Kto może być prokurentem i jak go ustanowić?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Do przedsiębiorców zalicza się również wspólników spółek cywilnych, jeśli wykonują oni działalność gospodarczą. Innymi słowy, przedsiębiorcą jest każdy z wyżej wymienionych podmiotów, jeśli prowadzi działalność gospodarczą w sposób zawodowy. W związku z powyższym podmioty, które występują w obrocie gospodarczym jako przedsiębiorcy mają prawo do ustanawiania prokury. Mogą to być przykładowo spółki z o.o., spółki jawne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, czy też spółdzielnie.
REKLAMA
Zobacz także: Co to jest prokura i jakie ma znaczenie dla przedsiębiorcy
Prokurę ustanawia przedsiębiorca w drodze pisemnego oświadczenia. Należy zaznaczyć, że forma pisemna dla udzielenia prokury jest bezwzględnie wymagana, gdyż brak tej formy czyni udzielenie prokury nieważnym. Sposób udzielenia prokury przez danego przedsiębiorcę określają przepisy, regulujące funkcjonowanie tego przedsiębiorcy. Przykładowo w spółkach kapitałowych (spółka z o.o. i akcyjna) o ustanowieniu prokury zasadniczo decydują wszyscy członkowie zarządu. Z kolei inne zasady obowiązują w spółkach osobowych. W spółce jawnej ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki.
Prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Zdolność do czynności prawnych to możliwość nabywania praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego wskutek własnego działania. Osoba mająca zdolność do czynności prawnych może swym własnym działaniem nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletniości.
Polecamy serwis: Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat