REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem/Fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni. Do 365 dni uprawniających do zasiłku zaliczane są również okresy opieki nad dzieckiem.

Zasiłek, zgodnie z zapisem w ustawie, przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni i uzyskiwała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Nie tylko jednak okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub zlecenia wlicza się do okresu uprawniającego do zasiłku. W niektórych przypadkach opieka nad dzieckiem również uprawnia do pobierania świadczenia z urzędu pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zasiłek macierzyński

Jeśli z datą porodu kończy Ci się umowa o pracę, a ze względu na sprawowanie opieki nad dzieckiem nie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy, zasiłek dla bezrobotnych otrzymasz po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Zasiłek macierzyński naliczany od podstawy co najmniej minimalnego wynagrodzenia wliczany jest do okresu 365 dni, który uprawnia do nabycia prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych. Oznacza to, że nawet jeśli otrzymywane świadczenie jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, bo stanowi chociażby jego 80 lub 60 proc., zasiłek będzie przysługiwał.

Aby otrzymać świadczenie z urzędu pracy do rejestracji należy przedstawić m.in. zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego z podstawą jego naliczania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop wychowawczy

Osoby, które po urlopie wychowawczym utraciły zatrudnienie również otrzymają prawo do świadczeń z urzędu pracy. Zasiłek po urlopie wychowawczym trwającym minimum rok przysługuje bez względu na wysokość wynagrodzenia w okresie świadczenia pracy. Osoby, które w trakcie zatrudnienia otrzymywały wynagrodzenie niższe niż minimalne i od owego wynagrodzenia naliczany był ich zasiłek macierzyński, po minimum rocznym wychowawczym otrzymają zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy.

Umowa uaktywniająca

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 pozwala rodzicom zatrudnić nianię w ramach umowy uaktywniającej. W trakcie zatrudnienia odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Nie są odprowadzane zaś składki na Fundusz Pracy. Od ubiegłego roku, po nowelizacji Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nianie po zakończeniu sprawowania opieki zyskały możliwość ubiegania się o prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych.

Umowa uaktywniająca wlicza się do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku bez względu na wysokość wynagrodzenia. Ustawa nie wymaga osiągania przez nianię co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Niania, która opiekowała się dzieckiem z wynagrodzeniem niższym niż minimalne również otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zakończeniu umowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

REKLAMA

Emeryci i renciści: Bon senioralny 2150 zł. Osoby niepełnosprawne i MOPS [Wyłączenia, projekt ustawy, przykłady]

Wyłączenia dla 1) osób niepełnosprawnych i 2) korzystających z opieki w MOPS zapisano w projekcie ustawy o bonie senioralnym (2150 zł miesięcznie). Przykład: Nie otrzymają bonu senioralnego osoby niepełnosprawne ze świadczeniem wspierającym. WAŻNE! Nie ma generalnego wyłączenia osób niepełnosprawnych (np. zasiłek pielęgnacyjny pozwala korzystać z bonu senioralnego). 

Dla kogo świadczenie interwencyjne? ZUS uruchamia 15 października punkty mobilne dla firm poszkodowanych w powodzi. Gdzie?

Kłodzko, Stronie Śląskie, Bardo, Lądek Zdrój to tylko niektóre z miejscowości, w których przedsiębiorcy poszkodowani w czasie powodzi będą mogli w punkcie mobilnym nie tylko złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne, ale i uzyskać informację jak to zrobić. Eksperci ZUS pomogą także w wypełnieniu wniosku.

REKLAMA