REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dokumenty ubezpieczeniowe, Składka na ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dobrowolne objęcie ubezpieczeniem chorobowym

Niektóre osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, nie podlegają jednocześnie obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Nie są one jednak pozbawione możliwości skorzystania ze świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa. Mogą bowiem dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Jak oblicza się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Jakim ograniczeniom podlega roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

W roku kalendarzowym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadza się tylko do pewnej wysokości. Ograniczona jest kwota łącznej podstawy wymiaru składek ze wszystkich tytułów posiadanych w danym roku. Ta maksymalna kwota zwana jest 30-krotnością. W 2009 r. kwota ta wynosi: 95 790 zł.

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obliczane procentowo od podstawy wymiaru składek, potrącane i opłacane przez płatników składek. Od ich kwoty zależy późniejsza wysokość naszej emerytury lub renty.

Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu?

Objęcie ubezpieczeniem chorobowym ma nam gwarantować prawo do świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych w przypadku choroby lub macierzyństwa. Ubezpieczeniu chorobowemu mogą podlegać osoby objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym.

Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 stycznia 2003 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest różnicowana w zależności od rodzaju działalności płatnika składek i ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Jak przywrócić termin dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe?

Zdarza się, że przez pomyłkę, brak czasu lub środków, opłacamy składki na ubezpieczenia w zaniżonej wysokości lub z kilkudniowym opóźnieniem. Bywa również, że dokonujemy przelewu tego samego dnia, co termin wpłaty składek, a transakcja jest realizowana dzień później. Niestety w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, sytuacje takie powodują przerwanie podlegania temu ubezpieczeniu, a to z kolei może skutkować odmową przyznania świadczeń na wypadek choroby lub macierzyństwa.

Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne?

Rozliczaniem i opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne zajmują się płatnicy składek. Kto pełni taką rolę?

W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?

Uregulowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy do obowiązków płatników składek. Opłat tych dokonuje się w ustalonej formie i według określonych wzorów.

Kto finansuje składki na ubezpieczenia społeczne?

Zarówno rodzaj ubezpieczenia, jak i tytuł do objęcia nim różnicują sposób opłacania składek. Finansowanie kosztów ubezpieczenia należy do różnych grup podmiotów, w  tym płatników składek oraz ubezpieczonych. Ciężar opłacania składek w przypadku różnych tytułów do ubezpieczeń ilustruje poniższa tabela.

Jak zmienić dane płatnika?

Aktualizacja danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych to jeden z obowiązków płatników składek. Kiedy płatnik - czy to osoba fizyczna prowadząca działalność, czy też jakikolwiek inny podmiot gospodarczy zobowiązany do rozliczania składek na ubezpieczenia, zmieni np. nazwę, nazwisko, identyfikator NIP, bądź adres, musi o tym fakcie poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  

W jakim terminie składamy dokumenty rozliczeniowe i opłacamy składki?

Comiesięczne przekazanie do ZUS deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów oraz uregulowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia to obowiązek płatników składek.  To oni musza wywiązać się z tych obowiązków w ustalonych terminach.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach w 2009 r.

Planowanych zmian jest wiele. Przypomnijmy chociaż, że od nowego roku płatnik składek będzie miał możliwość przekazywania ubezpieczonym informacji ZUS RMUA - za zgodą ubezpieczonego - w formie elektronicznej.

Czy pracownicy, którym upłynął 12-miesięczny okres delegowania, nadal mogą podlegać polskim ubezpieczeniom

W połowie października 2007 r. nasza firma wysłała do Austrii na 12 miesięcy 5 pracowników, którzy zajmują się wdrażaniem nowego projektu, który realizujemy wspólnie z austriackim kontrahentem. Osoby te są ubezpieczone w Polsce na podstawie poświadczonych przez ZUS formularzy E-101. Okazało się, że prace w Austrii przedłużą się o kolejne 4 miesiące. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać w tym czasie delegowani pracownicy? Czy możemy starać się, aby nadal byli ubezpieczeni w Polsce?

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych

Od 1 lipca 2008 r. nastąpiły zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych, które aktualizują dotychczasowe kody ubezpieczeniowe, jak też wprowadzają kilka nowych.

Druki ubezpieczeniowe

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonałam zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej i jako płatnika składek. Proszę o informację na temat druków rozliczeniowych, które mnie obowiązują - pyta Czytelniczka z Grudziądza.

Samozatrudnienie-obowiązki rejestracyjne i podatkowe

Obowiązki wynikające z rejestracji działalności gospodarczej, ale również pewne przywileje, jak np. możliwość wyboru podatku liniowego czy uwzględnienia w pełnej wysokości kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodu, związane są z samozatrudnieniem.

Czy można kontynuować ubezpieczenia w Polsce, jeśli okres oddelegowania przedłuży się ponad 12 miesięcy

Skierowałem pracowników do pracy w Austrii od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. Na ten okres otrzymali z ZUS poświadczony formularz E-101. Jednak ich pobyt z przyczyn obiektywnych przedłuża się i potrwa jeszcze kolejnych 6 miesięcy. Co zrobić, aby w stosunku do tych pracowników nadal miało zastosowanie polskie ustawodawstwo?

Przedsiębiorca będący jednocześnie pracownikiem może opłacać tylko składkę zdrowotną

Pracownik podlega zawsze wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej równocześnie działalności gospodarczej zależy zwykle od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje ze stosunku pracy.

Czy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie

Nasza pracownica od dwóch lat przebywa na urlopie wychowawczym. Będzie z niego korzystała do końca tego roku. Od października 2007 r. pracuje w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia. Z umowy tej została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Kobieta ta 26 maja urodziła kolejne dziecko. Jakie dokumenty powinny być za nią złożone do ZUS, gdy w maju wypłacimy jej wynagrodzenie z umowy zlecenia, a w czerwcu zasiłek? Czy w takiej sytuacji przysługują jej dwa zasiłki macierzyńskie?

Opłacanie składek na ubezpieczenie to za mało

Z faktu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i możliwości korzystania z określonych świadczeń nie można wyciągać wniosku, że taki stosunek prawny może być uznany za równoważny do stosunku pracy, służby czy innego zaliczanego do wysługi lat.

Czy pracownica musi wypełniać wniosek o zasiłek opiekuńczy, jeżeli pracuje z mężem w tym samym zakładzie

Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie na chore 4-letnie dziecko. Jej mąż jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy. Wobec tego znamy jego harmonogram pracy i okresy, w których był wcześniej wypłacany zasiłek opiekuńczy. Czy w takiej sytuacji pracownica powinna do zaświadczenia lekarskiego dołączyć druk Z-15?

Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Otrzymuję z ZUS świadczenie przedemerytalne. Od marca do września 2005 r. pracowałam w Wielkiej Brytanii, natomiast od października pracuję w USA. Nie zgłaszałam w ZUS, że podjęłam tę pracę, bo myślałam, że na świadczenie przedemerytalne wpływają tylko przychody osiągnięte w Polsce. Jednak koleżanka, z którą pracowałam, zgłosiła te zarobki w ZUS. Czy powinnam poinformować ZUS o przychodzie, jaki osiągnęłam za granicą? Jeśli tak, to jakie dokumenty będę musiała przedstawić?

Na niepełnosprawnego studenta przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Czy na studenta szkoły wyższej (ukończone 18 lat) posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje (oczywiście po spełnieniu kryterium dochodowego) zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego: z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania?

Jak wypełniać zaświadczenie ZUS Z-3

Zakłady pracy mają obowiązek wypełnić formularz ZUS Z-3 – zaświadczenie płatnika składek, jeżeli ZUS wypłaca pracownikowi świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Obowiązek ten dotyczy zarówno wypłaty świadczeń, gdy pracodawca nie jest do tego uprawniony (zatrudnia mniej niż 21 pracowników), jak i świadczeń wypłacanych za okres po ustaniu zatrudnienia.

Czy ZUS może odmówić przyjęcia dokumentacji z zakładu pracy

Zatrudniam pracownika, który do 9 listopada 2006 r. cały czas chorował (pobierał wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS). Od 10 listopada 2006 r. do 8 kwietnia 2007 r. otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne z ZUS, od 10 kwietnia 2007 r. do 1 czerwca 2007 r. wykorzystywał zaległy urlop wypoczynkowy, a od 8 czerwca 2007 r. znowu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał orzeczenia o odzyskaniu zdolności do pracy. Skierowaliśmy go na takie badanie, ale pracownik zwrócił się o zaległy urlop wypoczynkowy, którego mu udzieliliśmy, i nie wrócił do pracy. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe? Nie mamy pewności, czy zwolnienie dotyczy tej samej choroby, co przed przerwą. Czy po upływie 33 dni zwolnienia lekarskiego ZUS będzie wypłacał temu pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy ZUS może odmówić przyjęcia dokumentacji pracownika z powodu braku orzeczenia o zdolności do pracy?

Czy pracownik, który nie jest mężem matki dziecka, może starać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko

Nasz pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy na opiekę nad 7-letnim synem. Przedłożył zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka nie może sprawować nad nim opieki z powodu choroby. Pracownik mieszka z matką dziecka, ale nie są małżeństwem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA