REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobrowolne objęcie ubezpieczeniem chorobowym

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, nie podlegają jednocześnie obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Nie są one jednak pozbawione możliwości skorzystania ze świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa. Mogą bowiem dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Do osób tych należą:

REKLAMA

Autopromocja
  • nakładcy,
  • wykonujący pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia i osoby z nimi współpracujące,
  • prowadzący pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
  • wykonujący pracę odpłatnie, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • duchowni.

Jeśli więc jesteś jedną z tych osób (i podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu), to możesz       w każdym momencie przystąpić również dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. Wniosek taki zgłasza się na dokumencie ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych/ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli jesteś płatnikiem na własne ubezpieczenie, dokonujesz zgłoszenia samodzielnie. Jeżeli twoje składki rozlicza płatnik składek, to jemu składasz stosowne oświadczenie.

Termin złożenia wniosku jest bardzo ważny. Co do zasady ubezpieczeniem chorobowym będziesz objęty od dnia, który wskażesz we wniosku, jeżeli zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i chorobowego zostanie złożone              w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia podlegania ubezpieczeniom.

Jeśli natomiast zgłoszenie ZUS ZUA złożysz później niż w ciągu 7 dni od daty objęcia ubezpieczeniem chorobowym, wskazanej w zgłoszeniu, to będziesz podlegać temu ubezpieczeniu od daty przekazania zgłoszenia do ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład 1

Katarzyna L. od 1 grudnia 2008 r. podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Ponadto zadeklarowała zleceniodawcy chęć przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zleceniodawca jako płatnik składek dokonał zgłoszenia Katarzyny L. do ubezpieczeń społecznych od dnia 1 grudnia 2008 r. na formularzu ZUS ZUA, który złożył w ZUS dnia 5 grudnia 2008 r. Zgłoszenie było dokonane terminowo w związku z czym Katarzyna L.  od 1 grudnia 2008 r. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Przykład 2

Tomasz K. od 2 stycznia 2008 r. prowadzi pozarolniczą działalność. W okresie od 2 stycznia 2008 r. do 12 sierpnia 2008 r. zgłosił się obowiązkowo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego z tego tytułu, ponieważ jednocześnie był zatrudniony. Od 13 sierpnia 2008 r. miał obowiązek zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z uwagi na zakończenie zatrudnienia. Jednak fakt ten przeoczył i dopiero 2 września 2008 r. dokonał prawidłowego zgłoszenia od 13 sierpnia 2008 r. do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego. Jednocześnie na tym samym druku ZUS ZUA zaznaczył datę przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia 13 sierpnia 2008 r. Ponieważ zgłoszenie do ubezpieczeń Tomasz K. złożył w ZUS dopiero 2 września 2008 r., to może być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nie wcześniej niż od tej daty.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o konieczności przeprowadzenia prac serwisowych portalu PUE/ZUS. W związku z powyższym portal będzie niedostępny.

Będzie dłuższy termin ważności zaświadczeń lekarskich. Zostaną też określone wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej

Już wkrótce zmienią się przepisy rozporządzenia o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zostanie wydłużony termin ważności zaświadczeń lekarskich. Ponadto określone zostaną wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej.

Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? [DEBATA]

7 listopada o godzinie 12.00 debatą Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? Rozpoczynamy kampanię #jesieńzGŁOWĄ.

Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

REKLAMA

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie dla tysięcy osób. Na wypłatę trzeba będzie poczekać, ale będzie wyrównanie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Dzięki nowelizacji tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

Pensjonariusz DPS nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Uwaga! ZUS nie wypłaci rodzicom świadczenia Aktywnie w żłobku

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. czy ZUS wypłaci świadczenie rodzicom?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

REKLAMA