REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Roksana Kuźma
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę /Fot. Fotolia
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyczyny będące podstawą wypowiedzenia umowy o prace przez pracodawcę nie zostały określone wprost w przepisach prawa pracy. Od prawidłowości ich wskazania zależą uprawnienia przysługujące pracownikowi.

Zgodność z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę często budzi wątpliwości pracowników. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2001 roku ten sposób jest zwykłym i standardowym sposobem rozwiązania umowy dlatego też warto zwrócić uwagę na przyczyny będące jego podstawę, a nie wskazane wprost w przepisach prawa pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Przyczyny wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o pracę z dowolnych powodów, które nie muszą być związane z nadzwyczajnymi okolicznościami. Jako, że ustawodawca nawet przykładowo nie wskazuje przyczyn wypowiedzenia, największe znaczenie dla ich określenia maja zasady wskazywane w orzecznictwie sądów.

Oceniając zasadność wypowiedzenia, powinno się brać pod uwagę słuszne interesy gospodarcze oraz cechy pracownika wiążące się ze stosunkiem pracy. Przede wszystkim należą do nich posiadane kwalifikacje, doświadczenie oraz stosunek do obowiązków służbowych.

Zasadność przyczyny wypowiedzenia umowy przez pracodawcę nie jest w jakikolwiek sposób uzależniona od możliwości przypisania winy pracownikowi. Zachowania będące jego podstawę mogą mieć zarówno charakter zawiniony, np. świadome niewywiązywanie się z obowiązków pracowniczych , jak i niezawinione, np. długotrwała nieobecność w pracy z powodu złego stanu zdrowia

Zobacz także: Rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę wymaga uzasadnienia tylko w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony, co jest związane z charakterem umowy, która określana jest za najskuteczniej zapewniającą trwałość stosunku pracy. Wskazanie przesłanek jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę możliwość sądowego odwołania pracownika od wypowiedzenia, któro może skutkować zasądzeniem odszkodowania lub przywróceniem pracownika do pracy.

Pracodawca, by uniknąć możliwości zakwestionowania przez pracownika wypowiedzenia powinien w jego treści dostatecznie określić podstawę, która będzie zgodna ze stanem faktycznym. Ma to znaczenie dla ewentualnego sporu na drodze sądowej, kiedy to przyczyny wypowiedzenia są wiążące do zakończenia przewodu sądowego i nie mogą być jakkolwiek rozszerzane lub zmieniane.

Warto zwrócić uwagę również fakt, że nieprawdziwa przyczyna, podobnie jak zbyt ogólne jej określanie przez pracodawcę traktuje się jak jego brak. Zwrócił na to szczególną uwagę Sąd Najwyższy, który w orzeczeniu z dnia 6 stycznia 2010 roku stwierdził, że konkretyzacja przyczyny wypowiedzenia nie oznacza jednak  wyczerpującego powołania wszystkich faktów i zdarzeń, które stały się podstawą decyzji pracodawcy.

Przeczytaj również: Czy można cofnąć wypowiedzenie?

Konsekwencje nieprawidłowego wskazania przyczyn wypowiedzenia

Wskazanie przyczyn wypowiedzenia niesie za sobą wiele konsekwencji. Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników , prawo do odprawy przysługuje jedynie w przypadku rozwiązania umowy z powodów nieleżących po stronie pracownika.

Z kolei nieprawidłowe ich wskazanie, może skutkować odwołaniem się od wypowiedzenia przez pracownika do sądu pracy, a w konsekwencji orzeczeniem stosownie do żądania o bezskuteczności wypowiedzenia lub przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o przyznaniu odszkodowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA