REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika na wypowiedzeniu?
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika na wypowiedzeniu?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wręczenie wypowiedzenia nie jest rzeczą prostą i przyjemną. Co więcej, samo wręczenie wypowiedzenia nie rozwiązuje jeszcze wszystkich problemów, bowiem na pracodawcy ciąży kilka obowiązków, których musi dopełnić w związku z dokonanym zwolnieniem.

Musimy pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy, rozwiązać można tylko umowę na okres próbny i umowę na czas nieokreślony. W przypadku umowy na czas określony możliwość taka zachodzi tylko wtedy, gdy zostanie przewidziana w samej umowie. Samo wypowiedzenie musi być dokonane w formie pisemnej i złożone pracownikowi w taki sposób, aby mógł się z nim zapoznać. W treści wypowiedzenia musi znaleźć się pouczenie o przysługującym prawie odwołania do sądu, a umowa na czas nieokreślony musi mieć uzasadnienie.

Autopromocja

Przeczytaj również: Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Pracodawca ma obowiązek przestrzegania przewidzianego dla danej umowy okresu wypowiedzenia i musi pamiętać, że okresy liczone w tygodniach kończą się w sobotę, a okresy liczone w miesiącach – w ostatnim dniu miesiąca.

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia wynosi odpowiednio 2 dni robocze – przy dwutygodniowym i jednomiesięcznym wypowiedzeniu, 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Z ustaniem stosunku pracy - bez względu na tryb w jakim to nastąpiło - wiąże się konieczność wystawienia świadectwa pracy. Artykuł 97 Kodeksu pracy stanowi, że druk ten powinien zostać niezwłocznie wydany osobie odchodzącej z pracy. Pracodawca nie może uzależniać jego wydania od uprzedniego rozliczenia się pracownika z zakładem. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy względem zwalnianego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

W sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się z treścią otrzymanego świadectwa może, w ciągu 7 dni od jego otrzymania, wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie.

Rozwiązanie umowy o pracę wiąże się także z koniecznością wypłaty pracownikowi należnych mu świadczeń pieniężnych. Jednym z nich będzie niewątpliwie należne, a niewypłacone jeszcze wynagrodzenie, które obejmuje także premie, nagrody i dodatki, a także odprawę. Świadczeniem, które musi być wypłacone w ostatnim dniu pracy jest też ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wprawdzie pracownik ma obowiązek wykorzystania urlopu będąc na wypowiedzeniu, to jednak może zdarzyć się tak, że urlopu będzie za dużo i konieczne będzie wypłacenie ekwiwalentu.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym obowiązkiem pracodawcy jest obowiązek wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń. Sposób postępowania określa tu ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA