| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

W wyjaśnieniach do nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia z 2014 r. (http://psz.praca.gov.pl/) Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że ustawa nie określa, w jaki sposób należy ustalić, czy bezrobotny rzeczywiście zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną. Urząd pracy powinien to zrobić na podstawie oświadczenia złożonego przez bezrobotnego oraz przedstawionych i dostępnych dokumentów, np. aktu urodzenia dziecka, świadectwa pracy poprzedzającego rezygnację z pracy w celu sprawowania opieki, dokumentów dotyczących osoby zależnej wskazujących na konieczność stałej opieki. W świadectwach pracy oczywiście nie znajdziemy informacji o rezygnacji z pracy w celu sprawowania opieki, a zatem PUP nie może wymagać od bezrobotnego tego typu wpisów w tym dokumencie. Jak wskazuje resort, ze świadectwa pracy i daty ustania stosunku pracy w zestawieniu z datą urodzenia dziecka będzie jednak wynikać wniosek, że rozwiązanie umowy o pracę mogło być podyktowane opieką nad dzieckiem.

Grant na telepracę

Telepraca w najprostszym ujęciu oznacza pracę wykonywaną poza zakładem pracy przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Artykuł 675 k.p. definiuje ją jako wykonywanie pracy regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W ramach grantu na telepracę pracodawca może otrzymać środki finansowe w wysokości maksymalnie 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto za zatrudnienie bezrobotnego w takiej formule.

Ustawa o promocji zatrudnienia nie wskazuje, na jakie wydatki mogą być przeznaczone środki z grantu ani na jakie wydatki nie mogą być one spożytkowane. Jednak grant wypłacany jest z góry jako dotacja na utworzenie stanowiska w formie telepracy stosownie do kosztorysu zaakceptowanego przez PUP. Zatem kosztorys przedstawiany przez pracodawcę we wniosku odnosić się musi do takich wydatków, jak:

● zakup sprzętu komputerowego wraz z jego ubezpieczeniem i niezbędnego oprogramowania,

● instalacja łącza internetowego,

● zakup niezbędnego wyposażenia spełniającego wymagania BHP dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Pracodawca lub przedsiębiorca, którzy otrzymają grant, będą musieli – na warunkach wskazanych w umowie dotyczącej jego przyznania – utrzymać zatrudnienie bezrobotnego przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy na pół etatu. Niewywiązanie się z tego warunku lub wykorzystanie grantu niezgodnie z umową albo jego niewykorzystanie powoduje obowiązek jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia jego otrzymania, w terminie 30 dni od doręczenia wezwania starosty.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK