Kategorie

Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas przestoju?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Czas przestoju a wynagrodzenie.
Czas przestoju a wynagrodzenie.
Fotolia
Fotolia
Zasadniczo jest tak, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, którą już wykonał. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nawet pomimo niewykonywania pracy, wynagrodzenie będzie się należało. Taką sytuacją jest m.in. przestój.

KORONAWIRUS >>> Przestój ekonomiczny wraz z obniżeniem wysokości wynagrodzenia

Polecamy artykuły dotyczące nowych przepisów o świadczeniu postojowym z powodu epidemii koronawirusa:

Przestój - czym jest?

Po pierwsze należy wyjaśnić, co tak naprawdę stanowi przestój, i czy każda przerwa w pracy będzie jako przestój kwalifikowana. Kodeks pracy nie podaje niestety definicji przestoju, ale doktryna i orzecznictwo wypracowały jego określenie.

Reklama

A zatem przestój jest to nieprzewidziana przerwa w normalnym toku pracy, która może być spowodowana jakimś wydarzeniem zewnętrznym, np. przerwą w dostawie prądu, bądź przyczyną wewnętrzną, np. kiedy pracodawca nie dostarczył odpowiednich do pracy narzędzi, lub np. pracownik z winy umyślnej lub nieumyślnej uszkodził maszynę na której pracował.

W kontekście tej definicji należy się zastanowić, czy za każdy w ten sposób spowodowany przestój będzie się należało wynagrodzenie? NIE
Aby pracownikowi należało się wynagrodzenie za przestój, konieczne jest spełnienie trzech przesłanek:

 • gotowość pracownika do wykonywania pracy,
 • niemożność wykonywania pracy była spowodowana przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy,
 • przestój nie był zawiniony przez pracownika.

Zobacz: Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków uprawnia pracownika do otrzymania wynagrodzenia za przestój.

Wysokość pensji za przestój

Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co to oznacza?

Stawka osobistego zaszeregowania to nic innego, jak otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie zasadnicze, bez żadnych dodatków i premii.

Pan Tomek pracuje w firmie handlowej i na jego wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1500zł, comiesięczny dodatek w wysokości 300zł. Dodatkowo przysługuje mu premia zależny od sprzedaży towarów firmy, w wysokości 20% wysokości jego sprzedaży. Gdyby Pan Tomek nie mógł podjąć pracy w wyniku przestoju, to wynagrodzenie za przestój było by obliczane na podstawie tego wynagrodzenia zasadniczego, tj. 1500zł.

Obliczając należne wynagrodzenie za jedną godzinę przestoju, należy podzielić wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje, przez liczbę godzin pracy przypadających w danym miesiącu.

Reklama

Pan Tomek pracuje w firmie usługowej przez od poniedziałku do piątku, codziennie 8 godzin. Jego wynagrodzenie wynosi 2200zł. We wrześniu 2008 r. przypadło mu 22 roboczych dni pracy. Przez 8 dni nie wykonywał jednak pracy w wyniku przestoju. Obliczamy wynagrodzenie za przestój.
1. obliczamy liczbę godzin pracy w miesiącu: 22 dni x 8 godzin = 176 godzin
2. obliczamy stawkę za jedną godzinę pracy: 2200zł : 176 godzin = 12,50zł za godzinę
3. obliczamy liczbę godzin przestoju: 8 dni x 8 godzin = 64 godziny
4. stawkę za jedną godzinę pracy mnożymy przez liczbę godzin przestoju:
12,50zł x 64 godziny = 800zł.
Panu Tomkowi będzie się zatem należało 800zł za przestój.

Jeżeli stawka osobistego wynagrodzenia nie została wyodrębniona, to pracownikowi należy się 60% wynagrodzenia, które by otrzymał, gdyby umówioną pracę wykonywał, przy czym to wynagrodzenie w miesiącu nie może być niższe niż wynagrodzenie minimalne.

Warto jeszcze pamiętać, że w czasie przestoju pracodawca może skierować pracownika do innej pracy odpowiedniej. Będzie mu się należało wynagrodzenie za tę pracę, nie niższe jednak niż wynagrodzenie za przestój. Ponadto, regulaminy wynagradzania lub układy zbiorowe pracy mogą przewidywać korzystniejsze wynagrodzenie za przestój.

Zobacz serwis: Dodatki

Nie można także zapominać, że w wypadku przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, pracownikowi będzie się należało wynagrodzenie, ale tylko wtedy gdy jego praca jest od takich warunków uzależniona i tylko jeśli przepisy prawa pracy tak stanowią.

Podstawa prawna: Art. 81 Kodeksu pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?