Kiedy można zwolnić chorego pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Analizując przesłanki wypowiedzenia umowy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu chorobowym wskazać należy w pierwszej kolejności art. 41 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przepis ten należy „czytać” razem z art. 53 Kodeksu, który z kolei przewiduje możliwość zwolnienia pracownika na chorobowym.
REKLAMA
Zgodnie z tym artykułem, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Z powyższego wynika, że szczególnie jeśli okres choroby przedłuża się, pracodawca w pewnych sytuacjach może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia. Takie rozwiązanie chroni pracodawcę przed „blokowaniem” miejsca pracy przez pracownika, który większość czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim, niż rzeczywiście wykonuje pracę.
Przeczytaj również: Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży
REKLAMA
Warto także pamiętać, że do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego Kodeks pracy uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy, nie dolicza się okresu tej niezdolności.
Z kolei, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, wówczas pracodawca może rozwiązać umowę o pracę, jeśli okres nieobecności w pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. Okres pobierania wynagrodzenia w trakcie niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby lub wypadku przy pracy to pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. Po tym okresie pracownik ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego, który może pobierać przez 182 dni ( niektórych przypadkach 270 dni).
Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat