REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobrowolne objęcie ubezpieczeniem chorobowym

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, nie podlegają jednocześnie obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Nie są one jednak pozbawione możliwości skorzystania ze świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa. Mogą bowiem dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Do osób tych należą:

Autopromocja
 • nakładcy,
 • wykonujący pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia i osoby z nimi współpracujące,
 • prowadzący pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
 • wykonujący pracę odpłatnie, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
 • duchowni.

Jeśli więc jesteś jedną z tych osób (i podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu), to możesz       w każdym momencie przystąpić również dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. Wniosek taki zgłasza się na dokumencie ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych/ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli jesteś płatnikiem na własne ubezpieczenie, dokonujesz zgłoszenia samodzielnie. Jeżeli twoje składki rozlicza płatnik składek, to jemu składasz stosowne oświadczenie.

Termin złożenia wniosku jest bardzo ważny. Co do zasady ubezpieczeniem chorobowym będziesz objęty od dnia, który wskażesz we wniosku, jeżeli zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i chorobowego zostanie złożone              w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia podlegania ubezpieczeniom.

Jeśli natomiast zgłoszenie ZUS ZUA złożysz później niż w ciągu 7 dni od daty objęcia ubezpieczeniem chorobowym, wskazanej w zgłoszeniu, to będziesz podlegać temu ubezpieczeniu od daty przekazania zgłoszenia do ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład 1

Katarzyna L. od 1 grudnia 2008 r. podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Ponadto zadeklarowała zleceniodawcy chęć przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zleceniodawca jako płatnik składek dokonał zgłoszenia Katarzyny L. do ubezpieczeń społecznych od dnia 1 grudnia 2008 r. na formularzu ZUS ZUA, który złożył w ZUS dnia 5 grudnia 2008 r. Zgłoszenie było dokonane terminowo w związku z czym Katarzyna L.  od 1 grudnia 2008 r. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Przykład 2

Tomasz K. od 2 stycznia 2008 r. prowadzi pozarolniczą działalność. W okresie od 2 stycznia 2008 r. do 12 sierpnia 2008 r. zgłosił się obowiązkowo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego z tego tytułu, ponieważ jednocześnie był zatrudniony. Od 13 sierpnia 2008 r. miał obowiązek zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z uwagi na zakończenie zatrudnienia. Jednak fakt ten przeoczył i dopiero 2 września 2008 r. dokonał prawidłowego zgłoszenia od 13 sierpnia 2008 r. do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego. Jednocześnie na tym samym druku ZUS ZUA zaznaczył datę przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia 13 sierpnia 2008 r. Ponieważ zgłoszenie do ubezpieczeń Tomasz K. złożył w ZUS dopiero 2 września 2008 r., to może być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nie wcześniej niż od tej daty.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  REKLAMA

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  REKLAMA