REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas przestoju?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Czas przestoju a wynagrodzenie.
Czas przestoju a wynagrodzenie.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasadniczo jest tak, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, którą już wykonał. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nawet pomimo niewykonywania pracy, wynagrodzenie będzie się należało. Taką sytuacją jest m.in. przestój.

KORONAWIRUS >>> Przestój ekonomiczny wraz z obniżeniem wysokości wynagrodzenia

Autopromocja

Polecamy artykuły dotyczące nowych przepisów o świadczeniu postojowym z powodu epidemii koronawirusa:

Przestój - czym jest?

Po pierwsze należy wyjaśnić, co tak naprawdę stanowi przestój, i czy każda przerwa w pracy będzie jako przestój kwalifikowana. Kodeks pracy nie podaje niestety definicji przestoju, ale doktryna i orzecznictwo wypracowały jego określenie.

A zatem przestój jest to nieprzewidziana przerwa w normalnym toku pracy, która może być spowodowana jakimś wydarzeniem zewnętrznym, np. przerwą w dostawie prądu, bądź przyczyną wewnętrzną, np. kiedy pracodawca nie dostarczył odpowiednich do pracy narzędzi, lub np. pracownik z winy umyślnej lub nieumyślnej uszkodził maszynę na której pracował.

W kontekście tej definicji należy się zastanowić, czy za każdy w ten sposób spowodowany przestój będzie się należało wynagrodzenie? NIE
Aby pracownikowi należało się wynagrodzenie za przestój, konieczne jest spełnienie trzech przesłanek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • gotowość pracownika do wykonywania pracy,
 • niemożność wykonywania pracy była spowodowana przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy,
 • przestój nie był zawiniony przez pracownika.

Zobacz: Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków uprawnia pracownika do otrzymania wynagrodzenia za przestój.

Wysokość pensji za przestój

Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co to oznacza?

Stawka osobistego zaszeregowania to nic innego, jak otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie zasadnicze, bez żadnych dodatków i premii.

Pan Tomek pracuje w firmie handlowej i na jego wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1500zł, comiesięczny dodatek w wysokości 300zł. Dodatkowo przysługuje mu premia zależny od sprzedaży towarów firmy, w wysokości 20% wysokości jego sprzedaży. Gdyby Pan Tomek nie mógł podjąć pracy w wyniku przestoju, to wynagrodzenie za przestój było by obliczane na podstawie tego wynagrodzenia zasadniczego, tj. 1500zł.

Obliczając należne wynagrodzenie za jedną godzinę przestoju, należy podzielić wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje, przez liczbę godzin pracy przypadających w danym miesiącu.

Pan Tomek pracuje w firmie usługowej przez od poniedziałku do piątku, codziennie 8 godzin. Jego wynagrodzenie wynosi 2200zł. We wrześniu 2008 r. przypadło mu 22 roboczych dni pracy. Przez 8 dni nie wykonywał jednak pracy w wyniku przestoju. Obliczamy wynagrodzenie za przestój.
1. obliczamy liczbę godzin pracy w miesiącu: 22 dni x 8 godzin = 176 godzin
2. obliczamy stawkę za jedną godzinę pracy: 2200zł : 176 godzin = 12,50zł za godzinę
3. obliczamy liczbę godzin przestoju: 8 dni x 8 godzin = 64 godziny
4. stawkę za jedną godzinę pracy mnożymy przez liczbę godzin przestoju:
12,50zł x 64 godziny = 800zł.
Panu Tomkowi będzie się zatem należało 800zł za przestój.

Jeżeli stawka osobistego wynagrodzenia nie została wyodrębniona, to pracownikowi należy się 60% wynagrodzenia, które by otrzymał, gdyby umówioną pracę wykonywał, przy czym to wynagrodzenie w miesiącu nie może być niższe niż wynagrodzenie minimalne.

Warto jeszcze pamiętać, że w czasie przestoju pracodawca może skierować pracownika do innej pracy odpowiedniej. Będzie mu się należało wynagrodzenie za tę pracę, nie niższe jednak niż wynagrodzenie za przestój. Ponadto, regulaminy wynagradzania lub układy zbiorowe pracy mogą przewidywać korzystniejsze wynagrodzenie za przestój.

Zobacz serwis: Dodatki

Nie można także zapominać, że w wypadku przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, pracownikowi będzie się należało wynagrodzenie, ale tylko wtedy gdy jego praca jest od takich warunków uzależniona i tylko jeśli przepisy prawa pracy tak stanowią.

Podstawa prawna: Art. 81 Kodeksu pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  REKLAMA