Kategorie

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Roksana Kuźma
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę /Fot. Fotolia
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę /Fot. Fotolia
Przyczyny będące podstawą wypowiedzenia umowy o prace przez pracodawcę nie zostały określone wprost w przepisach prawa pracy. Od prawidłowości ich wskazania zależą uprawnienia przysługujące pracownikowi.

Zgodność z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę często budzi wątpliwości pracowników. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2001 roku ten sposób jest zwykłym i standardowym sposobem rozwiązania umowy dlatego też warto zwrócić uwagę na przyczyny będące jego podstawę, a nie wskazane wprost w przepisach prawa pracy.

Przyczyny wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o pracę z dowolnych powodów, które nie muszą być związane z nadzwyczajnymi okolicznościami. Jako, że ustawodawca nawet przykładowo nie wskazuje przyczyn wypowiedzenia, największe znaczenie dla ich określenia maja zasady wskazywane w orzecznictwie sądów.

Oceniając zasadność wypowiedzenia, powinno się brać pod uwagę słuszne interesy gospodarcze oraz cechy pracownika wiążące się ze stosunkiem pracy. Przede wszystkim należą do nich posiadane kwalifikacje, doświadczenie oraz stosunek do obowiązków służbowych.

Zasadność przyczyny wypowiedzenia umowy przez pracodawcę nie jest w jakikolwiek sposób uzależniona od możliwości przypisania winy pracownikowi. Zachowania będące jego podstawę mogą mieć zarówno charakter zawiniony, np. świadome niewywiązywanie się z obowiązków pracowniczych , jak i niezawinione, np. długotrwała nieobecność w pracy z powodu złego stanu zdrowia

Zobacz także: Rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracownika

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę wymaga uzasadnienia tylko w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony, co jest związane z charakterem umowy, która określana jest za najskuteczniej zapewniającą trwałość stosunku pracy. Wskazanie przesłanek jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę możliwość sądowego odwołania pracownika od wypowiedzenia, któro może skutkować zasądzeniem odszkodowania lub przywróceniem pracownika do pracy.

Pracodawca, by uniknąć możliwości zakwestionowania przez pracownika wypowiedzenia powinien w jego treści dostatecznie określić podstawę, która będzie zgodna ze stanem faktycznym. Ma to znaczenie dla ewentualnego sporu na drodze sądowej, kiedy to przyczyny wypowiedzenia są wiążące do zakończenia przewodu sądowego i nie mogą być jakkolwiek rozszerzane lub zmieniane.

Warto zwrócić uwagę również fakt, że nieprawdziwa przyczyna, podobnie jak zbyt ogólne jej określanie przez pracodawcę traktuje się jak jego brak. Zwrócił na to szczególną uwagę Sąd Najwyższy, który w orzeczeniu z dnia 6 stycznia 2010 roku stwierdził, że konkretyzacja przyczyny wypowiedzenia nie oznacza jednak  wyczerpującego powołania wszystkich faktów i zdarzeń, które stały się podstawą decyzji pracodawcy.

Przeczytaj również: Czy można cofnąć wypowiedzenie?

Konsekwencje nieprawidłowego wskazania przyczyn wypowiedzenia

Wskazanie przyczyn wypowiedzenia niesie za sobą wiele konsekwencji. Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników , prawo do odprawy przysługuje jedynie w przypadku rozwiązania umowy z powodów nieleżących po stronie pracownika.

Z kolei nieprawidłowe ich wskazanie, może skutkować odwołaniem się od wypowiedzenia przez pracownika do sądu pracy, a w konsekwencji orzeczeniem stosownie do żądania o bezskuteczności wypowiedzenia lub przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o przyznaniu odszkodowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?