Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek, zgodnie z zapisem w ustawie, przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni i uzyskiwała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Nie tylko jednak okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub zlecenia wlicza się do okresu uprawniającego do zasiłku. W niektórych przypadkach opieka nad dzieckiem również uprawnia do pobierania świadczenia z urzędu pracy.
REKLAMA
Zasiłek macierzyński
Jeśli z datą porodu kończy Ci się umowa o pracę, a ze względu na sprawowanie opieki nad dzieckiem nie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy, zasiłek dla bezrobotnych otrzymasz po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)
Zasiłek macierzyński naliczany od podstawy co najmniej minimalnego wynagrodzenia wliczany jest do okresu 365 dni, który uprawnia do nabycia prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych. Oznacza to, że nawet jeśli otrzymywane świadczenie jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, bo stanowi chociażby jego 80 lub 60 proc., zasiłek będzie przysługiwał.
Aby otrzymać świadczenie z urzędu pracy do rejestracji należy przedstawić m.in. zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego z podstawą jego naliczania.
Urlop wychowawczy
Osoby, które po urlopie wychowawczym utraciły zatrudnienie również otrzymają prawo do świadczeń z urzędu pracy. Zasiłek po urlopie wychowawczym trwającym minimum rok przysługuje bez względu na wysokość wynagrodzenia w okresie świadczenia pracy. Osoby, które w trakcie zatrudnienia otrzymywały wynagrodzenie niższe niż minimalne i od owego wynagrodzenia naliczany był ich zasiłek macierzyński, po minimum rocznym wychowawczym otrzymają zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy.
Umowa uaktywniająca
Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 pozwala rodzicom zatrudnić nianię w ramach umowy uaktywniającej. W trakcie zatrudnienia odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Nie są odprowadzane zaś składki na Fundusz Pracy. Od ubiegłego roku, po nowelizacji Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nianie po zakończeniu sprawowania opieki zyskały możliwość ubiegania się o prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych.
Umowa uaktywniająca wlicza się do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku bez względu na wysokość wynagrodzenia. Ustawa nie wymaga osiągania przez nianię co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Niania, która opiekowała się dzieckiem z wynagrodzeniem niższym niż minimalne również otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zakończeniu umowy.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat