REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem/Fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni. Do 365 dni uprawniających do zasiłku zaliczane są również okresy opieki nad dzieckiem.

Zasiłek, zgodnie z zapisem w ustawie, przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni i uzyskiwała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Nie tylko jednak okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub zlecenia wlicza się do okresu uprawniającego do zasiłku. W niektórych przypadkach opieka nad dzieckiem również uprawnia do pobierania świadczenia z urzędu pracy.

Autopromocja

Zasiłek macierzyński

Jeśli z datą porodu kończy Ci się umowa o pracę, a ze względu na sprawowanie opieki nad dzieckiem nie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy, zasiłek dla bezrobotnych otrzymasz po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Zasiłek macierzyński naliczany od podstawy co najmniej minimalnego wynagrodzenia wliczany jest do okresu 365 dni, który uprawnia do nabycia prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych. Oznacza to, że nawet jeśli otrzymywane świadczenie jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, bo stanowi chociażby jego 80 lub 60 proc., zasiłek będzie przysługiwał.

Aby otrzymać świadczenie z urzędu pracy do rejestracji należy przedstawić m.in. zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego z podstawą jego naliczania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop wychowawczy

Osoby, które po urlopie wychowawczym utraciły zatrudnienie również otrzymają prawo do świadczeń z urzędu pracy. Zasiłek po urlopie wychowawczym trwającym minimum rok przysługuje bez względu na wysokość wynagrodzenia w okresie świadczenia pracy. Osoby, które w trakcie zatrudnienia otrzymywały wynagrodzenie niższe niż minimalne i od owego wynagrodzenia naliczany był ich zasiłek macierzyński, po minimum rocznym wychowawczym otrzymają zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy.

Umowa uaktywniająca

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 pozwala rodzicom zatrudnić nianię w ramach umowy uaktywniającej. W trakcie zatrudnienia odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Nie są odprowadzane zaś składki na Fundusz Pracy. Od ubiegłego roku, po nowelizacji Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nianie po zakończeniu sprawowania opieki zyskały możliwość ubiegania się o prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych.

Umowa uaktywniająca wlicza się do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku bez względu na wysokość wynagrodzenia. Ustawa nie wymaga osiągania przez nianię co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Niania, która opiekowała się dzieckiem z wynagrodzeniem niższym niż minimalne również otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zakończeniu umowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA