| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Przyczyny będące podstawą wypowiedzenia umowy o prace przez pracodawcę nie zostały określone wprost w przepisach prawa pracy. Od prawidłowości ich wskazania zależą uprawnienia przysługujące pracownikowi.

Zgodność z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę często budzi wątpliwości pracowników. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2001 roku ten sposób jest zwykłym i standardowym sposobem rozwiązania umowy dlatego też warto zwrócić uwagę na przyczyny będące jego podstawę, a nie wskazane wprost w przepisach prawa pracy.

Przyczyny wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o pracę z dowolnych powodów, które nie muszą być związane z nadzwyczajnymi okolicznościami. Jako, że ustawodawca nawet przykładowo nie wskazuje przyczyn wypowiedzenia, największe znaczenie dla ich określenia maja zasady wskazywane w orzecznictwie sądów.

Oceniając zasadność wypowiedzenia, powinno się brać pod uwagę słuszne interesy gospodarcze oraz cechy pracownika wiążące się ze stosunkiem pracy. Przede wszystkim należą do nich posiadane kwalifikacje, doświadczenie oraz stosunek do obowiązków służbowych.

Zasadność przyczyny wypowiedzenia umowy przez pracodawcę nie jest w jakikolwiek sposób uzależniona od możliwości przypisania winy pracownikowi. Zachowania będące jego podstawę mogą mieć zarówno charakter zawiniony, np. świadome niewywiązywanie się z obowiązków pracowniczych , jak i niezawinione, np. długotrwała nieobecność w pracy z powodu złego stanu zdrowia

Zobacz także: Rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracownika

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę wymaga uzasadnienia tylko w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony, co jest związane z charakterem umowy, która określana jest za najskuteczniej zapewniającą trwałość stosunku pracy. Wskazanie przesłanek jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę możliwość sądowego odwołania pracownika od wypowiedzenia, któro może skutkować zasądzeniem odszkodowania lub przywróceniem pracownika do pracy.

Pracodawca, by uniknąć możliwości zakwestionowania przez pracownika wypowiedzenia powinien w jego treści dostatecznie określić podstawę, która będzie zgodna ze stanem faktycznym. Ma to znaczenie dla ewentualnego sporu na drodze sądowej, kiedy to przyczyny wypowiedzenia są wiążące do zakończenia przewodu sądowego i nie mogą być jakkolwiek rozszerzane lub zmieniane.

Warto zwrócić uwagę również fakt, że nieprawdziwa przyczyna, podobnie jak zbyt ogólne jej określanie przez pracodawcę traktuje się jak jego brak. Zwrócił na to szczególną uwagę Sąd Najwyższy, który w orzeczeniu z dnia 6 stycznia 2010 roku stwierdził, że konkretyzacja przyczyny wypowiedzenia nie oznacza jednak  wyczerpującego powołania wszystkich faktów i zdarzeń, które stały się podstawą decyzji pracodawcy.

Przeczytaj również: Czy można cofnąć wypowiedzenie?

Konsekwencje nieprawidłowego wskazania przyczyn wypowiedzenia

Wskazanie przyczyn wypowiedzenia niesie za sobą wiele konsekwencji. Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników , prawo do odprawy przysługuje jedynie w przypadku rozwiązania umowy z powodów nieleżących po stronie pracownika.

Z kolei nieprawidłowe ich wskazanie, może skutkować odwołaniem się od wypowiedzenia przez pracownika do sądu pracy, a w konsekwencji orzeczeniem stosownie do żądania o bezskuteczności wypowiedzenia lub przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o przyznaniu odszkodowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »