REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakim ograniczeniom podlega roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadzane są przez płatników do osiągnięcia kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadzane są przez płatników do osiągnięcia kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

REKLAMA

REKLAMA

W roku kalendarzowym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadza się tylko do pewnej wysokości. Ograniczona jest kwota łącznej podstawy wymiaru składek ze wszystkich tytułów posiadanych w danym roku. Ta maksymalna kwota zwana jest 30-krotnością. W 2009 r. kwota ta wynosi: 95 790 zł.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ubezpieczonych w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach (w razie ich braku przy ustalaniu wymienionego wynagrodzenia bierze się pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie z III kwartału roku poprzedniego).

Autopromocja

A więc składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadzane są przez płatników do osiągnięcia kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Po przekroczeniu tej kwoty płatnicy składek mają obowiązek zaprzestać obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W jaki sposób płatnik ustala, czy powinien nadal opłacać składki za daną osobę?

Płatnik może to ustalić na podstawie swojej dokumentacji  płacowej. Wiadomość taka może być również podana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli ZUS stwierdzi przy sprawdzaniu podstawy rocznej ubezpieczonego opłacenie składek od nadwyżki ponad kwotę ograniczenia, informuje o tym niezwłocznie płatników składek oraz za ich pośrednictwem również ubezpieczonego.

Zobacz: Jaka emerytura z KRUS-em?

Ale jeśli do opłacania składek za daną osobę zobowiązanych jest więcej niż jeden płatnik składek (np. w sytuacji, kiedy dany ubezpieczony jest zatrudniony w kilku zakładach pracy), to właśnie ubezpieczony jest zobowiązany zawiadomić wszystkich swoich płatników składek o tym, że przekroczył w podstawie kwotę 30-krotności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na osobie ubezpieczonej również spoczywa odpowiedzialność za skutki błędnego zawiadomienia płatników o osiągniętej w danym roku podstawie, powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli w wyniku wprowadzenia błąd płatnika składek przez osobą ubezpieczoną powstanie zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, to ubezpieczony jest zobowiązany do spłacenia całości tego zadłużenia.

Tak więc jeżeli w danym miesiącu następuje przekroczenie kwoty ograniczenia, płatnik oblicza i przekazuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko od tej części podstawy wymiaru składek, która nie spowoduje przekroczenia kwoty ograniczenia. Nadal jednak istnieje obowiązek opłacania składek od pełnej podstawy na pozostałe ubezpieczenia społeczne, a więc chorobowe (z uwzględnieniem miesięcznego ograniczenia dla tego ubezpieczenia) i wypadkowe, jeżeli ubezpieczony im podlega.

Okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia traktuje się jak okres ubezpieczenia, w rozumieniu przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tak będzie również wtedy, gdy podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym danej osoby ustało w trakcie roku kalendarzowego po przekroczeniu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Przykład

Anna M. zatrudniona była w dwóch zakładach pracy od stycznia 2008 r. do września 2008 r.,  osiągając łącznie wynagrodzenie w wysokości 78 000 zł. W październiku 2008 r. podjęła pracę na podstawie umowy zleceni (z tytułu którego nie podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu i chorobowemu). W listopadzie 2008 r. osiągnęła przychód z tytułu umowy zlecenia w wysokości 9200 zł.

Za listopad 2008 r. zostaną odprowadzone następujące składki od przychodu z tytułu umowy zlecenia na ubezpieczenie emerytalne i rentowe: Skumulowana podstawa roczna: 78000 zł + 9200 zł = 87200 zł.

Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2008 r. wynosi 85 290 zł.– nastąpiło więc przekroczenie 30-krotności

Podstawa wymiaru składek ze zlecenia: Roczne ograniczenie 85290 zł minus dotychczasowe wynagrodzenie będące podstawą ubezpieczenia emerytalnego i rentowego 78000 = 7290 zł .

Autopromocja

Od takiej podstawy powinny jeszcze być odprowadzone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w 2008r. w wysokości  1423.01 zł (7290 zł x 19,52%) i 437,40 zł (1290 zł x 6%).

Co dzieje się ze składkami, które zostaną przekazane do ZUS pomimo przekroczenia rocznej podstawy

Nienależnie opłacone składki ZUS zalicza z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik składek złoży wniosek o zwrot składek. Dzieje się to w następujący sposób:

 • ZUS stwierdza, że składki nie były należne, od daty przekazania dokumentów rozliczeniowych korygujących błędne obliczenia (raportu miesięcznego i deklaracji rozliczeniowej).
 • Następnie  ZUS zwraca składki opłacone od nadwyżki ponad kwotę ograniczenia, w terminie 30 dni od złożenia przez płatnika składek dokumentów korygujących, złożonych w związku z przekroczeniem kwoty ograniczenia i złożenia wniosku w tej sprawie.
 • Jeżeli składki są zwracane kilku płatnikom składek, ZUS dzieli nadpłaconą kwotę i zwraca płatnikom  w takich częściach, w jakich opłacali składkę w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty ograniczenia.
 • Płatnik zwraca ubezpieczonemu finansowaną przez niego część składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie chorobowe

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA