| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Czy pracodawca ma obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia zmieniającego?

Czy pracodawca ma obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia zmieniającego?

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy jest dopuszczalne w sytuacjach, w których można wypowiedzieć umowę o pracę. N tak więc nie może być ono dokonane w przypadku umowy o pracę na czas określony, w której nie przewidziano możliwości wypowiedzenia, oraz umowy na czas wykonania określonej pracy.

Do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy, gdy jest ono dopuszczalne, należy odpowiednio stosować przepisy o definitywnym wypowiedzeniu umowy o pracę. Jedną z zasad, które dotyczą definitywnego wypowiedzenia umowy o pracę, jest wskazanie przez pracodawcę w jego oświadczeniu przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Trzeba jednak pamiętać, że ten obowiązek dotyczy jedynie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, a więc wskazanie przyczyny uzasadniającej nie jest wymagane przy wypowiedzeniu zmieniającym zarówno umowę o pracę zawartą na czas określony (oczywiście w przypadkach, gdy można ją wypowiedzieć), jak i umowę o pracę zawartą na okres próbny.

Porównaj: Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

W orzecznictwie problematyka odpowiedniego stosowania przepisów dotyczących umowy zawartej na czas nieokreślony, co do określenia przyczyny wypowiedzenia zmieniającego, traktowane jest raczej liberalnie. Podkreśla się, że w związku ze specyfiką wypowiedzenia zmieniającego (które zasadniczo nie prowadzi do rozwiązania stosunku pracy) przyczynę takiego wypowiedzenia należy rozumieć szeroko.

Racjonalizacja zatrudnienia zmierzająca do obniżenia kosztów działalności pracodawcy stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia pracownikowi warunków pracy i płacy.

Polecamy serwis: ZUS

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypowiedzenie zmieniające może mieć nieprecyzyjnie określone przyczyny.
Wypowiedzenie zmieniające może mieć nieprecyzyjnie określone przyczyny.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK