Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Musimy pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy, rozwiązać można tylko umowę na okres próbny i umowę na czas nieokreślony. W przypadku umowy na czas określony możliwość taka zachodzi tylko wtedy, gdy zostanie przewidziana w samej umowie. Samo wypowiedzenie musi być dokonane w formie pisemnej i złożone pracownikowi w taki sposób, aby mógł się z nim zapoznać. W treści wypowiedzenia musi znaleźć się pouczenie o przysługującym prawie odwołania do sądu, a umowa na czas nieokreślony musi mieć uzasadnienie.
REKLAMA
Przeczytaj również: Kiedy można zwolnić chorego pracownika?
Pracodawca ma obowiązek przestrzegania przewidzianego dla danej umowy okresu wypowiedzenia i musi pamiętać, że okresy liczone w tygodniach kończą się w sobotę, a okresy liczone w miesiącach – w ostatnim dniu miesiąca.
W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia wynosi odpowiednio 2 dni robocze – przy dwutygodniowym i jednomiesięcznym wypowiedzeniu, 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.
Z ustaniem stosunku pracy - bez względu na tryb w jakim to nastąpiło - wiąże się konieczność wystawienia świadectwa pracy. Artykuł 97 Kodeksu pracy stanowi, że druk ten powinien zostać niezwłocznie wydany osobie odchodzącej z pracy. Pracodawca nie może uzależniać jego wydania od uprzedniego rozliczenia się pracownika z zakładem. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy względem zwalnianego pracownika.
Polecamy: Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony
W sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się z treścią otrzymanego świadectwa może, w ciągu 7 dni od jego otrzymania, wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie.
Rozwiązanie umowy o pracę wiąże się także z koniecznością wypłaty pracownikowi należnych mu świadczeń pieniężnych. Jednym z nich będzie niewątpliwie należne, a niewypłacone jeszcze wynagrodzenie, które obejmuje także premie, nagrody i dodatki, a także odprawę. Świadczeniem, które musi być wypłacone w ostatnim dniu pracy jest też ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wprawdzie pracownik ma obowiązek wykorzystania urlopu będąc na wypowiedzeniu, to jednak może zdarzyć się tak, że urlopu będzie za dużo i konieczne będzie wypłacenie ekwiwalentu.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym obowiązkiem pracodawcy jest obowiązek wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń. Sposób postępowania określa tu ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat