Animator czasu wolnego - praca marzeń?
REKLAMA
REKLAMA
„W Tunezji czy Egipcie rzadko kiedy jesteśmy w hotelu, w którym nie spotkalibyśmy animatorów”, twierdzi Patrycja Litwicka, właścicielka firmy Animator-Kraków zajmującej się organizacją szkoleń czy castingów dla animatorów. „W Polsce jednak praca animatora czasu wolnego nie jest jeszcze zajęciem popularnym”.
REKLAMA
Studencie – to praca idealna dla Ciebie!
„Dlaczego?”, spytasz. „Dlaczego, skoro jestem studentem, jest to zawód dla mnie?”. Odpowiedź jest prosta, choć wymaga podania paru argumentów.
Po pierwsze, masz możliwość poznania innych kultur. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd, zazwyczaj jest to parotygodniowy pobyt, często w krajach dla nas egzotycznych. Codzienny kontakt nie tylko z kulturą państwa, w którym przebywasz, ale także z różnymi obcokrajowcami będącymi gośćmi hotelowymi, znacząco wpłynie na Twoje postrzeganie świata.
Po drugie natomiast, zdobywasz doświadczenie. Doświadczenie w pracy z dziećmi, dorosłymi; doświadczenie w grupie międzykulturowej, nie zawsze znającej wspólny język; z różnych środowisk, z różnym charakterem i temperamentem. Uczysz się kontaktu z drugim człowiekiem, rozwiązywania sytuacji kryzysowych, jak i prowadzenia rozmowy.
I po trzecie – to łączenie przyjemnego z pożytecznym! Oczywistym jest, że praca animatora łączy się z wielkim wysiłkiem – przygotowywanie programu, wieczornych show, ciągły kontakt z gośćmi, organizacja im czasu wolnego. Niemniej, jest to praca, za którą otrzymujemy wynagrodzenie (całkiem konkretne zresztą).
I, najważniejsze: przez parę tygodni mamy zapewnione zazwyczaj zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie. „Niektórzy pokuszą się o stwierdzenie, że to takie kilkutygodniowe wakacje, za które to nie my płacimy, ale NAM płacą. I coś w tym jest”, mówi Patrycja Litwicka. „ale praca ta wiąże się z wielkim wysiłkiem, o którym trzeba pamiętać i warto się wcześniej przygotować”.
Jak przygotować się do pracy animatora?
Częściowo animatorem jesteśmy, pracując w hufcach harcerskich, różnych oazach czy nawet opiekując się grupką młodych berbeciów – uczymy się, jak zorganizować im czas; wymyślamy kreatywne zabawy; jesteśmy dla nich i z nimi. W pracy animatora są to bardzo ważne cechy.
REKLAMA
Chcąc zostać animatorem hotelowym, animatorem czasu wolnego, można wybrać drogę akademicką – kierunki z animacji proponuje większość uczelni w Polsce. Można też zapłacić za kursy organizowane przez parę firm w Polsce. Koszt kursu to koszt około 200-400zł, zazwyczaj trwa do 20 godzin.
„Na naszym szkoleniu kursanci przede wszystkim uczą się, jak przygotować program animacyjny i co można w nim zawrzeć – przykłady zabaw, tańców czy wspólnych gier”, tłumaczy Szymon Krzysiak, jeden ze szkoleniowców w firmie Animator-Kraków. „Nie brakuje oczywiście podstawowych informacji o pracy animatora, trudnościach związanych z nią, jak i sposobach rozwiązywania problemów”.
Jaka stawka VAT od karnetu na siłownię
Przedsiebiorcy nie chcą jednolitego patentu
Nazwa nabywcy oraz sprzedawcy na fakturze od 2013 roku
Ryczałt od najmu w 2013 - nadal się opłaca, ale nie wszystkim
Chcę zostać animatorem!
Jesteś energiczny, żywiołowy, rozpiera Cię energia? Z łatwością nawiązujesz nowe znajomości? Uwielbiasz rozmawiać i współpracować z ludźmi? Niewątpliwie są to cechy kluczowe potrzebne do pracy animatora czasu wolnego.
Nie można zapominać o znaniu języków obcych – niezbędnych, jeśli chcemy podjąć pracę za granicą – jak i, siłą rzeczy, pełnej dyspozycyjności w okresie podanym przez naszego pracodawcę.
Zazwyczaj animatorzy poszukiwani są na sezon wakacyjny – warto więc pamiętać, że pracodawcy będą poszukiwali animatorów odpowiednio wcześniej. Pierwsze castingi organizowane są już na początku roku, warto więc nie przegapić okazji.
Animator-Kraków (www.animator-krakow.pl)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat