Jak przywrócić termin dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe?
REKLAMA
REKLAMA
Dobrowolne ubezpieczenia osób będących płatnikami składek na własne ubezpieczenie (prowadzących działalność, osób współpracujących z nimi, bądź duchownego) ustaje od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Ubezpieczenie chorobowe ustaje jednak również z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składek na to ubezpieczenie lub opłacenie tych składek w niższej wysokości niż należna. Ciągłość ubezpieczenia zostaje przerwana od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Jeżeli jednak za część miesiąca (od pierwszego dnia miesiąca) ubezpieczony pobierał zasiłek z ubezpieczenia społecznego razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następującego po dniu, za który zasiłek został wypłacony.
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
Przerwanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie jest jednak nieodwołalne. W uzasadnionych przypadkach ZUS, może wyrazić zgodę na opłacenie składek po obowiązującym terminie. O zgodę taką - zwaną „przywróceniem terminu do opłacania składek” – musi wystąpić z wnioskiem na piśmie osoba ubezpieczona. Wniosek kieruje się do dyrektora jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014
Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe powinien zawierać następujące informacje:
- dane osobowe i adresowe oraz identyfikacyjne osoby ubezpieczonej/płatnika składek, (NIP. REGON, PESEL) warto podać telefon kontaktowy i wskazać, czy odpowiedź ma być wysłana pocztą, czy też odbierzemy ją osobiście,
- od kiedy podlegamy ubezpieczeniom społecznym, kiedy dokonaliśmy zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czy zatrudniamy pracowników, w jakim terminie powinniśmy opłacać składki,
- za które miesiące dokonaliśmy wpłaty po terminie, z jakim opóźnieniem, bądź które wpłaty były uiszczone w niepełnej wysokości,
- szczegółowe uzasadnienie wniosku, a więc wskazanie przyczyn opóźnienia w opłacaniu składek za każdy z okresów, możemy dołączyć dokumenty potwierdzające powyższe,
- czy jest to nasz pierwszy czy kolejny wniosek w tej sprawie,
- datę i podpis osoby wnioskującej.
Jeżeli nasza dokumentacja w ZUS jest prawidłowa i kompletna, nie zalegamy z opłata składek oraz nie jest konieczne dokonanie dodatkowych ustaleń, to wniosek taki powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie ZUS wezwie nas do zapłaty należności, uzupełnienia dokumentów albo wniosku i w zależności od tego jak długo będzie trwało wykonanie tych czynności, o tyle może wydłużyć się termin uzyskania odpowiedzi.
W przypadku, gdy zostanie wyrażona zgoda na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, będziemy mieli ciągłość ubezpieczenia, bez dalszych konsekwencji.
Zobacz: Jakie są podstawowe zadania i kompetencje ZUSu?
Gdy ZUS odmówił ubezpieczonemu wypłaty zasiłku z powodu ustania ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczony występuje do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, wniosek ten jest traktowany jako ponowny wniosek o wypłatę zasiłku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w tej sprawie, zasiłek będzie w takim przypadku przysługiwał, jeżeli prawo do niego nie uległo przedawnieniu.
Jeśli natomiast ZUS odmówi nam „przywrócenia” terminów płatności, to „wypadamy” z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który spóźniliśmy się ze spłatą. W konsekwencji :
- tracimy ciągłość ubezpieczenia chorobowego,
- będziemy musieli skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową zgodnie z ustalonymi okresami niepodlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu,
- jeżeli wnioskowaliśmy o jakiekolwiek świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, to musimy się w takim wypadku liczyć z odmową jego wypłaty.
Należy więc zwracać szczególną uwagę na terminy regulowania należności z tytułu składek, zwłaszcza jeżeli podlegamy dobrowolnie ubezpieczeniom. Radzimy pieczołowicie prześledzić postanowienia regulaminów dotyczące sposobu i terminu realizacji transakcji przelewów, aby uniknąć opóźnień. Ważna jest bowiem data wpływu środków na rachunek ZUS, a nie moment zlecenia przelewu, czy też stempel z dnia dokonania wpłaty. Istotne będą zatem regulacje banku, w którym dokonujemy przelewu na rachunek ZUS.
Zobacz serwis: Opłacanie składek
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat