REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przywrócić termin dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Przerwanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie jest nieodwołalne.
Przerwanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie jest nieodwołalne.

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że przez pomyłkę, brak czasu lub środków, opłacamy składki na ubezpieczenia w zaniżonej wysokości lub z kilkudniowym opóźnieniem. Bywa również, że dokonujemy przelewu tego samego dnia, co termin wpłaty składek, a transakcja jest realizowana dzień później. Niestety w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, sytuacje takie powodują przerwanie podlegania temu ubezpieczeniu, a to z kolei może skutkować odmową przyznania świadczeń na wypadek choroby lub macierzyństwa.

Dobrowolne ubezpieczenia osób będących płatnikami składek na własne ubezpieczenie (prowadzących działalność, osób współpracujących z nimi, bądź duchownego) ustaje od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie  z ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Ubezpieczenie chorobowe ustaje jednak również z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składek na to ubezpieczenie lub opłacenie tych składek w niższej wysokości niż należna. Ciągłość ubezpieczenia zostaje przerwana od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Jeżeli jednak za część miesiąca (od pierwszego dnia miesiąca) ubezpieczony pobierał zasiłek z ubezpieczenia społecznego razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następującego po dniu, za który zasiłek został wypłacony.

REKLAMA

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Przerwanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie jest jednak nieodwołalne. W uzasadnionych przypadkach ZUS, może wyrazić zgodę na opłacenie składek po obowiązującym terminie. O zgodę taką - zwaną „przywróceniem terminu do opłacania składek” – musi wystąpić z wnioskiem na piśmie osoba ubezpieczona. Wniosek kieruje się do dyrektora jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe powinien zawierać następujące informacje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dane osobowe i adresowe oraz identyfikacyjne osoby ubezpieczonej/płatnika składek, (NIP. REGON, PESEL) warto podać telefon kontaktowy i wskazać, czy odpowiedź ma być wysłana pocztą, czy też odbierzemy ją osobiście,
 • od kiedy podlegamy ubezpieczeniom społecznym, kiedy dokonaliśmy zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czy zatrudniamy pracowników, w jakim terminie powinniśmy opłacać składki,
 • za które miesiące dokonaliśmy wpłaty po terminie, z jakim opóźnieniem, bądź które wpłaty były uiszczone w niepełnej wysokości,
 • szczegółowe uzasadnienie wniosku, a więc wskazanie przyczyn opóźnienia w opłacaniu składek za każdy z okresów, możemy dołączyć dokumenty potwierdzające powyższe,
 • czy jest to nasz pierwszy czy kolejny wniosek w tej sprawie,
 • datę i podpis osoby wnioskującej.

Forum Kadry

Jeżeli nasza dokumentacja w ZUS jest prawidłowa i kompletna, nie zalegamy z opłata składek oraz nie jest konieczne dokonanie dodatkowych ustaleń, to wniosek taki powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie ZUS wezwie nas do zapłaty należności, uzupełnienia dokumentów albo wniosku i w zależności od tego jak długo będzie trwało wykonanie tych czynności, o tyle może wydłużyć się termin uzyskania odpowiedzi.

W przypadku, gdy zostanie wyrażona zgoda na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, będziemy mieli ciągłość ubezpieczenia, bez dalszych konsekwencji.

Zobacz: Jakie są podstawowe zadania i kompetencje ZUSu?

Gdy ZUS odmówił ubezpieczonemu wypłaty zasiłku z powodu ustania ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczony występuje do ZUS  z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, wniosek ten jest traktowany jako ponowny wniosek o wypłatę zasiłku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w tej sprawie, zasiłek będzie w takim przypadku przysługiwał, jeżeli prawo do niego nie uległo przedawnieniu.

Jeśli natomiast ZUS odmówi nam „przywrócenia” terminów płatności, to „wypadamy” z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który spóźniliśmy się ze spłatą. W konsekwencji :

 • tracimy ciągłość ubezpieczenia chorobowego,
 • będziemy musieli skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową zgodnie z ustalonymi okresami niepodlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu,
 • jeżeli wnioskowaliśmy o jakiekolwiek świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, to musimy się w takim wypadku liczyć z odmową jego wypłaty.

Należy więc zwracać szczególną uwagę na terminy regulowania należności z tytułu składek, zwłaszcza jeżeli podlegamy dobrowolnie ubezpieczeniom. Radzimy pieczołowicie prześledzić postanowienia regulaminów dotyczące sposobu i terminu realizacji transakcji przelewów, aby uniknąć opóźnień. Ważna jest bowiem data wpływu środków na rachunek ZUS, a nie moment zlecenia przelewu, czy też stempel z dnia dokonania wpłaty. Istotne będą zatem regulacje banku, w którym dokonujemy przelewu na rachunek ZUS.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

  Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA