reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie o pracę?

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie o pracę?

Podstawowym sposobem na wręczenie wypowiedzenie jest jego przekazanie osobiście do rąk pracownika. Może się jednak zdarzyć tak, że pracownik nie będzie chciał do przyjąć. Jak w takim wypadku skutecznie zwolnić pracownika?

Kwestię wypowiedzenia umowy o pracę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Kodeksu Pracy (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.), w myśl których oświadczenie wypowiedzenia uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do pracownika, a ten mógł zapoznać się z jego treścią.

Praktyka wskazuje wiele sposobów, za pomocą których pracodawcy wypowiadają umowy o pracę. W odróżnieniu od najczęściej spotykanych takich jak powiadomienie bezpośrednie czy poprzez tradycyjną pocztę, rzadziej spotykanym sposobem jest przesyłanie wypowiedzenia faksem. Przypomnijmy za Kodeksem Pracy, iż wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym (nie wymagającym zgody) oświadczeniem woli jednej ze stron, które ma na celu zakończenie istniejącego stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. W kontekście powyższego, na szczególną uwagę zasługują zapisy wskazujące, iż oświadczenie to powinno zostać zawarte, pod rygorem nieważności w formie pisemnej.

Zobacz także: Okresy wypowiedzenia

W sytuacji, kiedy pracownik nie chce przyjąć wypowiedzenia, dobrym sposobem będzie zadbanie, aby w chwili wręczania wypowiedzenia znaleźli się świadkowie, którzy będą mogli potwierdzić, że wypowiedzenie rzeczywiście zostało dokonane. Ważne bowiem jest, żeby pracownik zapoznał się z treścią wypowiedzenia i nawet jeżeli nie będzie chciał go podpisać, to w zasadzie już od takiej chwili będziemy mogli liczyć okres wypowiedzenia, ponieważ nawet jeżeli dojdzie do ewentualnej rozprawy w sądzie, świadkowie zaświadczą, że pracownik zapoznał się z wypowiedzeniem, tylko nie chciał go przyjąć.

Jeżeli pracownik zdecydowanie odmawia nawet przeczytania wypowiedzenia, to bezpieczniej będzie jednak wysłać mu je pocztą, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dzień określony na zwrotce jako dzień odbioru będzie terminem, o którego zaczniemy liczyć okres wypowiedzenia, liczy się bowiem w tym wypadku nie dzień w którym faktycznie wypowiedzenie wysłaliśmy, ale dzień, w którym pracownik mógł się z nim zapoznać.

W związku z tym, że do wypowiedzenia wymagane jest zachowanie formy pisemnej, wszelkie inne formy wręczenia wypowiedzenia, takie jak e-mail czy telefon niestety nie będą skuteczne. Kontrowersyjne jest zagadnienie wypowiedzenia umowy za pomocą faksu, i w takim wypadku uznaje się, że wprawdzie jest ono skuteczne, to jednak może być przez pracownika zaskarżone do sądu z uwagi na niezachowanie formy pisemnej. W praktyce zatem odradza się dokonywania wypowiedzenia w taki sposób.

Zobacz serwis: Rozwiązanie bez wypowiedzenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli pracownik zdecydowanie odmawia przyjęcia wypowiedzenia, to bezpieczniej będzie wysłać mu je pocztą, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Jeżeli pracownik zdecydowanie odmawia przyjęcia wypowiedzenia, to bezpieczniej będzie wysłać mu je pocztą, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama