REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma jako stworzenie miejsca pracy dla siebie

Małgorzata Czarnota
Poprzez samozatrudnienie tworzymy sobie miejsce pracy.
Poprzez samozatrudnienie tworzymy sobie miejsce pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby długotrwale bezrobotne zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak czasem trudno znaleźć zatrudnienie, które będzie spełniało nasze oczekiwania, będzie dawało możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, a ponadto będzie satysfakcjonujące pod względem finansowym. Z tego też powodu osoby bezrobotne wiele miesięcy poświęcają na znalezienie odpowiedniej dla siebie pracy. Jednak wiele z tych osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności, która może być możliwością na stworzenie dla siebie samego miejsca pracy.

Chociaż obecny rynek nie jest łatwy dla młodych przedsiębiorców, to jednak można zaważyć, że powstają małe firmy czy punkty usługowe. Z czego wynika, że osoby postanawiają rozpocząć pracę „na swoim”? Jest bardzo wiele przesłanek, którymi kierują się ludzie przed podjęciem takiej decyzji. Jedną z najważniejszych przyczyn jest możliwość pracy tylko i wyłącznie na własny rachunek. Osoby, które pracowały wcześniej w jakim przedsiębiorstwie maja poczucie, że nie wykorzystują swojego potencjału zawodowego oraz umiejętności, ponieważ są ograniczane przez pracodawcę różnorodnymi czynnikami. Własna firma daje możliwość korzystanie ze swoich kompetencji w sposób nieograniczony przez innych – ewentualnie przez czynniki zewnętrzne, które są bardziej zrozumiałe dla pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

Kolejną przyczyną jest możliwość wykorzystanie swoich naturalnych cech przywódczych, które nie mogą być w pełni wykorzystane, w momencie, kiedy osoba pracuje „u kogoś”. Bardzo często zdarza się tak, iż osoby, które posiadają cechy lidera mają problem z dostosowaniem się do poleceń innych. I dlatego też decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Mają wówczas możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, pracowania w dogodnych dla siebie godzinach, wydawania poleceń, organizacji czasu pracy, określania priorytetów, wyznaczania sobie celów, oceniania innych pracowników itp. Te cechy, choć pożądane w pracy, często pozostają w konflikcie z przełożonym.

Kolejnym czynnikiem warunkującym decyzję o podjęciu samodzielnej pracy są korzyści finansowe. Wynagrodzenie, które jest możliwe do osiągnięcia we własnej firmie często jest dużo wyższe niż wypłata pracownika zatrudnionego. Osoba zakładająca własną działalność ma świadomość, że korzyści finansowe są wprost proporcjonalne do zaangażowania w pracę, a nie jest to stała pensja, która może być jedynie nieznacznie wyższa w momencie wysokich osiągnięć pracowniczych.
Dla wielu osób decyzja o rozpoczęciu własnej działalności jest bardzo trudna, ponieważ niesie ona za sobą duże ryzyko. Może się bowiem okazać, że pomysł na firmę nie jest zgodny z wymogami obecnego rynku, a co za tym idzie nie będzie zapotrzebowania na tego typu usługi czy produkty. Może się również okazać, że kapitał włożony w firmę nie jest na tyle wystarczający, aby we właściwy sposób przebić się na tle istniejących już na rynku firm o podobnym lub tym samym profilu.

Zobacz: Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Często również pojawiają się obiekcje związane z samym prowadzeniem firmy, to jest wszystkimi pozwoleniami, koncesjami, licencjami, które są potrzebne do rozpoczęcia pracy. Często właśnie biurokratyczna strona bardzo zniechęca do podjęcia decyzji o samodzielnej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym czynnikiem demotywującym są składki ZUS, które niestety trzeba uiszczać w dość wysokich kwotach.

Aby wspomóc aktywność osób bezrobotnych na rynku pracy istnieje wiele udogodnień, które pozwalają na łatwiejsze wejście na rynek samodzielnych przedsiębiorców.

Po pierwsze pojawia się wiele projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, które dają możliwość pozyskania środków na rozpoczęcie własnej działalności. Dzięki temu osoba myśląca o własnej firmie może pozyskane środki przeznaczyć na wyposażenie stanowiska pracy, sprzęt komputerowy, towar do sprzedaży czy inne potrzebne do rozpoczęcia działalności. Jest to duże wparcie, ponieważ nie ma konieczności w takim przypadku zaciągania kredytu, który często jest ponad możliwości osoby bezrobotnej.

Jest także możliwość pozyskania środków z Funduszu Pracy z Powiatowych Urzędów Pracy, które również wspomogą rozpoczęcie działalności.

Dużym udogodnieniem dla młodych przedsiębiorców jest możliwość płacenia składek ZUS w mniejszym zakresie. Jest to szansa, aby przez początkowy okres wdrażania swojej firmy na rynku, aby większa część pozyskanych środków przeznaczyć na rozwój firmy.

Zobacz serwis: Samozatrudnienie

Chociaż własna działalność to cały czas ryzyko, to jednak coraz więcej osób jest skłonna, aby to ryzyko podjąć. Jest to ogromna możliwość na realizowanie swoich pasji, zainteresowań czy chociażby rozwijać swoje umiejętności menedżerskie. Najważniejsze, aby pomysł na własną firmą był zgodny z oczekiwaniami rynku, a wówczas bez trudności można zaistnieć wśród obecnych już przedsiębiorstw.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA