Czy pracodawca ma obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia zmieniającego?
REKLAMA
REKLAMA
Do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy, gdy jest ono dopuszczalne, należy odpowiednio stosować przepisy o definitywnym wypowiedzeniu umowy o pracę. Jedną z zasad, które dotyczą definitywnego wypowiedzenia umowy o pracę, jest wskazanie przez pracodawcę w jego oświadczeniu przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Trzeba jednak pamiętać, że ten obowiązek dotyczy jedynie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, a więc wskazanie przyczyny uzasadniającej nie jest wymagane przy wypowiedzeniu zmieniającym zarówno umowę o pracę zawartą na czas określony (oczywiście w przypadkach, gdy można ją wypowiedzieć), jak i umowę o pracę zawartą na okres próbny.
REKLAMA
Porównaj: Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego
W orzecznictwie problematyka odpowiedniego stosowania przepisów dotyczących umowy zawartej na czas nieokreślony, co do określenia przyczyny wypowiedzenia zmieniającego, traktowane jest raczej liberalnie. Podkreśla się, że w związku ze specyfiką wypowiedzenia zmieniającego (które zasadniczo nie prowadzi do rozwiązania stosunku pracy) przyczynę takiego wypowiedzenia należy rozumieć szeroko.
Racjonalizacja zatrudnienia zmierzająca do obniżenia kosztów działalności pracodawcy stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia pracownikowi warunków pracy i płacy.
Polecamy serwis: ZUS
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA