REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe

Ewa Zawiślak-Szatańska
Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON
Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2003 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest różnicowana w zależności od rodzaju działalności płatnika składek i ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Zróżnicowanie stóp procentowych jest wynikiem różnych zagrożeń wypadkiem lub chorobą zawodową oraz związanych z tym ryzykiem w poszczególnych grupach zawodowych.

Autopromocja

Płatnicy sami ustalają wysokość stopy procentowej (oprócz płatników, którzy przekażą 3 lata z rzędu dokument ZUS IWA – im ustala stopę procentową ZUS) według obowiązujących zasad. Najwyższa stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na każdy rok składkowy. Od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. stopa ta wynosiła 3,60%. Od 1 kwietnia 2009 r. najwyższa stopa to 3,33%.

Istnieje kilka grup ubezpieczonych, którzy opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe według z góry ustalonej stopy procentowej w wysokości 50% najwyższej stopy wypadkowej w danym roku składkowym.

Składkę wypadkową obliczaną jako 1,67% (połowa z 3,33%) podstawy wymiaru opłacają zatem od 1 kwietnia 2009 r.:

 • płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia nie więcej niż 9 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,
 • płatnicy składek nie podlegający wpisowi do rejestru REGON,
 • płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,  którym jednak przed upływem terminu płatności nie wydano jeszcze zaświadczenia o wpisie do tego rejestru; po otrzymaniu zaświadczenia o REGON-ie korygują oni dokumentację zgodnie z prawidłową stopą wypadkową zgodnie z rodzajem działalności).

Zobacz: Nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,  ustalają stopę procentową składki wypadkowej według rodzaju swojej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Bierze się pod uwagę PKD ujęte w rejestrze na dzień 31 grudnia poprzedniego roku. Jeżeli działalność rozpoczęto w okresie od 1 stycznia do 31 marca danego roku, to stopę wypadkową ustala się według PKD ujętego w rejestrze na dzień rozpoczęcia działalności.

Tomasz F. od maja 2008 r. prowadzi działalność pozarolniczą, z tytułu której podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Do lipca 2008 r. prowadził działalność sam, natomiast od sierpnia zaczął zatrudniać kolejnych pracowników. W sierpniu zatrudnił 3 pracowników i jednego zleceniobiorcę. W grudniu 2008 r. zatrudnionych było 5 pracowników i 3 zleceniobiorców zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Przez cały 2008 rok  oraz od 1 stycznia 2009 r. do 31 marca 2009 r. Tomasz F. powinien opłacać za siebie i zgłoszone do ubezpieczeń społecznych osoby składki na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej 1,80%, ponieważ w pierwszym miesiącu działalności był zgłoszony do ubezpieczeń sam. Od 1 kwietnia 2009 r. Tomasza F.  będzie obowiązywała stopa składki wypadkowej w wysokości 1,67%, ponieważ średnio w 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego mniej niż 10 osób.

Podstawa wymiaru, od której opłacana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe jest taka sama jak podstawa na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak do ubezpieczenia wypadkowego nie stosuje się ograniczenia rocznej podstawy wymiaru jak w przypadku ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, a także ograniczenia, które dotyczy dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Składka wypadkowa jest więc obliczana w każdym przypadku procentowo od przychodu lub ustalonej dla danej grupy ubezpieczonych podstawy wymiaru składek.

Angelika P. jest zatrudniona jako szwaczka  w zakładzie produkującym odzież, z wynagrodzeniem miesięcznym w wysokości 1600 zł. W listopadzie otrzymała dodatkowo 300 zł premii brutto. Płatnik składek zatrudnia 16 osób i ustalił stopę wypadkową według rodzaju działalności na poziomie 1,20%. Składka na ubezpieczenie wypadkowe Angeliki P. będzie obliczona od podstawy ustalonej jak dla ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a więc wynagrodzenie + premia, czyli 1900 zł x 1,20% = 22,80 zł.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11 poz 74, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z nr 199, po. 1673 z pózn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. nr 200, poz. 1692 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA