reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Czy mogę odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Czy mogę odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Pracodawca w okresie wypowiedzenia może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czy takie zwolnienie można odwołać w każdym czasie, czy też raz udzielone obowiązuje do końca o kresu wypowiedzenia?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że okres wypowiedzenia biegnie, ale pracownik nie musi już świadczyć pracy. Takie rozwiązanie często stosowane jest przez pracodawców w sytuacji, kiedy dalsza praca pracownika może narazić go na poważne szkody, bądź też pracownik jest konfliktowy i może „buntować” innych pracowników. Pomimo, iż Kodeks pracy nie wymaga, aby takie zwolnienie odbyło się za zgodną pracownika, to jednak warto postarać się o pisemną zgodę pracownika, głownie dla ewentualnych celów dowodowych przed sądem.

Sąd Najwyższy w wyroku 5 lipca 2005 r., sygn. akt: I PK 176/04 stwierdził, że Skuteczne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia przesądza o tym, że pracownik, który nie wyraża zgody na cofnięcie oświadczenia woli w tym przedmiocie, nie jest obowiązany do podporządkowania się poleceniom pracodawcy świadczenia pracy we wskazanym miejscu i terminie. Niezastosowanie się pracownika do takich poleceń pracodawcy nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Przeczytaj również: Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zapłaty wynagrodzenia za cały okres wypowiedzenia, pomimo nieświadczenia pracy.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli pracodawca raz wyrazi zgodę na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, nie będzie mógł jej cofnąć. Oznacza to, że jeżeli pracodawca dojdzie do wniosku, że np. z uwagi na braki kadrowe niezbędna jest mu pomoc pracownika, to nie będzie mógł mu nakazać powrotu do pracy, może jedynie poprosić pracownika o powrót do pracy na kilka lub kilkanaście dni w okresie wypowiedzenia. Pracownik nie ma obowiązku się na takie rozwiązanie zgodzić.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Pan Jacek wypowiedział umowę o pracę z uwagi na brak podwyżki wynagrodzenia od kilku lat. Jego okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące. Pracodawca pod wpływem impulsu zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy, po pewnym czasie okazało się jednak, że z uwagi na niewystarczającą liczbę pracowników potrzebna jest pomoc Pana Jacka. Pracodawca wystąpił do niego z prośbą o przyjście do pracy na 10 dni, Pan Jacek jednak odmówił.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że okres wypowiedzenia biegnie, ale pracownik nie musi już świadczyć pracy.
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że okres wypowiedzenia biegnie, ale pracownik nie musi już świadczyć pracy.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama