten służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za 1 dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał w naturze. Ustala się go odrębnie w każdym roku kalendarzowym.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U.1997.2.14 ze zm.).

Potrącenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na dokonanie określonych w Kodeksie pracy potrąceń. Czy możliwe jest potrącenie z ekwiwalentu za urlop udzielonej pracownikowi zaliczki?

Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest możliwe. Co do zasady pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim jest jednak chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca może jednak zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu jeśli dopuści się on ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Granice ochrony kończą się również w przypadku długotrwałej nieobecności pracownika w pracy bez jego winy.

Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu?

Prawie przez cały 2012 r. pracownik chorował. Nie miał więc możliwości zgłosić terminu swojego urlopu do planu na ten rok ani tym bardziej go wykorzystać. Złożył wniosek o udzielenie zaległego urlopu w lutym. Pracodawca jednak odmówił. Ponadto zagroził, że jeżeli pracownik nie przyjdzie do pracy, zostanie dyscyplinarnie zwolniony. Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu? Czy rzeczywiście można zwolnić pracownika za niestawienie się do pracy?

Opodatkowanie ekwiwalentu za media i Internet wypłacanego telepracownikowi

Jedną z form współpracy jest zatrudnienie pracownika w ramach telepracy. Z uwagi na jej specyfikę pracodawca ma m. in obowiązek dostarczenia telepracownikowi sprzętu niezbędnego do pracy. Strony mogą również umówić się na wykorzystywanie przez pracownika sprzętu stanowiącego jego własność. Pracodawca wypłaca mu wówczas stosowny ekwiwalent.

Odpowiedzialność pracownicza za szkody w mieniu powierzonym

Odpowiedzialność jaką ponosi pracownik za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę reguluje kodeks pracy. Jest ona uzależniona od wystąpienia po stronie pracownika winy w działaniu powodującym szkodę.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego – orzecznictwo

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego równa się wysokości wynagrodzenia przysługującego za urlop wypoczynkowy. Za urlop nauczyciel otrzymuje uposażenie w kwocie, jaką otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Czy zasady obliczania ekwiwalentu są zgodne z konstytucją?

Świadczenia pieniężne ze stosunku pracy ponoszone przez przedsiębiorcę

W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw częstym problemem jest właściwa kwalifikacja podatkowa świadczeń wypłacanych osobom będącym pracownikami bądź byłymi pracownikami.

Rozwiązanie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę z chorym pracownikiem? Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby jest chroniony przed zwolnieniem. Długość okresu ochronnego jest jednak ściśle określona i po jego upływie pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę, nawet jeżeli jest on nadal niezdolny do pracy.

REKLAMA