Kategorie

Jak przywrócić termin dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe?

Ewa Zawiślak - Szatańska
Przerwanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie jest nieodwołalne.
Zdarza się, że przez pomyłkę, brak czasu lub środków, opłacamy składki na ubezpieczenia w zaniżonej wysokości lub z kilkudniowym opóźnieniem. Bywa również, że dokonujemy przelewu tego samego dnia, co termin wpłaty składek, a transakcja jest realizowana dzień później. Niestety w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, sytuacje takie powodują przerwanie podlegania temu ubezpieczeniu, a to z kolei może skutkować odmową przyznania świadczeń na wypadek choroby lub macierzyństwa.

Dobrowolne ubezpieczenia osób będących płatnikami składek na własne ubezpieczenie (prowadzących działalność, osób współpracujących z nimi, bądź duchownego) ustaje od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie  z ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Ubezpieczenie chorobowe ustaje jednak również z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składek na to ubezpieczenie lub opłacenie tych składek w niższej wysokości niż należna. Ciągłość ubezpieczenia zostaje przerwana od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Jeżeli jednak za część miesiąca (od pierwszego dnia miesiąca) ubezpieczony pobierał zasiłek z ubezpieczenia społecznego razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następującego po dniu, za który zasiłek został wypłacony.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Przerwanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie jest jednak nieodwołalne. W uzasadnionych przypadkach ZUS, może wyrazić zgodę na opłacenie składek po obowiązującym terminie. O zgodę taką - zwaną „przywróceniem terminu do opłacania składek” – musi wystąpić z wnioskiem na piśmie osoba ubezpieczona. Wniosek kieruje się do dyrektora jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe powinien zawierać następujące informacje:

 • dane osobowe i adresowe oraz identyfikacyjne osoby ubezpieczonej/płatnika składek, (NIP. REGON, PESEL) warto podać telefon kontaktowy i wskazać, czy odpowiedź ma być wysłana pocztą, czy też odbierzemy ją osobiście,
 • od kiedy podlegamy ubezpieczeniom społecznym, kiedy dokonaliśmy zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czy zatrudniamy pracowników, w jakim terminie powinniśmy opłacać składki,
 • za które miesiące dokonaliśmy wpłaty po terminie, z jakim opóźnieniem, bądź które wpłaty były uiszczone w niepełnej wysokości,
 • szczegółowe uzasadnienie wniosku, a więc wskazanie przyczyn opóźnienia w opłacaniu składek za każdy z okresów, możemy dołączyć dokumenty potwierdzające powyższe,
 • czy jest to nasz pierwszy czy kolejny wniosek w tej sprawie,
 • datę i podpis osoby wnioskującej.

Forum Kadry

Jeżeli nasza dokumentacja w ZUS jest prawidłowa i kompletna, nie zalegamy z opłata składek oraz nie jest konieczne dokonanie dodatkowych ustaleń, to wniosek taki powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie ZUS wezwie nas do zapłaty należności, uzupełnienia dokumentów albo wniosku i w zależności od tego jak długo będzie trwało wykonanie tych czynności, o tyle może wydłużyć się termin uzyskania odpowiedzi.

W przypadku, gdy zostanie wyrażona zgoda na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, będziemy mieli ciągłość ubezpieczenia, bez dalszych konsekwencji.

Zobacz: Jakie są podstawowe zadania i kompetencje ZUSu?

Reklama

Gdy ZUS odmówił ubezpieczonemu wypłaty zasiłku z powodu ustania ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczony występuje do ZUS  z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, wniosek ten jest traktowany jako ponowny wniosek o wypłatę zasiłku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w tej sprawie, zasiłek będzie w takim przypadku przysługiwał, jeżeli prawo do niego nie uległo przedawnieniu.

Jeśli natomiast ZUS odmówi nam „przywrócenia” terminów płatności, to „wypadamy” z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który spóźniliśmy się ze spłatą. W konsekwencji :

 • tracimy ciągłość ubezpieczenia chorobowego,
 • będziemy musieli skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową zgodnie z ustalonymi okresami niepodlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu,
 • jeżeli wnioskowaliśmy o jakiekolwiek świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, to musimy się w takim wypadku liczyć z odmową jego wypłaty.

Należy więc zwracać szczególną uwagę na terminy regulowania należności z tytułu składek, zwłaszcza jeżeli podlegamy dobrowolnie ubezpieczeniom. Radzimy pieczołowicie prześledzić postanowienia regulaminów dotyczące sposobu i terminu realizacji transakcji przelewów, aby uniknąć opóźnień. Ważna jest bowiem data wpływu środków na rachunek ZUS, a nie moment zlecenia przelewu, czy też stempel z dnia dokonania wpłaty. Istotne będą zatem regulacje banku, w którym dokonujemy przelewu na rachunek ZUS.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

  Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?