REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Roksana Kuźma
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę /Fot. Fotolia
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyczyny będące podstawą wypowiedzenia umowy o prace przez pracodawcę nie zostały określone wprost w przepisach prawa pracy. Od prawidłowości ich wskazania zależą uprawnienia przysługujące pracownikowi.

Zgodność z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę często budzi wątpliwości pracowników. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2001 roku ten sposób jest zwykłym i standardowym sposobem rozwiązania umowy dlatego też warto zwrócić uwagę na przyczyny będące jego podstawę, a nie wskazane wprost w przepisach prawa pracy.

Autopromocja

Przyczyny wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o pracę z dowolnych powodów, które nie muszą być związane z nadzwyczajnymi okolicznościami. Jako, że ustawodawca nawet przykładowo nie wskazuje przyczyn wypowiedzenia, największe znaczenie dla ich określenia maja zasady wskazywane w orzecznictwie sądów.

Oceniając zasadność wypowiedzenia, powinno się brać pod uwagę słuszne interesy gospodarcze oraz cechy pracownika wiążące się ze stosunkiem pracy. Przede wszystkim należą do nich posiadane kwalifikacje, doświadczenie oraz stosunek do obowiązków służbowych.

Zasadność przyczyny wypowiedzenia umowy przez pracodawcę nie jest w jakikolwiek sposób uzależniona od możliwości przypisania winy pracownikowi. Zachowania będące jego podstawę mogą mieć zarówno charakter zawiniony, np. świadome niewywiązywanie się z obowiązków pracowniczych , jak i niezawinione, np. długotrwała nieobecność w pracy z powodu złego stanu zdrowia

Zobacz także: Rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę wymaga uzasadnienia tylko w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony, co jest związane z charakterem umowy, która określana jest za najskuteczniej zapewniającą trwałość stosunku pracy. Wskazanie przesłanek jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę możliwość sądowego odwołania pracownika od wypowiedzenia, któro może skutkować zasądzeniem odszkodowania lub przywróceniem pracownika do pracy.

Pracodawca, by uniknąć możliwości zakwestionowania przez pracownika wypowiedzenia powinien w jego treści dostatecznie określić podstawę, która będzie zgodna ze stanem faktycznym. Ma to znaczenie dla ewentualnego sporu na drodze sądowej, kiedy to przyczyny wypowiedzenia są wiążące do zakończenia przewodu sądowego i nie mogą być jakkolwiek rozszerzane lub zmieniane.

Warto zwrócić uwagę również fakt, że nieprawdziwa przyczyna, podobnie jak zbyt ogólne jej określanie przez pracodawcę traktuje się jak jego brak. Zwrócił na to szczególną uwagę Sąd Najwyższy, który w orzeczeniu z dnia 6 stycznia 2010 roku stwierdził, że konkretyzacja przyczyny wypowiedzenia nie oznacza jednak  wyczerpującego powołania wszystkich faktów i zdarzeń, które stały się podstawą decyzji pracodawcy.

Przeczytaj również: Czy można cofnąć wypowiedzenie?

Konsekwencje nieprawidłowego wskazania przyczyn wypowiedzenia

Wskazanie przyczyn wypowiedzenia niesie za sobą wiele konsekwencji. Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników , prawo do odprawy przysługuje jedynie w przypadku rozwiązania umowy z powodów nieleżących po stronie pracownika.

Z kolei nieprawidłowe ich wskazanie, może skutkować odwołaniem się od wypowiedzenia przez pracownika do sądu pracy, a w konsekwencji orzeczeniem stosownie do żądania o bezskuteczności wypowiedzenia lub przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o przyznaniu odszkodowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  REKLAMA