| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe

Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 stycznia 2003 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest różnicowana w zależności od rodzaju działalności płatnika składek i ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Zróżnicowanie stóp procentowych jest wynikiem różnych zagrożeń wypadkiem lub chorobą zawodową oraz związanych z tym ryzykiem w poszczególnych grupach zawodowych.

Płatnicy sami ustalają wysokość stopy procentowej (oprócz płatników, którzy przekażą 3 lata z rzędu dokument ZUS IWA – im ustala stopę procentową ZUS) według obowiązujących zasad. Najwyższa stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na każdy rok składkowy. Od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. stopa ta wynosiła 3,60%. Od 1 kwietnia 2009 r. najwyższa stopa to 3,33%.

Istnieje kilka grup ubezpieczonych, którzy opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe według z góry ustalonej stopy procentowej w wysokości 50% najwyższej stopy wypadkowej w danym roku składkowym.

Składkę wypadkową obliczaną jako 1,67% (połowa z 3,33%) podstawy wymiaru opłacają zatem od 1 kwietnia 2009 r.:

  • płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia nie więcej niż 9 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,
  • płatnicy składek nie podlegający wpisowi do rejestru REGON,
  • płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,  którym jednak przed upływem terminu płatności nie wydano jeszcze zaświadczenia o wpisie do tego rejestru; po otrzymaniu zaświadczenia o REGON-ie korygują oni dokumentację zgodnie z prawidłową stopą wypadkową zgodnie z rodzajem działalności).

Zobacz: Nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,  ustalają stopę procentową składki wypadkowej według rodzaju swojej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Bierze się pod uwagę PKD ujęte w rejestrze na dzień 31 grudnia poprzedniego roku. Jeżeli działalność rozpoczęto w okresie od 1 stycznia do 31 marca danego roku, to stopę wypadkową ustala się według PKD ujętego w rejestrze na dzień rozpoczęcia działalności.

Tomasz F. od maja 2008 r. prowadzi działalność pozarolniczą, z tytułu której podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Do lipca 2008 r. prowadził działalność sam, natomiast od sierpnia zaczął zatrudniać kolejnych pracowników. W sierpniu zatrudnił 3 pracowników i jednego zleceniobiorcę. W grudniu 2008 r. zatrudnionych było 5 pracowników i 3 zleceniobiorców zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Przez cały 2008 rok  oraz od 1 stycznia 2009 r. do 31 marca 2009 r. Tomasz F. powinien opłacać za siebie i zgłoszone do ubezpieczeń społecznych osoby składki na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej 1,80%, ponieważ w pierwszym miesiącu działalności był zgłoszony do ubezpieczeń sam. Od 1 kwietnia 2009 r. Tomasza F.  będzie obowiązywała stopa składki wypadkowej w wysokości 1,67%, ponieważ średnio w 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego mniej niż 10 osób.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON
Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »