| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy kobiet

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy kobiet

Komisja Europejska domaga się wprowadzenia zmian w polskim Kodeksie pracy dotyczących pracy kobiet. Modyfikacja ustawy kodeksowej ma polegać na wyeliminowaniu dyskryminacji mężczyzn. Przepis o specjalnym traktowaniu kobiet powinien zostać zawężony do kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rząd chce zmienić Kodeks pracy, by nie dyskryminował mężczyzn. Obecnie jest w nim zapis o specjalnym traktowaniu kobiet; rząd chce go sprecyzować - by dotyczył jedynie kobiet w ciąży i karmiących. Zmiany przepisów domaga się od nas Komisja Europejska.

Opracowany w Ministerstwie Pracy projekt czeka na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Unijna dyrektywa z 2002 roku wprowadza zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn w dostępie do zatrudnienia, kształcenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy. Komisja zarzuciła dyskryminację przepisowi Kodeksu pracy, który mówi, że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. W ocenie komisji przepisy powinny dotyczyć tylko kobiet w ciąży i karmiących.

Polecany produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Projektowana przez resort zamiana ma doprecyzować, że zapisy dotyczą jedynie kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Nie będą one mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, które mogą mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią.

W Kodeksie ma też zostać doprecyzowane upoważnienie dla ministra pracy do wydania rozporządzenia. Ma ono zawierać wykaz prac, których nie będzie wolno wykonywać, bo są związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, np. ręcznym transportem ciężarów oraz mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Zadaj pytanie na FORUM

W konsekwencji zmian w Kodeksie pracy resort przygotował też nowe brzmienie artykułów ustaw o powszechnym obowiązku obrony i służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Nowe zapisy będą się odnosiły do tego, na jakie stanowiska służbowe lub funkcje przeznacza się kobiety do czynnej służby wojskowej, uwzględniając wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią.

Dotychczasowe rozporządzenia mają obowiązywać najwyżej 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Resort chce, by weszła ona w życie po 14 dniach od uchwalenia.

W uzasadnieniu projektu ministerstwo zaznaczyło, że zasady bezpieczeństwa przy pracach związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym dotyczące kobiet trafią do ogólnego rozporządzenia odnoszącego się do bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.

Ochrona pracy kobiet

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »