reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik, który nie jest mężem matki dziecka, może starać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko

Czy pracownik, który nie jest mężem matki dziecka, może starać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko

Nasz pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy na opiekę nad 7-letnim synem. Przedłożył zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka nie może sprawować nad nim opieki z powodu choroby. Pracownik mieszka z matką dziecka, ale nie są małżeństwem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

RADA
Tak, w opisanej sytuacji pracownikowi, który jest ojcem dziecka, przysługuje zasiłek opiekuńczy, mimo że formalnie nie zawarł z matką dziecka związku małżeńskiego.

UZASADNIENIE
Pracownik z tytułu zatrudnienia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego może starać się o płatne zwolnienie od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat. Jeżeli choroba uniemożliwi członkowi rodziny stale opiekującemu się dzieckiem opiekę nad nim, pracownik może zwrócić się z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy.

Państwa pracownik nie jest wprawdzie mężem matki dziecka, ale ma prawo do otrzymania zasiłku opiekuńczego. Ojciec dziecka jest bowiem członkiem rodziny i mieszka razem z synem.

WAŻNE!
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługiwałoby również pracownikowi, gdyby tylko na okres choroby matki dziecka zamieszkał z nimi albo z synem.

Przykład:
Pracownik zwrócił się z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy na 5-letnią córkę, która zachorowała. Dziecko chodzi do przedszkola, wychowuje je matka, która w tym czasie wyjechała służbowo. Rodzice, mimo że są małżeństwem, nie mieszkają razem. Na czas podróży matki dziecka opiekę nad nim przejął pracownik, który z powodu choroby córki nie mógł wykonywać pracy, dlatego przysługuje mu zasiłek opiekuńczy na czas choroby dziecka.


Podstawa prawna:• art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. b, ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267).

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama