Kategorie

Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe

Ewa Zawiślak - Szatańska
Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON
Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON
inforCMS
Od 1 stycznia 2003 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest różnicowana w zależności od rodzaju działalności płatnika składek i ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Zróżnicowanie stóp procentowych jest wynikiem różnych zagrożeń wypadkiem lub chorobą zawodową oraz związanych z tym ryzykiem w poszczególnych grupach zawodowych.

Płatnicy sami ustalają wysokość stopy procentowej (oprócz płatników, którzy przekażą 3 lata z rzędu dokument ZUS IWA – im ustala stopę procentową ZUS) według obowiązujących zasad. Najwyższa stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na każdy rok składkowy. Od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. stopa ta wynosiła 3,60%. Od 1 kwietnia 2009 r. najwyższa stopa to 3,33%.

Istnieje kilka grup ubezpieczonych, którzy opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe według z góry ustalonej stopy procentowej w wysokości 50% najwyższej stopy wypadkowej w danym roku składkowym.

Składkę wypadkową obliczaną jako 1,67% (połowa z 3,33%) podstawy wymiaru opłacają zatem od 1 kwietnia 2009 r.:

 • płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia nie więcej niż 9 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,
 • płatnicy składek nie podlegający wpisowi do rejestru REGON,
 • płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,  którym jednak przed upływem terminu płatności nie wydano jeszcze zaświadczenia o wpisie do tego rejestru; po otrzymaniu zaświadczenia o REGON-ie korygują oni dokumentację zgodnie z prawidłową stopą wypadkową zgodnie z rodzajem działalności).

Zobacz: Nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON,  ustalają stopę procentową składki wypadkowej według rodzaju swojej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Bierze się pod uwagę PKD ujęte w rejestrze na dzień 31 grudnia poprzedniego roku. Jeżeli działalność rozpoczęto w okresie od 1 stycznia do 31 marca danego roku, to stopę wypadkową ustala się według PKD ujętego w rejestrze na dzień rozpoczęcia działalności.

Tomasz F. od maja 2008 r. prowadzi działalność pozarolniczą, z tytułu której podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Do lipca 2008 r. prowadził działalność sam, natomiast od sierpnia zaczął zatrudniać kolejnych pracowników. W sierpniu zatrudnił 3 pracowników i jednego zleceniobiorcę. W grudniu 2008 r. zatrudnionych było 5 pracowników i 3 zleceniobiorców zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Przez cały 2008 rok  oraz od 1 stycznia 2009 r. do 31 marca 2009 r. Tomasz F. powinien opłacać za siebie i zgłoszone do ubezpieczeń społecznych osoby składki na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej 1,80%, ponieważ w pierwszym miesiącu działalności był zgłoszony do ubezpieczeń sam. Od 1 kwietnia 2009 r. Tomasza F.  będzie obowiązywała stopa składki wypadkowej w wysokości 1,67%, ponieważ średnio w 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego mniej niż 10 osób.

Podstawa wymiaru, od której opłacana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe jest taka sama jak podstawa na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak do ubezpieczenia wypadkowego nie stosuje się ograniczenia rocznej podstawy wymiaru jak w przypadku ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, a także ograniczenia, które dotyczy dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Składka wypadkowa jest więc obliczana w każdym przypadku procentowo od przychodu lub ustalonej dla danej grupy ubezpieczonych podstawy wymiaru składek.

Angelika P. jest zatrudniona jako szwaczka  w zakładzie produkującym odzież, z wynagrodzeniem miesięcznym w wysokości 1600 zł. W listopadzie otrzymała dodatkowo 300 zł premii brutto. Płatnik składek zatrudnia 16 osób i ustalił stopę wypadkową według rodzaju działalności na poziomie 1,20%. Składka na ubezpieczenie wypadkowe Angeliki P. będzie obliczona od podstawy ustalonej jak dla ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a więc wynagrodzenie + premia, czyli 1900 zł x 1,20% = 22,80 zł.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11 poz 74, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z nr 199, po. 1673 z pózn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. nr 200, poz. 1692 z późn. zm.)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Home office albo rezygnacja z pracy - pracownicy stawiają warunek

  Home office w pełnym wymiarze albo rezygnacja z pracy - taki warunek stawiają brytyjscy pracownicy. Nie chcą wracać do pracy stacjonarnej, gdy komunikacja wciąż odbywa się za pomocą komunikatorów i wideokonferencji.

  Pracodawca jako źródło informacji o PPK

  PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

  Jakie są nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r.?

  Nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r. sprowadzają się do pracy czasowej. Należą do nich praca tymczasowa, B2B, outsourcing i projekty interimowe. Jakie są ich zalety?

  Kontrola BHP za pomocą drona

  Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?