REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma jako stworzenie miejsca pracy dla siebie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota
Poprzez samozatrudnienie tworzymy sobie miejsce pracy.
Poprzez samozatrudnienie tworzymy sobie miejsce pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby długotrwale bezrobotne zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak czasem trudno znaleźć zatrudnienie, które będzie spełniało nasze oczekiwania, będzie dawało możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, a ponadto będzie satysfakcjonujące pod względem finansowym. Z tego też powodu osoby bezrobotne wiele miesięcy poświęcają na znalezienie odpowiedniej dla siebie pracy. Jednak wiele z tych osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności, która może być możliwością na stworzenie dla siebie samego miejsca pracy.

REKLAMA

Chociaż obecny rynek nie jest łatwy dla młodych przedsiębiorców, to jednak można zaważyć, że powstają małe firmy czy punkty usługowe. Z czego wynika, że osoby postanawiają rozpocząć pracę „na swoim”? Jest bardzo wiele przesłanek, którymi kierują się ludzie przed podjęciem takiej decyzji. Jedną z najważniejszych przyczyn jest możliwość pracy tylko i wyłącznie na własny rachunek. Osoby, które pracowały wcześniej w jakim przedsiębiorstwie maja poczucie, że nie wykorzystują swojego potencjału zawodowego oraz umiejętności, ponieważ są ograniczane przez pracodawcę różnorodnymi czynnikami. Własna firma daje możliwość korzystanie ze swoich kompetencji w sposób nieograniczony przez innych – ewentualnie przez czynniki zewnętrzne, które są bardziej zrozumiałe dla pracownika.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejną przyczyną jest możliwość wykorzystanie swoich naturalnych cech przywódczych, które nie mogą być w pełni wykorzystane, w momencie, kiedy osoba pracuje „u kogoś”. Bardzo często zdarza się tak, iż osoby, które posiadają cechy lidera mają problem z dostosowaniem się do poleceń innych. I dlatego też decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Mają wówczas możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, pracowania w dogodnych dla siebie godzinach, wydawania poleceń, organizacji czasu pracy, określania priorytetów, wyznaczania sobie celów, oceniania innych pracowników itp. Te cechy, choć pożądane w pracy, często pozostają w konflikcie z przełożonym.

Kolejnym czynnikiem warunkującym decyzję o podjęciu samodzielnej pracy są korzyści finansowe. Wynagrodzenie, które jest możliwe do osiągnięcia we własnej firmie często jest dużo wyższe niż wypłata pracownika zatrudnionego. Osoba zakładająca własną działalność ma świadomość, że korzyści finansowe są wprost proporcjonalne do zaangażowania w pracę, a nie jest to stała pensja, która może być jedynie nieznacznie wyższa w momencie wysokich osiągnięć pracowniczych.
Dla wielu osób decyzja o rozpoczęciu własnej działalności jest bardzo trudna, ponieważ niesie ona za sobą duże ryzyko. Może się bowiem okazać, że pomysł na firmę nie jest zgodny z wymogami obecnego rynku, a co za tym idzie nie będzie zapotrzebowania na tego typu usługi czy produkty. Może się również okazać, że kapitał włożony w firmę nie jest na tyle wystarczający, aby we właściwy sposób przebić się na tle istniejących już na rynku firm o podobnym lub tym samym profilu.

Zobacz: Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Często również pojawiają się obiekcje związane z samym prowadzeniem firmy, to jest wszystkimi pozwoleniami, koncesjami, licencjami, które są potrzebne do rozpoczęcia pracy. Często właśnie biurokratyczna strona bardzo zniechęca do podjęcia decyzji o samodzielnej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym czynnikiem demotywującym są składki ZUS, które niestety trzeba uiszczać w dość wysokich kwotach.

Aby wspomóc aktywność osób bezrobotnych na rynku pracy istnieje wiele udogodnień, które pozwalają na łatwiejsze wejście na rynek samodzielnych przedsiębiorców.

Po pierwsze pojawia się wiele projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, które dają możliwość pozyskania środków na rozpoczęcie własnej działalności. Dzięki temu osoba myśląca o własnej firmie może pozyskane środki przeznaczyć na wyposażenie stanowiska pracy, sprzęt komputerowy, towar do sprzedaży czy inne potrzebne do rozpoczęcia działalności. Jest to duże wparcie, ponieważ nie ma konieczności w takim przypadku zaciągania kredytu, który często jest ponad możliwości osoby bezrobotnej.

Jest także możliwość pozyskania środków z Funduszu Pracy z Powiatowych Urzędów Pracy, które również wspomogą rozpoczęcie działalności.

Dużym udogodnieniem dla młodych przedsiębiorców jest możliwość płacenia składek ZUS w mniejszym zakresie. Jest to szansa, aby przez początkowy okres wdrażania swojej firmy na rynku, aby większa część pozyskanych środków przeznaczyć na rozwój firmy.

Zobacz serwis: Samozatrudnienie

Chociaż własna działalność to cały czas ryzyko, to jednak coraz więcej osób jest skłonna, aby to ryzyko podjąć. Jest to ogromna możliwość na realizowanie swoich pasji, zainteresowań czy chociażby rozwijać swoje umiejętności menedżerskie. Najważniejsze, aby pomysł na własną firmą był zgodny z oczekiwaniami rynku, a wówczas bez trudności można zaistnieć wśród obecnych już przedsiębiorstw.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA